Jump to content
Dogomania

Szczeniak gryzie - jak oduczyć?


natruszka

Recommended Posts

Jak poradzić sobie ze szczeniakiem chihuahua, który podgryza dłonie, stopy, rzuca się na twarz i podgryza?
Szczeniak ma dużo zabawek, które może gryźć dodatkowo dostaje suszone twarde mięso, które też gryzie no ale nadal jest zainteresowane gryzieniem dłoni. Dodatkowo podgryza tak koty, które już przed nim uciekają.
Na razie ząbki ma malutkie i gryzienie nie jest uciążliwe ale nie chcę by myślał, że to normalne i nie chce mu na to pozwalać.
Do tej pory próbowałam piszeć gdy gryzie, na początku skutkowało ale niestety pies ostatecznie to olał, próbowałam też go ignorować i przerywać zabawę gdy tylko zaczyna gryźć ale to jedynie pomaga na chwilę i za każdym nowym razem jest tak samo.
Nie wiem jak go nauczyć , że "NIE" to znaczy nie. W ogóle nie kojarzy tego, uspakaja się dopiero gdy do "nie" dodam jakiś hałas np. tupnięcie.
Najbardziej mi szkoda kotów, które przez małą muszą ciągle siedzieć gdzieś na podwyższeniu. Miałam nadzieję, że to szczeniak będzie najniżej w naszym stadzie.

Link to comment
Share on other sites

Ciesz się, że masz malutkiego pieska. Takie zachowania dla szczeniaka sa normalne. Twoje metody też są skuteczne... tylko nie od razu.
Konsekwentnie przerywaj zabawę jak tylko zaczyna łapac palce do gryzienia. Z czasem załapie, że to niefajne. Poza tym na szczęście wyrastają z tego. Dobrze byłoby zrobić jakiś szarpak z gałganka, psy lubią gonić, wtedy łatwiej będzie Ci odwrócić jego uwagę od rąk.
A koty? Koty sobie poradzą. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie, że jest coraz gorzej, psa nie idzie pogłaskać lub inaczej dotknąć , bo myśli,że to zabawa i gryzie. Koty są zastraszone, uciekają przed szczeniakiem, ponieważ gryzie je po łapach,ogonie, brzuchu... no wszędzie.
Nie wiem czy pozwalać mu na to??

Link to comment
Share on other sites

Od kiedy macie szczeniaka? Gdy podgryza Ciebie czy koty wydaj mu jednoznaczną komendę np. "nie wolno" i od razu podstaw mu jego zabawkę, w ten sposób dajesz mu sygnał co może gryźć. Nie rezygnowałabym tak szybko z metody piszczenia, gdy pies ugryzie za mocno, pisk i koniec zabawy poprzez wyjście z pokoju. Do szczeniaka potrzeba dużo cierpliwości, jeden nauczy się szybciej, inny wolniej i ta nauka może zająć kilka czy kilkanaście tygodni. Tylko najważniejsza jest konsekwencja, nie pozwalać psu jednorazowo gryźć ignorując sytuacje. Wtedy robi mu się mętlik, bo raz za takie zachowanie jest karcony, a raz nie.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam sposób na gryzienie rąk a mianowicie jak zaczyna gryźć to właśnie wsadzam mu gałganka do pyska i tak się z nim bawie, jednocześnie od czasu do czasu go głaskam i chyba załapał, że do gryzienia jest gałganek a nie dłoń;)) Tylko jeszcze z kotami sobie musimy poradzić, bo jak zaczynają latać to trudno je zatrzymać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

to jeszcze raz ja i mój mały rekin:)
Mam wątpliwości co do relacji kocio-psiej. A mianowicie szczeniak nadal goni koty ale wydaje mi się, że jest to w formie zabawy, tzn. szczeniak jak nie chce się bawić to umie przebywać w towarzystwie kocim i jest spokój. Jednak jak włącza mu się głupawka to zaczyna po kocie skakać i go gryźć, jak się ich nie rozdzieli to zaczyna warczeć i szczekać, gdy kot go łapą odgania.
Czy ingerować? Czy to już agresja czy jednak zabawa??

