Jump to content
Dogomania

ACE - PKPR


agamblu

Recommended Posts

[quote name='asher']Ale tak naprawdę nie wiemy, czy faktycznie nie było takiego zamiaru, czy może był, ale ZK po prostu "przymyka oko" na takie łamanie statutowego zapisu. I czy w pewnym momencie nie powoła się na ten zapis w statucie, żeby wywalić ze swoich szeregów jakiegoś "niewygodnego" członka motywując to przynależnością "niewygodnego" np. do TOZu ;)
Moim zdaniem sytuacja byłaby o wiele zdrowsza, gdyby ZK jasno wyraził, co rozumie pod pojęciem "organizacji kynologicznej". Wtedy nie byłoby niedomówień i pola do nadużyć - z którejkolwiek ze stron. No bo np. pan Kowalski, czlonek ZK zakłada sobie "Stowarzyszenie Hodowców Psów Rasowych" i wygrywa z wywalającym go ze swych szeregów ZK w sądzie, jako, że jego SHPR zajmuje się tylko hodowlą, a tresurą już nie, więc nie może być uznane za organizację kynologiczną :cool3:[/quote]

Dokładnie !!! ZK mówi o ,,organizacji kynologicznej" ale nigdzie nie precyzuje co rozumie pod tym pojęciem :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='asher']Ale tak naprawdę nie wiemy, czy faktycznie nie było takiego zamiaru, czy może był, ale ZK po prostu "przymyka oko" na takie łamanie statutowego zapisu. I czy w pewnym momencie nie powoła się na ten zapis w statucie, żeby wywalić ze swoich szeregów jakiegoś "niewygodnego" członka motywując to przynależnością "niewygodnego" np. do TOZu ;)
Moim zdaniem sytuacja byłaby o wiele zdrowsza, gdyby ZK jasno wyraził, co rozumie pod pojęciem "organizacji kynologicznej". Wtedy nie byłoby niedomówień i pola do nadużyć - z którejkolwiek ze stron. No bo np. pan Kowalski, czlonek ZK zakłada sobie "Stowarzyszenie Hodowców Psów Rasowych" i wygrywa z wywalającym go ze swych szeregów ZK w sądzie, jako, że jego SHPR zajmuje się tylko hodowlą, a tresurą już nie, więc nie może być uznane za organizację kynologiczną :cool3:[/quote]

Nikt nikomu nie broni złożyć wniosek o wykładnię tego pojęcia. Akurat nadchodzi okres walnych zebrań w oddziałach... :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Nikt nikomu nie broni złożyć wniosek o wykładnię tego pojęcia. Akurat nadchodzi okres walnych zebrań w oddziałach... :evil_lol:[/quote]


Ano nie zabroni. ;)
Mam jeszcze kilka pomysłów jak ominąć zapisy statutu i regulaminów i jak je ,,uszczelnić" ale nie wiem czy tak gratisowo je podpowiadać ZK :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Zadna sila ludzka nie zabroni sedziemu uczestniczenia w zjezdzie milosnikow rasy, wygloszenia wykladu na temat tejze rasy, demonstracji wymogow egzaminacyjnych, udzielenia pomocy szkoleniowej, demonstrowania, jak wystawiac itp.
Ja tez - i nie tylko ja - w wielu takich imprezach uczestniczylam. Ale nie moge jasne uzywac pieczatki sedziowskiej na dyplomach uczestnictwa towarzyskiego zjazdu milosnikow belga czy goldena, czy dlugoogoniastego kundelka, ani przyznawac zadnych uprawnien, ktorych przyznawanie mozliwe jest na imprezach organizowanych przez ZK.

Zofia[/quote]

Pani Zofio, ta siła to Regulamin sędziów.
W $ 33 jest zapis;:shake:
,,Sędzia kynologiczny nie może uczestniczyć w [B]jakimkolwiek charakterze[/B] w [B]wystawach i imprezach kynologicznych[/B] w kraju i za granicą, organizowanych przez organizacje nieuznawane przez FCI."

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']To proste. Napisałas ze nie mozesz sie wypowiedziec na temat testów bo ich nie znasz. WIec podałam Ci stronke abys mogła poznać. I chciałbym poznac Twoje zdanie. Tym bardziej ze majac ON powinnas miec jakies zdanie na temat testów. To rasa uzytkowa.
A skoro interesuja Cie sprawy regulaminu hodowlanego tym bardziej powinny interesowac Cie te testy, bo o nich wspomina regulamin hodowlany.
$6 pkt 3b
$12 pkt 3b
To z regulaminu hodowlanego PKPR.
Czyli testy hodowlane są nierozłacznym elementem regulaminu hodowlanego, czyli tego co leży w Twoim kręgu zainteresowania. Jak twierdzisz.

