Jump to content
Dogomania

L2HGA u staffikow


ola i zoe

Recommended Posts

[B][FONT=Comic Sans MS]A i jeszcze jedno :[/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS]Idea hodowli jest doskonalenie rasy i sprzedarz psow zdrowych !!!!!!!!!!!!![/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS]Przyszly wlasciciel powinien byc poinformowany o stanie zdrowia szczeniaka a jezeli ten posiada jakies wady powinien o nich tez zostac poinformowany !!!![/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS]Bo jak nie to czym taki hodowca rozni sie od pseudohodowcow??????? [/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS]Lepiej kundla kupic albo ze schroniska wziasc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [/FONT][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 655
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[B]Przecież to bardzo proste! Zrobić badanie moczu i będzie wszystko jasne[/B]!

Tak teoretycznie bardzo proste, jednak:
1. narazie nie udało mi się znaleźć lecznicy, która byłaby w stanie akurat to badanie wykonać
2. nawet jak znajdę, to ewentualnie będę wiedzieć "chora/nie chora", a co z nosicielem- wolę więc wysłać krew i mieć wszytsko czarno na białym


[COLOR=black][B]Badania okulistyczne są niemal powszechnie dostępne, i u nas w Polsce są specjaliści, których certyfikaty są uznawane na całym świecie, badanie wcale nie kosztuje bardzo drogo, /na dziś z certyfikatem 100 zł/, to ja się pytam, kto bada swoje hodowlane suki, kto bada repy, kto wreszcie bada szczenięta?[/B][/COLOR]



Kto bada? Np. ja - u dr. Kiełbowicza we Wrocławiu, certyfikat mam ale co z tego jesli akurat to badanie mówi mi, że mój pies TERAZ nie ma chorób oczu, a nie mówi co będzie za 5 lat lub co niesie w genach. Certyfikat ten jest ważny rok i jest tylko badaniem "objawowym", który trzeba powtarzać. Czyli jeśli myślisz o tym badaniu to jest to niestety lipa....
no chyba, że są inne ośrodki i metody w Polsce o których nie wiem...


[B]Pies w okresie poprzedzającym atak, i przez jakiś czas po, rzucał się na każdego, kto znalazł się w jego pobliżu, jak bardzo to może być niebezpieczne okazało się, kiedy w nocy chwycił za gardło swojego ukochanego śpiącego pana…[/B]

mówisz prawdopodobnie o tzw. aurze, która jest typowa dla padaczki i nie ma raczej nic wspólnego z l2-hga, a obraz może tez mieć różny

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial][QUOTE]
[FONT=Arial]Now that genetic tests are available for both HC and L-2-HGA it is possible to avoid breeding any more dogs that are affected with either of these conditions. Initial L-2-HGA test results indicate that approximately 15% of dogs tested are carriers of the L-2-HGA mutation and it is likely that a similar proportion of dogs will also carry the HC mutation. Some dogs will carry both mutations but as many as 20-25% of Staffordshire bull terriers could carry at least one mutation. Therefore, geneticists at the AHT advise [B]against [/B]eliminating carriers from the breeding population because doing so will result in an unacceptable reduction in the gene pool that can never be recovered[/FONT]
[/QUOTE]

Stąd mi się wzięło 2,5 %, jak widać źle mi sie wzięło., Tu są podane procenty dotyczące nosicieli raczej. Początkowo stwierdzono, że może być ich 15% populacji, a teraz wynika, że 20-25% może być nosicielami, to chyba dzieki "sławnym" nosicielom tak się zwiekszył ten procent. Źródło - [URL="http://www.staffords.co.uk"]www.staffords.co.uk[/URL]

Co do hodowli, to zgadzam się z Nele, takie czasy, są badania, które ułatwiaja nam życie, powinny przynajmniej - dając nam informację czego z czym nie kojarzyć, selekcja jest sztuczna, więc i choroby różnorakie mogą zdarzać się częściej niż w naturze.

