Jump to content
Dogomania

Co powinnismy wiedzieć wyadoptowując poza granice Polski!!!


Ewkaa

Recommended Posts

[quote name='MonikaP']Ja też nie mam zielonego pojęcia o Niemcach i ich stosunku do zwierząt, i być może to, co czytałam ze dwa lata temu, to była tylko jakaś urban legend...Otóż natrafiłam na artykuł (niestety nie umiem go już odnaleźć) mówiący o tym, jak to w Niemczech wybuchła panika "w temacie" bullowatych i tysiące właścicieli z własnej, nieprzymuszonej woli przyprowadziło swoje osobiste, całkiem "bezpieczne" psy do uśpienia. Artykuł był opatrzony zdjęciami stert martwych psich ciał....
Tak więc całkiem łatwo przychodzi Niemcom usypianie zdrowych, "normalnych" psów....[/QUOTE]
Prosze o przekazanie tego artykulu. Owszem sporo tych zwierzat trafilo w tym czasie do schronow, ale nie zostawaly bez waznego powodu usypiane, to nie jest zgodne z prawem i zaden wet u nas sie tego nie podejmie. Nie zawsze to co w prasie stoi zgadza sie z prawda!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przyjaciel']Prosze o przekazanie tego artykulu. Owszem sporo tych zwierzat trafilo w tym czasie do schronow, ale nie zostawaly bez waznego powodu usypiane, to nie jest zgodne z prawem i zaden wet u nas sie tego nie podejmie. Nie zawsze to co w prasie stoi zgadza sie z prawda![/quote]

Tak, jak napisałam, było to ok. 2 lat temu i nie jestem w tej chwili w stanie znaleźć tej publikacji. Była ona w języku angielskim i zaręczam, że dobrze zrozumiałam to, co było tam napisane. Nie pamiętam, czy mowa była wtedy o usypianiu w schroniskach,czy w gabinetach weterynaryjnych, w każdym razie zostało wtedy uśmierconych - na życzenie swoich właścicieli - bardzo dużo psów.

Link to comment
Share on other sites

Guest Elżbieta481

Przyjacielu-w ,,Przyjaciel Pies,, był taki artykuł.
Jasno z niego wynikało,że właśnie psy u nas nazwanych,,bojowce,,w Niemczech masowo usypiano.Taki artykuł osobiście czytałam.Z niego wynikało również,że suki tych ras obowiązkowo sa sterylizowane,że właściciele na spacerach obowiązani są nosic przy sobie zaświadczenie o sterylizacji takich suk.
Obowiązkowe jest równiez noszenie przez,,bojowce,,na spacerze kagańców.W przypadku jesli pies jest bez kagańca właścicielowi grożą spore kary.
Choć od przeczytania tego artykułu minęło juz 2-3lata zapamiętałam go b.dobrze.Zaimponowali mi.
Artykuł ten mówił równiez o obowiązujących przepisach w krajach Beneluxu.
Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaP']Tak, jak napisałam, było to ok. 2 lat temu i nie jestem w tej chwili w stanie znaleźć tej publikacji. Była ona w języku angielskim i zaręczam, że dobrze zrozumiałam to, co było tam napisane. Nie pamiętam, czy mowa była wtedy o usypianiu w schroniskach,czy w gabinetach weterynaryjnych, w każdym razie zostało wtedy uśmierconych - na życzenie swoich właścicieli - bardzo dużo psów.[/QUOTE]
Zmiana przepisow miala miejce juz jakies 5-7 lat temu, wiec 2 lata temu nie bylo zadnej afery. Powtarzam jeszcze raz to co mowilam, sporo zwierzat trafilo do schronisk i tylko te bardzo agresywne lub chore mogly byc uspione. Obojetnie gdzie, rowniez w schronisku usypiania dokonuje wylacznie weterynarz, wiec nie moglby tego dokonac, tylko i wylacznie ze wzgledu na przynaleznosc do jakiejs rasy. Nie podwazam twojej wiarygodnosci, tylko jeszcze raz sie potwierdza, ze nie wszystko to co stoi w prasie i w [B]internecie[/B] jest prawda!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='waldi481']Przyjacielu-w ,,Przyjaciel Pies,, był taki artykuł.
Jasno z niego wynikało,że właśnie psy u nas nazwanych,,bojowce,,w Niemczech masowo usypiano.Taki artykuł osobiście czytałam.Z niego wynikało również,że suki tych ras obowiązkowo sa sterylizowane,że właściciele na spacerach obowiązani są nosic przy sobie zaświadczenie o sterylizacji takich suk.
Obowiązkowe jest równiez noszenie przez,,bojowce,,na spacerze kagańców.W przypadku jesli pies jest bez kagańca właścicielowi grożą spore kary.
Choć od przeczytania tego artykułu minęło juz 2-3lata zapamiętałam go b.dobrze.Zaimponowali mi.
Artykuł ten mówił równiez o obowiązujących przepisach w krajach Beneluxu.
Elżbieta[/QUOTE]
Wszystko sie mniej wiecej zgadza, oprocz tego usypiania bez powodu. Ta reszta to sa urywki ze zmiany przepisow.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przyjaciel']Zmiana przepisow miala miejce juz jakies 5-7 lat temu, wiec 2 lata temu nie bylo zadnej afery. Powtarzam jeszcze raz to co mowilam, sporo zwierzat trafilo do schronisk i tylko te bardzo agresywne lub chore mogly byc uspione. Obojetnie gdzie, rowniez w schronisku usypiania dokonuje wylacznie weterynarz, wiec nie moglby tego dokonac, tylko i wylacznie ze wzgledu na przynaleznosc do jakiejs rasy. Nie podwazam twojej wiarygodnosci, tylko jeszcze raz sie potwierdza, ze nie wszystko to co stoi w prasie i w [B]internecie[/B] jest prawda![/quote]

