Jump to content
Dogomania

wystawianie cudzych psów-jak zacząć?


PUENTA imszar

Recommended Posts

Wiadomo, ze wiekszośc zaczyna albo od swojego psa albo do MP. Ja ni jestem handlerem, ale miałam już jakś start w MP choc nei miałam psa wystawowego.

Na Mp szukałam psa najpierw na forach. Dostałam propozycje od Iwy R, ze moze pozyczyc mi jej psa na MP. Tylko, ze Eni miał wtedy 7 miesiecy, i bałam sie, ze mnei nei posłucha. Następnie dostałam propozycje z hodowli Catani o wystawienie ich Rottwailera. Pani powiedziała, ze pozyczy mi Umi i specjalnie ja przywiezie bo ona nie jest zgłoszona na wystawe.
Teraz mam swojego wystawowego psa. 3 miesiecznego urwisa z którym będe latać po normalnym ringu, a moze spróbuje w Mp jak podrosnie.
Narazie musze skupić się nad odpowiednim jej wystawianiu i nauczeniu jej pozycji wystawowej. Jak mi sie nei uda poprosze jakiegos fachowca albo kogos z forum ;) Moze się uda

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś']Ja tam pierwszy raz ze swoim :lol: Teraz może będę jeszcze dodatkowo dwie seterki wystawiać. Zobaczymy :lol: A na drugiego (mojego) psa do wystawiania, trzeba poczekac jeszcze troche :evil_lol:[/quote]

Gazuś a co to za seterki zdradz mi .. jak nie chcesz publicznie to na PW :cool3: :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Na pewno bez umiejetnosci nie mozna podejmowac sie wystawienia czyjegos psa. Jak zaczac? Cwiczyc ;) Cwiczyc mozesz z kazdym psem, nawet kundelkiem- bo na poczatku chodzi o samo przyzwyczajenie sie do pewnych rzeczy i wyrobienie odpowiednich nawykow, pozniej to tylko dostosowujesz do rasy.
Ja zaczelam od cwiczenia z moimi bezpapierowcami, potem zaczelam cwiczyc sie na psach znajomych, dzieki ktorym tez zaczelam pokazywac psy na ringu. Moj debiut to trzy burki na raz w 2005 roku, dwa to psiaki znajomych z agility i jedna aussiczka po znajomosci rasistowskiej:lol: Do tej pory wystawiam glownie psy znajomych. Mam jedna stala klientke spoza tego grona znaleziona nota bene na dogomanii ;) I kilku klientow zalatwionych przez znajoma, ktora szkoleniem psow i handligiem zajmuje sie od bardzo wielu lat, a ja jej pomagalam na wystawach.
No i teraz oczywiscie mam swojego potwora, ktory uczy mnie najwiecej. Z nia moglam pracowac od zupelnych podstaw, obserwowac, jak z wystawy na wystawe u niej zanika stres az do chwili obecnej, gdzie mam przeszczesliwe zwierzatko na ringu, ktore bawi sie prezentacja, co dodaje jej animuszu i uroku, a przy tym calosc z zadowolonym psem wyglada o niebo lepiej :) Z shar peiem klientki widze, jak dziala na niego stres na pierwszych wystawach identycznie, jak u mojej Su, dlatego wiem, ze nie powinno mnie to w ogole niepokoic czy stresowac, bo pies musi miec czas na przyzwyczajenie sie do pewnych rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

Ja pierwszy raz pokazałam sie z psem na ringu na mp dzieki uprzejmosci jednej z forumowiczek. Szczescie chciało ze dwa tygodnie po moim debiucie, trafiła do mnie moja sucza i tak poprawdzie to znią się wszystkiego uczyłam i ucze, poznawałam i poznaje nadal "tajniki" wystaw.

Link to comment
Share on other sites

Start nie jest ławy, wymaga dużej determinacji i zapału.
Ja na początku dowiadywałam się co i jak, kiedy, z jakim psem i po co. Takie różne, podstawowe informacje pisemne także się przydają. Pierw ćwiczyłam ze swoim psem który nie jest rasowy, było ciężko bo nigdy jej nie uczyłam `takich wygibasów` jak pewnie sobie o tym pomyślała, ale z czasem i wieloma ćwiczeniami nauczyła się prawidłowego [na moje oko] stania oraz kłusowania. I ja się nauczyłam od niej wiele, i ona ode mnie za co jestem jej cholernie wdzięczna. :loveu:

Miło zacząć od Młodego Prezentera, jeździć, pokazywać się i ćwiczyć.
Można popytać ludzi o użyczenie psa na konkurs, myślę, że wielu z przychylnością odpowiedzą ci, że nie ma sprawy. Pod tym względem Polscy hodowcy są bardzo uprzejmi i życzliwi. Po prostu trzeba napisać, umówić się na ćwiczenia z tym pieskiem [najlepiej, żeby mieszkał gdzieś w pobliżu] i ćwiczyć, bo to klucz do całokształtu handlera.

