Jump to content
Dogomania

Tropienie


REVOLUTION

Recommended Posts

  • 3 months later...

Witajcie,

zaczęłam z psiakiem tropienie na poważnie, wprowadziłam komendy: zguba, szukaj i trop, pracuję według zaleceń znalezionych w książkach i artykułach Mrzewińskiej. Po przemyśleniach nie wiem, czy nie popełniam błędu, gdy co jakiś czas w nagrodę za znalezienie zabawki na śladzie lub podczas rewirowania nagradzam przeciąganiem się tą znalezioną zabawką?

Link to comment
Share on other sites

Jowita, najpierw usiądź i zastanów się, co chcesz w ogóle robić z psem i jaki cel ma mieć to co robisz. Bo rewirowanie/przeszukiwanie a tropienie to dwie różne rzeczy. Szukanie zabawki a konkretnego zapachu to też co innego. Z Twoich postów w ogóle nie jestem w stanie wywnioskować co konkretnie robisz. Zanim zacznie się pracować z psem, trzeba usiąść i pomyśleć jak, dlaczego, po co. Chyba, że świadomie robi się po łebkach, byle jak bez ładu i składu. Ale skoro piszesz, że robisz poważnie to wnioskuję, że to musi mieć ręcę i nogi. Nie sądzę, by ktoś nauczył się tropienia i szeroko pojętej pracy węchowej przez internet, więc warto znaleźć kogoś na miejscu, choćby z podstawową wiedzą.

Link to comment
Share on other sites

Pies wie o co chodzi, reaguje na te komendy, nie wiem tylko czy nagradzanie okazjonalnie zabawą znaleziskiem wchodzi w grę, dzisiaj ćwicząc nagradzałam inną zabawką:-) książkę mam nadzieje zakupie w sierpniu, jak będę w Poznaniu. Hessa-skupiam się na obi, a tropienie dla funu, choć nie wiadomo co z tego wyniknie. Chciałabym by pies umiał zarówno przeszukiwać jak i pracować na śladzie:-)

Link to comment
Share on other sites

Jowita, usiądź spokojnie i podsumuj najpierw, czego do tej pory nauczyłaś psa. Być może się mylę, bardzo Cię przepraszam, ale mam wrażenie, że chcesz łapać dziesięć srok za ogon jednocześnie. Czy Twoj pies jest gotów do egzaminu PT?

Przy obecnych temperaturach pierwsze ślady dla początkującego psa trzeba by układać o czwartej rano. Tak robisz?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nie wiem tylko czy nagradzanie okazjonalnie zabawą znaleziskiem wchodzi w grę, dzisiaj ćwicząc nagradzałam inną zabawką :smile:

Ja też nie wiem. A dlatego, że, jak już pisałam, nie wiem jaki cel ma mieć taka zabawa. Bo jak ma szukać tylko zabawek, to czemu nie, można nagradzać znalezioną zabawką. Jak nie chcesz robić na poważnie, to można samemu kombinować i próbować. A jak kiedyś jednak będziesz chciała na poważnie to może będzie trudno, a pewnie nie obędzie się bez zmiany komend. Jak ktoś chce mieć psa i do przeszukiwania i do tropienia, to zazwyczaj nie uczy się tego w jednym czasie, czyli najpierw nauka jednego a dopiero potem drugiego.

Link to comment
Share on other sites

Sowa - racja z tym łapaniem kilku srok za ogon, ale kilka osób radziło mi próbowanie różnych sportów i dziedzin, by znaleźć to co pies lubi. Do PT szlifujemy komendy prawie codziennie, bo nieraz wyraźnie widzę, że pies woli poleniuchować lub wspólnie pobiegać, wtedy odpuszczam. Hessa, dzięki w takim razie skupię się na tropieniu a wyszukiwanie zostawię na podwórko:) Czy wszyscy początkujący są tacy zakręceni jak ja? :P Mam nadzieję, że w końcu będę mogła pochwalić się Wam konkretnymi osiągnięciami zamiast pytań:) Dzięki Wam za porady!

Link to comment
Share on other sites

Do PT szlifujemy komendy prawie codziennie, bo nieraz wyraźnie widzę, że pies woli poleniuchować lub wspólnie pobiegać, wtedy odpuszczam.

 

 

I dlatego Koleżance potrzebny trener z prawdziwego zdarzenia. Bo nic Koleżanka nie "szlifuje" jeśli takie coś ma miejsce.

 

Hessa, dzięki w takim razie skupię się na tropieniu a wyszukiwanie zostawię na podwórko:) Czy wszyscy początkujący są tacy zakręceni jak ja?

 

 

Znasz niezbyt ładne, ale trafiające w punkt określenie "sraczka wątkowa"...?