No i Mraulina troche konsekwencji - bo skoro co chwila powtarzasz ze nie masz czasu na czytanie, na pisanie to po co bierzesz udział w dyskusji na która nie masz czasu[/quote]

Proste - niech na temat pewnych spraw wypowiadają się ludzie, którzy już coś o nich wiedzą. Ja chętnie poczytam.
Na forum są ludzie z PKPR, zwłaszcza od DONków. Oni napewno poddają swoje psy testom.
Byłabym też ciekawa, jak "nasi" oceniają "nasze" - ZKowskie testy w kontekście testów PKPRowskich. Zwłaszcza interesowałoby mnie zdanie P. Zosi Mrzewińskiej.

A ja niekiedy mam czas... Wtedy łażę sobie po różnych zagranicznych stronach i czytam coś niecoś. Znam nieźle niemiecki, w razie czego mam pomoc w osobie kumpelki która nałogowo bawi się w tłumacza ringowego i zna kynologiczną niemczyznę. Angielski niby znam, ale na dosyć niskim poziomie, więc wertowanie stron angielskojęzycznych pozostawiam ludziom, którzy lepiej ten język opanowali.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
",,Sędzia kynologiczny nie może uczestniczyć w [B]jakimkolwiek charakterze[/B] w [B]wystawach i imprezach kynologicznych[/B] w kraju i za granicą, organizowanych przez organizacje nieuznawane przez FCI."
[/QUOTE]

Wow!
A jeśli podwórkowe zawody obedience zorganizuje Kolo Milośników Storczyków?
Przy okazji wystawy kwiatów?
:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ciekawych rzeczy się tu dowiaduję. Zawsze byłem przekonany, że ZKwP jest organizacją poza rządową działającą na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach na, którą się powołuje w swoich dokumentach. A nie jest organizacją poza rządową tylko prywatną. Ciekawe. W związku z tym dlaczego to coś nie działa na podstawie przepisów o spółkach prywatnych i dlaczego wprowadza ludzi w błąd i tym samym ich oszukuje? Możesz mi to wytłumaczyć? Myślę, że ten temat powinno się poruszyć na zebraniach sprawozdawczo-wyborczych i zaproponować zmianę osobowości prawnej ze stowarzyszenia na spółkę np z.o.o. albo s.c. czy jakąś inną. A poza tym, jeśli jest to spółka działająca w sferze prawa prywatnego to może zaczęłaby zatrudniać swoich członków jako pracowników i im normalnie płaciła stając się prawowitym pracodawcą (może zmniejszyłoby się bezrobocie) i wtedy dopiero zabraniając im przynależności do innej krajowej organizacji kynologicznej.

Link to comment
Share on other sites

A i jeszcze jedno, zakaz uczestnictwa w [B]jakimkolwiek[/B] charakterze przez sędziów ZkwP na wystawach innych krajowych organizacji kynologicznych to kolejny absurd w tej dziwacznej i chorej organizacji "spółce działającej w sferze prawa prywatnego". Dla mnie to oczywisty atak na sferę prywatną sędziów. Tym samym pani Zofio jeśli już uczestniczyła Pani w jakimkolwiek charakterze w imprezach organizowanych przez organizacje nie uznawane przez FCI i ZKwP to może już się Pani nie czuć sędzą kynologicznym bowiem zostały odebrane Pani te uprawnienia poprzez uczestnictwo w tego typu imprezach bo jakikolwiek charakter to też charakter widza czy wykładowcy.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Proste - niech na temat pewnych spraw wypowiadają się ludzie, którzy już coś o nich wiedzą. Ja chętnie poczytam.
Na forum są ludzie z PKPR, zwłaszcza od DONków. Oni napewno poddają swoje psy testom. [/QUOTE]
Myslałam ze pewne rzeczy z podstaw psiej behawiorystyki powinien wiedziec kazdy własciciel psa.

