Jump to content
Dogomania

chora trzustka - choroba na całe życie?


paputek00

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='wilczyca']niekoniecznie "super", możesz nawet wieczorny dać do badania (przechowac możesz w zamkniętym słoiczku na dole w lodówce). Ja tak robiłam jak badałam kał mojego psa, a rano zawoziłam[/QUOTE]
-Na pewno było to badanie poziomu trypsyny?

"W przypadku podejrzenia zewnątrzwydzieniczej niewydolnosci trzustki wykonujemy badanie wydajności tzw trypsyny w kale. Ponieważ enzym ten ma krótki okres półtrwania to znaczy dosyć szybko zaczyna się rozkładać w kale badanie należy przeprowadzić niezwłocznie od momentu oddania stolca przez zwierzę, tak żeby [U]próbka była możliwie najświeższa[/U]. [U][COLOR=#000000]Kału nie wstawiamy w tym przypadku do lodówki, nawet na chwilę przed badaniem! [/COLOR][/U] Prawidłowy wynik to wydajność 100%."


Swojemu psu badania robiłam 400km od domu. Skąd wzięliśmy świeży kał? Zacytuję pana doktora: "jest pies jest kupka". Nałożył jednorazową rękawiczkę i włożył palec pod ogon. Bez problemu "wygrzebał" potrzebną próbkę kału.
Nie wiem kto był bardziej zdziwiony: ja czy mój pies. :)

Edited by Aziza
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

hej,

od początku grudnia 2014r. nasz najsatrszy pies ( w typie ON, 10 lat) zaczął wymiotować. Początkowo wydawało nam się że to coś niegroźnego i zamiast Brita dla seniorów zaczeliśmy karmić go gotowanym ryżem i kurczakiem. Przez jakiś czas było ok, ale przed świętami jego stan znacznie się pogorszył. Pojechaliśmy do weterynarza, podejrzewał że coś z trzustką, dostał 6 zastrzyków jednego dnia i 6 w dniu następnym ( na wzmocnienie i jakieś antybiotyki), gorączki nie było, pies stracił do tego czasu sporo na wadze. Zapisał także tabletki Amylactiv Digest i kazał przyjść po świętach żeby zrobi badania. Po pierwszej dawce tych tabletek zauważyliśmy poprawę, tabletki zaczęły się kończyć tydzień temu, dzwonimy do weta ale okazało się że nie ma go do końca stycznia, a wet z naszego miasta nie miał wg tych tabletek, kolejny weterynarz nie odbiera i tak było w sobotę. Przez weekend poiliśmy psa wodą z glukozą i dzisiaj pojechaliśmy do lepiej wyposażonej lecznicy. Temperatury brak, Bax wygląda jak wieszak, kolejne zastrzyki na wzmocnienie, pobieramy krew do badań, weterynarz zalecił RC Gastro Intestinal w puszce, (akurat to samo zamówiłam wcześniej przez internet razem z tymi tabletkami jednak dojdą dopiero w środę). Podaliśmy mu pół puszki czyli ok.200 g mokrej karmy, następnie wypił bardzo dużo wody z glukozą i po 5 minutach zwymiotował wszystko :(

dzwoniliśmy ponownie do weta, powiedział że prawdopodonie zjadł pokarm zbyt łapczywie i nałykał się powietrza, dlatego nastąpił odruch wymiotny.  Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją, i jest w stanie doradzić co możemy jeszcze mu podać? Jutro o 15 mamy kolejną wizytę.

Czytałam też, że niektórzy podają kreon 10000, jednak ten weterynarz nie słyszał o tym.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj wieczorem jeszcze dostal pare lyzek tej puszki i rano koncowke czyli moze 200g i na szczescie nie bylo wymiotow do teraz, moze dlatego ze dostawal po odrobinie. Zapytam o zamiennik ale juz jutro powinny dojsc tabletki ktore pomagaly, o 15 bedziemy juz znac wyniki wiec licze ze zaczniemy odpowiednie leczenie. Jakie badania najlepiej jeszcze zrobic jakby te nic nie pokazaly? Wiem ze pewnie wet bedzie wiedzial ale moze jednak o czyms zapomni to bym wiedziala o co zapytac dodatkowo.

