Jump to content
Dogomania

Jak kupić tanio, i nie z pseudohodowli rasowego psa? (nie dla mnie, brat chce kupić)


Mimisia

Recommended Posts

Zakładam ten wątek, chociaż sama mam sprzeczne uczucia. Jeżeli już miałabym wziąć psa, to z pewnością nie zapłaciłabym za niego ani grosza, jest tyle psów w potrzebie.
Córka mojego brata, 8 letnia dziewczynka wymarzyła sobie psa. Jej rodzice zgodzili się na małego, ale są warunki: ma mieć włos, a nie sierść, najchętniej maltańczyk, może york lub inny tego typu, suczka, w wieku szczenięcym, nie dorosła. Młoda marzy o maltańczyku.

Jej rodzice są skłonni kupić taką sunię, ale nie chcą wydać na nią dużo, skoro można wydać do 1000 zł, to po co przepłacać? 2000 zł może by ich nie zrujnowało, na pewno będą o zwierzę dbać, dobrze karmić, itp., ale zakup zwierzęcia nie jest ich priorytetem - robią to ze względu na prośby dziecka. Nie mają pojęcia na tematy typu pseudohodowla, bo nigdy nie interesowali się wolontariatem, nie "siedzą" też w internecie, nie przeglądają takich stron pro-zwierzęcych. Bratowa w ogóle nie korzysta z internetu - czasem tylko z poczty elektronicznej, więc nie docierają do niej takie treści, jak większość z nas ogląda np. na facebooku czy na forach internetowych, nie ogląda tych strasznych zdjęć z likwidowanych pseudohodowli. Musiałam jej wytłumaczyć, że kupując psa bez rodowodu mnoży cierpienie, a po za tym sprzedaż psów bez rodowodu jest niezgodna z prawem. Niestety, ogłoszenia są tak chytrze teraz konstruowane np. na tablica.pl, że kupujący nie zdaje sobie sprawy, że kupuje szczeniaka nierasowego. Pseudohodowcy mydlą oczy pięknymi zdjęciami maltańczyków z kokardkami na głowie, wypisują cuda, typu, że "rodowód do wglądu", ale szczeniak dostanie ze sobą metryczkę, książeczkę zdrowia, itp. a potem dziwnie niska cena 800-1000zł. Moja bratowa jest pewna, że to uczciwi hodowcy!
Dużo czasu zajęło mi tłumaczenie jej tych oczywistych dla nas tu faktów, ale nie jestem pewna, czy ją przekonałam i czy nie kupi namówiona przez dzieci (córki w wieku 8 i 3,5 roku) takiego tańszego szczeniaka.

Sama nie znam się na psach, jestem kociarą. Pomyślałam jednak, że może tu na Dogomanii poradzicie mi, gdzie można kupić psa z uczciwej hodowli, gdzie nikt nie znęca się nad psami, ale takiego "na kolanka" czy jak to się mówi "pet-a". Chodzi o to, żeby pies była naprawdę rasowy, ale tańszy, bo np. z wadą i nie nadający się do hodowli, wystaw, bo oni i tak nie zamierzają jej wystawiać ani rozmnażać - wysterylizują.

Równie chętnie zaadoptowali by za darmo jakieś maleństwo typu york, maltańczyk czy westie, np. ze zlikwidowanej pseudohodowli - wiem, że czasem są robione w takich miejscach interwencje i psiaki są odbierane.
Bratowa zgodziła się, żebym jej znalazła taką suczkę do adopcji, albo tańszą do kupienia, ale po przejrzeniu stron fundacyjnych nie widzę takich psiaków do adopcji - są kilkuletnie i starsze.

Obawiam się, że jeżeli jej nic nie znajdę, to ona jednak kupi maltańczyka za 1000 zł, bo przecież w ogłoszeniu jest tak ładnie wszystko napisane, no i sunia dostanie książeczkę zdrowia i wyprawkę, jakby to było coś wielkiego (przecież książeczkę zdrowia można wyrobić każdemu kundelkowi czy bezdomniaczkowi).

