Ponieważ głupota, brak wyobraźni i bezduszność u niektórych ludzi nie ma granic, może osoby przyjmujące psa lub kota do schroniska powinny uświadomić takim "opiekunom", co to oznacza dla tych zwierząt. Może powinny powiedzieć coś w rodzaju "oczywiście przyjmiemy psa/kota, ale musi pan/pani wiedzieć, że...(i tu w dobitny, barwny sposób opisać jak będzie od tej chwili wyglądało życie ich pupila, o ile w ogóle to życie zaraz nie zgaśnie :()