Jump to content
Dogomania

Czym karmić 2-miesięcznego szczeniaka?


Kathy

Recommended Posts

Chciałabym się dowiedzieć, co może, a czego nie może jeść 2-miesięczna psinka. Krzyżówka ras niskopodłogowych (shih tzu i jamnik). Proszę o kilka podstawowych rzeczy, które psiak powinien jeść, a których jeść nie powinien ;)

Link to comment
Share on other sites

A wiadomo co dostawał do jedzenia do tej pory? Pies w zasadzie może jeść niemal wszystko przy świadomości, że jest mięsożercą i to mięso zaspokaja główne jego potrzeby żywieniowe. W tak młodym wieku jednak nagłe zmiany, zbyt duża różnorodność może się skończyć rewolucją. Małemu psiakowi, jeśli chcesz karmić "domowo" czyli gotując, rozbudowuje się dietę tak samo, jak małemu dziecku - wprowadzając nowe produkty stopniowo, zaczynając od lżej strawnych, początkowo w niewielkich ilościach, i obserwując reakcję.
Docelowo powinien jeść różne gatunki mięsa, ryby, nabiał (jaja, twarogi), warzywa i owoce, ewentualnie wypełniacz (np. ryż, makaron).
Zakazane są czekolada, winogrona/rodzynki, cebula i czosnek w dużych ilościach i gotowane/pieczone kości.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam,
ja mam suczkę 7-tygodniową i kamię ją mieszanką pedeegre junior w puszce (mięso w galarecie) z kaszą albo ryżem albo makaronem.
Bardzo jej też smakują gotowane warzywa - szczególnie kalafior. Ja sam jadam dużo warzyw, więc czasem próbuję jej dawać na skosztowanie.
I wiem już że nie lubi tak jak ja cebuli :-).
Pozdrawiam,
Daniel
[url]http://carmenmojpsiak.blogspot.com/[/url]

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name='danielw_2']Witam,
ja mam suczkę 7-tygodniową i kamię ją mieszanką pedeegre junior w puszce (mięso w galarecie) z kaszą albo ryżem albo makaronem.
Bardzo jej też smakują gotowane warzywa - szczególnie kalafior. Ja sam jadam dużo warzyw, więc czasem próbuję jej dawać na skosztowanie.
I wiem już że nie lubi tak jak ja cebuli :-).
Pozdrawiam,
Daniel
[url]http://carmenmojpsiak.blogspot.com/[/url][/QUOTE]
Pedigree to śmieciowa karma - karmiąc nią tak młodego szczeniaka możesz zrobić jej krzywdę, dopracować się niedoborów.
A cebula jest szkodliwa dla psów - nie dawaj, nawet jeśli polubi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

taki mały pies przede wszytskim powinien dostawać miękkie jedzenie, jak np gotowane mięso z ryżem i z marchewką, np ser biały, albo mleko jednak nie można przesadzać z nabiałem bo można wyrobić w psie skazę białkową, można też go powoli przyzwyczajać do jedzenia tak zwanego psiego, ale tylko dla szczeniaków, ono jest miękkie, i na pewno dobrze zrobi psiakowi, duży wybór taki karm znajdziesz w sklepie e-karma, tam też są porady żywieniowe jak żywić psiaki

Link to comment
Share on other sites

[quote name='danielw_2']Dziękuję za informację,
słyszałem że pedegree jest zła ale nawet jak byłem u weterynarza to mi ją polecał, do niej dodaje warzywa i makaron, choć teraz to jej bardziej kasza smakuje :-).
Pozdrawiam,
Daniel
[url]http://carmenmojpsiak.blogspot.com/[/url][/QUOTE]

Pedigree jest robione na zasadzie karmy pełnoporcjowej, czyli już z wypełniaczem; i tak jest w niej za mało mięsa dla rosnącego psa - a Ty jeszcze rozcieńczasz to makaronem i warzywami?
Weterynarze o żywieniu psów wiedzą najczęściej tyle, ile dowiedzą się z prelekcji organizowanych na studiach przez producentów karm...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Szczeniakom mleka nie podajemy. Sprzyja ono zatrzymaniu wody w organizmie i rozwojowi bakterii w jelitach, co może spowodować biegunki.  Dobrym źródłem białka i tłuszczy są białe sery. Ja podawałam też żółtko (ścięte) nie częściej niż raz w tygodniu. No i przy samodzielnym żywieniu stosowałam preparat mineralno-witaminowy. Zupę z obiadu też bym sobie darowała :)

Myślę, że wygodniej jest skorzystać z dobrych, gotowych i zbilansowanych pokarmów dla szczeniaków.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Amelcia5 napisał:

Ja rano daje mleko, albo jakiś ryż z mlekiem. Po południu trochę zupy z obiadu(z makaronem) a na kolację jakieś mięso (nie surowe!!!) i karma. No i oczywiście woda.