Proszę, poradźcie coś...bo sama już nie mam pomysłu.

Link to comment
Share on other sites

Troszkę niepoważni są rodzicę dziecka. Psa nie kupuje się, bo dziecko chce :shake: Ale ten fakt już pomińmy, bo mam nadzieję, że będą dbać o psiaka ;)
Co do samego psa ;) Można poszukać hodowli w internecie (np. przez stronę Związku Kynologicznego) i podzwonić do znalezionych hodowli ;) Czasem na stronie jest informacja, że mają jeszcze podrośnięte szczeniaki na sprzedaż, a czasem trzeba o to poprostu zapytać, bo nie ma takiej informacji na stronie ;)
A jeśli dana hodowla nie będzie miała takich podrośniętych psiaków lub z jakąś drobną wadą, żeby cena była niższa, to mogą wiedzieć, w której hodowli takie szczeniaki są ;)
Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

No to trochę trudna sytuacja :/ Zawsze można poszukać w schroniskach, stronach adopcyjnych czasami widuje się tam psy w typie maltańczyków. Jeśli chodzi o psa rodowodowego, to można poprzeglądać różne hodowle (Maltańczyków i Yorków w dzisiejszych czasach jest dużo) Profesjonalni hodowcy nie wyceniają każdego psa tak samo, na pewno tańszy będzie ten z najmniejszymi predyspozycjami do wystaw, często też cenę można negocjować z hodowcą.
Jednak uważam, że to nieodpowiedzialne kupować psa ośmioletniemu dziecku, bo ono chce. Sama w dzieciństwie też chciałam mieć maltańczyka a teraz sto razy bardziej wolała bym kundla ze schroniska.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='magdabroy']Troszkę niepoważni są rodzicę dziecka. Psa nie kupuje się, bo dziecko chce :shake: Ale ten fakt już pomińmy, bo mam nadzieję, że będą dbać o psiaka ;)
Co do samego psa ;) Można poszukać hodowli w internecie (np. przez stronę Związku Kynologicznego) i podzwonić do znalezionych hodowli ;) Czasem na stronie jest informacja, że mają jeszcze podrośnięte szczeniaki na sprzedaż, a czasem trzeba o to poprostu zapytać, bo nie ma takiej informacji na stronie ;)
A jeśli dana hodowla nie będzie miała takich podrośniętych psiaków lub z jakąś drobną wadą, żeby cena była niższa, to mogą wiedzieć, w której hodowli takie szczeniaki są ;)
Powodzenia :)[/QUOTE]

Dziękuję za radę. Tak własnie myślałam, ale miałam nadzieję, że wypowie się tutaj ktoś, kto wskaże mi konkretne miejsce, gdzie można kupić lub zaadoptować młodego psiaka z tych ras.

Co do pierwszego akapitu, to trochę się z Tobą zgadzam, a trochę nie. Ja całe dzieciństwo marzyłam o psie, ale rodzice mi nie ulegli, bo to obowiązki, itp. Sami lubią zwierzęta, ale najlepiej u kogoś. Miałam ogromne poczucie krzywdy i żal do nich z tego powodu.
Uważam, że to jednak piękne poświęcenie ze strony rodziców, skoro chcą spełnić marzenie dzieci (szczególnie starszej córki, która od dawna marzy o psie). Wiadomo przecież, że ciężar wychodzenia z psem na spacery, żywienie, wydatki, itp. spadną na rodziców i są tego świadomi, bo sami mieli psy w domach rodzinnych. Sami nie czują potrzeby posiadania zwierzęcia, zaspokoili ją w dzieciństwie, a teraz ich czas wypełniają dzieci i praca. Moi rodzice w końcu sprawili nam psa, jak miałam już 15 lat, a bratowa miała kundelka znajdkę jeszcze u rodziców, więc oboje wiedzą, na czym polega opieka nad psem, więc nie będzie szoku. Jedynie bratowa chce psa z włosem, a nie z sierścią, bo pamięta, jak ją wkurzała wszędzie sierść. Poniekąd rozumiem, bo sama mam 2 koty i latające kłęby futra, ale nie oddałabym ich za nic :)