Cały świat się bada, nikt im nie każe, kosztuje to dużo, mówią o tym wszystcy, nie tylko Polacy.

Miśka badam w zasadzie przez ciekawość, nie dlatego, że coś podejrzewam, bardzo mi brakuje wyniku Tony`s Choica do układanki, bo z tego co mi powiedział Łukasz wynika, że Prince Naseem jest czysty, ale nie wiem gdzie można znaleźć jego wyniki. To też uważam powinno być w jednym miejscu - wyniki badań. Bo na przykład w wiekszości wypadków "winny" jest Tally`s Man, ale patrząc nawet na rodowód Ali Łukasza wynika, że nie tylko ten pies jest odpowiedzialny. W jego rodowodzie, o ile ja się na tym znam, nosicielem jest matka, a dokładnie jej matka, czyli babka Ali od strony matki, więc nie Tally`s Man, chyba, że jest dalej w rodowodzie, czego ja nie widzę.

Jeśli chodzi o HC, to ja nie wiem o co chodzi, ale ja mam wrażenie, ze to nie jest takie straszne jak L2-HGA - taka moja myśl kiedy się zastanawiam, chyba jakaś psychologia się tu włącza i nieznane wydaje mi sie być dużo gorsze od znanego - katarakta.

Znowu nie chcę żeby wzięto moje słowa za autorytatywne w tym względzie, ale HC mozna stwierdzić tylko poprzez badanie DNA, a PHPV, że się tak wyrażę "ręcznie" zaglądając w oczy.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='porterin'][FONT=Arial]
... z tego co mi powiedział Łukasz wynika, że Prince Naseem jest czysty, ale nie wiem gdzie można znaleźć jego wyniki... [/FONT][/quote]
[URL="http://www.vision.net.au/%7Ebustabones/l2_test_certificates.htm"]http://www.vision.net.au/~bustabones/l2_test_certificates.htm[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Mam odpowiedzi na kilka pytań.
Pies z L2-HGA żyje zasadniczo krótko (kilka - kilkanaście miesięcy), ale nie musi mieć wszystkich objawów i wtedy może żyć dłużej, w zasadzie większość jest po prostu usypiana, a nie dożywa naturalnego końca. Ciężko stwierdzić bez testu, tylko obserwując psa, czy to jest L2-HGA czy też nie (to apropos pytania o drżące mięśnie - trzeba zbadać żeby wiedzieć), często zdarza się, że pies leczony jest na coś innego - na przykład epilepsję.
Nosiciel nie ma żadnych objawów choroby.
Kwas jakiś tam, nie pamiętam :lol: nie jest naturalnym produktem metabolizmu, czyli zdrowy pies go nie produkuje.

W tej chwili nie ma żadnego leku, ani żadnego sposobu leczenia L2-HGA

Link to comment
Share on other sites

[B]AMFI napisała :[/B]

[QUOTE]
Justuss - widzisz w jak komfortowej jesteś sytuacji! I kto na to wpadł????:loveu: pyfko sie należy...

[SIZE=1]A Kasia mnie zaraz ukatrupi za takie pomysły.....:evil_lol:[/SIZE]
[/QUOTE]
- MONIKA Ciebie ukatrupić .. hehe to mało :cool3: :evil_lol: :evil_lol:

Kurcze no,a tak to bym jeszcze była skłonna namówić siostre ,ze jak robi swoim ..to przy okazji zrobiłaby moim :razz: .. i co taraz .. wszystko "zepsułaś" :mad: :mad:

Uuuuuu widzę,ze moja siostra uczy sie pilnie ode mnie - "listy pisać" .. :lol: :lol: :lol:
- ale napisała widzę tak..jak ja myślę .. to dobrze ..bo oszczędziła mnie pisania :multi:

[B]Ajka[/B] .. nikt sie nie wykręca z tego tematu JAK WIDAĆ ;) (żaden wielki czy mały czy mniejszy hodowca czy w ogóle hodowca) ..poprostu niektórzy hodowcy ..oprócz wystaw wspomnianych ,maja tez wiele innych bardzo waznych (jak nie wazniejszych) obowiązków ,wyjazdów etc.