Myślę, że to dobry start.
( ;

Nigdy nie podjęłabym się wystawienia psa, gdybym nie wiedziała jak to zrobić, bo do tego na prawdę trzeba posiadać pewne umiejętności.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

A może jakieś przykłady ćwiczeń, hmm?? Chcę zacząć ćwiczyć z moim bezpapierowym burkiem, ale szczerze trzeba się przyznać, że nawet nie mam pojęcia od czego zacząć? Jakie ćwiczenia na początek, jakie później? Jak wykonywać je dobrze, jakich błędów unikać??

Link to comment
Share on other sites

Dzięki :-D Zaczęłam dziś ćwiczyć z moją Baryłką :thumbs: było ciężko bo nie jest ona nawet przyzwyczajona do spacerów bez ciągnięcia smyczy :puppydog: ale smakołyki przekonały ją do tego by nie szarpać i wykonywać moje polecenia :p Na początek ćwiczyliśmy chodzenie po lini prostej stępem i kłusem, a później po okręgu ... cieżko było :niedowia: ale powoli, powoli myślę że się przyzwyczai :lol: ćwiczyliśmy krótko, powoli chcę zwiększać długość ćwiczeń

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HuSkaCz']Ja Ci radzę, czytaj dużo o handlingu i JH, a po kilku występach "zajarzysz" o co w tym wszytskim chodzi ;)[/quote]

I tak właśnie zaczęłam robić :lol: Są wakacje więc mam dużo czasu na naukę (ale to głupio brzmi ;/ nauka w wakacje :evil_lol: ) założyłam sobie zeszyt i tam spisuje jak na razie podstawy dotyczące handlingu i przeglądam sumiennie ważne dla mnie wątki na dogomani, oglądam filmiki na youtube i powoli ćwiczę z moją Bary :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kika9004']I tak właśnie zaczęłam robić :lol: Są wakacje więc mam dużo czasu na naukę (ale to głupio brzmi ;/ nauka w wakacje :evil_lol: ) założyłam sobie zeszyt i tam spisuje jak na razie podstawy dotyczące handlingu i przeglądam sumiennie ważne dla mnie wątki na dogomani, oglądam filmiki na youtube i powoli ćwiczę z moją Bary :lol:[/quote]

Możesz też wstawić filmiki z Twoich ćwiczeń do temato o JH to na pewno ktoś Ci powie, co jest źle.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nikt nie napisał jak ważne jest oglądanie psów na wystawach. Jeżeli ktoś chce zacząć, to powinien w pierwszej kolejności odwiedzić kilka wystaw, obejrzeć konkurs na MH oraz poobserwować ludzi z psami na ringach. Kolejna istotna kwestia - w zależności od wielkości prezentowanego psa dobiera się szybkość poruszania osoby, która biega po ringu - chodzi o długość łapek czworonoga. Może jeśli ktoś się uczy powinien na początku skoncentorwać się na jedej, może trzech rasach., a potem dodawać kolejne.
Życzę powodzenia:multi:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

jak ktoś do mnie przyjdzie przed wystawą, zrobi z Lennym kilka kółek i zobaczę że się dogaduje z psem to może go wystawiać :) ja sama nie jestem w tym jakaś super - uczę się na swoim psie, robię wiele błędów, wiem jak to trzeba robić a mimo to nie umiem, więc mała dla mnie różnica czy to ja wystawiam psa czy ktoś inny ;)

druga sprawa że Lenny jest trudny do wystawiania to uparty pies, jak tylko wyczuje małą niedyspozycję, albo niezdecydowanie zaraz to wykorzystuje ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Bardzo fajny temat. Sama chciałabym zacząć uczyć się wystawiać psy i jakoś debiutować, ale na swojego papierowca jeszcze troche poczekam.
Kiedyś jak byłam młodsza to zadebiutowałam z labradorem, ale byłam wtedy zdecydowanie za młoda i stres zżarł.
Młody prezenter jest do 18 roku życia tak?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...