Jump to content
Dogomania

ACE - PKPR


agamblu

Recommended Posts

[QUOTE]Ja jednak chciałabym wiedzieć, jak Pani Zosia widzi testy nasze - i PKPRowskie. Co uważa w nich za pozytywne, co za negatywne. [/QUOTE]
Moze by i mogła sie ustosunkowac do PKPR, ale przeciez nie moze analizowac testów ZKwP skoro jeszcze nie tak dawno krzyczałaś gruba czcionką gdy zeszlismy na tematy FCI
[QUOTE][B][SIZE=4]Czy to jeszcze jest dyskusja na temat: ACE - PKPR? [/SIZE][/B][/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]A gzdie masz przepis w PKPR dotyczący wieku w którym mozna zrobić badanie rtg? Moge iśc z psem w wieku 12 miesiecy i tez dostane taki wpis.[/QUOTE]
Badanie rtg możesz zrobić kiedy zechcesz, jeśli zauważysz niepokojące objawy o swojego psa. Natomiast tutaj mówimy o badaniu, którego wynik jest wpisywany do rodowodu. ŻADEN lekarz weterynarii dokona takiego wpisu, jeśli badanie nie jest przeprowadzane u zwierzęcia, u którego nie zakończył się rozwój stawów.

O reszcie napiszę za chwilę - muszę iść ugotować obiad :)

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie mogę. Taką informację uzyskałam od lekarza uprawnionego do dokonywania wpisu, kiedy pytałam, w jakim wieku mogę psa prześwietlić, żeby to prześwietlenie zostało od razu wpisane do rodowodu. Otrzymałam odpowiedź, że po ukończeniu 18 miesięcy, ale jaka jest podstawa prawna, tego nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Nie, nie mogę. Taką informację uzyskałam od lekarza uprawnionego do dokonywania wpisu[/quote]
Bo nie ma takiej podstawy prawnej. To tylko decyzja tego, a nie innego lekarza. Może jest jakiś okólnik, ale przepisu nie widziałam, a chętnie bym zobaczyła.
Jeśli chodzi o wiek, bo o nim obecnie rozmawiamy - nie znalazłam też minimalnego wieku, w którym pies może podchodzić do testów psychicznych (zarówno w PKPR jak i w ZKwP). Nie sprawdzałam jednak szczegółowych przepsów dot. np. ON-ów, czy dobermanów. Może ktoś, kto w tym "siedzi" podałby jakieś oficjalne źródła?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']Właśnie.
Mamy luki w znajomości przepisów, wydanych przez własną organizację - a chcemy porównywać.

Ja też nie jestem całkiem na bieżąco... :placz: (to szczera samokrytyka!).

Miłych przeżyć kulinarnych, Marzenko.[/quote]

Wcale nie wiem, czy to jest przepis ZKwP. Raczej przypuszczam, że wynika to z ustaleń między ZKwP a uprawnionymi do wpisu lekarzami weterynarii. Do lekarza dzwoniłam w tej sprawie właśnie dlatego, że NIE ZNALAZŁAM w przepisach ZKwP określenia minimalnego wieku do wpisu HD do rodowodu, a wiedziałam, że taki minimalny wiek jest wyznaczony.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG'] Po trzecie cieczka co pół roku zdarza się rzadko, oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale np. u owczarków belgijskich przeważnie cieczka jest co 9-10 miesięcy. [/quote]

ODpowiedz lekarza wet Urszula Bartoszuk-Bruzzone
[QUOTE]Suczki cieczkę mają średnio co 6 miesięcy, czyli dwa razy w roku. Dane statystyczne powstają jednak w oparciu u te zwierzęta, które mają cieczkę zarówno rzadziej, jak i częściej. Tak więc nie powinien dziwić nikogo przypadek zwierzęcia, który ma cieczkę 3 a nawet 4(!) razy do roku, jak i takiego, który ma ja tylko 1 raz na 12 miesięcy. Poza tym, w przypadku Twojej suczki trudno mówić o jakiejkolwiek regularności – była to wszak tylko jedna cieczka, więc na jej podstawie trudno jest jeszcze cokolwiek wywnioskować.[/QUOTE]

