Jump to content
Dogomania

Dopadła nas choroba Cushinga


kasia_r

Recommended Posts

Może ktoś z Was powie mi co robić, bo jestem w rozterce. Moja suczka choruje na-
-niewydolnośc nerek
-endokardiozę zastawki serca i bierze inhibitor ACE -nasercowy lek
-niewydolność wątroby
W ulotce Vetorylu jest napisane, że nie podawać przy niewydolności nerek, niewydolności wątroby. Natomiast podawanie Vetorylu wraz z inhibitorem ACE powoduje hiperglikemię i może spowodować nagłą smierć psa.

Po dwóch tygodniach podawania 5 mg Vetorylu wskaźniki wątrobowe i nerkowe pogorszyły się. Potas bardzo wzrósł a sód spadł do dolnej granicy normy. Wysłałam wyniki do Warszawy do weterynarz nefrolog-endokrynolog. Długo mi nie odpisywała, więc poszłam do miejscowego weterynarza, który na podstawie wyników przewidywał, że pies zaraz wejdzie w niedoczynność nadnerczy, ponieważ sód bardzo spadł, a potas wzrósł. Zdecydowałam się przerwać podawanie Vetorylu, bo bałam się tego przełomu nadnerczowego.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że sunia ma mieć robiony następny test, tym razem hamowanie dexametazonem i jeśli to potwierdzi Cushinga, to ma mieć podawany znowu Vetoryl.
Ja boję się podawać jej ten Vetoryl, ponieważ wszystkie przeciwwskazania jej dotyczą i nie wiem co robić?

Link to comment
Share on other sites

Ale w Cushingu większośc , jak nie wszystkie psy maja złe wyniki wątrobowe i nerkowe  a część tez i chore serce bo cushing niszczy wszystkie narządy może dawka jeszcze za duża . Ile wazy twoja sunia.Ja mojej ostatnio dałam 3 mg i tez było to dużo zareagowała na to nie tak bardzo jak na 10 czy 5 mg ale jednak ,wiec może twoja też jest wrażliwa bardziej .Nie wiem co to ale mojej suni zaczęło od wczoraj śmierdzieć z japy nawet tak mocno ze jak szczeka to cały pokój śmierdzi i takim dziwnym zapachem nawet nie jest odrażający jak np brudne zeby ale mocny ten zapach.

Link to comment
Share on other sites

Mocznik tak śmierdzi. Chyba mocznica zaawansowana się zrobiła...tak mi się wydaje. Kiedy mocznik sprawdzaliście? Ona przez ten mocznik prędzej Ci zejdzie, niż przez guza. Nie straszę, ale musowo mocznik sprawdzić musisz szybko.
Moja ma 6 kg sunia. Nie każdy psiak bierze inhibitory ACE więc inne nie mają aż tyle przeciwwskazań.Można zwariować.

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem o moczniku że taki niebezpieczny ale ona znów ze sśmieci dzis rano wyjadła wiec nie pójdzie na badanie bo to trzeba na czczo ona wstaje często już o 4 rano  i buszuje w poszukianiu jedzenia a robi to bardzo cichutko , Znów nieopacznie postawiłam wieczorem worek ze śmieciami w przdpokoju do wywalenia i zapomniałam wywalić a ona taki worek na śmiecie to przegryza w sekundę. To moja wina, jutro zrobię w poniedziałek. Jakoś z nią lepiej dziś i wczoraj wieczorem już chodziła na spacerze dużo , dziś rano tez moze bedzie lepiej. Dziś jej nie jedzie z ryjka. Nie wiem co to te inchibitory  ale może pogadaj ze swoim wetem , czy nie ma czegos innego w zamian co by moła brać z vetorylem i Vetoryl w minimalnych dawkach żeby jednak hamowacć te hormony choć troche , no ale lepiej poczekać po badaniach. Może wet da inny lek na serduszko, jest dużo leków na serce moze coś znajdzie innego.

Link to comment
Share on other sites

themagda, wczoraj jak powiedziałam swoim wetom, ze tobie weterynarz odmówił sprzedania baycoxu dla psa z podejrzeniem kokcydiozy to w szoku byłi jak można być tak podłym i bezdusznym człowiekiem. Jak się ratuje psa to się próbuje wszystkiego, co nie zaszkodzi, a baycox w odpowiedniej dawce z pewnością szkodliwy nie jest. Psy powinny być regularnie odrobaczane toltrazurylem, bo roznoszą pierwotniaki i się zarażają wzajemnie. Stąd te nawracające problemy żołądkowo jelitowe, które weterynarze diagnozują : pies się zatruł, coś zjadł, ma alerię pokarmową i inne bzdety. Nie ma to jak kasę trzepać na nieuczciwym leczeniu mając na okrągło pacjentów z tymi samymi dolegliwościami

