Jump to content
Dogomania

Zepsułam aport, ratujcie!


sugarr

Recommended Posts

Mój psiak obecnie ma ponad 5 miesięcy. Z aportowaniem zaczynaliśmy tak, że pies był na smyczy, rzucałam aport i go do siebie przyciągałam, ale koślawo nam to wychodziło, on ciągle wybiegał dalej ode mnie, jakoś mi to nie wychodziło :shake: Po pewnym czasie zauważyłam, że on lubi aportować i sam przynosi, ale wiadomo "niedbale". Byłam jednak taka dumna, że po tych nieudanych aportach wreszcie przynosi - zaczęłam mu za to dawać smaki. Teraz oczywiście doszło do tego, że aport zostawia gdzieś metr-pół przede mną i biegnie po smaka, a jak jest najedzony, to oddaje aport jak mu się zachce... Ratujcie! Jak naprawić swój błąd? :-(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie cwicz w ogole aportu, kiedy pies jest najedzony. Nie nagradzaj, kiedy nie przyniesie Ci aportu tak, jak sobie tego zyczysz. Jesli wykona wszystko poprawnie, nagroda powinna byc bardziej atrakcyjna, od zabawy w aport - niekoniecznie smakolyk, moze super zabawka (rzucona pileczka, albo zabawa sznurkiem?)
Cwicz poszczegolne elementy - pies ma zabawke w pyszczku, przywolanie i oddanie - i duza nagroda.
Piec miesiecy to jeszcze bardzo maly psia, ma prawo zepsuc aport wiele razy!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Psy robia dokladnie to, czego zostaly nauczone. Nic wiecej, nic mniej. Sugarr nauczyla swojego psa ze dostanie zarcie jak aport wypusci, to sie spieszy po zarcie i wypuszcza jak najwczesniej.
Dada nauczyla Sare, ze ma zostawiac pileczke - no to Sara stara sie jak moze i zostawia.... kiedy dopadnie. I nie podnosi, zostaw to zostaw.
Bardzo grzeczne, bardzo pracowite psy. Robia dokladnie to, czego zostaly nauczone.
Bardzo ladnie oba psy reaguja na polecenia i sposob nagradzania.
Jesli chcecie, aby aportowaly naprawde - usiadzcie spokojnie i przemyslcie wlasne bledy. I opracujcie sobie nowy trening krok po kroku.
Literatury tez na ten temat jest dosc.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Ja oczywiście nie mam pretensji do psa i zdaję sobie sprawę z tego, że to ja nagradzałam jego w zasadzie błedny aport ucząc go tym samym robienia źle, co uważa za dobrze.
Wiem jak uczy się aportowania od podstaw z "zielonym" psem, ale teraz kiedy on bez wzgledu na to czy aport jest na sznurku, czy on na smyczy zostawia mi go za wcześnie, nie daje mi czasu żebym złapała go do ręki, kazała mu usiąść i oddać, bo on wcześniej go zostawia. Dlatego w moim poście chodziło o jakąś radę, jak naprawić mój błąd, bo sama niestety nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Jesli uczestniczysz w jakims szkoleniu, trener powinien obserwujac Ciebie i psa powiedziec, jak naprawic. Jesli nie = zacznij od poczatku w domu, od zabawy z psem - ale warunek zabawy - zabawke odbierasz z psiego pyszczka, nie podnosisz z ziemi. Inna zabawka, inne haslo, i uczenie czego oczekujesz mowiac trzymaj, czego mowiac daj.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Jesli uczestniczysz w jakims szkoleniu, trener powinien obserwujac Ciebie i psa powiedziec, jak naprawic. Jesli nie = zacznij od poczatku w domu, od zabawy z psem - ale warunek zabawy - zabawke odbierasz z psiego pyszczka, nie podnosisz z ziemi. Inna zabawka, inne haslo, i uczenie czego oczekujesz mowiac trzymaj, czego mowiac daj.