[QUOTE]Byłabym też ciekawa, jak "nasi" oceniają "nasze" - ZKowskie testy w kontekście testów PKPRowskich. Zwłaszcza interesowałoby mnie zdanie P. Zosi Mrzewińskiej[/QUOTE]
Napewno są lepsze niż PKPR bo z założenia maja oceniac uzytkowość.
I oprócz testów dla ras obrończych, sa jeszcze próby pasienia i myśliwskie.
Wiec jak widzisz rasy nie sa wrzucane do jednego worka a i sprawdza sie cechy które maja słuzyc w rasie jako użytkowosc.
[QUOTE]A ja niekiedy mam czas... Wtedy łażę sobie po różnych zagranicznych stronach i czytam coś niecoś. Znam nieźle niemiecki, w razie czego mam pomoc w osobie kumpelki która nałogowo bawi się w tłumacza ringowego i zna kynologiczną niemczyznę. Angielski niby znam, ale na dosyć niskim poziomie, więc wertowanie stron angielskojęzycznych pozostawiam ludziom, którzy lepiej ten język opanowali. [/QUOTE]
Tylko ze testy PKPR sa napisane w j. polskim, wystarczyło 5 minut bez wysiłku.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Milosnicy goldena - to nie jest organizacja gdziekolwiek rejestrowana, to ktorzy kochaja akurat te psy.. Belgomaniacy nie sa zadna organizacja - grupa ludzi umawia sie, ze kocha belgi i chce o nich razem porozmawiac.
I bede w takich spotkaniach uczestniczyc - inaczej nie moglabym takze wypowiadac swojego zdania tu na dogomanii, pisac o psach do pism kynologicznych lub codziennych, prowadzic porad na onecie ani robic pokazu szkolenia dla starych niepelnosprawnych ludzi.
Sedziowie kynologiczni prowadza psie szkoly, ktore jako zywo nie sa zarejestrowane w FCI i nikt im tego nie zabrania.
Acha, a ja jestem takze czlonkiem Storatu - a szkolenie w tymze prowadzi sedzia kynologiczny. Nie jest to organizacja zrzeszona w FCI, tylko w IRO, bo jej dzialalnosc jest inna niz cele statutowe FCI. Podobnie inne sa cele luznych stowarzyszen ludzi kochajacych akurat jakas rase.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S']Bo, niestety, są związki równe i równiejsze.
I gdy lekarz weterynarii, który jest także sędzią w ZK, zatrudni się jako weterynarz na wystawie ACE, to może mieć kłopoty[/quote]
Nie, nie bedzie miec kłopotów i proponowałabym najpierw sie dowiedziec nim sie to stwierdzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Azawakh']Ciekawych rzeczy się tu dowiaduję. Zawsze byłem przekonany, że ZKwP jest organizacją poza rządową działającą na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach na, którą się powołuje w swoich dokumentach. A nie jest organizacją poza rządową tylko prywatną. Ciekawe. W związku z tym dlaczego to coś nie działa na podstawie przepisów o spółkach prywatnych i dlaczego wprowadza ludzi w błąd i tym samym ich oszukuje? Możesz mi to wytłumaczyć? Myślę, że ten temat powinno się poruszyć na zebraniach sprawozdawczo-wyborczych i zaproponować zmianę osobowości prawnej ze stowarzyszenia na spółkę np z.o.o. albo s.c. czy jakąś inną. A poza tym, jeśli jest to spółka działająca w sferze prawa prywatnego to może zaczęłaby zatrudniać swoich członków jako pracowników i im normalnie płaciła stając się prawowitym pracodawcą (może zmniejszyłoby się bezrobocie) i wtedy dopiero zabraniając im przynależności do innej krajowej organizacji kynologicznej.[/quote]

Azawakh, sorry, ale ja naprawdę mam co innego do roboty niż uczyć Cię prawa. :cool3: Tylko jeden rodzaj podmiotów prawa prywatnego znasz? Tylko spółki? No to dowiedz się, że stowarzyszenie też jest podmiotem prawa prywatnego, fundacja również, spółdzielnia również i dużo takich mogłabym jeszcze wymienić, ale mi się nie chce. Darmowego kursu prawa u mnie nie dostaniesz. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Nie, nie bedzie miec kłopotów i proponowałabym najpierw sie dowiedziec nim sie to stwierdzi.[/quote]

,,Sędzia kynologiczny nie może uczestniczyć w [B]jakimkolwiek charakterze[/B] w [B]wystawach i imprezach kynologicznych[/B] w kraju i za granicą, organizowanych przez organizacje nieuznawane przez FCI."