Nie napisałam, że ta afera była dwa lata temu, tylko, że czytałam o tym dwa lata temu, ale nie sądzę, by dotyczył jakiegoś bardzo odległego okresu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przyjaciel']Widze, ze nie masz zielonego pojecia o Niemczech i stosunkach Niemcow do zwierzat, wiec radze nie wypowiadaj sie jesli nie jestes pewna na ten temat i nie przekazuj jakis niesprawdzonych wiadomosci, poniewaz wprowadzaja one sporo ludzi w blad.
[/quote]

W kazdym narodzie, pomiedzy milosnikami zwierząt tez, znajdą sie zawsze jakies "czarne owce" i nie mow, ze w Niemczech ich nie ma.
Przemyt psow na handel itp, walki psow itd..

Owszem prawo niemieckie bardziej chroni zwierzęta, jest skuteczniej egzekwowane, niz w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']W kazdym narodzie, pomiedzy milosnikami zwierząt tez, znajdą sie zawsze jakies "czarne owce" i nie mow, ze w Niemczech ich nie ma.
Przemyt psow na handel itp, walki psow itd..

Owszem prawo niemieckie bardziej chroni zwierzęta, jest skuteczniej egzekwowane, niz w Polsce.[/quote]


Ja myślę,że to te "czarne owce" napędzają masowy wywóz i przemyt całych miotów szczeniąt z Polski. W końcu gdyby nie było zapotrzebowania, nikt by sobie nie zadawał trudu, by z tym psami jeździć. Czyżby to oznaczało,że tych "czarnych owiec" jest tam jednak całkiem sporo?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']W kazdym narodzie, pomiedzy milosnikami zwierząt tez, znajdą sie zawsze jakies "czarne owce" i nie mow, ze w Niemczech ich nie ma.
Przemyt psow na handel itp, walki psow itd..