[URL]http://pies.onet.pl/14,4456,46,jak_czesto_suki_maja_cieczki,ekspert_artykul.html[/URL]

Te belgi które ja znam a jest ich pare maja co pół roku ( wiekoszsc to maliny, ale sa tez terverenki) , pozostałe w klubie inne rasy tez maja co pół roku. Wyjatek briardy od 10-12 miesiecy ale jest to ich specyfika rasowa, tak jak chartów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zarazah']nie znalazłam też minimalnego wieku, w którym pies może podchodzić do testów psychicznych (zarówno w PKPR jak i w ZKwP)[/quote]

Podobno dla tych ras, które są wrzucone do jednego wora (czyli nie dotyczy to dobermanów, bo one mają własne testy ustalone przez klub), minimalny wiek wynosi 12 miesięcy. Ale przyznam, że tym się nie interesowałam - mój pies zdawał testy czeskie (które są od 12 miesięcy) i testy holenderskie (od 18 miesięcy), przeznaczone wyłącznie dla owczarków belgijskich.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']ODpowiedz lekarza wet Urszula Bartoszuk-Bruzzone


[URL]http://pies.onet.pl/14,4456,46,jak_czesto_suki_maja_cieczki,ekspert_artykul.html[/URL]

Te belgi które ja znam a jest ich pare maja co pół roku ( wiekoszsc to maliny, ale sa tez terverenki) , pozostałe w klubie inne rasy tez maja co pół roku. Wyjatek briardy od 10-12 miesiecy ale jest to ich specyfika rasowa, tak jak chartów.[/quote]

Sądzę, że jednak znam trochę więcej belgów niż Ty. :evil_lol: Maliny faktycznie mają cieczki częściej, ale odmiany długowłose tak jak napisałam - co 9-10 miesięcy. Oczywiście jest to przeciętna. Zdarzają się takie, co mają co 7 miesięcy (nie znam żadnej suki OB odmiany długowłosej, która miałaby cieczkę częściej), a zdarza się też i co 12 miesięcy.

Nie zmienia to faktu, że jeśli suka ma szczeniaki co 10 miesięcy, to znaczy, że jest kryta w każdej cieczce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S'] Natomiast tutaj mówimy o badaniu, którego wynik jest wpisywany do rodowodu. ŻADEN lekarz weterynarii dokona takiego wpisu, jeśli badanie nie jest przeprowadzane u zwierzęcia, u którego nie zakończył się rozwój stawów.
[/quote]

Według tego serwisu jest jedynie zdanie. Przepisy ZKwP nakazuja zrobienie zdjecia przed wprowadzeniem psa do hodowli.
[URL]http://www.vetserwis.pl/graph/dysplazja/pzk.html[/URL]
Wobec czego w ZKwP robi sie wpis w wieku półtora roku.

Natomiast PKPR ma inne wymogi i nie znalazłam aby mieli swoja liste uprawnionych weterynarzy.
Czyli chyba moge wnioskowac ze kazdy weterynarz moze wpisac do rodowodu? :razz:
Wystarczy ze zrobie zdjecie i powiem ze musze miec wpis od lekarza weterynarii przed dopuszczeniem do hodowli.
Tak?
No i jeszcze jedno. Ile jest wszystkich ras zarejestrowanych w ACE a ile ras jest objetych przeswietleniem? Wiec problem dalej jest.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Wcale nie wiem, czy to jest przepis ZKwP. Raczej przypuszczam, że wynika to z ustaleń między ZKwP a uprawnionymi do wpisu lekarzami weterynarii. Do lekarza dzwoniłam w tej sprawie właśnie dlatego, że NIE ZNALAZŁAM w przepisach ZKwP określenia minimalnego wieku do wpisu HD do rodowodu, a wiedziałam, że taki minimalny wiek jest wyznaczony.[/quote]A ja znam psy, które maja wpisane wyniki prześwietlenia robionego w wieku 15/16/17 miesięcy. Podobnie mają zaliczone testy psychiczne w wieku lekko powyżej roku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Wobec czego w ZKwP robi sie wpis w wieku półtora roku.[/quote]W wieku półtora roku w ZKwP pies może już być użyty do hodowli, czyli może mieć już wszystkie wymagane uprawnienia (HD, wystawy, testy). W wieku półtora roku robi się wpis "reproduktor" albo "suka hodowlana".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zarazah']A ja znam psy, które maja wpisane wyniki prześwietlenia robionego w wieku 15/16/17 miesięcy. Podobnie mają zaliczone testy psychiczne w wieku lekko powyżej roku.[/quote]