[B]Porterin[/B] ..ja ze swojej strony bardzo dziękuję za POLSKIE TŁUMACZENIE ..takimi normalnymi "prostymi" słowami .. które łatwo mozna przyswoić i zapamietać ..
[B]AMFI[/B] ..Tobie tez .. :cool3:

A ja mam jeszcze takie pytanie ;) (jak juz wspomniała Amfi ..jak Karinka i Bamber będa CLEAR ..zakładając ) ..to czy [B]musimy[/B] wysyłac krew np.Fafika ..czy wynik jego byłby jednoznaczny = CLEAR .. bez badania ... czy to jest PEWNE,ze jak masz czystych obydwoje rodziców .. to potomstwo bedzie równie czyste..czy jednak geny recesywne .. mogły byc przekazane po dziadach np. którzy jednak ..nie wiadomo czy sa czysci czy sa nosicielami etc.
Bedzie wiadomo o ojcu Bambera ..niebawem ..wiec ja połowicznie jestem na + ,ale tylko połowicznie .. od strony ojca Bambera ..
Dorota ..co Ty na to..?? (czy mozna sie upewnić jakos za pomocą tej osoby z Angli,której zadajesz pytania..)

[B]ALIKANA [/B]podaj dziewczynie .. (zakup [COLOR=red]MAGLEK B6[/COLOR]) 1 drażetkę dziennie ,wiecej wie Justuss na ten temat (takze możesz się z nia skontaktować ) .. objawy Twojej suki..to nie sa koniecznie objawy od razu L2 HGA .. :shake: już nie doszukujmy sie na siłę ..bo to nie bedzie zdrowe zarówno dla nas jak i psów przede wszystkim (w przyszłości badanie Cie upewni ,nie ma co wychodzic przed.. :roll: )

Pozdrawiam ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='staff-ka']
A ja mam jeszcze takie pytanie ;) (jak juz wspomniała Amfi ..jak Karinka i Bamber będa CLEAR ..zakładając ) ..to czy [B]musimy[/B] wysyłac krew np.Fafika ..czy wynik jego byłby jednoznaczny = CLEAR .. bez badania ... czy to jest PEWNE,ze jak masz czystych obydwoje rodziców .. to potomstwo bedzie równie czyste..czy jednak geny recesywne .. mogły byc przekazane po dziadach np. którzy jednak ..nie wiadomo czy sa czysci czy sa nosicielami etc.
Bedzie wiadomo o ojcu Bambera ..niebawem ..wiec ja połowicznie jestem na + ,ale tylko połowicznie .. od strony ojca Bambera ..
Dorota ..co Ty na to..?? (czy mozna sie upewnić jakos za pomocą tej osoby z Angli,której zadajesz pytania..)
[/quote]

Kacha, właśnie geney recesywne sa tak wredne, bo mogą się przez całe pokolenia nie ujawniać (maskowane przez zdrowy allel) i być przekazywane dlaszym generacjom. Ale po to są testy DNA, że ustalaja dokładny genotyp osobnika. Test DNA jest informacją na temat obu kopi genu u danego osobnika: czyli jeśli jest CLEAR to znaczy, że ma dwie kopie zdrowe.
[B] CLEAR + CLEAR = ZAWSZE CLEAR, tzw clear by birth albo genetically clear[/B]
Przeciez zaden dziadek nie przekazuje genow bezposrednio potomstwu, tylko za posrednictwem rodzicow - jak rodzicowi przekazal zdrowy gen to i potomek tylko taki moze dopstac.


Sory ale cos mi wlasnie wysiadly polskie znaki :-(((

Link to comment
Share on other sites

czyli nie musi się badać takiego potomka po "czystych" rodzicach. Wystarczy chyba poprosić o skserowanie wyników badań, żeby w razie czego pokazać niedowiarkom.