Owszem prawo niemieckie bardziej chroni zwierzęta, jest skuteczniej egzekwowane, niz w Polsce.[/QUOTE]
Zgadzam sie w tym punkcie z toba. Jednak jesli procentualnie porownamy te polskie "czarne owce" z niemieckimi "czarnymi owcami" to rozbieznosc bedzie ogromna.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaP']Ja myślę,że to te "czarne owce" napędzają masowy wywóz i przemyt całych miotów szczeniąt z Polski. W końcu gdyby nie było zapotrzebowania, nikt by sobie nie zadawał trudu, by z tym psami jeździć. Czyżby to oznaczało,że tych "czarnych owiec" jest tam jednak całkiem sporo?[/QUOTE]
Tu wyssalas sobie ladna historyjke z palca! Czy myslisz, ze Niemcy nie sa w stanie czynic czegos z zamilowania do zwierzat?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']

Czyli rozumiem, ze Pani popiera pokątny handel psami, z samochodu, na ulicy? Byleby nie w Polsce, czy tak?:shake:[/quote]

A Ty Arko popierasz go w Polsce? Bo jakos nie widze abys składała zawiadomienia, pietnowała ten proceder w Polsce. Moze podasz mi jakeis przykłady gdzie zwiadomiłas ze handluja w Polsce psami z samochodów, na ulicy.

[QUOTE]Czyli Pani popiera przemyt psow do Niemiec, tak mam to rozumiec? Nie ważne, ze ta osoba ma [B][U]ZAKAZ[/U][/B] wwozu psow do Niemiec, nie ma pozwolenie na przeprowadzanie ich adopcji.[/QUOTE]
Bardzo mocne okreslenia. A tak naprawde o co Ci chodziło, gdy składałas doniesienie? O krzywde psów, czy o przemyt, czy o to ze za psy były brane opłaty adopcyjne?

A moze w takim razie przyblizysz na czym polegała ta krzywda psów?
To ze poszły do adopcji? To ze zostały zabrane ze schroniska?
Rozumiem że działałas w dobrej intencji. Chciałas aby Pajunia odprowadzała podatek od opłat adopcyjnych i wtedy byłoby wszystko OK.
No i zblokowałas adopcje, aby sprawiedliwosci stało sie zadosć. OK. Miałas prawo. Ale powiedz co dałas w zamian tym psom?
Dałas im jakas konkretna pomoc? Oprócz dobrych rad? Masz jakis plan awaryjny aby zabrac psy od Pajuni? To jest bezpodtekstów. Ale skoro osoba składa doniesienie bo uwaza ze dzieje sie krzywda tym psom, to chyba powinna je stamtad zabrac. Psy nie powinny przebywac w miejscu gdzie sie je krzywdzi? To juz chyba ponad miesiac tam są. Ja bym nie zostawiła ani jednego dnia psa w miejscu gdzie sie działaby im krzywda. No chyba ze nie uwazasz ze sie im dzieje tam krzywda.

No i ostatnie pytanie. Czy uwazasz ze nielegalne działanie w przypadku jednego czy dwóch psów jest niewarte zgłaszania? Jako nielegalna działalnosc, nielegalne pobieranie opłat?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przyjaciel']Tu wyssalas sobie ladna historyjke z palca! Czy myslisz, ze Niemcy nie sa w stanie czynic czegos z zamilowania do zwierzat?[/quote]


Przepraszam, a te psiaki z bagażników i "krzaków" to pewnie Turcy i Pakistańczycy kupują? Dla kogo polscy handlarze te mioty szczeniąt przemycają? Kto je od nich odbiera?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaP']Przepraszam, a te psiaki z bagażników i "krzaków" to pewnie Turcy i Pakistańczycy kupują? Dla kogo polscy handlarze te mioty szczeniąt przemycają? Kto je od nich odbiera?[/QUOTE]
Twoje wypowiedzi oznaczaja dla mnie: wszyscy Niemcy sa zli. A tak naprawde to mowisz o wyjatkach. Wiec przemysl dobrze, jak je formulujesz. Trzymaj sie konkretow, wymien konkretne przypadki i nie opowiadaj, ze wszyscy Niemcy sa zli i kupuja u handlarzy, bo tak nie jest.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przyjaciel']Twoje wypowiedzi oznaczaja dla mnie: wszyscy Niemcy sa zli. A tak naprawde to mowisz o wyjatkach. Wiec przemysl dobrze, jak je formulujesz. Trzymaj sie konkretow, wymien konkretne przypadki i nie opowiadaj, ze wszyscy Niemcy sa zli i kupuja u handlarzy, bo tak nie jest.[/quote]