No ale przecież napisałam, że testy psychiczne są podobno od 12 miesięcy. Więc to nie jest nic osobliwego, że psy mają zaliczone testy psychiczne lekko powyżej roku. Co prześwietlenia się nie wypowiadam, nie jestem wetem. Napisałam tylko, jaką uzyskałam informację od uprawnionego weta. A przypominam, że moja rasa (owczarek belgijski) nie ma wymogu prześwietlenia, robiłam je z własnej nieprzymuszonej woli (nota bene dokładnie w wieku 23 miesięcy i 7 dni).

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Sądzę, że jednak znam trochę więcej belgów niż Ty. :evil_lol: [/QUOTE]
Nie wiem czy wiecej bo mam info z 4 hodowli i znam troche ich suk od tych hodowli.
[QUOTE]ale odmiany długowłose tak jak napisałam - co 9-10 miesięcy[/QUOTE]
Nie napisałas ze chodzi o długowłosa.
[QUOTE]Zdarzają się takie, co mają co 7 miesięcy (nie znam żadnej suki OB odmiany długowłosej, która miałaby cieczkę częściej), a zdarza się też i co 12 miesięcy.
[/QUOTE]
Znasz - Kryśka

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zarazah']A ja znam psy, które maja wpisane wyniki prześwietlenia robionego w wieku 15/16/17 miesięcy. Podobnie mają zaliczone testy psychiczne w wieku lekko powyżej roku.[/quote]

Ja też znam i nie tylko ja :lol:


[QUOTE]W wieku półtora roku w ZKwP pies może już być użyty do hodowli, czyli może mieć już wszystkie wymagane uprawnienia (HD, wystawy, testy).[/QUOTE]
Owszem, dlatego utarło sie ze wlasciciele ZK ida w wieku półtora roku, ale sa tak jak piszesz i wczesniejsze wpisy

Link to comment
Share on other sites

Obiad ugotowany - włączam się z powrotem do dyskusji ;)