Link to comment
Share on other sites

Wyniki:

morfologia

WBC 12.2 norma 6.0:17.0

LYM 3.9 norma 0.9:5.0

MONO=H 1.6 norma 0.3:1.5

GRAN 6.7 norma 3.5:12:00

LYM% 32.00 norma 0.0:99.9

MON% 13.4 norma 0.0:99.9

GRA% 54.6 norma 0.0:99.9

 

HGB 16.2 norma 12.00:18.00

HCT 43.9 norma 37.0:55.0

RBC 6.92 norma 5.50:8.50

MCV 63.4 norma 60.0:72.0

MCH 23.5 norma 19.5:25:5

MCHC 37.00 norma 32.00:38.5

RDW% 17.3 norma 12.00:17.5

RDWa 45.0 norma 35.0:65:0

PLT 211 norma 200:500

MPV 9.0 norma 5.5:10.5

 

biochemia:

ALT(GPT) 29,2= U/l min.30 max.60

AST(GOT) 7.35= U/l min.1 max.45

AP( Fosfataza zasadowa) 65.7=U/l min.20 max.155

Glukoza 128=mg/dl min.70.2 max.120.6

Kreatynina 0.811=mg/dl min.0.9 max 1.7

Mocznik 27.7=mg/dl min.23.054 max 57.635

 

Do tego miał robione usg jamy brzusznej i RTG, ma powiększony woreczek żółciowy, szukali też zmian nowotworowych ale nie było. Teraz wychodzi na to że to nie trzustka tylko serce, ma arytmie, serce jest powiększone przez co tchawica jest wyżej jak powinna być. Dostał kolejne zastrzyki, na recepte : metoclopremidum i omeprazol, dokupiliśmy kilka puszek RC Gastro Intestinal. Za tydzień do kontroli, jeszcze będziemy pobierać krew żeby dokładniej trzustkę zbadać ale obecnie wygląda na to że to przez to powiększone serce. Do tego waga psa 28 kg, gdzie jego norma zawsze wynosiła około 40kg.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o biegunke to jej nie było, kupki są w porządku, normalny kolor i konsystencja. Natomiast jeśli chodzi o wymioty to są one spowodowane przez to że tchawica jest za wysoko, nie mam zdjęcia rtg aby pokazać jak to wyglądało niestety. Na pewno nie skończyliśmy badań, zrobimy jeszcze te trzustkowe specjalne, chociaż myślałam że w pn mu je robili no i z tym sercem zobaczymy co dalej.

Link to comment
Share on other sites

No to i ja się tu melduję bo moja Piździa ma właśnie zaostrzenie - maleństwo ma przewlekłe zapalenie trzustki - było fajnie ustabilizowane od jakiegoś czasu na RC Gastro Low Fat, ale już się znudził i zaczęła podjadać innym psom - dość długo to podjadanie trwało, ale czuła się dobrze, kupy były ładne więc myślałam, że tyle co podjada pojedyncze kulki to jej nie zaszkodzi a szczęścia doda... więc nie zabraniałam, aż do teraz - od kilku dni gorszy apetyt, widzę po niej że boli brzuch, wczoraj brzydsza kupa, niby żywiołowa, ale ona jest nadpobudliwa i jak boli brzuch to wrzeszczy całymi dniami... 

Jak robiłam jej badania w listopadzie to na USG było widać, że trzustka jest bardziej echogeniczna niż powinna, no i badanie krwi rozwiało wątpliwości wszelkie:

Gastrointestinal diseases
Add-on
Canine Specific Pancreatic Lipase        >1000      ++ ug/l
<=  200 ug/L   not suspicious of pancreatitis
201-399 ug/L   borderline result
>=  400 ug/L   suspicious of pancreatitis

Vitamin B12        204            173 - 599      pmol/l
TLI        >50.0      ++            ug/l
provisional reference range:  8.5 - 35 ug/l

 

 

Wtedy wetka nam powiedziała, że należy po prostu stosować dietę, że na to nie ma leków - ale czy w takich stanach zaostrzenia naprawdę nei mogę jej nic podać żeby szybciej ulżyć? Tylko dieta i czekać aż samo przejdzie? :(  wyczytałam, że nie podaje się podczas zaostrzenia enzymów, a ja dziś kupiłam neo-pancreatinum 10000 :/ więc niepotrzebnie; załamka - gotuję jej własnie pierś z kurczaka i dostanie chude mięsko... może lepiej się poczuje, najgorsze, że tej karmy jeść nie chce... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No to i ja się tu melduję bo moja Piździa ma właśnie zaostrzenie - maleństwo ma przewlekłe zapalenie trzustki - było fajnie ustabilizowane od jakiegoś czasu na RC Gastro Low Fat, ale już się znudził i zaczęła podjadać innym psom - dość długo to podjadanie trwało, ale czuła się dobrze, kupy były ładne więc myślałam, że tyle co podjada pojedyncze kulki to jej nie zaszkodzi a szczęścia doda... więc nie zabraniałam, aż do teraz - od kilku dni gorszy apetyt, widzę po niej że boli brzuch, wczoraj brzydsza kupa, niby żywiołowa, ale ona jest nadpobudliwa i jak boli brzuch to wrzeszczy całymi dniami... 

