Jump to content
Dogomania

ilość posiłków w diecie BARF


greenrabbit

Recommended Posts

Witam, we wszystkich znalezionych przeze mnie jadłospisach (na tej stronie i innych) ilość posiłków dla piesa przekracza 1. Z drugiej strony zawsze sądziłem że dorosły pies powinien jeść raz dziennie. Proszę o wyprowadzenie z błędu... w jakimś artykule o BARFie (niestety link przepadł) czytałem że dorosły pies właśnie i dokładnie raz powinien jeść. Tymczasem większość z forumowiczów i inne strony podają dwa a nawet trzy posiłki. Podobno (to zapamiętałem z tego artykułu) cykl trawienny u psa trwa około 28 godzin (z tego autor wyliczyl że pies powinien jeść 4-5 razy w tygodniu zjadając 10-15% swojej wagi. Proszę o wytłumaczenie dlaczego w BARFie występuje tyle posiłków.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma jakiejś żelaznej zasady ani w BARF ani innych dietach. Pies powinien dostawać dzienną porcję dostosowaną do potrzeb, a to czy będzie to jeden, dwa, czy trzy posiłki, to już nie jest takie ważne. Niemniej, z tego co mi wiadomo to szczeniaki powinny jeść częściej (3 x dziennie), dorosły pies 2 x dziennie. Jest to znaczne odciążenie dla układu trawiennego, zmniejsza ryzyko zaparć, niestrawności czy skrętu żołądka.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]powinien jeść 4-5 razy w tygodniu zjadając 10-15% swojej wagi[/QUOTE]

a człowiek powinien jeść 4 posiłki dziennie a jeden dzień w tygodniu robić głodówkę - czy ktoś się tego trzyma? Ja nie znam takich osób ;)

U nas w domu psy zawsze dostawały dwa razy dziennie jeść. Pies się tak nie napycha za jednym razem, dzięki czemu trudniej o kłopoty trawienne, pies jest mniej ociężały i chętny do pracy o każdej porze dnia :)
Lenny dostaje do 3 posiłków dziennie - rano koło 6-8, później późnym popołudniem 17-19 i jeśli nadal jest głodny (przy większym wysiłku fizycznym w czasie dnia się zdarza bardzo często ) to ostatni posiłek dostaje o 22.
Czasem są dni kiedy śniadanie pomija i zjada dopiero obiad ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja suka wcześniej była na suchym i gotowanym, a teraz jest na BARFie i zawsze dostawała 2 posiłki, bez względu czym była karmiona. Dla każdego organizmu jest niezdrowe napchanie się raz dziennie i bez różnicy czy jest to pies czy człowiek. Nie wyobrażam sobie, żeby moja suka zjadała 1kg kości (jej dzienne zapotrzebowanie w BARFie) na jeden posiłek. Po co mam napychać jej żołądek do granic możliwości, jeśli może zjeść tą samą ilość podzieloną na 2 porcje?! Żołądek nie jest obciążony, ani wątroba, ani potem jelita przy wypróżnianiu. A suka ma zapewnioną dzienną porcję pożywienia.

Link to comment
Share on other sites

Moja suka jak zje całą dzienną porcję na raz wygląda jak krowa na dzień przed wycieleniem. Nie robię głodówek (no chyba, że pies się struje jakimś znaleziskiem podbalkonowym :mad:), karmię raczej dwa razy dziennie. Oczywiście jesteśmy na BARFie. Nie wiem, jakiej wielkości jest Twój pies, ale dla dużych psów zalecane jest karmienie dwa razy dziennie choćby ze względu na większe prawdopodobieństwo problemów z żołądkiem (rozszerzenie, skręt). Ja mimo że mam niewielką sukę, wolę dmuchać na zimne, bo to jest jednostka specjalna ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']a człowiek powinien jeść 4 posiłki dziennie a jeden dzień w tygodniu robić głodówkę - czy ktoś się tego trzyma? Ja nie znam takich osób ;) [/QUOTE]
5 posiłków chyba zalecają :P

Widzę, że masz podobny stosunek co ja. Czyli psy dostają dwa razy dziennie, ale czasem im skapnie jeszcze podwieczorek. Głodówek nie robię i psom i sobie. Nie widzę potrzeby. Dla mnie te karmienie co 28 godzin i napychanie psa kilogramami żarcia to jakiś dziwny wymysł, ale to moje zdanie, każdy karmi jak uważa.

