Jump to content
Dogomania

Zakopane- problem z wladzami...


Fruzia

Recommended Posts

Chciałabym zapytać szanownych: dogomaniaczki i dogomaniaków o opinie na temat pisma, ktore otrzymalismy od burmistrza miasta Zakopane w odpowiedzi na prośbę o informację o adopcjach psów z terenu Zakopanego, które zostały wywiezione do nowotarskiego schroniska. Oto odpowiedź zastepcy burmistrza..........

[U][URL="http://img341.imageshack.us/my.php?image=hpim2820xg4.jpg"][IMG]http://img341.imageshack.us/img341/7831/hpim2820xg4.th.jpg[/IMG][/URL][/U]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Frotka, nie chcemy czytać złośliwości pod adresem naszego Towarzystwa, tylko konkretne opinie na temat [U]tego pisma.[/U] Nie łącz proszę swoich osobistych animozji z naszą działalnością. Z tego, co wiem możemy się domagać informacji na temat adopcji psów z naszej gminy na podstawie prawa o dostępie do informacji publicznej. Poza tym na podstawie umowy adopcyjnej podpisywanej pomiędzy adoptującym a schroniskiem (treść umowy wklejam poniżej-patrz punkt 3.)

[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif][SIZE=1][B]Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Nowy Targ, dnia:[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif][SIZE=1][B]Celina Pawluśkiewicz[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif][SIZE=1][B]Nowy Targ, ul. Kokoszków 101[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Franklin Gothic Medium, sans-serif][SIZE=1][B]tel. (018) 2669361[/B][/SIZE][/FONT]
[B]ZOBOWIĄZANIE[/B]

[SIZE=4]Ja, niżej podpisany(a)......................................................................................................................[/SIZE]
[SIZE=4]Zamieszkały(a) w.............................................................................................................................[/SIZE]
[SIZE=4]Legitymujący(a) się dowodem osobistym nr ..................................................................................[/SIZE]
[SIZE=4]Wydanym przez ..............................................................................................................................[/SIZE]


[LIST=1]
[*]Zobowiązuję się do otaczania odpowiednią opieką odebranego ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu psa następującej identyfikacji:
[/LIST]Płeć ......................................................... Rasa .............................................................................................
Maść .............................................................................................. Numer ewidencji ..................................


[LIST=1]
[*]Oświadczam równocześnie, że zostałem(łam) pouczony(a) o odpowiedzialności karnej w razie nieodpowiedniego traktowania zwierzęcia – ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku.
[/LIST]

[LIST=1]
[*]Przyjmuję do wiadomości, że Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zastrzega sobie prawo do przeprowadzania kontroli warunków bytowych zwierzęcia, a nadto w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, prawo do odebrania psa z powrotem do Schroniska.
[/LIST]

[LIST=1]
[*]Zobowiązuję się do nie rozmnażania suki, a w przypadku urodzenia się szczeniaków, do dostarczenia ślepego miotu do lekarza weterynarii w celu humanitarnego uśpienia.
[/LIST]

[LIST=1]
[*]W przypadku choroby psa, zobowiązuję się poddać go leczeniu weterynaryjnemu.
[/LIST]

[LIST=1]
[*]Pies przebywał będzie stale pod adresem wyżej wymienionym. O każdym przemieszczeniu się psa zobowiązuję się powiadomić Schronisko.
[/LIST]

[LIST=1]
[*]W przypadku gdyby pies nie odpowiadał mi, zobowiązuję się odprowadzić go z powrotem do Schroniska
[/LIST]/zwrot wpłaconego datku za psa oddanego do Schroniska do 24 godzin/


[LIST=1]
[*]Zobowiązuję się do przestrzegania następujących podstawowych wskazówek dotyczących sprawowania opieki nad zwierzęciem:
[LIST=1]
[*]Poddanie psa sczepieniu przeciw wściekliźnie oraz przeciw nosówce, jeżeli nie został zaszczepiony w Schronisku.
[*]Nie przetrzymywaniu psa na łańcuchu.
[*]Nie spuszczania psa ze smyczy w miejscach, gdzie odbywa się ruch kołowy, oraz nie zostawiania psa bez opieki.
[/LIST][/LIST]

W przypadku zachorowania psa w terminie czternastu dni od zabrania ze Schroniska i udokumentowaniu, że infekcja nastąpiła w Schronisku, należy porozumieć się z lekarzem weterynarii opiekującym się Schroniskiem.