Wobec tego wysuwasz zbyt daleko idące wnioski.
Wymieniam właśnie konkretne przypadki. Tysiące szczeniąt jest przemycanych przez polsko-niemiecką granicę i sprzedawanych na terenie Niemiec. To oznacza, że tysiące mieszkańców tego kraju psiaki te kupuje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przyjaciel']Tu wyssalas sobie ladna historyjke z palca! Czy myslisz, ze Niemcy nie sa w stanie czynic czegos z zamilowania do zwierzat?[/quote]
A nie to akurat prawda. Arka jakos tak przed doniesieniem na Pajunie szukała dowodów na to kto je przewozi.

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=85901[/URL]

Pech chciał ze Pajunia w ten przemyt nie była zamieszana i sprawa ucichła.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaP']Wobec tego wysuwasz zbyt daleko idące wnioski.
Wymieniam właśnie konkretne przypadki. Tysiące szczeniąt jest przemycanych przez polsko-niemiecką granicę i sprzedawanych na terenie Niemiec. To oznacza, że tysiące mieszkańców tego kraju psiaki te kupuje.[/QUOTE]
Niestety dla mnie nie jest twoje oswiadczenie niczym konkretnym. Skad masz ta liczbe? Tysiace to tez bardzo niedokladnie i o jakim okresie mowisz. Poza tym Niemcy zamieszkuja ponad 80mln, wiec nadal mowimy o wyjatkach. I nie kazdy pies, ktory jest wywieziony do Niemiec trafia na zle warunki, wrecz wyjatki. Prosze rozejrzec sie po wlasnym kraju, ile jest cierpiacych i zdychajacych zwierzat, ktorym zaden z normalnych polakow nie raczy pomoc? A nie koncentrowac sie na tym, zeby oczerniac inny narod.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A Ty Arko popierasz go w Polsce? Bo jakos nie widze abys składała zawiadomienia, pietnowała ten proceder w Polsce. Moze podasz mi jakeis przykłady [B]gdzie zwiadomiłas ze handluja w Polsce psami z samochodów, na ulicy[/B].
[/QUOTE]

Oczywiscie ze tak.

[QUOTE]
Bardzo mocne okreslenia. A tak naprawde o co Ci chodziło, gdy składałas doniesienie? O krzywde psów, czy o przemyt, czy o to ze za psy były brane opłaty adopcyjne?[/QUOTE]

Owszem mocne okreslenia, czarno na bialym napisane ZAKAZ.
Przepraszam Cie LALUNA ale o co mi chodzi, to odpowiednie słuzby są poinformowane.

[QUOTE]
Rozumiem że działałas w dobrej intencji. Chciałas aby Pajunia odprowadzała podatek od opłat adopcyjnych i wtedy byłoby wszystko OK.[/QUOTE]

Nie sugeruj mi co ja chcialam.

[QUOTE]
Psy nie powinny przebywac w miejscu gdzie sie je krzywdzi? To juz chyba ponad miesiac tam są. Ja bym nie zostawiła ani jednego dnia psa w miejscu gdzie sie działaby im krzywda. No chyba ze nie uwazasz ze sie im dzieje tam krzywda.[/QUOTE]

O tym decyduja czy moga tam byc czy nie odpowiednie sluzby, maja ustawowo nadzor. Na szczęscie szczenieta tam juz nie trafiają, szczenne suki nie muszą tam rodzic...

[QUOTE]
No i ostatnie pytanie. Czy uwazasz ze nielegalne działanie w przypadku jednego czy dwóch psów jest niewarte zgłaszania? Jako nielegalna działalnosc, nielegalne pobieranie opłat?[/quote]

Nie bardzo wiem co masz na mysli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A nie to akurat prawda. Arka jakos tak przed doniesieniem na Pajunie szukała dowodów na to kto je przewozi.