Link to comment
Share on other sites

Karmię dwa razy dziennie. Uważam, że karmienie raz dziennie zwiększa ryzyko skrętu żołądka. Ten 28 godzinny cykl trawienny to nie wiem, chyba papierem trzeba by psa nakarmić ;) Nie wydaje mi się to wiarygodną informacją szczególnie w odniesieniu do karmienia surowym jedzeniem.
Ostatnio zaczyna się też mówić o tym, że karmienie dwa razy dziennie zwyczajnie poprawia psu humor - zapewnia dopływ endorfin związany z uczuciem sytości, choć to może być antropomorfizacja ;)
Myślę, że jak wiele innych parametrów i ten można dopasować do psa - zobaczyć, w jakim systemie karmienia pies lepiej się czuje, ma więcej energii, nie ma wzdęć czy innych problemów trawiennych (np. dzienna dawka papki warzywnej podana na raz - moim zdaniem - różnie mogłaby się skończyć).

Link to comment
Share on other sites

Stwierdzam obiektywnie, że lepiej karmić dorosłego psa dwa razy dziennie. Szczególnie dużego jak mój - 50 kg wagi. Tak karmiłem i ja tj 2 x ale posłucham a raczej naczytałem się i chciałem tak karmić jak nakazują niektórzy internetowi szamani tj raz dziennie. Wg mnie to porażka bo pies jak wieczorem widzi miskę to wariuje na całego! Mój nie je, mój pies wciąga bez opamiętania co tam tylko jest w tej misce a potem już tylko leży i jakiś dwu-trzech godzinach ruszy tyłkiem i przejdzie się po domu...Wydaje mi się, że takie nagłe i znaczne obciążenia dla żołądka napewno nie jest wskazane i może mieć przykre konsekwencje. To przede wszystkim cięższe trawienie, wątroba obciążona na maksa, trudniejsze trawienie bo połykane całe kawałki a nie gryzione i memłane no i możliwość skrętu żołądka (mój jest psem strużująco-obronnym więc każdy dzwonek do drzwi to pies szczeka i biegnie jak dziki)...Nie wiem na podpsatwie jakich badań, obserwacji ktoś napisał żeby karmić co 27-28 godzin. W naturze pies jakby miał okazje to żarłby co godzinę w doopie mając głodówki i inne wydumki:)

Link to comment
Share on other sites

ja od wielu lat mam psy na barfie - karmię je 2 razy dziennie - chodzi o skręt żołądka (mniejsza mozliwość że nastąpi), o to że psy sa po karmieniu spokojniejsze. jest mi tez tak wygodniej.
Mialam przez ok miesiąc w tamtym roku pęd na jednodniowe głodówki, ale padły śmiercią naturalną :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tak żeby zakończyć od dwóch czy trzech tygodni na BARFie i stosuję system jednego posiłku i co 6-7 dni dzień głodówki. Nie liczę jako posiłku jajka czy kefiru które pies dostaje w ramach dodatków. Dla jasności pies waży 28kg i nie jest rasą która ma tendencje do skrętu bo jest nierasowy. Fakt że 2-3% z 28 to niewiele.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Zabawne. Pytałeś o radę, dostałeś od większości forumowiczów potwierdzenie, żeby karmić psa dwa razy dziennie, a i tak karmisz raz, czyli po swojemu. Po co zatem ten wątek w ogóle? [/QUOTE]
myślałem że forum służy do dyskutowania i zasięgania opini a nie do bezmyślnego i bezkrytycznego kopiowania zachowań innych, inna sprawa że jak już pisałem nikt nie podał czy przytoczył jakichś faktów - forumowicze podzielili się jedynie swoim doświadczeniem - za co również dziękuję. Pozwolisz jednak że decyzję jak karmić psa (szczególnie mojego ) podejmę ja :). Jeżeli poczytasz np. wątek o rybach na tym forum to podjęcie decyzji czy karmić psa surowymi będzie bardzo trudne - prawie nikt nie dyskutuje rzeczowo większość po prostu pisze co robi ( a przecież niekoniecznie robi prawidłowo ). Większość psów u mnie na osiedlu ma w domu na cały dzień wystawione suche oprócz głównego posiłku - czy po rozmowie z ich właścicielami mam tak zacząć karmić swojego psa ?