[B]Podpis pracownika Schroniska, Podpis odbierającugo[/B]

[FONT=Myriad Web, sans-serif][SIZE=2][B]Wydającego psa[/B][/SIZE][/FONT][FONT=Myriad Web, sans-serif][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Frotka, proszę Cię, opanuj się z osobistymi wycieczkami. Towarzystwo nie rozprowadza o nikim żadnych informacji. Jeśli masz prywatnie pretensje do kogoś z naszego towarzystwa, to nie wyciągaj tego na forum przy kazdej nadarzającej sie okazji, tylko załatw to bezposrednio z konkretną osobą. Liczę tu na pomoc,bo mamy kłopot, a nie na wytykanie nam błędów i szukanie okazji do złośliwości. Nie znam tak dobrze prawa, byc może źle zinterpretowałam ustawę o dostępie do informacji publicznej. Wydaje mi się, ze skoro Urząd Miasta opłaca schronisko z moich podatków, to mam prawo do informacji o tym na co idą moje pieniądze...Jesli chcesz pomóc, to podpowiedz jak mamy wyegzekwowac prawo do kontroli w schronisku, a jeśli pomóc nie chcesz, to nie rób, proszę, zamieszania!

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy wam o to samo chodzi ale jak moja siostra i brat adoptowali psy z schronu w Chorzowie to po jakiś 6 miesiącach odwiedziła ich pani z schroniska w celu sprawdzenia jak się pies miewa czy wszystko ok.
Nie widze w tym nic złego, przecież jeśli ktoś bierze psa z schroniska i zapewnia mu odpowiednie warunki to czego ma się bać.
Ja jestem jak najbardziej za takimi kontrolami, nie po to te psy się tyle nasiedziały za "kratkami" żeby po adopcji trafić z deszczu pod rynnę.

Uważam jednak że nie powinno tym się zajmować jakieś Towarzystwo a pracownicy danego schroniska.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']Odnośnie kwestii prawnych - jaka jest wdł Ciebie podstawa do takiego żądania, który przepis z Ustawy o dostępie do informacji publicznej miałby być taką podstawą?[/quote]


Też się zastanawiam, w jakim to jest przepisie, bo nic do głowy mi nie przychodzi.
Kontrole są potrzebne, ale powinna je przeprowadzać gmina, bo to ona jest właścicilem psów bezdomnych i to ona, pośrednio, przez schronisko wydaje je do adopcji.

Podsumowując wątek:
1. TOZ zakopiańki dużo traci, że nie współpracuje z Gosię Darowską, bo ją kojarzy cała Polska i z tego, co o niej wiem, to bardzo dużo zrobiła dla zwierząt w Zakopanem i okolicach.
2. Frotka ma rację, że towarzystwo zakopiańskie nie ma prawa kontroli

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fx200']Też się zastanawiam, w jakim to jest przepisie, bo nic do głowy mi nie przychodzi.
Kontrole są potrzebne, ale powinna je przeprowadzać gmina, bo to ona jest właścicilem psów bezdomnych i to ona, pośrednio, przez schronisko wydaje je do adopcji.

Podsumowując wątek:
1. TOZ zakopiańki dużo traci, że nie współpracuje z Gosię Darowską, bo ją kojarzy cała Polska i z tego, co o niej wiem, to bardzo dużo zrobiła dla zwierząt w Zakopanem i okolicach.
2. Frotka ma rację, że towarzystwo zakopiańskie nie ma prawa kontroli[/quote]
Przecież władze Zakopanego[B] nie odmawiają prawa do kontroli poadopcyjnych z powodów formalnych[/B], tylko innych : działanie na szkodę zwierząt, schroniska i gminy( niegospodarnosć). nie o robienie zadym tu chodzi a o poważny problem choćy np. czy schronisko ( a wydaje [B]psy nie sterylizowane[/B]) nie odwiedzają osoby rozmnażające zwierzęta w pseudohodowlach ? O jednym takim konkretnym przypadku suki ON wiemy na pewno.

