Jump to content
Dogomania

Strzyżenie wąsów


ILoveSpringers

Recommended Posts

Zauważyłam że w niektórych groomerskich filmikach instruktażowych fryzjerzy golą psom wąsy, chyba żeby uzyskać taki "gładki" wygląd mordki.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy golice swoim psom wąsy? I czy to nie ma jakichś następstw zdrowotnych? Osobiście bałabym się obciąć wąsy.

Link to comment
Share on other sites

'Wąsy' maja zakończenie w skórze gdzie są receptory nerwowe, odpowiadają za odbiór bodźców poprzez dotyk ;) Pies 'czyta' wąsami, ocenia szerokość czy odległość przeszkód od głowy. Czasami po ścięciu pies jest zdezorientowany, potrafi się obijać o przedmioty.
Co do węchu to raczej to mit.. ale nie wypowiem się na ten temat bo nie wiem ;)

Link to comment
Share on other sites

Grzywacze mają golone i jakoś żyją, a pysk właściciel goli mniej więcej raz na tydzień/dwa. Więc jakby było takie złe i szkodliwe to raczej zabroniono by tego ;)

[IMG]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/562248_449182348443579_1376372522_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KatarzynaSol11']Czyli, że jeżeli zgolę wąsy to nie skrzywdzę psa?;p

A ktoś z Was to robi? I (jeżeli tak) czy nie zaważył, że po ścięcu pies obija się o przedmioty etc.?[/QUOTE]

Co tydzień wpuszczam dwójkę pod maszynkę. Żadne z nich nie obija się o nic.:p

Link to comment
Share on other sites

No dobrze pies to nie kot, zgadzam się. W takim razie kto mi wytłumaczy znaczenie wąsów i brwi u dzikich psowatych?
Wg mnie psy, które są do ścinania przyzwyczajone nie zauważają różnicy bo jej nie znają. U niewidomych psów myślę, że skończyłoby się to inaczej.

P.S.: Nie czepiam sie, jestem po prostu ciekawa i chętnie wysłuchałabym opinii kogoś bardziej obytego w temacie :)

Link to comment
Share on other sites

Ja np. dzisiaj czytałam w MP albo PP (nie wiem którym), że pod żadnym pozorem wąsów nie wolno ścinać, bo pomagają psu w poruszaniu się.
No, ale gazeta jak gazeta. Pan J. Gałuszka też tam notorycznie się wypowiada, a uważam go za marny autorytet. ;)

Link to comment
Share on other sites

Czytałam artukuł (dość dawno temu), bodajże w Niemczech mieli zakazać golenia wąsów. Właściciele/hodowcy pudli przeprowadzili badania, nie mam pojęcia na czym one polegały, ale wyniki były jednoznaczne i jak wiadomo do dzisiaj goli się psom pyski w niemczech.

Link to comment
Share on other sites

Warto przeczytać - o wibrysach (wąsach) i nie tylko
[url]http://chomikuj.pl/marcela1715/*e2*98*85+Wszystko+o+psach/PIES+-+JAKI+JEST/*c5*9awiat+wibrys*c3*b3w+-+psie+zmys*c5*82y/Psi+dotyk,351649640.docx[/url]

Link to comment
Share on other sites

Po swoim pudlowatym nie widzę żadnej różnicy w zachowaniu czy sprawności w zabawach węchowych po ogoleniu pyska, ale gdy popatrzeć na stare rysunki czy figurki porcelanowe pudli, to często są przedstawiane z pozostawionymi kępkami włosów po obu stronach nosa, więc być może w czasach, gdy pudle były używane do polowań zostawiano im wibrysy.
Współcześnie, na stronach polujących z pudlami, zupełnie nie widać tych tendencji
[URL]http://www.redhuntingpoodles.com/hunting.html[/URL]
[URL]http://www.harmonyhuntingpudels.com/[/URL]

[SIZE=1](GPooLCLD, tak się nagle objawiłaś - dawaj jakieś info o futrach, co z Kubą?)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

KatarzynaSol11 zwierząt się nie goli. W temacie poruszonym , psy mają różne włosy + wibrysy .Większości można skracać , wyrównać , ale nie strzyże się na krótko , bo są też elementem ozdoby .
U spanieli skrócenie włosów tak jak u pudla jest oszpeceniem psa .
Inaczej jest u kota , wibrysy trzeba chronić przed wyrwaniem i ścięciem .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...