Jump to content
Dogomania

Bez rodowodu no i co?


Kora-

Recommended Posts

[quote name='asher']dodam tylko, ze suczka mojego wujka, wzieta z tego samego zrodla jakim cudem zmienila masc... poczatkowo byla czarno srebrna, a z czasem zaczela wygladac jak pieprz i sol :o[/quote]

no to tu widac wiedze na temat sznuacerow Twojego wujka... u sznaucerow pieprz-sol i czarno srebrnych szczenieta rodza sie TAKIE SAME - czarne ze srebrnymi podpalanymi na czarno lapkami. Dopiero z wiekiem tj okolo 6 tygodnia zycia mozna stwierdzic jakiej masci jest szczenie (chodzi mi oczywiscie o to, ze ktos kupuje pieska z nieznanego źródła - bez rodowodu) jak sprawdzic??? a mianowicie, nalezy odgarnac siersc i obejrzec jej kolorek tuz przy samej skorze... pieprzaki beda mialy tam siersc jasniejsza niz na koncach wlosow, a czarno srebrne i czarne beda mialy siersc jednolita na calej dlugosci. Kolejna metoda jest zwrocenie uwagi na biale plamki na mordkach sznaucerkow... pieprzaki maja srebrne plamki na "ustach" a czarne i czarno srebre tego nie maja 8)

Pozatym krzyzowki pieprzakow z czarno-srebrnymi czy czarnymi sa nie dozwolone przez ZK, logiczne... niektore pseudohodowle moga krzyzowac dwie rozne odmiany kolorostyczne sznaucerow, ale chyba kazdy kupujacy szczenie bez papierow chce widziec rodzicow... jesli nie to, za wyglad pieska moze obwiniac tylko siebie :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='maga18']

Pozatym krzyzowki pieprzakow z czarno-srebrnymi czy czarnymi sa nie dozwolone przez ZK, logiczne... niektore pseudohodowle moga krzyzowac dwie rozne odmiany kolorostyczne sznaucerow, ale chyba kazdy kupujacy szczenie bez papierow chce widziec rodzicow... jesli nie to, za wyglad pieska moze obwiniac tylko siebie :evilbat:[/quote]

W ZK tez juz mieszają kolorki np Orsini pomieszała pis i cz-s
A Agatka bedzie kryć cz-s psem czarną suke.

Tylko ze do konca nikt nie wyjasnił tu na forum jak sie te kolorki dziedziczą , może Ty Maga 18 coś Tu wniesiesz nowego?????

Link to comment
Share on other sites

Mek, ja juz czytalam bardzo duzo na ten temat, ale jaka bylam ciemna tak juz zostalam :wink: Na temat genetycznego dziedziczenia, bardzo trudno cos znalezdz, do tej pory jest to w wiekszym stopniu sprawa "przypadku". Nawet doglebne studiowanie przodkow, nic nie przynosi.
Jeszcze w latach 70-80 mieszanie kolorow bylo normalna sprawa, tylko zrobil sie problem w tym, ze czarny kolor jest kolorem bardzo dominujacym i coraz wiecej szczeniakow w miocie bylo czarnych. Czyli zaczely sie klopoty ze zdobywaniem "swiezej krwi", dlatego w pozniejszych latach byl trend na nie mieszanie kolorow, chociaz przez PSK nie jest wcale zabronione. Poprostu hodowcy uznali ze tak bedzie bezpieczniej i przez to populacje innych kolorow uzdrowia. Mieli racje bo stan obecny jest na tyle zadowalajacy, ze znowu zaczyna sie mieszac kolory, zeby naprzyklad poprawic glebie czarnego w sz-s, albo poprawic strukture wlosa.

Link to comment
Share on other sites

Pink widzisz jedna Twoja wypowiedz i juz mi się wiele rozjasniło(jak kolor czarnych sznaucerów po inbredowaniu :) )

Czyli nie jest to grzech smiertelny łączenie kolorków. Mnie interesuje głównie łączenie czarnego z czarno- srebr, lub czarnegoi z pis.
Widziałem na stronce jakies hodowli połaczenie cz z cz-s i wyszły
2czarne
2 cz-s
2 ni to ni owo.
I co z takimi zrobić?a jak wszystkie wyjdą ni to ni owo????