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzena S'],,Sędzia kynologiczny nie może uczestniczyć w [B]jakimkolwiek charakterze[/B] w [B]wystawach i imprezach kynologicznych[/B] w kraju i za granicą, organizowanych przez organizacje nieuznawane przez FCI."[/quote]

On nie uczestniczy tylko pracuje i z tego co sie orientuje to Lekarz powiatowy wysyła weterynarza. Bo impreze trzeba zglosic do dopowiednich organów weterynaryjnych. Wiec nie zatrudnia go PKPR ale odpowiednie organa weterynaryjne. To tak jakby policjant, albo straz miejska na słuzbie wysłac do zabezpieczenia imprezy kynologicznej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Azawakh']Ciekawych rzeczy się tu dowiaduję. Zawsze byłem przekonany, że [B]ZKwP jest organizacją poza rządową działającą na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach na, którą się powołuje w swoich dokumentach. [/B](...)[/quote]

[quote name='Azawakh']No właśnie, w tej debacie jest sporo porównań i przykładów do spółek i temu podobnych. Ja nie widzę w tym żadnych analogii ponieważ po pierwsze PKPR nie ma w statucie zapisu zabraniającego swoim członkom przynależności do innych krajowych organizacji a po drugie [B]ZKwP jest najzwyklejszą w świecie organizacją pozarządową [/B]i w związku z tym podlega przepisom ustawy Prawo o stowarzyszeniach a nie o partiach czy spółkach i w związku z tym dlaczego ma się niby stawiać wyżej niż jest mu to zapisane w ustawie? (...)[/quote]

[quote name='BeataG']Ależ oczywiście, że ZKwP zatrudnia pracowników. A spółka też nie musi mieć celu zarobkowego, może zostać zawiązana nawet do wykonania jednego tylko przedsięwzięcia. [B]ZKwP nie jest organizacją pozarządową.[/B] To jest pojęcie prawa publicznego, a ZKwP jest stowarzyszeniem działającym w sferze prawa prywatnego. Wybaczcie, ale nie przedstawię Wam na forum wykładu prawa, studia prawnicze trwają 5 lat, a Wy byście to chcieli w paru postach? :cool3:
(...) [/quote]

[quote name='BeataG']Azawakh, sorry, ale ja naprawdę mam co innego do roboty niż uczyć Cię prawa. :cool3: (...) Darmowego kursu prawa u mnie nie dostaniesz. :evil_lol:[/quote]
Beata G. To dobrze, że nie udzielasz darmowych kursów :cool3:
A organizacje pozarządowe możesz wymienić?
Dla zainteresowanych krótkim kursem na ten temat polecam np.tutaj:
[URL]http://www.poland.gov.pl/Organizacje,pozarzadowe,128.html[/URL]

I jeszcze taka wyszukiwarka
[URL]http://pl.kultura.gov.pl/baza/?c=21&s=23&l=496[/URL]
Organizacje pozarządowe, Stowarzyszenia, wpisujemy miasto Warszawa i co nam wyskakuje:
ZKwP:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']On nie uczestniczy tylko pracuje i z tego co sie orientuje to Lekarz powiatowy wysyła weterynarza. Bo impreze trzeba zglosic do dopowiednich organów weterynaryjnych. Wiec nie zatrudnia go PKPR ale odpowiednie organa weterynaryjne. To tak jakby policjant, albo straz miejska na słuzbie wysłac do zabezpieczenia imprezy kynologicznej.[/quote]

Laluna wiem, że ofiarnie bronisz ZK ale daj spokój ;)
Regulamin wyraźnie stwierdza, że nie może ,,uczestniczyć w [B]jakimkolwiek[/B] charakterze". To jasne i proste stwierdzenie... tylko niezbyt przemyślane.:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='onek']Beata G. To dobrze, że nie udzielasz darmowych kursów :cool3:
A organizacje pozarządowe możesz wymienić?
Dla zainteresowanych krótkim kursem na ten temat polecam np.tutaj:
[URL]http://www.poland.gov.pl/Organizacje,pozarzadowe,128.html[/URL]

I jeszcze taka wyszukiwarka
[URL]http://pl.kultura.gov.pl/baza/?c=21&s=23&l=496[/URL]
Organizacje pozarządowe, Stowarzyszenia, wpisujemy miasto Warszawa i co nam wyskakuje:
ZKwP:lol:[/quote]

Onek uprzedziłaś mnie. :eviltong: To oczywiste,że ZK jest organizacją pozarządową bo przy takim podziale nie ma innej możliwości zakwalifikowania. :evil_lol:
Jeśli BeataG ma wątpliwości to polecam ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - tam znajduje się definicja org. pozarządowej.
Z tymi lekcjami prawa u BeatyG to masz racje.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ech, w sumie rzecz w tym, czy z konkretnego przepisu robi się użytek

- zawsze
- nigdy
- czasem

Niestety na razie mamy sytuację schizoidalną - acz bardzo wygodną dla niektorych "dzialaczy".