Zofia[/quote]
Dziękuję :) Myślę, że tak właśnie zrobię...

Przy okazji wklejam link do wątku z innym problemem dotyczącym mojego psa, poważniejszym... Bardzo zależy mi na pomocy, zwłaszcza od Pani :) Będę wdzięczna!
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=56996[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Wejdza na forum [URL="http://www.owczarek.pl"]www.owczarek.pl[/URL]
Jest tam blog z opisem wychowania szczeniaka, takze uczenia aportu i odczulania reakcji na rozne sytuacje. Wejdz na watek Socurek o problemach z jej dobermanem. Znajdziesz informacje jak odczulac na rower. Podobnie mozna oswajac inne niepokojace psa sytuacje.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Dada - i swietnie. Latwo naprawde o taki blad , bo my czesto zapominamy, ze pies nie rozumie znaczenia slow tak jak czlowiek, kojarzy z sytuacja lub czynnoscia, lub uzaleznia sie od sytuacji. Bardzo czesto pies zaczyna pluc aportem, bo za wczesnie uslyszy slowo = daj.
Bywa odwrotnie - czlowiek mowi "daj" szarpiac sie z psem, pies kojarzy trzymanie, szarpanie ze slowem daj - i w efekcie - slyszac daj trzyma bardzo mocno:-)) I wlasnie nie chce oddac!!!

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='la_pegaza']
i albo chwyta za bok, nie środek, albo w ogóle ... jak ją przekonać ? obwiązać sznurkiem, żeby nie był twardy ? :hmmmm:[/QUOTE]

O tak właśnie było z moją :lol:- to samo, albo za boki albo nie brała. Jest obwiązane sznurkiem, ale nie wiem czy to pomoga u mojego psa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Trzeba nauczyc hasla - trzymaj. I podawac tak, aby MUSIALA ujac w srodku. I to nagradzac. Jak bedziemy trzymac aport za glowki, oboma rekami, to pies musi ujac w srodku.... I zauczy sie, ze tak trzeba, o ile bedzie w pore nagrodzony, o ile zrozumie, za co nagroda:lol:

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, ja mojego mamutka oddzielnie musiałam uczyć przynoszenia, oddzielnie trzymania, a oddzielnie siedzenia z koziołkiem w pysku na tyłku bez kręcenia się i szczęśliwych podskoków:lol:
Najpierw w ogóle musiałam mu wyrobić chociaż minimalną chęć aportu, bo aporterem z urodzenia to on jest bardzo marnym:evil_lol: Ale jak się tego nauczył, to przynoszenie było super, przez przeszkodę, przy ukrytym koziołku. Dla urozmaicenia zaportowania potrafię małemu koziołek schować w szafie- on bardzo lubi zabawy węchowe. Zostawiam psa w pokoju, chowam w innym pomieszczeniu koziołek, wracam do kundla, mówię aport, klusek leci, szuka i przynosi.
Następnym krokiem było wzmocnienie uchwytu. Bo to taki mój klusek, który ani szarpać się zabawkami nie chciał, ani tego koziołka porządnie złapać nie potrafił. Jak zaczęłam powoli szarpanie się szmatkami, różnymi rzeczami, kupiłam mu jukę gappaya, to od razu jakoś tak łatwiej przyszło mu to mocniejsze trzymanie koziołka. Ostatnio nawet udało mi się coś, czego nie mogłam otrzymać bardzo długo. Pies szarpnął się koziołkiem ze mną! Do tej pory trzymał go tak, że mu się kręcił w pysku, wypadał, od razu pluł jak tylko rękę wyciągałam. Ale mu to klikałam długo i namiętnie i w końcu udało mi się z nim koziołkiem poszarpać ;)
Kolejna rzecz to było przyniesienie aportu do mnie i grzeczne siedzenie i czekanie na moją decyzję. Mały przybiegał, siadał, i po chwili zaczynał się kręcić i przestawiać. No ale cóż, to też było do wyrobienia. Podobnie jak mocniejsze trzymanie, uczyłam go tego klikerem, powolutku i stopniowo.
No i co prawda nadal wszystko dopracowujemy, bo nigdzie nam się nie śpieszy i przypominamy sobie aport raz-dwa na miesiąć w takich porządnych sesjach, żeby z każdej coś w psie zostało(oprócz smaczków :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Chwyt mała ma ok, od 3 miesiąca szmatki i gryzaczek :) na spacerach piłki super, patyki chętnie nosi ...