Link to comment
Share on other sites

mek jak to ni to ni owo????
kolor widac OD RAZU po urodzeniu!!!
bzdura,ze pieprzaki i cz-sr sie rodza takie same!!!pieprzak, nawet ciemny ma za uszami i na boczkach,ale na bank za uszami musi miec zolte wloski!nie ma takiej mozliwosci, ze cz-sr sie wybarwi na pieprzaka, chyba,ze ktos sie nie zna i nie widzi,ze ma ciemnego pieprzaka,ale nie wiem jak mozna tego nie widziec???
dziedziczenie kolorow nie jest skomplikowane. Najwiekszym bledem jest myslenie,ze jak pomieszasz cos z czyms to np. kolor sie zepsuje, bo jest wrecz na odwrot!to czarno-srebrne amerykance mieszane non stop w kolorze robia sie szare, ze nie wiadomo co to jest. I to pieprzaki kryte nonstop pieprzakami robia sie zolte w koncu. Bo tu jeszcze chodzi o dziedziczenie koloru podszerstka itp.
Jedynym minusem mieszania jest to , ze sie rodza ciemne pieprzaki(niosa gen czarno srebrny) a w Polsce jest to powszechnie uznawane za blad, a wystarczyloby przez sedziego doczytac dlaczego ten kolor jest ciemny. Chociaz juz i tak jest z tym kolorem o niebo latwiej jak kiedys.
mega18: oj kochana troche glupoty gadasz:))))w USA najlepsze psy sa wlasnie z mieszania kolorow:)))wielokrotnie juz to pisalam: Enjoy's Phantom of the Opera np. 220 razy Best of Breed:))czy nasz poczciwy Why Not-tez po mieszaniu pieprzaka z cz-sr. I obaj panowie maja super czarny kolor i tenze kolor przekazuja dalej.
Co innego mieszanie kolorow z bialymi...wtedy to wychodza CUDA i CUDENKA:))))np. silver albo platinum:)))tak je w USA nazywaja:)))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"maga18"'][Pozatym krzyzowki pieprzakow z czarno-srebrnymi czy czarnymi sa nie dozwolone przez ZK, logiczne... [quote]

wiec sobie wypraszam!
mialam zgode Zwiazku Kynologicznego na to krycie, jest ono calkowicie swiadome. I te obostrzenia jakos nie sa logiczne w krajach takich jak chocby Szwecja-tam mozna mieszac kolory do bolu. Stanow nie wspominam nawet.
Mieszanie kolorow jest jedyna mozliwoscia poszerzenie puli genowej danej populacji psow, a i poprawy tejze, jesli sie wie co sie chce osiagnac,a nie kryje suke byleby kryc.
a to co robia pseudo hodowcy produkujacy szczeniaki bezpapierowe?to juz ich problem, bo kit z kolorem,ze oszukaja kogos na tym,ale sa jeszcze gorsze choroby jak np. slepota.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

Mek: 2 czarne z tego skojarzenia sa u mojej kolezanki.
To nie jest biale przedpiersie a biale latki!z 2 czarnych CZESTO tez sie takie rodza-jak mala latka to znika, a jak duza to juz zostaje. I teraz zalezy od tego co hodowca dalej z tym zrobi: albo zafarbuje(ile takich czarnych z bialymi krawatami biega to w zyciu sie nie dowiesz),albo jak jest uczciwy to sprzeda jako peta, bo niby ma wade...ale te biale plamki sie nie wiadomo jak dziedzicza do konca, bo suka kolezanki z bialymi latami nawet na brzuchu dawala czarne jak czorty szczeniaki,a nawet wnuki tejze suki sa czarne jak czorty bez bialych znaczen. A wiesz ile krawatow wychodzi w miotach po najberdziej utytulowanym polskim czarnym psie?:))))BAAARDZO duzo, i mieszanie kolorow znowu z tym nie ma nic wspolnego:))))

Link to comment
Share on other sites

wlazlam na te strone i...tam wyrazny bialy krawat ma 1 czarny, drugi troszeczke-ten pewnie zniknie, a te inne...nie przyszlo Ci do glowy to, ze jak sie wygoli maszynka z malym ostrzem to skora bedzie przeswitywac?:))))))takze to zadne ni to ni owo:)))zwykla skora:)))))))))) :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']wlazlam na te strone i...tam wyrazny bialy krawat ma 1 czarny, drugi troszeczke-ten pewnie zniknie, a te inne...nie przyszlo Ci do glowy to, ze jak sie wygoli maszynka z malym ostrzem to skora bedzie przeswitywac?:))))))takze to zadne ni to ni owo:)))zwykla skora:)))))))))) :lol: :lol:[/quote]

Orsini ja to traktuje jako ciekawostke i nikogo nie atakuje ani nic z tych rzeczy .
A do głowy mi nie przyszło zeby 6 tyg, szczeniaki strzyc maszynka
I jeszcze jedno jaki to cudowny reproduktor lata z krawatem ( mozesz dac mi jedo imie na priw zeby nie bylo ze mu dooope obsmaerwujemy :):):):):) )