Jedyne, co mi się nie podoba to to, że nie chcą dziecka przekonać, żeby wziąć dorosłego psa ze schroniska lub inną znajdkę, no ale nie każdy rodzi się wolontariuszem z poczuciem misji - oni chcą po prostu pieska, najlepiej od małego, bo szczeniaczki są słodkie i chcą przejść przez te wszystkie etapy, żeby sprawić dzieciom radochę. Ja patrzę jak większość z Was - żeby to psu sprawić radochę i dać dom.
No ale nieważne. Ważne jest, żeby nie dali zarobić pseudohodowli. To może być jednak problem, bo maltańczyki są teraz modne i może być trudno o taniego, do tego naprawdę młodego, tak do 3-4 miesięcy szczeniaka z legalnej hodowli.
Jak przeglądałam te ogłoszenia na tablicy typu: "Oddam psa za zwrot kosztów utrzymania 1000 zł" to się zastanawiam, gdzie do cholery są stróże prawa! Przecież to jawne łamanie prawa, naruszenie ustawy o ochronie zwierząt!
Czy to trzeba złożyć indywidualnie ogłoszenie do prokuratury? Czy tego nikt nie widzi??? Coś okropnego. Myślałam, że pseudohodowle są już masowo zamykane, tymczasem proceder kwitnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kaja-gabi']No to trochę trudna sytuacja :/ Zawsze można poszukać w schroniskach, stronach adopcyjnych czasami widuje się tam psy w typie maltańczyków. [/QUOTE]

Wiem, przeglądałam, ale w schroniskach niestety są zwykle starsze pieski, po przejściach. Oni chcą szczeniaczka, najlepiej od razu od czerwca, lipca, żeby w wakacje, kiedy córka nie jest w szkole spędzała z nim jak najwięcej czasu i żeby go nauczyła siusiać poza domem. Przejrzałam wczoraj trochę stron, żeby im coś znaleźć, bo nie wiedzą, gdzie szukać i znalazłam kilka yorków, ale już w podeszłym wieku.

Link to comment
Share on other sites

Ja swojego pierwszego psa wyprosiłam jak miałam 9 lat. Musiałam zdać egzamin z tabliczki mnożenia u mojego Taty. Było mi obojętne co to za pies - dostałam mixa dalmatyńczyka. Trudny pies, ale nauczył mnie odpowiedzialności. To ja wstawałam rano żeby go wyprowadzić, musiałam po nim sprzątać. Żył ze mną 16 lat.

Link to comment
Share on other sites

Jak myślicie, czy to jest uczciwa hodowla?
[URL]http://ale.gratka.pl/ogloszenie/maltanczyk-maltanczyki-maltanczyk-20620135.html?h=8e72d507a0c08ee6[/URL]

Nie mam pojęcia, czy istnieje takie coś jak Polski Klub Psa Rasowego, itp. nigdy nie miałam rasowego psa i mnie to nie interesowało. Zgłupieć można. Cena dość niska, co nasuwa mi podejrzenia...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mimisia']....Córka mojego brata, 8 letnia dziewczynka wymarzyła sobie psa. Jej rodzice zgodzili się na małego, ale są warunki: ma mieć włos, a nie sierść, najchętniej maltańczyk, może york lub inny tego typu, suczka, w wieku szczenięcym, nie dorosła. Młoda marzy o maltańczyku....[/QUOTE]
Przede wszystkim KAŻDY pies ma sierść.
Poza tym - czy zdają sobie sprawę, jak trudny w pielęgnacji jest maltańczyk?

PKPR nie da pewności,że to 100% rasowy pies...