Wtedy wetka nam powiedziała, że należy po prostu stosować dietę, że na to nie ma leków - ale czy w takich stanach zaostrzenia naprawdę nei mogę jej nic podać żeby szybciej ulżyć? Tylko dieta i czekać aż samo przejdzie? :(  wyczytałam, że nie podaje się podczas zaostrzenia enzymów, a ja dziś kupiłam neo-pancreatinum 10000 :/ więc niepotrzebnie; załamka - gotuję jej własnie pierś z kurczaka i dostanie chude mięsko... może lepiej się poczuje, najgorsze, że tej karmy jeść nie chce...


W tej chorobie trudno o stabilność. Przewlekłe zapalenie trzustki niestety powoduje jej niewydolność enzymatyczną.
Ja w momencie pogorszenia zawsze podawałam większą dawkę enzymów, tak by jak najszybciej ustabilizować psa. Gdy kupki były ok pomalutku ograniczałam dawkę enzymów.
Karmę możesz zmienić - szukaj karm o niskiej zawartości tłuszczu, włókna i popiołu. Mój RC Gastro Low Fat nigdy nie tolerował, jadł karmy rybne z ziemniakami dla psów z delikatnym przewodem pokarmowym (+ enzymy).
W celu ułatwienia przyswajania pokarmy podawałam mu jedzenie wcześniej nadtrawione enzymami.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ja też mam psa z chorą trzustką i generalnie żadna karma oprócz jednej nie jest tolerowana pomimo brania enzymów.

kupy rzadkie,jasne i tłuste to typowy objaw,utrata wagi też.

z tego co przerobiłam u siebie to najlepsza karma (nie weterynaryjna bo w moim przypadku wydawałabym majątek)to Mera Dog ryż+jagnięcina.

reszta odpada bo pies nie toleruje ani kurczaka,ani ryby,wołowiny i dziczyzny też.

makaron odpada,ziemniaki odpadają,ryż gotowany w domu też.

do tego karma z jagnięciną ale która zawiera zboża to też porażka.

 ja czasem jak jest rzadka kupa podaje przez 3-5 dni Nifuroksazyd.

nam w badaniach kału wydajność trypsyny wyniosła 0% !!

a TLI 1.3% więc kiepsko.

pomimo tego na lekach i dobrze dobranej karmie pies przytył 11kg w ciagu 4 miesięcy :)

dostaje 25.000 kreonu w jedzeniu a po 30 minutach 10.000 kreonu do pyska.

tak 2 razy dziennie.

Link to comment
Share on other sites

11 kg w 4 miesiące to chyba bardzo dobry wynik :) My jutro jedziemy na gastroskopie, przy okazji zważymy pieseła. Dostaje RC Gastro Intestinal i jedyna poprawa na tej karmię to to, że jest żywszy i chce się bawić. Liczę że chociaż 1 kg przytył a jak nie to może też zmienimy na mera dog.

Link to comment
Share on other sites

no niby dobry wynik ale ja mam doga niemieckiego więc tych kg tak bardzo nie widać choć pies nie jest już wychudzony tylko szczupły :)

 

pies z chorą trzustką powinien dostawać większą ilość karmy niż to co zaleca producent.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hej Dziewczyny,

i my dołączyłysmy do grona trzustkowców :) Zira ma przewlekłe zapalenie trzustki, niedawno odkryte więc dopiero jesteśmy na etapie stabilizacji pacjentki :)

 

Zaczęło sie u nas niepozornie, o tym że coś jest nie tak świadczyły tylko wymioty, kiedys codzienne, później min 2 x w tygodniu. Po ostatnich pojechalismy do weta na badania, zrobilismy profil trzustkowo jelitowy z idexx'u. Wyniki:

22.04.

Canine Specific Pancreatic Lipase:  423 ug/l

Folic acid:                                         11,2 nmol/l

Vitamin B12:                                      275 nmol/l

TLI                                                     >50.0 ug/l

 

Wtedy Zira miała 3 dni głodówki podczas której dostawała kroplówke plus leki przeciw wymiotne i wit B12 Catosal. Po tym czasie powtórzylismy badania w idexx'ie. Wyniki:

22.04.

Canine Specific Pancreatic Lipase  157 ug/l

Folic acid                                          13,2 nmol/l

Vitamin B12                                       466 nmol/l

TLI                                                     >50 ug/l

 

W tej chwili mała jest na karmie RC Intestinal Low Fat, do tego dostaje enzymy Amyladol i dwa razy w tyg Catosal (zastrzyk).

Nie wymiotuje, dwójki ładne, ok 2 razy dziennie. Pomału zaczyna jej wracać chęć do życia, jest wesoła. Wiele dopiero przed nami ale nie będziemy sie poddawać :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...