Jump to content
Dogomania

Czy ten pies będzie szczęśliwy ? :)


czerwona98

Recommended Posts

Witam. Mieszkam w bloku wokół którego jest bardzo dużo miejsca.W dwa dni nie ma mnie od 8-15.30 w domu w jeden dzień nie ma mnie od 9.50-15.30 i w dwa kolejne dni nie ma mnie w domu od 8-13.30. Sobotę i Niedzielę mam wolną .
Po powrocie do domu mam zamiar poświęcić pieskowi rasy border collie którego za niedługo dostanę cały wolny czas po przyjściu ze szkoły. Czyli ok 5,6 godz a nawet więcej. W tym czasie mam zamiar wyjść z nim na dwór, porzucać frisbee , porzucać piłkę , dam mu wolny czas na popływanie w jeziorze(oczywiście nie w zimie) , chodzić z nim na szkolenie itp. Gdy mnie nie będzie zostawię mu konga lub kilka innych jego ulubionych zabawek .
Moje pytanie brzmi czy ten piesek będzie szczęśliwy ?

Ps. Piesek nie zawsze będzie sam :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem pytanie po prostu dziecięce...
Sorry, ale to czy porzucasz psu piłkę to nie jest miara jego szczęśliwości.
Przepraszam, ale również nie jestem w stanie pojąć w jaki sposób będziesz psu poświęcać 5-6 godzin dziennie? Interesujące. Sama jeszcze chodzę do LO, i często wygospodarować dla psa 2h jest cięzko, bo trzeba dojechać ze szkoły do domu, nauczyć się, ogarnąć coś w domu i dopiero spacerki i inne rzeczy.
Psu na pewno nie będzie źle o ile poświęcisz mu czas, bo bordery to na prawdę psy, które potrzebują mnóstwo pracy, a nie pobiegania za piłeczką. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Jeśli zapewnisz mu:

Spacer rano 45-60 min. podczas, którego będziesz z nim szaleć i uczyć komend.
Spacer po południu 45-60 min. j/w
Zapewnisz mu podczas spacerów pracę.
Wieczorny - dłuższy spacer, dajmy na to dwie godzinki.
Pozwolisz mu na kontakty z psami, ludźmi, itd itp (socjalizacja) będziesz dbać o jego zdrowie i prawidłowe żywienie, ponadto nauczysz psa wyciszenia podczas Twojej nieobecności to hmm co mu do szczęścia więcej potrzeba?

Link to comment
Share on other sites

Bordery to piękne i inteligentne psy, ale przystosowane do pracy i sportu. Trzeba im zastąpić stado owiec do zagonienia. U nas na osiedlu jest Pani weterynarz, która rano o 7 ustawia tyczki i ćwiczy ze swoją sunią, w domu wymyśla jej "psie zagadki", wieczorami jeździ z nią na rowerze. To praca 48 godzin na dobę. Nie dla amatorów. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Border nie są raczej psami do bloku one raczej potrzebują większej pracy i wysiłku niż inne rasy i ten ruch trzeba im zapewnić .Nie jestem pewna czy ta rasa wytrzyma tyle czasu sama w domu ,bo temu psu albo ty wymyślisz zajęcie albo on sam sobie znajdzie co nie będzie miało za dobrych skutków dla ciebie.Ale jeśli zapewnisz mu wystarczająco ruchu oraz pracy nad jego inteligencją to kto wie może wychowasz tego pięknego psa i w cale mu nie będzie u ciebie źle.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czerwona98']Witam. Mieszkam w bloku wokół którego jest bardzo dużo miejsca.W dwa dni nie ma mnie od 8-15.30 w domu w jeden dzień nie ma mnie od 9.50-15.30 i w dwa kolejne dni nie ma mnie w domu od 8-13.30. Sobotę i Niedzielę mam wolną .
Po powrocie do domu mam zamiar poświęcić pieskowi rasy border collie którego za niedługo dostanę cały wolny czas po przyjściu ze szkoły. Czyli ok 5,6 godz a nawet więcej.[/QUOTE]

I tak przez najbliższe kilkanaście lat? :D Bo tyle żyje pies. Jak jesteś rocznik 98, to za 2 lata pójdziesz do liceum, za 5 być może na studia, może do pracy - wątpię byś miała wtedy możliwość poświęcić psu tyle czasu co teraz. Przeanalizuj swoje plany na przyszłość, zastanów się, co z psem za te 3, 5 czy 8 lat i dopiero sobie odpowiedz na pytanie, czy dasz sobie z psem radę, a szczególnie z tak absorbującą rasą jak border collie.