Otoz osoby niewygodne czy te ktore podpadly można zawsze przy użyciu tego-ż trochę skopać...

Ot, chocby słynna agilitowa opowieść - podaję w skrocie dla niezorientowanych.

Jakiśczas temu odbyły się absolutnie nieoficjalne, podworkowe zawody agility - zorganiowal je, a owszem, prywatny klub, ale też i nie było tam wpisow do książeczek, protokołów itd.
Po prostu zabawa dla agiliciarzy... i bralo w niej udzial pelno czlonków ZK...
:lol:
Zawody sędziowali zaproszeni towarzysko sedziowie ZK (ktorzy potraktowali imprezkę jako super okazję do własnego dokształcenia się - co się im chwali!).

Rach, ciach, po imprezie poszedł donosik do GKSP że niegodziwi sędziowie sędziowali! Na imprezie TAKIEJ! - slowem, dokladnie z tego paragrafu chciano ich "wyhaczyć".
:p
Na szczęście rzecz się rozeszła po kościach, sedziowie, jak się okazalo, zglosili swoj zamiar (wzięcia udzialu w tej zabawie) komisji już wczesniej. (A, co smakowite szczegolnie, donosik skonstruowała osoba... biorąca udzial w owych zawodach - :lol: - niezłe, co?).

Ciekawe co by było gdyby akurat ci sedziowie byli uznani za osoby niewygodne albo gdyby aktualnie komuś na odcisk weszli?
Czy sprawa nie miałaby innego rozwiązania?
:evil_lol: :roll: Czy by się nie okazalo że oto wlasnie zlamali ów śliczny paragraf i trza ich wywalić z Zk a już co najmniej... odebrać uprawnienia?
:evil_lol:

W statucie Zk więcej jest takich "potworków" tylko czekających na uzycie.

Ciekawe, czy są tam po to, żeby było latwiej w razie czego postapić zgodnie z dobrze znana zasadą: dajcie mi czlowieka, paragraf się na niego zawsze jakiś znajdzie?

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, onek, to był skrót myślowy, powinnam była napisać, że w odniesieniu do swoich członków ZKwP działa w sferze prawa prywatnego, a pojęcie organizacji pozarządowej jest pojęciem z prawa publicznego. To jest pojęcie "na zewnątrz". A my mówimy o statucie, który jest umową. To tak, jak nie ma znaczenia, że gmina jest organem samorządu terytorialnego w sytuacji, gdy występuje ona jako strona umowy cywilnoprawnej - też można się od niej domagać wykonania zobowiązania, też można ją pozwać do sądu, gdy tego zobowiązania nie wykona etc. I nie ma znaczenia, że w sferze prawa publicznego jest ona organem samorządu terytorialnego.

I jeszcze do Azawakh - czy naprawdę uważasz, że spółka ZATRUDNIA swoich wspólników? W niektórych rodzajach spółek zatrudnianie wspólników na umowę o pracę jest wręcz zabronione ustawą. Stosunek pracy jest stosunkiem podporządkowania, stosunek spółki zakłada równorzędność podmiotów (różnice wynikają tylko z wielkości udziałów, ale każdy udział ma taki sam głos), w stowarzyszeniu każdy członek ma jeden głos i głosy te są równorzędne. Oczywiście zarówno spółka, jak i stowarzyszenie mogą zatrudniać pracowników, ale żadne z nich nie ma obowiązku (a czasem nie ma też prawa) zatrudniać na umowę o pracę wspólników/członków.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo chętnie - dla rozważań, czy zgodny z prawem jest zapis statutu uzależniający przyjęcie w poczet członków od tego, by dana osoba nie była członkiem innej organizacji kynologicznej, NIE JEST ISTOTNE, czy ZKwP jest w sferze prawa publicznego organizacją pozarządową. :evil_lol: Więc te przytyki, to również do siebie proszę. :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Bardzo chętnie - dla rozważań, czy zgodny z prawem jest zapis statutu uzależniający przyjęcie w poczet członków od tego, by dana osoba nie była członkiem innej organizacji kynologicznej, NIE JEST ISTOTNE, czy ZKwP jest w sferze prawa publicznego organizacją pozarządową. :evil_lol: Więc te przytyki, to również do siebie proszę. :cool3:[/quote]

Ja cały czas staram się wrzucać na ,,stop" bo to nie jest dyskusja tylko miedzy nami prawnikami. Zasypywanie wypowiedzi prawniczą wiedzą nie zwiększy wartości wypowiedzi i nie wszędzie jest potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...