Parę pierwszych razy brała koziołek dobrze i wracała pędem - zauważyłam, że 'podrzuca', tzn. czy możliwe, że źle trzymając podskakiwał jej i poobijał, stąd zaczęła chwytać bok? :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Psu o bogatych faflach potrzebny jest koziolek o wysokich duzych glowkach do nauki. I nie za krotki. Zeby bylo latwiej ując.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Mrzewinska:
Głupia byłam :oops: , "zostaw" zawsze mówię, gdy znajdzie coś na podwórku. Badzo dobrze zakodowała sobie to polecenie i jak cokolwiek trzyma, to po powiedzeniu "zostaw" natychmiast puszcza. Tyle, ze musi jej się to źle kojarzyc, z puszczeniem czegoś, co lubi i wie, że jej tego wiecej dotykać nie można :shake:
oh jak łatwo o błędy, a później psiak nie wie o co chodzi

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Dada, ale juz wiesz, co robilas zle, teraz "zostaw" zostawisz sobie tylko na cos czego nigdy dotknac nie wolno. A do aportu nauczysz innych hasel, znaczacych trzymaj, przynies, daj... Jak one beda brzmialy, to juz dla psa wszystko jedno. Wazne, aby zrozumial co ma zrobic slyszac taki dzwiek. I aby "daj" mowic tylko wtedy, kiedy juz aport ujmiemy, a pies gotowy jest oddac. Nie wczesniej, bo zacznie pluc.
Jesli Twoja suczka to ta terierka pod podpisem - latwo odkrecisz, teriery maja silny poped na lup, latwo wybaczaja trenerom bledy;)

Zofia

Link to comment
Share on other sites

A czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć aport od podstaw? bez klikera... bo moja psiunia to taka niekumata.... ja zreszta też. A odkrecenie blędów z huskim to może być trudne.

Czy aportować mozna wszystkim? Kupiłam takie kółeczko z hiltona, bo o to sie bedzie chciała szarpać....

Z tego wątku się dowiedziałam że najpierw:
bawić się w szarpanie - pies rozumie jako "trzymaj"
ale jak nauczyć daj? ona nigdy mi teog nie odda dobrowolnie...

moze tak... podczas szarpania, powiedziec "daj" i podać smaka, biorąc zabawke jej z pyska....

po jakim czasie ćwiczyć pełny aport tzn z rzutem? i czy na komende "daj"? Zupełnie nie wiem. Mam rzucic i powiedzieć daj ?? ratunku

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Tu
[URL]http://www.owczarek.pl/forum/forum_posts.asp?TID=10577&PN=1&TPN=3[/URL]

znajdziesz wiele o roznych problemach z aportem.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

ten link raczej nic mi nie dał:angryy: .... szkoda, że za wiedzę trzeba płacić, :p chociaż na dogo jest wiele osób które mogłobymi pomóc :roll: Serwis owczarek jest płatny, mam zapłacić 10 zł żeby raz przeczytać trzy wątki o aporcie?

Link to comment
Share on other sites

Hm, tam jest duzo bardzo ciekawych tematów... i wcale nie trzeba mieć owczarka żeby tam sobie pobyć. ;)

Za wiedzę trzeba płacić? Cóz, a czemu nie... to chyba dośc normalne ... a 10 zł na rok nie wydaje się wygórowaną sumą.
:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...