 

Animanna, nie sugeruj się tymi wynikami krwi mojej suki, bo badania miała robione jeszcze w tej lecznicy, co ją kilka lat temu opuściłam z wielkim hukiem. Pamiętam jak im kiedyś zawiozłam starego i schorowanego psa, którego trzeba było wnieść do gabinetu, bo nie miał siły iść i jak mu wet zrobił morfologię i biochemię, to się nadziwić nie mógł jakie on ma dobre wyniki, dlaczego leży i podnieść się  nie może

Pytałaś weterynarzy co doprowadziło do tego, ze twoja sunia ma: niewydolność wątroby, niewydolność nerek i problemy sercowe?

Zapytaj ich jaka choroba do tego doprowadziła, a jak ci odpowiedzą, ze oni nie wiedzą, to się ich spytaj kto ma dyplom i kto w takim razie powinien wiedzieć. Może wróżbita Maciej?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hehh xxxjaxxx ze starości ma serce już nie takie jak młódka bo 13 lat prawie sunia ma. Wątroba i nerki poleciały i podejrzenie Cushinga, które zostało potwierdzone testem ACTH w Warszawie. Ja to się teraz tylko mogę pytać co lepsze. Czy leczenie paliatywne tych istniejących chorób czy trucie chemią czyli Vetorylem, bo to jednak chemia która w jej przypadku może skrócić życie a nie przedłużyć, jeśli potas nagle skoczy.
Dziwna sprawa z tymi wynikami pieska Twojego u tego weta,faktycznie... daje do myślenia. Ja swojej suni raczej regularnie nie odrobaczałam i dylematy teraz, a może to te pierwotniaki!?

Link to comment
Share on other sites

Animanna, przyczyny szukaj w chorobach odkleszczowych - wszystkich, bo kleszcze nie tylko babeszjozą i boreliozą zarażają, no i w chorobach roznoszonych przez komary. Tylko nie daj sobie w mówić, że tych chorób w Polsce nie ma. 

Toltrazurylem nie zaszkodzi odrobaczyć, jeśli tego nie robiłaś. Krzywdy psu nie zrobisz, a możesz pomóc

Link to comment
Share on other sites

isosporoza jesli wogóle wystepuje ,mozna zdiagnozowac badajac pojedyncza próbke kału,losowo wybraną.gorzej przy lambliozie-wtedy faktycznie,przydatne sa próbki z 3 dni.niektóre gabinety wet.posiadaja testy plytkowe na obecnosc lamblii

Link to comment
Share on other sites

isosporoza jesli wogóle wystepuje ,mozna zdiagnozowac badajac pojedyncza próbke kału,losowo wybraną.gorzej przy lambliozie-wtedy faktycznie,przydatne sa próbki z 3 dni.niektóre gabinety wet.posiadaja testy plytkowe na obecnosc lamblii

No u mnie jakoś nie znaleźli, choć zbierałam te kupy całymi tygodniami i woziłam do weterynarzy. Lamblie znaleźli dopiero w laboratorium i weterynarze nie mogli ich wytłuc metronidazolem, to podali w ciemno baycox, który problem rozwiązał

Link to comment
Share on other sites

Animanna, przyczyny szukaj w chorobach odkleszczowych - wszystkich, bo kleszcze nie tylko babeszjozą i boreliozą zarażają, no i w chorobach roznoszonych przez komary. Tylko nie daj sobie w mówić, że tych chorób w Polsce nie ma. 
Toltrazurylem nie zaszkodzi odrobaczyć, jeśli tego nie robiłaś. Krzywdy psu nie zrobisz, a możesz pomóc

Od szczeniaka miała robioną profilaktykę przeciwkleszczową, więc raczej to nie to, chociaż nigdy nic niewiadomo z tymi kleszczami. Te pierwotniaki nie dają mi spokoju, ale jak badanie kału często nie potwierdza ich obecności to łut szczęścia, że u Ciebie trafił z tym Baycoxem. Muszę pogadać z wetem.
Link to comment
Share on other sites