[quote name='Kaja143']Border nie są raczej psami do bloku one raczej potrzebują większej pracy i wysiłku niż inne rasy i ten ruch trzeba im zapewnić .[/QUOTE]

A co sprawia, że border nie nadaje się do bloku? Czy mieszkanie w bloku uniemożliwia pracę z psem i zapewnienie mu ruchu? Ja mam raczej odwrotne obserwacje; często to osoby mające podwórko zaniedbują psa pod tym względem, bo na spacery z psem wychodzić nie muszą, jak brzydka pogoda to drzwi otworzą i wrócą pod kołderkę do laptopa (nie mówię, że wszyscy, ale wielu), a pies ma oszałamiającą ilość ruchu i zajęcia w postaci obszczywania płotu i szczekania na psy sąsiada. W bloku z psem wyjść TRZEBA, to raz, więc zgrzebanie tyłka z łóżka jest nieodzowne; dwa - robienie czegoś z psem też, bo albo spacer z nim będzie nie do wytrzymania, albo w domu z psem się nie da wytrzymać, a w bloku to tak nie bardzo jest wtedy jak tego nieznośnego psa za drzwi wystawić na wietrzenie ;)

Link to comment
Share on other sites

Czerwona, a co, jak się pochorujesz? Jak Cię złapie dwutygodniowa grypa - rodzice się na pewno zajmą, czy powiedzą, ze to Twój pies i sama sobie radź? Pytam, bo różne cuda już tu były i warto mieć jasność.
Dalej - co z ewentualnym leczeniem, szczepieniem itd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Może czerwona98 nie wspomniała nic o rodzicach, bo zapomniała? wiadomo, że jak jest pies w domu, to cała rodzina jest tym dotknięta. ROdziców też trzeba wychować i nauczyć, że jeśli ja jestem chora/y to wtedy obowiązek zajmowania się psem spada na nich, tak samo jak obowiązek finansowania szczepień itd. U mnie kilka lat temu współpraca z rodzacami sprawdzała się doskonale, a i rodzice byli zadowoleni, że mają trochę więcej ruchu niż zwykle gdy prosiłam, żeby wieczorem wyszli z psem... Na szczęście u nas jest niedaleko bloku jest duża wolna przestrzeń, na której można spotkać wielu innych właścicieli psów. Ja się o czerwoną nie martwię, bo skoro szuka pomocy na forum, to pewnie jest zainteresowana dobrobytem swojego psa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ja też bym wybrała mniej aktywną rasę np jamnika



[TABLE="width: 347"]
[TR]
[TD="width: 347"][TABLE="width: 206"]
[TR]
[TD="width: 206"][url=http://rezonans.warszawa.pl/]http://www.rezonans.warszawa.pl[/url][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[TABLE="width: 206"]
[TR]
[TD="width: 206"][url=http://familydentalcare.pl]dentysta piaseczno[/url][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE="width: 347"]
[TR]
[TD="width: 347"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Edited by ilonasz22
Link to comment
Share on other sites

[I][B]post z jamnikiem to już w ogóle mnie rozbawił :evil_lol::evil_lol:
[/B][/I]
[I][B]jeszcze zależy jaki terier :diabloti: bo może xxxxxxxxxxxx52 chodziło o bullteriera albo staffordshire bull terrier[/B][/I][B][I]a[/I][/B] :evil_lol::evil_lol:[h=3][/h]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][I][B]post z jamnikiem to już w ogóle mnie rozbawił :evil_lol::evil_lol:
[/B][/I]
[I][B]jeszcze zależy jaki terier :diabloti: bo może xxxxxxxxxxxx52 chodziło o bullteriera albo staffordshire bull terrier[/B][/I][B][I]a[/I][/B] :evil_lol::evil_lol:[/QUOTE]
a co nie moze na kanapke?co masz alergie????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

znam bordery i haszczaki z bloków, mają więcej spacerów niż niejeden wiejski piesek. Za to znam onki z domów z ogródkiem i często poza kilkoma arami trawy nie widzą nic więcej w swoim życiu. To gdzie kto mieszka nie ma nic wspólnego z rasą jaką chce mieć, znacznie większe znaczenie ma tryb życia jaki prowadzimy.

Martens jako pierwsza zwróicła uwagę na to co stanie się za kilkanaście lat-no bo przecież nie zamierzamy aż tak długo chodzić do liceum:)

Link to comment
Share on other sites

kolejny raz takie pytanie, czy jeżei coś tam coś tam to mogę mieć bordera. skad mamy to wiedzieć? nie znamy przecież ciebie nie wiemy czy podołasz? równie dobrze mogłaś się zapytać czy podołasz goldenowi, beaglowi czy papilonowi. ta decyzja zależy tylko od ciebie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...