I jeszcze trochę danych statystycznych na temat kojarzenia:

[LEFT][B]Combination of Dogs - [COLOR=red]Clear X Clear[/COLOR][/B]
[B]Outcome [/B]- All puppies will be clear. No need to test puppies
[B]Acceptable Breeding Practice[/B] - [B][COLOR=red]Yes[/COLOR][/B][/LEFT]

[B]Combination of Dogs - [COLOR=red]Clear X Carrier[/COLOR][/B]
[B]Outcome[/B] - 50% of puppies will be clear, 50% of puppies will be carriers. Test all puppies to be used for breeding
[B]Acceptable Breeding Practice - [COLOR=red]Yes[/COLOR][/B][COLOR=red] [/COLOR]

[B]Combination of Dogs - [COLOR=red]Clear x Affected[/COLOR][/B]
[B]Outcome[/B] - All puppies will be carriers. No need to test puppies
[B]Acceptable Breeding Practice - [COLOR=red]Yes[/COLOR][/B]

[B]Combination of Dogs - [COLOR=red]Carrier x Carrier[/COLOR][/B]
[B]Outcome [/B]- 25% of puppies will be clear, 25% of puppies will be affected, 50% of puppies will be carriers
[B]Acceptable Breeding Practice - [COLOR=red]No[/COLOR][/B][COLOR=red] [/COLOR]

[B]Combination of Dogs - [COLOR=red]Carrier x Affected[/COLOR][/B]
[B]Outcome[/B] - 50% of puppies will be affected, 50% of puppies will be carriers
[B]Acceptable Breeding Practice - [COLOR=red]No[/COLOR][/B]

[B]Combination of Dogs - [COLOR=red]Affected x Affected[/COLOR][/B]
[B]Outcome[/B] - All puppies will be affected
[B]Acceptable Breeding Practice - [COLOR=red]No[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#ff0000][/COLOR][/B]

W praktyce oczywiście może wyglądać to bardzo różnie, bo może się zdarzyć, że po rodzicach Carrier x Carrier urodzą się same clear szczenieta, ale też jak ktoś będzie miał pecha, to po takich rodzicach urodzą się same affected...

Link to comment
Share on other sites

Potomka nie trzeba badać, ale nie można też ustalić niczego jeśli nie ma badań obojga rodziców, więc jeśli Misiek okaże się czysty, to jeszcze o niczym nie świadczy, musiałby być wynik mamusi Rapida, w tym wypadku Luny Lust Buldożer. Nawet na podstawie wyniku dzieci można dojść do mylnych wniosków - przykład Carbo i Kropka - a ich tatuś carrier.

Siedzę sobie i piszę bo czekam na wystawę z weteranką - tak się usprawiedliwiam :lol: :lol: :lol: od wypadku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='porterin'] Nawet na podstawie wyniku dzieci można dojść do mylnych wniosków - przykład Carbo i Kropka - a ich tatuś carrier.[/quote]
dokladnie, dziadek Lindy valglo casanova jest czysty, a po carrier valglo valencia; trzeba miec dane przodkow, bo przy rodzice carrier nawet czyste rodzenstwo nic nie da
[QUOTE]Siedzę sobie i piszę bo czekam na wystawę z weteranką - tak się usprawiedliwiam :lol: :lol: :lol: od wypadku.[/QUOTE]
dobra, dobra :)

Link to comment
Share on other sites

przepraszam ze mie tak dlugo nie bylo...ah problemy z ineretem, to wszedzie bywaja lol!
No to co port erin sie dowiedziala o chorych psow, to samo slyszalam i od poczatku mowie ze meterynazy sie nie znaja i czesto psy sa leczone na epilipcje...
Dalam wam duzo czytania ale chocias mozna sie troche dowiedziec...
jeszcze znalazlam cale pismo na "THA ANNUAL 2005" ksiaszka po wystawie "cruft" na koniec duzo mowia a horobie i testach...jak bede miala wjecej czasu, przepisze wam to