Link to comment
Share on other sites

A gdyby tak jak napisała Frotka doprowadzić do tego aby w umowie adopcyjnej był zapis o kontroli przez to konkretne towarzystwo. Czy to nie byłoby rozwiązanie sprawy?
A jeśli chodzi o przekazywanie danych, to co na to Ustawa o ochronie danych?
Jak to jest gdzie indziej w Polsce? Może po prostu skorzystać z jakiegoś dobrego wzoru.

Link to comment
Share on other sites

My się chyba nie rozumiemy, nam o chdzi o skontrolowanie działalności schroniska! Mamy wątpliwości, czy psy trafiają w dobre ręce i chcielibyśmy to sprawdzić. Czy ktoś może mi udzielic odpowiedzi, dlaczego i schronisko i Urząd Miasta wzbraniają się przed taka kontrolą? Może z powodu urażonej dumy?......

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Frotka jest osobą, która jest w stanie wynegocjować wszystko co sobie zamierzy. Na pewno mogłaby rozwiązać wasz problem. Tym bardziej, że robi stale poważne interwencje na waszym terenie. Jak najbardziej kontrole poadopcyjne są potrzebne ale tak jak napisała Frotka prawo do takich kontroli możecie dostać tylko wtedy, jeśli przyzna je wam gmina lub schronisko po sprawdzeniu, że macie warunki aby przeprowadzać te kontrole i jesteście odpowiedzialnymi osobami. Skoro w umowie adopcyjnej schronisko samo zamieściło zapis o tym, że schronisko ma prawo kontroli to chyba istnieje towarzystwo, które z nim współpracuje i które te kontrole dokonuje. Czy nie jest to np. towarzystwo w Nowym Targu ? [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']A może z powodu sposobu w jaki domagacie się informacji? [/quote]
Co wiesz ma ten temat? Czytałaś pisma wysyłane przez nas od wielu miesięcy do Urzędu? Czy teraz ty nie opierasz sie na pomówieniach?...

[quote name='Frotka']"Nam chodzi o skontrolowanie działalności schroniska"... Czyli jednak chodzi o schronisko.[/quote]
Tak, chodzi nam o skontrolowanie schroniska, a przede wszystkim adopcji i [U]wyłącznie o to[/U]. Chcemy jedynie sie upewnić, że te adopcje są przeprowadzane prawidłowo...Ale skoro schronisko i gmina tak zawzięcie broni sie przed tym, to naturalna rzeczą jest rodzące się pytanie-dlaczego?...

[quote name='Frotka']"Jeśli stwierdzicie że pies jest w złych warunkach gdzie go przekażecie? Przecież nie macie domów tymczasowych. Kto Wam pokryje koszty dojazdów na kontrole skoro nie stać Was na wyjazdy na interwencje poza Zakopane?[/quote]
Nie jest prawdą, że nie stać nas na wyjazdy poza Zakopane, gdyż jeździmy na takie interwencje, np co tydzien dokarmiamy psy na Slowacji w postpegeerowskim gospodarstwie. Jednak są to wyjazdy opłacane z prywatnej kieszeni, a jako Towarzystwo rzeczywiście dopiero startujemy i bardzo liczymy na wsparcie i pomoc ze strony silniejszych jednostek (np. Kraków) ale jesli na forach publicznych nasza wiarygodnosc bedzie podkopywana ze względu na prywatne animozje, to nasza praca na pewno bedzie powaznie utrudniona... a domów tymczasowych mamy mało, więc są notorycznie zapchane...

[quote name='Frotka']Te pytania są oczywiście czysto teoretyczne, bo nie ma podstawy prawnej ktora pozwalałaby Wam na kontrolowanie adopcji.[/quote]
A poniżej piszesz, ze możesz nam pomóc, to w końcu jest taka podstawa prawna, czy nie? A jesli nie ma, to na jakiej podstawie możesz nam pomóc?