Akurat jeśli chodzi o prześwietlenie stawów to wiem sporo, dlatego, że jest to dla mnie bardzo przykry temat i już od dłuższego czasu martwię się tym , że mój pies będzie miał robiony rtg. Mój poprzedni pies bowiem (gigantyczny w wymiarach bernardyn) bardzo źle zniósł narkozę, strasznie trudno było mu zrobić zdjęcie (nie bardzo mieścił się w kadrze), no i miał poważną dysplazję (co akurat mnie nie zaskoczyło, widziałam przecież jak się poruszał).
Dlatego już od dłuższego czasu przymierzam się do badania i zasięgam informacji. A wygląda to tak. Można robić prześwietlenie rtg psów dużych ras w wieku 18-tu miesięcy, ale jeśli wyjdą jakies nieprawidłowości, to weterynarz taki wynik wpisze już do rodowodu. Natomiast stawy rozwijają się jeszcze do dwóch lat i psy z wynikiem B w wieku 18-tu miesięcy mogłyby wówczas mieć A. Dlatego naprawdę miarodajny wynik otrzymamy u psa dwuletniego i lepiej jest do tego czasu poczekać.(Chyba, że komuś się bardzo śpieszy, żeby pies uzyskał uprawnienia hodowlane.)
Pytałam również jak to jest w PKPR. Generalnie wszyscy korzystają z listy lekarzy z ZK. Ja dowiadywałam się jednak, czy taka lista obowiązuje i u nas. Odpowiedź brzmi - nie. Klub stoi na stanowisku (i podoba mi się to podejście), że nie może kwestionować uprawnień weterynarzy potwierdzonych stosownymi dyplomami wyższych uczelni i specjalizacjami. Dlatego wpisu do rodowodu może dokonać KAŻDY specjalista ortopeda. Ja się z tego bardzo cieszę, bo nie będę musiała jechać z psem daleko od domu, tam poddawać go narkozie i wieźć z powrotem. Zbada go lekarz, do którego chodzimy na codzień - lekarz w stopniu naukowym doktora, z wieloletnią praktyką, specjalista ortopeda.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']W tym podanym przez MonikęSz przykładzie chodziło o sukę owczarka belgijskiego, która jako żywo do rasy miniaturowej ani wielkogłowej nie należy. Suka była kryta przy pierwszej cieczce, przed ukończeniem roku i potem co cieczkę. Suka jest własnością założycielki i przewodniczącej PKPR. Więc skoro "góra" nie ma praktycznie żadnych wymogów hodowlanych, to raczej trudno się spodziewać, że "dół" będzie jakichkolwiek przestrzegać, chyba że faktycznie trafi się naprawdę rzetelny i dbający o rasę hodowca, ale taki będzie postępować rozsądnie nawet bez jakichkolwiek przepisów.[/quote]
Małe sprostowanie - suka miała skończony rok jak zaszła w ciążę (tu są konkretniejsze informacje: [URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=3400&page=14[/URL] ) ;-) Reszta się zgadza.
[quote name='Marzena S']I jeszcze mam jedno pytanie dotyczące cieczki - nigdy nie miałam suki i nie wiem na pewno. Jak często suka ją ma? Wydaje mi się, że co pół roku (wówczas 10 miesięcy nie oznaczałoby "co cieczkę").[/quote]
W żeńskiej linii po Adinie Mlynsky Ostrov (m.in. ww. suki) belgi dostawały pierwszą cieczkę późno - w granicach 15 miesięcy +/- 2 miesiące. Odstępy między cieczkami były w granicach 10-12 miesięcy +/- 2 miesiące. Moja suka (z także z linii j.w.) pierwszą cieczkę dostała w wieku 15 miesięcy, odstęp wynosił 9 miesięcy. Gdyby miała cieczkę co pół roku, to bałabym się, że coś z nią może być nie tak. Jestem w kontakcie ze swoim hodowcą, więc te informacje wydaje mi się, że można uznać za najbardziej wiarygodne.
Laluna - wydaje mi się, że kwestia odstępów między cieczkami zależy nie tylko od długości włosa, ale także od linii belgów. Zresztą w stadzie 'cieczki' często też się dopasowują do jednej suki.
[quote name='Mraulina'] Ja jednak chciałabym wiedzieć, jak Pani Zosia widzi testy nasze - i PKPRowskie. Co uważa w nich za pozytywne, co za negatywne. [/quote]
Ja co prawda nie Zofia, ale zdanie Zofii na temat testów ZK wielokrotnie przewijało się na różnych forach, także na Dogomanii. Jak znajdę chwilę, to poszukam i wrzucę linki. Natomiast osobiście nie wydaje mi się, by Pani Zofia miała opisywać punkt po punkcie co jej się podoba, a co nie w testach PKPR. Podstawowe negatywy już opisała :razz:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Laluna - wydaje mi się, że kwestia odstępów między cieczkami zależy nie tylko od długości włosa, ale także od linii belgów. Zresztą w stadzie 'cieczki' często też się dopasowują do jednej suki.[/QUOTE]
Ale ja sie z tym akurat zgadzam :lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S'].(Chyba, że komuś się bardzo śpieszy, żeby pies uzyskał uprawnienia hodowlane.)[/quote]
No i własnie o tym mówimy.
Czyli jest mozliowsc aby w PKPR suka w wieku 12 miesiecy miała pierwsze szczeniaki i nic ja nie ograniczy jezeli chodzi o przepisy PKPR

[QUOTE]Ja dowiadywałam się jednak, czy taka lista obowiązuje i u nas. Odpowiedź brzmi - nie. Klub stoi na stanowisku (i podoba mi się to podejście), że nie może kwestionować uprawnień weterynarzy potwierdzonych stosownymi dyplomami wyższych uczelni i specjalizacjami. Dlatego wpisu do rodowodu może dokonać KAŻDY specjalista ortopeda.[/QUOTE]