zupełnie sie na secu nie znam, Ja tak rozmyślam nad tym cushingiem i dochodze do wniosku że jednak bardzo prawdopodobne jest że to jest od tej cokcydiozy, po pierwsze często u jednego właściciela co na dwa psy obydwa na to chorują, Przeciez sprawy hormonalne nie są zakaźne , wiec moze jest jakis inny czynnik zakaźny np te pierwotniaki, Po drugie jaka jest reakcja organizmu na takie zakażenie pierwotnianiem a no wyrzucanie wielkich ilości hormonów właśnie nadnerczowych no bo stany zapalne. Moja sucz ewidentnie miewa krwawe sraczki , moze to jedno nadnercze tak mocno reaguje na jakieś zakazenie i aż sie guz zrobił. Musi być przyczyna wydzielania duzej ilosści hormonu , nic sie nie dzieje bez przyczyny. Na razie mam urwanie głowy w zwiazku ze śmiercia brata ale po pogrzebie w następną sobotę jak juz będę w Radomiu to wezme sie za tą kokcydioze bo już jestem prawie na sto procent przekonana że przyczyną takiego dziłania nadnerczy musi być ogromy stan zapalny wywoany przez jakieś pierwotniaki ,  a może ma ona inne robale wszystko sprawdze . Nie ma dymu bez ognia i nadnercza nie wyskakuja jak głupie z nadprodukcją hormonów bez pwodu, powód zawsze jest i trzeba zwalczyć przyczynę a nie tylko łagodzić objawy i likwidować skutki , nie chcę sie poddać i bede walczyć o puśke, dobrze że tarafiłam na takich fajnych ludzi i te rady co mnie pomogły i wsparcie psychiczne i nawet xxxja xxx co zaproponowała pomoc z tym lekiem , no przecież sama bym nie zdobyła bo wet odmówił. Taka wam jestem wdzięczna. No i wyszło szydło z worka co puśce smierdziało z pysia własnie zwymiotowała takim śmierdzącym czymś ja to oglądam a to ta kapusta z przed dwuch dni , chyba psy nie trawią wierzchnich liści kapusty i to zalega w żołądku jak ciało obce, no idę posprzaątać. Jakim cudem ona to miała tyle czasu w brzuchu, nie chciała jeść to myślałam ze to od Vetorylu sie apetyt zmniejszył a ona teraz tymi liśćmi żyga. Cuda na kiju i dzike węże sie tu dzieją z psem.

Link to comment
Share on other sites

Co to ten Toltrazuryl . Ja też nie odrobaczałam w ogle nigdy psa bo mój wet powiedział ze ona jak by miała robale to miałaby w morfologii duzo kwasochłonnych jakiś tam krwinek białych a nie ma, No to nie odrobaczałam a teraz widzę ze muszę i to szybko ale ten pogrzeb brata i nie moge jeszcze jechac dopiero w następnym tygodniu dopiero a już bym chciała jej to szybko dać . Tak mi sie komplikuje a ta moja sunia nie ułatwia sprawy tak jak z tą kapustą.

Link to comment
Share on other sites

..ale Ty masz poczucie humoru themahda...a z tą kapuchą to Pusia też dałakoksu. Zazdroszczę Ci optymizmu. Toltrazuryl to główny składnik tego Baycoxa chyba. Moja pieska ma w morfologii za dużo białych krwinek monocytów, a z kolei limfocytów ma poniżej normy. Kwasochłonnych ma w normie, czyli nie ma robali. Ciekawe jak te krwinki kwasochłonne przy pierwotniakach się zachowują, czy wzrasta ilość.
Próbki kopki w kierunku pierwotniaków gdzie się zanosi? Do labu ludzkiego czy do weterynarza?
Tak ten Cushing, to objaw a przyczyną może być wiele spraw wywołujących stan zapalny, tylko bądź tu mądry człeku i znajdź je.
W Twoim przypadku u Pusi coś jest na rzeczy z tymi krwistymi stolcami...może być kokcydioza.

Link to comment
Share on other sites

Za trochę będzie miesiąc jak ja podaję swojemu psu Vetoryl i mam się zajwić na badaniach krwi. Tak jak pisałem wcześniej pies waży ok. 6,5 kg i podaje mu po 5 mg Wetorylu.

Podpowiedźcie mi na co weterynarz powinien zrobić te badania..?