[quote name='Frotka']Jeśli wskażecie konkretne osoby które z Waszej strony miałyby brać udział w takich kontrolach i będą to osoby, z którymi będę w stanie się porozumieć to mogę pomóc w rozmowach z gimną, ale musiałabym mieć pewność, że nie najem sie potem przysłowiowego wstydu. Jeśli taką osobą miałaby być np. Fruzia, pani Krystyna S. (koty) albo pan który woził mi kociaki do Krakowa jeszcze zanim powstało Wasze Towarzystwo (nie pamiętam nazwiska) to jestem skłonna o tym porozmawiać.[/quote]
Nie wiem, czy jakiekolwiek kontrole bedą miały jeszcze racje bytu, gdyz dotarła do mnie pogloska, ze schronisko chce sie wycofac ze współpracy. Aktualnie czekamy na oficjalne informacje w tej sprawie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='łasuch'][FONT=Times New Roman][SIZE=3] Skoro w umowie adopcyjnej schronisko samo zamieściło zapis o tym, że schronisko ma prawo kontroli to chyba istnieje towarzystwo, które z nim współpracuje i które te kontrole dokonuje. Czy nie jest to np. towarzystwo w Nowym Targu ? [/SIZE][/FONT][/quote]
Z tego, co wiem, to Towarzystwu nowotarskiemu równiez nie bardzo układa sie współpraca ze schroniskiem...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']Dodam jeszcze, że jak najbardziej jestem za kontrolą psów wydawanych ze schroniska.

I zapytam czy prawdą są plotki, które do mnie dochodzą a które głoszą, że Pań zdaniem psy znalezione nie mogą być wydawane do adopcji przed upływem 3 lat, bo dopiero po upływie tego terminu właściciel traci ich własność?[/quote]
Art. 183. § 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.

§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Art. 187. Pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną, które nie zostaną przez uprawnionego odebrane w ciągu roku od dnia wezwania go przez właściwy organ, a w razie niemożności wezwania - w ciągu dwóch lat od ich znalezienia, stają się własnością Skarbu Państwa. Inne rzeczy stają się po upływie tych samych terminów własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom; jeżeli rzeczy są przechowywane przez organ państwowy, znalazca może je odebrać za zwrotem kosztów.

Jak widać, to nie są plotki, a tymbardziej nie są rozgłaszane przez nikogo z naszych członków. Osobiście wiele razy spotkałam sie , również tu na dogomanii, z obawa ludzi, którzy znaleźli lub chcieli adoptowac psa, ale bali się tego własnie przepisu, który pozwoli pierwszemu włascicielowi odebrac psa, bez względu na to, ze ten zdążył sie juz przywiązac do nowych właścicieli...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']
Jeszcze donośnie kontroli - czy kontrolują Panie adopcje kotów, wykonywane przez członków Pań Towarzystwa. Czy wiedzą Panie jakie są losy dwóch puchatych kotków, dostarczonych ok.miesiąc temu do mieszkania przy os. Na Kozłóku w Krakowie? Czy będą Panie śledzić los małego, biało-czarnego kotka, który miał przyjechać do Krakowa (przyjechał?) w ten weekend, miał być przekazany na dworcu a następnie wystawiony do adopcji na "aukcji" w sklepie zoologicznym w jednym z krakowskich supermarketów?[/quote]
O to pytaj przewodniczacego sekcji kociej z naszego Towarzystwa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']Oczywiście, że nie ma podstawy prawnej dla kontroli które miałoby przeprowdzać Towarzystwo. Podstawę taką możnaby jednak stworzyć w drodze umowy.

[B]Skoro schronisko wycofało się ze współpracy to gdzie będą trafiały psy z terenu Zakopanego? [/B]
[/quote]
To jest właśnie nasz najpoważniejszy problem! Na razie nie mamy oficjalnego potwierdzenia tej decyzji, ale jeśli taką otrzymamy, to wtedy bedziemy próbowac wznowić pertraktacje w sprawie utworzenia schroniska na terenie gminy Zakopane. Mysle,ze to byłoby najlepsze rozwiązanie, ale tu wiele zależy od dobrej woli Urzędu Miasta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...