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale mój szczeniak ma całkowicie dominujący charakter i o ile jeden kot się broni to drugi boi się cokolwiek psu zrobić i jedynie ucieka. Nie przejmowała bym się tym gdyby nie to, że sunia przy tym warczy i szczeka, dopóki kot nie ucieknie.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie pozwalam i nie pozwalałam swoim psom szczekać na koty ani ich gonić .

Nie uważam za właściwe, żeby pies dręczył moje koty, nawet jeśli pies uważa to za zabawę.

Po za tym wystraszony kot może naprawdę zrobić krzywde psu -jeśli przejedzie mu pazurem po pysku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='natruszka']ale jak ją tego oduczyć??[/QUOTE]
pies to zwierzątko, które zazwyczaj wpatrzone jest w człowieka
i chetnie wykonuje polecenia

ja po prostu mówiłam do psa [I]nie wolno [/I]jeśli gonił kota, albo na niego szczekał
jeśli pies nie rozumie[I] -[/I]można mówić np[I] siad [/I]i jak pies usiądzie i się uspokoi - nagrodzić go smaczkiem

można kazać psu siedzieć w pomieszczeniu gdzie biegają koty[I] i [/I]siedzieć koło niego,chwalić go jak nie szczeka i nie goni ( w razie potrzeby nawet przytrzymać)
i nagradzać smaczkami

moje koty wiedzą, ze psu nie wolno ich gonić -więc nieszczególnie uciekają nawet jak pies podejdzie
niewiele się psami przejmują
czasem sprawdzają co psy mają w miskach

jeden z kotów chętnie sie bawi z psami -ale nie jest to zabawa w gonienie

Link to comment
Share on other sites

tylko, że to właśnie nie jest tak, że pies czuje agresję do kotów. On po prostu zaczyna je gryźć jak ma głupawkę. Gdy jest spokojny to koty mogą sobie swobodnie chodzić i nic im w jednym pomieszczeniu nie robi. Nawet zdarza się, że leżą obok siebie.
Pies niestety nie reaguje na słowo "NIE". Będę go próbowała uczyć komendy siad.
Uczę psa też tak,że biorę i kota i psa do siebie i zaczynam się z psem bawić np.sznurem i jak zaczyna mieć głupawkę i wskakiwać na kota to mówię, że nie wolno i gdy się uspokaja to nagradzam smaczkiem. Nie wiem czy przyniesie to jakiś skutek,robię tak juz od kilku dni ale jak na razie pies nadal goni koty.

Link to comment
Share on other sites

niedobrze, że pies nie reaguje na Twoje zakazy dotyczace kotów

możesz uzywać jakiegos innego słowa podobnego, do tego które jest skuteczne -a które juz stosujesz i pies je rozumie
jakiego słowa używasz, gdy bierze coś w zęby -czego nie powinien?
zostaw? puść?
albo gdy robi coś nieodpowiedniego?

albo gdy chcesz żeby zszedł z fotela -bo Ty chcesz usiąść?



nie ma znaczenia ze pies nie jest agresywny w stosunku do kotów
co za różnicą czy goni je i gryzie bo jest czy nie jest agresywny
moim zdaniem to Twoja rola, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzakom

Link to comment
Share on other sites

Nauczyłam szczeniaka komendy SIAD, ale też nie zawsze na nią reaguje, tzn reaguje gdy domyśla się, że na pewno mam dla niego smaczka, gdy ją wykona. ale ćwiczymy dalej i utrwalamy:)
Zna też komendę zostań, gdy nie chcę np. by wychodził za mną z pokoju i nasikał na wycieraczkę kocią, co bardzo lubi, bo przypomina trawę :D
Teraz uczę go komendy "Zostaw" na zasadzie smaczków, tzn jeden większy, najbardziej aromatyczny smaczek kładę obok szczeniaka i nagradzam go mniejszymi smaczkami gdy reaguje na komendę "Zostaw" i nie rusza większego smaczka. Dodam, że bardzo go to denerwuje, zaczyna warczeć, zupełnie tak jak jest przy kotach , gdy mu mówię, zeby je zostawił.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Bo właśnie od tego należy zacząć,piec powinien wiedzieć za co dostaje nagrodę a za co jest karany,z tym ze smakołyk powinien go zachęcić do tego aby faktycznie wykonywac komendy,skup się na tym aby było to coś co pie slubi jeść,w internetowych sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...