Link to comment
Share on other sites

A jakie fakty chciałbyś, żeby przytoczyć? Fakt jest taki, że większość wypowiadających się osób, obserwując swojego psa, dochodzi do wniosku, że posiłek podawany dwa razy dziennie jest korzystniejszy. Jeżeli Twój pies lepiej się czuje przy jednym karmieniu na dobę, to karm tak. Pies przeżyje - i jedno, i drugie. Podobnie jak ludzie - jedni jedzą dwa razy dziennie, inni trzy, a są tacy co pięć razy dziennie. I wszyscy żyją.
Ilość posiłków w ciągu dnia jest sprawą umowną - liczy się to, żeby pies zjadł tyle, ile potrzebuje. Nie każdy pies jest w stanie zjeść tyle w jednym posiłku, więc obserwuj, czy psina nie chudnie. Każdy system ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy jednego posiłku twierdzą, że pies w naturze jadłby rzadko a do syta. Przeciwnicy, że może i tak, ale jest to wymuszone przez czynniki zewnętrzne (trudność ze zdobyciem pokarmu) i niekoniecznie optymalne. Wiele psów po jednorazowym większym posiłku ma wzdęcia czy inne problemy trawienne.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A jakie fakty chciałbyś, żeby przytoczyć? Fakt jest taki, że większość wypowiadających się osób, obserwując swojego psa, dochodzi do wniosku, że posiłek podawany dwa razy dziennie jest korzystniejszy. [/QUOTE]
szkoda że czasem tylko dla psychiki właściciela (oj biedna głodna psinka :( )
[QUOTE] Nie każdy pies jest w stanie zjeść tyle w jednym posiłku, więc obserwuj, czy psina nie chudnie.[/QUOTE]
gdyby pies nie zjadal całości to byłoby to jasne - ale tak nie jest
[QUOTE]A jakie fakty chciałbyś, żeby przytoczyć? Fakt jest taki, że większość wypowiadających się osób, obserwując swojego psa, dochodzi do wniosku, że posiłek podawany dwa razy dziennie jest korzystniejszy.[/QUOTE]
np. z jakiejś literatury czy artykułów. Nie cała wiedza zgromadzona jest na forach internetowych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='greenrabbit']
np. z jakiejś literatury czy artykułów. Nie cała wiedza zgromadzona jest na forach internetowych.[/QUOTE]
To musisz znaleźć literaturę anglojęzyczną. Zajrzyj na barfny świat - może tam Cię pokierują. Aczkolwiek nie sądzę, żeby jakiekolwiek badania wykazały wyższość świąt Bożego narodzenia nad świętami wielkiejnocy ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]nie jest rasą która ma tendencje do skrętu bo jest nierasowy.[/QUOTE]

to że nie rasowy, nie znaczy że nie może mieć tendencji do skrętu żołądka - to sprawa budowy, wielkości a nie rasy.

[QUOTE](oj biedna głodna psinka :-( )[/QUOTE]

nie tyle biedna głodna, co biedna przejedzona/wzdęta. Nikt tu nie mówi o dawaniu dwóch porcji, a o rozdzieleniu dziennej porcji na dwa posiłki, dzięki czemu pokarm łatwiej i lepiej się trawi, a żołądek psa nie jest zalewany kwasami trawiennymi.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]to że nie rasowy, nie znaczy że nie może mieć tendencji do skrętu żołądka - to sprawa budowy, wielkości a nie rasy.[/QUOTE]
ironiczne to było mniej powagi
[QUOTE]nie tyle biedna głodna, co biedna przejedzona/wzdęta. Nikt tu nie mówi o dawaniu dwóch porcji, a o rozdzieleniu dziennej porcji na dwa posiłki, dzięki czemu pokarm łatwiej i lepiej się trawi, a żołądek psa nie jest zalewany kwasami trawiennymi.[/QUOTE]
[QUOTE]a najlepiej karmic często ale mało,psy z głęboką klatka piersiową mają tendencje do skretu i/lub przemieszczeniem żołądka[/QUOTE]
a jak są zalewane to co ? w takim razie po co miałyby być głodówki - zastanawiałaś się nad tym ? nie macie argumentów i takie wpisy nie mają sensu bo aj teraz napiszę:
a najlepiej to psa karmić raz dziennie[kropka]

Link to comment
Share on other sites

może odnieś się do głodówek (co wtedy nie zalewa?) i powszechnej opini weterynarzy i nie tylko na temat karmienia dorosłego psa = "karmić raz dziennie" poza tym czy jesteś pewna że żołądek psa jest taki jak człowieka, moim zdaniem strasznie upraszczasz i układasz opinie tylko po to by pasowały do Twojego zdania - lecz nadal pozostaje to tylko Twoje zdanie a nie jakaś prawda naukowa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...