Czyli zgodzisz sie ze jak pójde do jakiekowiek weta to mi wpisze do rodowodu to co wyczyta na zdjeciu w takim wieku jak sie zgłosze. Bo powiem ze mój zwiazek tego wymaga a on nie bedzie miec obowiazku sprawdzac co to za zwiazek, bo jest to wylacznie moja sprawa a jego nie zobligowuja zadne umowy miedzy zwiazkiem a izba weterynaryjna

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
zgodzisz sie ze jak pójde do jakiekowiek weta to mi wpisze do rodowodu to co wyczyta na zdjeciu w takim wieku jak sie zgłosze.
[/QUOTE]
Nie, nie zgodzę się, ponieważ weterynarz wie, że zdjęcie stawów w tym wieku nie nadaje się do wpisu. (chyba nie sądzisz ,że weterynarze tego nie wiedzą???)

[I].(Chyba, że komuś się bardzo śpieszy, żeby pies uzyskał uprawnienia hodowlane.)[/I]
To zdanie napisałam jako odpowiedź na posty, w ktorych było mówione o psach z ZK, które w wieku 1,5 roku mają już status reproduktora lub suki hodowlanej, a także i psów z PKPR w tym samym wieku (czytałaś co pisalam o prześwietleniach u psów ras dużych w wieku 18-tu miesięcy?- to własnie o tym mówię)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S']Dlatego wpisu do rodowodu może dokonać KAŻDY specjalista ortopeda.[/quote]
A czy to, żeby robić zdjęcie u specjalisty ortopedy to formalny wymóg, czy też zrobić zdjęcie i dokonać wpisu do rodowodu może każdy weterynarz mający aparat RTG, niekoniecznie jednak będący ortopedą?
W "mojej" lecznicy robi się prześwietlenia, lekarz robi nawet drobniejsze zabiegi ortopedyczne, choć spec. ortopedą nie jest, jest chirurgiem, ale miękkim raczej.

[quote name='Marzena S']Nie, nie zgodzę się, ponieważ weterynarz wie, że zdjęcie stawów w tym wieku nie nadaje się do wpisu. (chyba nie sądzisz ,że weterynarze tego nie wiedzą???)[/quote]
Idę o zakład, że znajdzie się niejeden weterynarz, który nie ma o tym pojęcia ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote]To zdanie napisałam jako odpowiedź na posty, w ktorych było mówione o psach z ZK, które w wieku 1,5 roku mają już status reproduktora lub suki hodowlanej, a także i psów z PKPR w tym samym wieku (czytałaś co pisalam o prześwietleniach u psów ras dużych w wieku 18-tu miesięcy?- to własnie o tym mówię)[/quote]
No i czego to dowodzi? Ze nikt kto ma duza rase nie uzyska wpisu w tym wieku czy ze z wynikiem A? Ja uzyskałam w tym wieku wynik A1 z wpisem do rodowodu i to u weta z uprawnieniami do wpisu.

Wiele psów jest kwalifikowanych do operacji w wieku 5-6 miesiecy i jakos nikt specjalnie nie czeka ze moze mu sie cos poprawi.
Dobry ortopeda wezmie na to poprawke.
Asher napisała:
[quote]Idę o zakład, że znajdzie się niejeden weterynarz, który nie ma o tym pojęcia ;-) [/quote]
Asher ja tez i bez problemu uzyskam ten wpis :lol:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
No i czego to dowodzi?
[/QUOTE]
Niczego - mówiłam o wieku najlepszym do robienia zdjęć stawów.
[QUOTE]
Idę o zakład, że znajdzie się niejeden weterynarz, który nie ma o tym pojęcia ;-)
[/QUOTE]
Bardzo nie lubię takich argumentów - mogą wyśmiać wiedzę, umiejętności, kompetencje każdego, bez żadnych dowodów, na zasadzie "ja tam swoje wiem i już"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...