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=85901[/URL]

Pech chciał ze Pajunia w ten przemyt nie była zamieszana i sprawa ucichła.[/quote]

Powiem tak. LALUNA ma dosc Twoich insynuacji, kompletnie dosc.I skladam skargę na Ciebie do Administratora.

Pismo, do Powiatowego Lakarza Weterynarii w Starogardzie Gdańskim, [B]bylo złozone 25 wrzesnia 2007r.[/B]

I zreszta o tym pisalam, ze to nie ma nic wspolnego z tą sprawą, w innym juz wątku.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Popatrzcie na to, co zrobiono tu, w Polsce.
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=97116[/URL]

Ile niewyobrazalnego okrucienstwa jest tu na miejscu. Wiec nie odwazam sie krytykowac obywateli innego kraju.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote]Oczywiscie ze tak.[/quote]
Prosiłam Ci o przykłady. Bo ja widze ze handel cały czas jest pod kazda wystawa i jakos nikt w tej sprawie nic nie robi.

[quote]Przepraszam Cie LALUNA ale o co mi chodzi, to odpowiednie słuzby są poinformowane.
[/quote]

Ja nie mam wgladu do tych pisemek, ale skoro piszesz ze sie działa krzywda tym psom, to chyba mozesz napisac co się pod tą krzywda mieści. JAk sama zauważyłas krzywda ma wiele pojec. Wiec skoro używasz jakiegos pojecia, to mogłabys jasniej napisac.

[quote]Nie sugeruj mi co ja chcialam. [/quote]
To Ty sugerowałas nie ja. To było Twoje zdanie ze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase i ze za ta pomoca stoi zysk z polskich psów.
I ze jestes temu przeciwna. Wiec chyba wniosek był oczywisty.

[quote]Nie bardzo wiem co masz na mysli. [/quote]
To samo co zapytała Cię Zosia Mrzewińska tylko jej nie odpowiedziałas. Powtórzyłam tylko pytanie.
[quote]Powiem tak. LALUNA ma dosc Twoich insynuacji, kompletnie dosc.I skladam skargę na Ciebie do Administratora.[/quote]

Zadaje takie pytania jak Ty. Czy Ty uwazasz ze tylko Tobie wolno pytac?
Dlaczego moje pytania zawsze są w jakis sposób dla Ciebie niewygodne. Te same pytania zadajesz innym osobom i jeszcze żądasz na nie odpowiedzi.
Watek o psach wywozonych do Niemiec sama założyłas. I szukałas tu na dogo informacji o tym kto wie cos o tych psach. Potem ten watek zamarł. Skoro był dla Ciebie tak wazny, dlaczego dalej nie informowałas co sie dzieje z tymi psami. Tu sa watki psów meisiacami podbijane, szukane sa domy, nawet jak ktoś zgubi psa, czy mu okradan to szuka bardzo dlugo. A ten watek tak szybko jak sie zaczał, tak szybko skończył. Dlaczego?

[QUOTE]I zreszta o tym pisalam, ze to nie ma nic wspolnego z tą sprawą, w innym juz wątku.[/QUOTE]
A skad mam o tym wiedziec? Nie czytuje Twoich wszystkich postów w róznych watkach.
Moze nalezało w tamtym watku to napsiac. Bo tak róznie mozna o tym myslec.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']
Watek o psach wywozonych do Niemiec sama założyłas. I szukałas tu na dogo informacji o tym kto wie cos o tych psach. Potem ten watek zamarł. Skoro był dla Ciebie tak wazny, dlaczego dalej nie informowałas co sie dzieje z tymi psami. Tu sa watki psów meisiacami podbijane, szukane sa domy, nawet jak ktoś zgubi psa, czy mu okradan to szuka bardzo dlugo. A ten watek tak szybko jak sie zaczał, tak szybko skończył. Dlaczego?