Link to comment
Share on other sites

Pomyślcie o grzywaczu chińskim powder puff - ich cena jest zwykle o wiele niższa niz golasów -a sa cudowne . oczywiście wymagają zabiegów pielęgnacyjnych jak każdy pies i fajnie wyglądają podgolone ;) Oczywiście dostępne z rodowodem ZKwP
[url]http://ale.gratka.pl/ogloszenie/chinski-grzywacz-szczeniaczki-z-20906905.html?h=b656c0a109699a73[/url]

Link to comment
Share on other sites

Niech brat pisze i dzwoni do różnych hodowli mówiac, że szuka peta (czyli psa niewystawowego) - często hodowcy takie psy sprzedają po znacznie niższych cenach. O ile hodowca zdecyduje się sprzedać psa do domu, bo dziecko chce.

Link to comment
Share on other sites

a czy orientujecie się w ogóle w cenach np yorków jakie są teraz?
za 1000zł spokojnie można kupić psa rasowego, i to niekoniecznie pet-a, ale wystawowego.
moja znajoma ma jeszcze pieska na sprzedaż, z miotu z którego psiaczki były sprzedawane za 800zł (piesek który został jest trochę droższy bo najmniejszy i najładniejszy z miotu).
Te ceny rzędu 2000-2500zł już trochę odchodzą za psy tej rasy. Mówię oczywiście o cenach średnich, bo w najlepszych skojarzeniach z najlepszych hodowli wciaż utrzymują się na wysokim poziomie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermanka']Przede wszystkim KAŻDY pies ma sierść.
Poza tym - czy zdają sobie sprawę, jak trudny w pielęgnacji jest maltańczyk?

PKPR nie da pewności,że to 100% rasowy pies...[/QUOTE]

Z tego co słyszałam, to maltańczyki, pudle, yorki nie linieją, to chyba o to chodzi bratowej, że ta sierść przypomina włosy.
Ona nie chce mieć wszędzie w domu psiej sierści.
Chyba zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest pielęgnować jest psy tej rasy, bo jej koleżanka ma "maltańczyka", którego kupiła od kogoś za 1 tys. zł bez rodowodu. Po prostu będzie chodziła do groomerki, mamy w okolicy kilka zakładów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']... i jeszcze jedno. Pamiętajcie że jak rodowód to ZKWP (FCI)[/QUOTE]

A możesz pomóc mi to rozszyfrować? Związek Kynologiczny....W....P.....?
Nigdy w życiu nie interesowałam się rasowymi zwierzakami. Wszystkie moje zwierzaki to znajdki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']a czy orientujecie się w ogóle w cenach np yorków jakie są teraz?
za 1000zł spokojnie można kupić psa rasowego, i to niekoniecznie pet-a, ale wystawowego.
moja znajoma ma jeszcze pieska na sprzedaż, z miotu z którego psiaczki były sprzedawane za 800zł (piesek który został jest trochę droższy bo najmniejszy i najładniejszy z miotu).
Te ceny rzędu 2000-2500zł już trochę odchodzą za psy tej rasy. Mówię oczywiście o cenach średnich, bo w najlepszych skojarzeniach z najlepszych hodowli wciaż utrzymują się na wysokim poziomie.[/QUOTE]

To faktycznie niedrogo. A znajoma nie ma może, albo nie będzie miała wkrótce suczek do sprzedania?
Proszę, nie zrażajcie się tym, że "dziecko chce" - bratowa i tak sobie zdaje sprawę, co podkreśla w rozmowie ze mną, że to będzie jej obowiązek i mojego brata, a dla dziecka raczej przyjemność tylko.

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie psy gubią tyle samo sierści ;)
Psa rodowodowego można kupić na kolanka za cenę 800-1000 zł :)
Poszukaj na internecie, byleby psy miały rodowód ZKwP (metrykę) i nie taki drukowany na drukarce (nie śmiejcie sie, słyszałam o takich ludziach haha ;)).
Z jakiego miasta jesteście? Mogę się podpytać - napisz do mnie PW to pogadamy na co zwracać uwagę, chętnie pomogę :)

Pozdrawiam,
Ola.