Link to comment
Share on other sites

Jarmk wet powinien zrobić badania najwazniejsze to oczywiscie sprawdzic ile teraz jest wydzielane tych hormonów nadnerczowych bo vetoryl ma właśnie chamować to podstawa i oczywiście sprawdzić jak działają nerki i wątroba tudzież trzustka, ja bym poprosiła weta o zbadanie kupy na te kokcydia i w ogóle na robale bo wedłóg mnie ten test z krwi to nie zawsze jest wiarygodny czy te robale są czy nie, lepiej zbadać kupe i o jak piszą na innych forach w działach o zarobaczeniu zwierząt nosić kupy pobrane co 2 dni i potem znów za 2 tygodnie po odrobaczeniu i od kokcydnieniu ( moje słowo  bo chyba takie nie istnieje) Ja po prostu uwazam że przyczyna tego Cushinga bycć jakaś musi a bywa nią stan zapalny albo bardzo przewlekły albo bardzo mocny ze aż tak te hormony wydziela i trzeba znaleśc przyczynę. Ja podaja teraz minimalną dawkę 3 mg i to tez Puśke trochę zwala z rana z nóg no ale ona waży 2,4kg. Tylko widzę ze z nią juz jak by lepiej dziś już zaczęła troche biegac , i chodzi całkiem niczego sobie , niedługo dojdzie do siebie z chodzeniem. Nie wiem co jej wet zrobił na tym badaniu z deksametazonem ale tak dłuo nie chodziła i trzęsło nią i 2 razy dostała czegos w rodzaju padaczki , dziś chciała biegać i mi wręcz uciekała koślawo a po badaniu kroku jednego nie mogła zrobić. może dał jej bardzo za dużą dawke tego deksametazonu i może nawet ten wynik badania jest lipny. Nie dowiem sie i tyle.  Już nie mogę się doczekać powrotu do Radomia i rozpoczęcia leczenia jej baykoksem , żeby w niej zadne swiństwo nie zostałao. Niestety muszę być na pogrzebie i stypie.

 

Animanna kupę do weta a on już wie co zrobić, zbadaj na wszelki wypadek, zawsze trzeba dazyc do znalezienia przyczyny,

Link to comment
Share on other sites

Zbierają tak czytałam na forach dla chodowców ale ja bym jeszcze poniosła drugi raz za 3 dni znów z 2 dni i jak wróce do Radomia to ja tak zrobię i potem 2 tygodnie po leczeniu baykoksem bo jeszcze wtedy wylęgaja się jajeczka i trzeba je znów załatwic. No a Puśka coraz lepiej sie ma to jednak ten kryzys był po tym badaniu deksametazonem, nie wiem co on zrobił lub aż taki stres trudno powiedzieć no ale chwała Bogu wszystko wraca do stanu z przed badania , Pusia już chodzi sama tylko po schodach nie.

Link to comment
Share on other sites

Witam i niestety dołączam do tego wątku, bo u naszego 12-letniego Lesia właśnie potwierdzono diagnozę - Cushing :( Na szczęście złapaliśmy chorobę w samym zarodku i nie ma jeszcze praktycznie żadnych zmian w narządach wewnętrznych. Organizm świetnie zareagował na podanie vetorylu i kurację trzeba kontynuować teraz przez 2 miesiące i zrobić ponowne badania by sprawdzić czy uda się zmniejszyć dawkę. Przez 25 dni brał 60 mg, teraz ma dostawać po 30 mg przez te 2 miesiące.

 

I teraz pytanie kluczowe - gdzie zdobyć lek?... Najlepiej 60 mg. Podpowiecie?

Link to comment
Share on other sites

Ile waży twój piesek , jak ma na imię. Ja Vetoryl kupuję w Krakowie . zadzwoniłam i dostałam za 2 dni, nie jest tani ale ja już nie wydziwiam żeby chociaż moja sunia jeszcze troszkę pożyła bo było z nią bardzo źle  i jak by wóciła do życia, doceniam każdy dziń z nią i kicham ile mnie ten lek będzie kosztował , zacisnę po prostu pasa , ona jest tego warta. dzwonisz 12 2850194 odzywa sie lecznica weterynaryjna i kupujesz lek wysyłają od razu za pbraniem kurierem.  Poproś twojego weta żeby poszukał przyczyny ze tak dużo tych hormonów sie wydziela. U xxxjaxxx to była kokcydioza , wyleczyli kokcydiozę i skończył się Coushing, ja też będę leczyła ją na pasorzyty i pierwotniaki, juz dostanę to lekarstwo na kokcydiozę ale dopiero jak wrócę do siebie bo w domu nie miałby kto paczki odebrać i od razu po powrocie będę badać jej kupę na wszystko co może tworzyć w organiźmie stan zapalny i powodować takie ogromne wyrzucanie hormonów nadnerczowych , bo nic nie jest bez przyczyny.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem to mój wet mi powiedział że wypełni ,nie pytałam po jakiemu chyba tam sie wiele nie pisze tylko ile mg i dane . Ja kupiłam w Krakowie bo chciałam szybko , 280 z wysyłką za 30 mg. z zagranicy to tyle wyjdzie jeśli zamówisz 1 opakowanie może troche oszczędzisz ale to nie będą kokosy, opłaca sie więcej opakowań, Płaci sie tak że nie ma prawie zysku bo przeliczają złotówki na Euro i potem na funty i wyjdzie to co w krakowie, tyle wiem od weta i wiem że oni załatwiają nie z Anglii a z Cech i dlatego mają na tym zysk. Z resztą niezbyt duży. Maila po angielsku ale to mójwet mi powiedział ze duże nie ma co pisać mają receptę i szmal i wysyłaja co byś tam nie wypisywała.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...