[/quote]
Arka byla zbanowana - zreszta kto jak to ale Ty wiesz o tym bardzo dobrze. Nie mogla wiec prowadzic zadnych wątków..
poza tym wątek 'Arko, kiedy pomozesz...' zalozony przez Pajunia w momencie, gdy Arka nie miala mozliwosci wypowiadania się - BEZ KOMENTARZA:shake:. i zamknięty, gdy założycielce przestaly podobac sie zadawane pytania - no coz zalozony byl, aby pozyslac kolejnych zwolennikow, a przy okazji osobym ktore podpisalyby pismo broniące 'rancza'.
najgorsze w tym wszystkim jest to jak latwo Pajunia manipuluje osobami, chcacymi rzeczywiscie pomoc zwierzetom.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Arka byla zbanowana - zreszta kto jak to ale Ty wiesz o tym bardzo dobrze. Nie mogla wiec prowadzic zadnych wątków..[/QUOTE]
Ale od czasu pojawienia zdazyła załozyc juz ze dwa watki.
Jeden czysto filozoficzny bo dotyczacy islamu i traktowania psa w islamie
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=96906[/URL]
I napisac kilkanascie postów. I ani jeden w tamtym watku. Wiec jak widac czasu było az nadto, aby wyjasnić chociazby jednym postem.
Watek który faktycznie powinien byc wyjasniony tym bardziej ze Arka bardzo aktywnie zdazyla uczestniczyc w tym watku na temat adopcji niemieckich. Wiec chyba tamten zasługiwał przynajmniej na jeden wpis.
Jeden wyjasniajacy co dalej, co sie dzieje z tamtymi psami, czy komus zostały postawione zarzuty. I chociaz jeden post wyjasniajacy ze nie ma on nic wspólnego z wywozem psów przez Pajunie.
Bo w tej chwili gdy w jednym poscie sa stawiane zarzuty Pajuni i zaraz w tym samym jest napisane o psach przemycanych w kartonach jak i sprzedawanych z samochodu, to sugeruje się ze to Pajunia tak robiła i daje do myslenia czy faktycznie sa dowody ze tamte psy były w jakis sposób z nia powiazane.
A jezeli nie są, to tez powinno być to jasno powiedziane. Aby nie sugerowac wiecej niz ponad to.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Ale od czasu pojawienia zdazyła załozyc juz ze dwa watki.
Jeden czysto filozoficzny bo dotyczacy islamu i traktowania psa w islamie
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=96906[/URL]

[/quote]

Ooo dzieki, ze tym wątkie zainteresowalas wieksze grono osob!

[quote]
I napisac kilkanascie postów. I ani jeden w tamtym watku. Wiec jak widac czasu było az nadto, aby wyjasnić chociazby jednym postem.[/quote]

LALUNA, czuję Twój oddech na plecach,spokojnie:loveu:
Obys tak aktywna byla i przesledzila losy psow, ktore trafily na ranczo, byloby super! np. dlaczego zapalno swieczkę Sali, dlaczego odeszła, jaki powod? :-(
To Ty jej wątek zakładalas, prawda?
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=71247[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Ja tylko pytam, czy chodzi o to, ze dzialalnosc Pajuni nie byla zgodna z prawem, czy o podejrzenie, ze Pajunia wyrzadzala swiadomie krzywde zwierzetom. Czy na to ostatnie są dowody.

Bo dzialalnosc niecalkowicie zgodną z prawem na Dogomanii mamy w roznych postaciach - w imie dobra zwierzat. Wiec czy tez te inne formy dzialalności zostana zgloszone odpowiednim wladzom, czy tez jest to nieistotne, jesli ratuje sie zwierzeta.

Czy chodzi o to, ze jakies adopcje byly nieudane?

Po prostu - o co tu naprawde chodzi. Nie znam zadnej z Pań - ani Pajuni, ani Arki.
Wolę myslec, ze obie maja na celu dobro zwierzat, poki nie ma dowodow, ze jest inaczej.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...