Link to comment
Share on other sites

Witam,
Ja rozumiem, że nagonka, że pseudo hodowle są fe i w ogóle i w pełni się z tym zgadzam ale...ludzie pamiętajcie o tym, że i u pseudo są jeszcze ( i pewnie długo jeszcze) będą szczeniaki... tak samo żywe, tak samo czujące jak te psy z super, dobrych hodowli. Rozumiem też że takie podejście nakręca rynek, ale niestety tak było jest i będzie... Prawo w naszym kraju mamy , jakie mamy ... Próbują zmniejszyć rynek pseudo, no i tak im to nie wyjdzie, bo się ogłoszą "Sprzedam Ci smycz, z gratisssssem w postaci szczeniaka..." Jeśli ja miałbym kupować "peta" to kupiłbym go od pseudo dlaczego?? Dobry hodowca tak czy siak sprzeda psa a nawet jesli nie to zapewni mu dobrą "przyszłość" a pseudo ? Jeśli nie sprzeda to wyeliminuje (ZABIJE), i tylko szkoda tej małej istoty...

Dlatego nie szukajcie tylko w super hodowlach...Tym bardziej, że to ma być mały psiak , więc i nieco niebezpieczeństwo (np. konsekwencji złych zachowań) spada...

Zresztą, i szczeniaka w typie można znaleźć w schroniskach...Pozdrawiam.

Edited by GAJOS
Link to comment
Share on other sites

[quote name='GAJOS'] Jeśli ja miałbym kupować "peta" to kupiłbym go od pseudo dlaczego?? Dobry hodowca tak czy siak sprzeda psa a nawet jesli nie to zapewni mu dobrą "przyszłość" a pseudo ? Jeśli nie sprzeda to wyeliminuje (ZABIJE), i tylko szkoda tej małej istoty...[/QUOTE]

No tak to kupujmy wszyscy z pseudo i nakręcajmy dalej biznes, niech się pojawiają kolejne szczeniaki. Bardzo dziwne podejście.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pandicao']No tak to kupujmy wszyscy z pseudo i nakręcajmy dalej biznes, niech się pojawiają kolejne szczeniaki. Bardzo dziwne podejście.[/QUOTE]

Napisałem o tym, że WIEM, ŻE TAKIE PODEJŚCIE NAKRĘCA RYNEK, ale zawsze jest jakieś "ale".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GAJOS']Jeśli ja miałbym kupować "peta" to kupiłbym go od pseudo dlaczego?? Dobry hodowca tak czy siak sprzeda psa a nawet jesli nie to zapewni mu dobrą "przyszłość" a pseudo ? Jeśli nie sprzeda to wyeliminuje (ZABIJE), i tylko szkoda tej małej istoty...
[/QUOTE]
strasznie egoistyczne podejście - bierzesz stamtąd jednego z litości a "hodowca" powołuje koleny miot dla kasy.. nie żal ci suki i kolejnych szczeniaków??
jest mnóstwo ludzi którzy w ten sposób podejmują decyzję o kupnie psa i sami przed sobą muszą się tłumaczyć jak to wspaniałomyślnie uratowali biednego pieseczka, ACO Z RESZTĄ PSIAKÓW Z TEGO MIOTU, POPRZEDNIEGO I KOLEJNEGO??? I SUKĄ KTÓRA JEST DOPUSZCZANA CO CIECZKA??? to już mało istotne bo jako miłśnik psów uratowałam jednego biednego pieska " w typie" bo z kundlem ze schroniska który to do niczego podobny nei jest to wstyd tak????

Link to comment
Share on other sites

[url]http://allegro.pl/suka-yorkshire-terrier-york-yorki-rodowod-zkwp-fci-i2359852303.html[/url]
tu masz chociażby yorki z rodowodem za 1200zł. teraz ceny yorków poszły bardzo w dół, bez problemu znajdziesz takiego psa w cenie około 1000zł.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...