Jak ktosz sie zdecyduje badach, nie wwysylac teraz bo beda zamykali laboratorium na wakacje dla koniec roku (od 13/12/06 do 08/01/07)

i jezeli jeszcze ktos chce sobie poscytac po angelsku, na tym slynym angielskim forumie sa cale tematy o L2, HC I PHPV
[url]http://forum.bullbreedsonline.com[/url]

No i MALYCH od 2 RODZICE CLEAR nie TRZEBA BADAC, dlatego mowilam o napisanie wynikuw w rodowodzie...no ale nikt tu nie reaguje...
Juz wam nie dokuczam lol
ola

Link to comment
Share on other sites

Ok, jako, że trafiło na mnie pierwszą, zapytam w Zarządzie Glównym jak jest z tymi badaniami, bo w karcie krycia jest miejsce na wpisanie wyników badań i ja mam wpisane, ale nie wiem czy to cokolwiek da. Chyba raczej musze pogadać z Warszawą :roll: Teoretycznie klub powinien tym się zająć :razz: Wyniki badań - ksero, są też w moim Oddziale, ale specjalnie nikt się tym nie zainteresował, nie mówiąc o tym zeby słyszał o L2 HGA.

Jeśli chodzi o badania, to oni chyba dostali przyspieszenia, ponieważ wynik Kropki przyszedł w dwa tygodnie, a opłatę pobrali mi z karty 2 tygodnie po otrzymaniu certyfikatu.Chyba, że to był wypadek przy pracy.

Link to comment
Share on other sites

[B][FONT=Comic Sans MS]No niestety i wypadki sie zdarzaja !!!! [/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS]Olga moze potwierdzic : w jednej hodowli wyslali probke do badan - a wynik przyszedl zepies jest nosicielem !!!!! Hodowcy zalamani, wycofali psa z hodowli oglosili to wszystkim gdzie tylko mozliwe... a po dwoch czy trzech miesiacach - nie pamietam Olga bedzie wiedziala - dostali pismo od labolatorium ze onii bardzo przepraszaja i ze sie pomylili i ze pies jest CLEAR !!!! :crazyeye: :mad: W takiej instytucji nie powinno sie to zdarzac !!!! Cholera tym bardziej ze nie jest to darmowe badanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angryy: [/FONT][/B]

Link to comment
Share on other sites

Oto co usłyszałam w Zarządzie Głównym:

Musze wysłać pismo, dołączyc kopie certyfikatów, wynik badania zostanie wpisany w rodowodach rodziców i automatycznie znajdzie się w rodowodach szczeniąt, clear by birth już od nich nie wymagam :evil_lol: :evil_lol:

Ja miałam sytuację, że kazali mi wysłać jeszce raz próbke krwi jednej z suk. Na dokładkę, pieniądze są przeznaczone na dalsze badania nad rasą :roll: :roll: :roll: , czyki możliwe, że będą jeszcze inne testy :placz: :placz: :placz:

Link to comment
Share on other sites

W franci, wszyscy zaskoczeni bo znowu jeszcze jakies nowe psy carrier w europie...i wszyscy mowia ze trzeba badac aby dobrze plannowac mioty
1carrier+1clear, nie bede wam dokuczac, ale zobaczie ze pare imie psow byly uzywane w polsce...L2 jest wrzedzie, mozna z tym hodowac ale trzeba baddac!!!
o to nowy link...

[url]http://www.staffordshirenbullterrieriyhdistys.fi/L2HGA_ja_HC_tulokset.htm[/url]

Link to comment
Share on other sites

Uhmmm... paskudna sprawa z tym l2hga...
Ale skoro to cecha recesywna, to chyba wystarczyłoby zrobić obowiązkowe badania na clear dla repów ? Mielibyśmy w miotach tylko psy carrier i clear, co w sumie rozwiązuje problem chorych psów, a to jest przecież najważniejsze...