Link to comment
Share on other sites

cudowny reproduktor albo NIE ma laty,albo jest zafarbowana,wiec raczej nie zobaczysz bialej laty u zadnego wystawianego psa-bo jak juz ktos to ma to farbuje:))))ale daje dzieci z latami, zreszta nie tylko on-to powszechny problem u czarnych.To najb.utytulowany psiak w chwili obecnej wsrod czarnych:))))

A Ewa zawsze goli szczeniaki do zdjec, kapie i strzyze-sa odpicowane zawsze na maxa:)))zreszta zobacz po lebkach, ze sa zrobione:))))

Link to comment
Share on other sites

bo on te biale krawatki nie z kazda suka daje.
Napisalam,ze nie mam pojecia jak sie te latki dziedzicza:(((
a czemu kryja?a myslisz,ze wlasciciel psa Ci powie,ze istnieje ryzyko,ze moga wyskoczyc krawatki?nie musza,ale moga-i co pokrylabys wtedy?:)))ja nie:))))a jak nie wiesz to najwyzej sie zdziwisz potem:))
ale to nie tylko po tym psie takie latki wychodza-b.czesto sie z latkami rodza,ale jak latki sa male to zanikaja same,albo z pomoca farbki:))))
dlatego nie chce mi sie m.in. w czarne bawic, bo te laty-nigdy nie wiesz kiedy wyskocza...
u kolorow tez sa, tylko co z tego jak taki cz-sr lub pieprzak i tak ma biale wlosy na klacie?:)))nikt ich nie zauwaza. Co wiecej: u cz-sr powinien byc ten czarny pasek pomiedzy lewa biala piersia a prawa biala piersia,a ile ich nie ma:)))pieprzaki maja wsio biale,ale cz-sr powinien miec przedzialke:)))

Link to comment
Share on other sites

a inne rasy tez maja ten sam problem.Chyba Wam kiedys opisywalam znanego hodowce dobermanow od nas?jak jego suka miala cesarke i urodzilo sie w czorta duzo szczeniakow cos kolo12. I laski w lecznicy na rzesach stawaly,zeby wszystkie przezyly i przezyly,a facet potem przylazi i mowi: ten,ten,ten i ten do uspienia.Bo mialy biale krawaty!a jako pety ich nie chcial puscic, bo z jego przydomkiem z bialymi krawatami maja psy biegac???

Link to comment
Share on other sites

Nio u tych czarnych tak juz jest, ale ja pisze odnosnie olbrzymow a nie mini, bo tu mam wieksze doswiadczenie i wiedze. U olbrzymow czesto mozna sie spotkac z malutkimi krawatami, ktore albo same znikaja, albo sie po prostu bierze pensetke i sie raz na zawsze wyskubuje, bo one tam nie odrastaja juz. Zreszta sa np takie osobniki, ktore w wieku dojrzewania nagle zostaja przesiane bialymi wloskami na ciele, ale skad to sie bierze :niewiem: , pytalam wielu hodowcow, ale kazdy mowi ze tak po prostu jest. Olbrzymy potrafia sie np urodzic z bialymi wloskami na lapie miedzy opuszkami i potem to znika. Wiele by mowic, ale moze ktos wie skad sie to bierze to moze mnie uswiadomi, bardzo jestem ciekawa :D .

Link to comment
Share on other sites

KaVanga tego nikt nie wie-pocieszylam Cie?:)))
te przesianie bialym wlosem to i u miniatur sie zdarza:))))ja tak mam z Mafia-i wtedy wlasnie pensetka:)))przed Gdynia to nawet mi sie tego robic nie chcialo i sedzia nie zauwazyl:))ale skad te wlochy?nie wiem:))))no i wlasnie czemu raz latka zanika a innym razem nie?ciekawe...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']te przesianie bialym wlosem to i u miniatur sie zdarza:))))ja tak mam z Mafia-i wtedy wlasnie pensetka:)))[/quote]

U średniaków też się zdarza. Atos ma tak przesiany ten miękki włos (głowa, uszy, łapy). I zdecydowanie nawet Kopciuszek pęsetą tego nie wybierze ;-)

[quote name='orsini']no i wlasnie czemu raz latka zanika a innym razem nie?ciekawe...[/quote]

U Atosa akurat się powiększyła. Jako szczeniak miał tylko dwie plamki - na "wicherku" i pod klatą. A z biegiem czasu nie dość, że te dwie się powiększyły to jeszcze połączyły w gustowny krawat. W każdym razie żadne wyskubywanie nie pomogło :evilbat:

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Ciekawy problem z tymi łatkami, ale sprzedawane jako pety to bardzo dobra okazja dla ludzi co chą psiaka nie na wystawy a ze znanego źródła, bo taki czarny z krawatem fajnie wygląda:))) więc nie jest jescze aj źle:))

Pas a twoja ciocia ma hodowlę? bo keidys zapomniałam zapytać, jaki ma przydomek ile ma psaiczków?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...