:-)

Jak na razie to zakręcenie widać na forum :-)

Mimo deklaracji o poważnym podejściu do sprawy, to chyba nie przekłada się na real, być może oprócz miotania się od A przez B, C... i tak dalej... aż do Z.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

No muszę, bo nie wytrzymam...
Jowita, zamiast zakładać dziesiątki wątków, posłuchaj wreszcie kilku osób, które radziły Ci żebyś zaczęła brać udział w seminariach.
Będziesz miała okazję poobserwować bardziej doświadczonych od siebie NA ŻYWO, a takiej opcji nie zastąpi Ci nawet milion wątków...

Link to comment
Share on other sites

Jowita, jestes na dobrej drodze do znielubienia Cie przez Twojego psa. Owszem, trzeba sprobowac wszystkiego ale nie na raz... Przy tej calej ekscytacji zapominasz o tym co najwazniejsze: o wiezi miedzy wami. Jak bedziesz psu robila wode z mozgu o niestety, ale w koncu wspolpracy odmowi. Z reszta pomysl: masz wymagajacego szefa, wymysla co i raz cos nowego, kombinuje, miesza. Ile wytrzymasz w takiej pracy? Musisz znalezc trenera, ktory Toba odpowiednio pokieruje i pewne rzeczy Ci wytlumaczy, bo w internecie to mozna sobie pogadac, a nie nauczyc psa tropienia np. (O ile na tropienie sie decydujesz w koncu).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Jowita, zamiast zakładać dziesiątki wątków, posłuchaj wreszcie kilku osób, które radziły Ci żebyś zaczęła brać udział w seminariach.
Będziesz miała okazję poobserwować bardziej doświadczonych od siebie NA ŻYWO, a takiej opcji nie zastąpi Ci nawet milion wątków..."

 

 

Od miesięcy był wałkowany temat udania się do Markuska. Jak widać, temat się dalej wałkuje, a fajniej jest fikać w internecie.

Na ogół nie wtrącam się w takie historie, bo co mnie to w końcu obchodzi, ale tu - zwyczajnie żal mi psa i żal potencjału który jest ewidentnie przepiep...*any.

 

P.S. Seminaria wcale nie muszą być najlepsze na tym etapie. Dziewczyna jest totalnie pogubiona, jak widać właściwie jedynym, co wyciąga z kontaktów z tzw. środowiskiem, jest obserwacja że ktoś tam ryknął na swojego psa albo go nie odstresował w tym momencie, który się jej wydawał właściwy.

 

Im potrzeba podstaw - dobrego trenera od posłuszeństwa, który pokaże powoli i krok po kroku, jak naprawdę prawidłowo pracować z psem.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Od miesięcy był wałkowany temat udania się do Markuska. Jak widać, temat się dalej wałkuje, a fajniej jest fikać w internecie.
Na ogół nie wtrącam się w takie historie, bo co mnie to w końcu obchodzi, ale tu - zwyczajnie żal mi psa i żal potencjału który jest ewidentnie przepiep...*any.

P.S. Seminaria wcale nie muszą być najlepsze na tym etapie. Dziewczyna jest totalnie pogubiona, jak widać właściwie jedynym, co wyciąga z kontaktów z tzw. środowiskiem, jest obserwacja że ktoś tam ryknął na swojego psa albo go nie odstresował w tym momencie, który się jej wydawał właściwy.

Im potrzeba podstaw - dobrego trenera od posłuszeństwa, który pokaże powoli i krok po kroku, jak naprawdę prawidłowo pracować z psem.


Faktycznie - te "seminaria" to taki skrót myślowy w moim wykonaniu :).
Podpisuję się poprostu pod postem Twoim i Beatrx. Chwytanie się wszystkich możliwych zajęć i aktywności, jakie można uprawiać z psem, w takim tempie i na takim poziomie wiedzy doprowadzi tylko i wyłącznie do tego, że pies ogłupieje, tak jak to napisała Beatrx.
Więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Link to comment
Share on other sites

A może zamiast bombardować tysiącem pytań, lepiej byłoby zamienić się w słuch i nastawić na odbiór zamiast na nadawanie ;) Dobry trener wytrenował niejednego początkującego, więc ma tę wiedzę co, gdzie, kiedy i jak dawkować.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tak zrobię, dzięki za krytykę, szanuje Waszą wiedzę, więc wiem, że jeśli tak piszecie to macie racje. To prawda, że gubię się w temacie, ale na pewno nie zmarnuje potencjału psa. Co myślicie o tym by w podziękowaniu za porady nagrać filmik, jeszcze z mojej samodzielnej pracy z psem, jako dowód, że Wasze słowa biorę do serca i choć popełniam błędy, staram się? :)

Niestety problem jest w moim podejściu, cokolwiek robię, muszę przerobić dobrze teorie a na wszelkie wątpliwości mieć natychmiastową odpowiedź. Co przeszkadza w pracy z psem - chciałabym nauczyć wielu rzeczy, nawet pracując dużo, osiągać od razu fajne efekty. Teraz rozumiem te błędy. Czasem za bardzo na tym zależy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...