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]ola i zoeTameford Paratrooper From Sharoc jest carrier
(CH. Yorkstaff Crackerjack carrier),
uwielbiam te psy....
jak bedziecie uzywali w polsce, badajcie suki...[/QUOTE]

:crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye:
[FONT=Comic Sans MS][B]przeciez on jest ojcem [COLOR=black][SIZE=3][COLOR=red]Sharoc Fransimo Red Boy[/COLOR][/SIZE] !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/COLOR][/B][/FONT]
[B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black]No ladnie !!!!![/COLOR][/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black]A na ich stronie nie widac zeby Red Boy byl badany !!!!! A obilo mo sie o uszy ze on duzo w Polsce reprodukowal !!!!!!!!!!!!!!!!! Teraz to jeszcze latwiej bedzie znalezc ........ potencjanie CARRIER psy .............:mad: [/COLOR][/FONT][/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nela']:crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye:
[FONT=Comic Sans MS][B]przeciez on jest ojcem [COLOR=black][SIZE=3][COLOR=red]Sharoc Fransimo Red Boy[/COLOR][/SIZE] !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/COLOR][/B][/FONT]
[B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black]No ladnie !!!!![/COLOR][/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS][COLOR=black]A na ich stronie nie widac zeby Red Boy byl badany !!!!! A obilo mo sie o uszy ze on duzo w Polsce reprodukowal !!!!!!!!!!!!!!!!! Teraz to jeszcze latwiej bedzie znalezc ........ potencjanie CARRIER psy .............:mad: [/COLOR][/FONT][/B][/QUOTE]

No i ztego co mozna zobaczyc na bazie "bullhawk" , juz 2 jego siostre z tego saamego miotu badane sa carrier (Sharoc Chisled Iron i Sharoc Hidden Treasure)!!!
Chyba chodowca wie te informacje lepjej niz my... :placz: :shake:

Link to comment
Share on other sites

[B][FONT=Comic Sans MS]Ta strona Bullhawk jest swietna -tutaj podaje strone o L2HGA - wszystko jest rewelacyjnie wyjasnione :cool3: [/FONT][/B]
[B][FONT=Comic Sans MS][/FONT][/B]
[URL]http://www.eastangliansbtclub.co.uk/health%20information.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

To ja też się pochwalę, dzisiaj przyszedł wynik [B]Victory March Pullera[/B], ale na razie na maila i jest [B]L2- HGA clear[/B], jak dostanę wynik do domu to dam znać.

[FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial]Re: LH2760 (Victory March Pullera)[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial]Owner: D Rudnicka[/FONT][/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial]Dear Sir/Madam, [/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial]The result for your DNA test is:[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial]Victory March Pullera - normal[/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][FONT=Arial]Certificate will follow shortly.[/FONT][/SIZE][/FONT]



dla wszystkich zainteresowanych podaję linka do strony AHT:
[URL]http://www.aht.org.uk/[/URL]


tu link do formularza, który należy wypełnić:
[URL]http://www.aht.org.uk/pdf/sbtL2HGAwithHCformvat.pdf[/URL]

pobrać krew (ja wysyłałam do tej pory 3 ml) do probówki EDTA (probówka z antykoagulantem), weterynarz musi się na formularzu podpisać, i trzeba wsadzić to do koperty bąbelkowej (formularz i krew) i wysłać na adres, który też jest na formularzu.

I taka ogólna uwaga, do tych , którzy do mnie piszą: nie panikujcie, tylko spokojnie zaplanujcie badania psów hodowlanych, jeżeli pies 1,5 roczny nie ma objawów choroby i nie będzie psem hodowlanym, to nie ma sensu go moim zdaniem badać. Na podstawie paru wyników (nie moich) dochodzę do wniosku, że dość długo L2 kręci się już po tej części Europy i jakoś jeszcze nic strasznego się nie stało, ale niestety hodowcom potrzebna jest wiedza co jest czyste, a co jest nosicielem, żeby w końcu nie trafiło na siebie dwóch nosicieli, bo wtedy ciekawie nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...