Pozdrawiam

Niezły misz masz... Pies potrzebuje mięsa jako podstawy diety, nie ryżu, makaronu i mleka :/ Z mlekiem w ogóle uwaga, oprócz tego, co pisała przedmóczyni, częsta jest nietolerancja laktozy. Za to surowe mięso jest ok, poczytaj o barfie.

W ogóle poczytaj trochę o żywieniu psów, zanim zaczniesz dawać komuś rady, bo jeszcze ktoś skorzysta i zafunduje psu rozstrój żołądka.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Witam,

mam dwumiesiecznego berneńczyka.

Chciałabym go bardzo dobrze odżywiać.

Na razie dostaje mięo z drobiu z ryzem i marchewką. Robię to jednak na oślep 2/3 mięsa i reszta wypełniaczy czyli ryżu i tej marchwki. Czy to dobrze?

Chciałabym mądrze rozszerzyć dietę ale na razie nie wiem jak. Wierm, że nikt mi tu nie wyłoży referatu ile co i jak więc proszę chcoiaż o skierowanie mnie na jakąs dobrą stronę.

Ogólnie na razie chciałabym psa karmić gotowanym jedzeniem ale nie chciałabym też zamykac sobie drogi do karmy suchej (oczywiscie dobrej firmy).

 

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem przeciwniczką karmienia szczeniąt suchymi karmami. Dla psa podstawa to mięso, najlepiej wołowina ale również drób, z dodatkami czyli ryż lub makaron plus warzywa.

Mięso co najmniej 1/3 porcji ale może być więcej bo szczeniak rośnie. Mleko szczeniak może pić, można też dawać psu biały ser, jajka plus wapno i witaminy, dobry jest CanVit zielony. Mleko szczeniak trawi, ja mam trzy dorosłe psy, które uwielbiają mleko, dostają codziennie i jakoś je trawią i nie chorują. Nie przyswajanie laktozy trafia się tak jak i u ludzi czyli nie u wszystkich.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, dwbem napisał:

Ja jestem przeciwniczką karmienia szczeniąt suchymi karmami.

A dla mnie zbilansowana sucha karma, odpowiednio dobrana, daje pewność, że szczeniak dostaje odpowiednią ilość niezbędnych dla rozwoju składników. Wydaje mi że gotowanie psu wymaga pewnej wiedzy.

6 godzin temu, Aniaa1507 napisał:

Chciałabym mądrze rozszerzyć dietę ale na razie nie wiem jak

Nie eksperymentowałabym na szczeniaku. Tym bardziej wymagającym odpowiedniej diety, chociażby ze względu na stawy.

Link to comment
Share on other sites

Wierzycie w to co napisane? Jaka zbilansowana, każde zwierzę mięsożerne potrzebuje przedewszystkim mięsa. Oczywiście nie wyłącznie. Kilkadziesiąt latkarmię swoje psy naturalniei jakoś nigdy nie miały problemów z rozwojem od szczeniaka do starości. I nigfdy nie mialam problemow z alergiami, psy potrafią gryźć mięso i kości a te karmione karmą nie potrafią przegryźć nawet większego kawalka mięsa. I teraz ciągle słyszę o uczuleniach, moje jedzą wołowinę, drob, jagnięcinę i wszystko przyswajają bez problemów.

Suche karmy są dla leniwych właścicieli bo najwygodniej sypnąć bobków jak urze ziarno. A zdrowie i przyjemność z jedzenia ich psa jest nieważne.

I zauważcie, że coraz więcej jest ludzi propagujących żywienie naturalne - artykuły w psich pismach, program telewizyjny "Mój pies i inne zwierzaki" gdzie wypowiada aię fachowiec od żywienia psów.

Ale wasza sprawa, najwyżej pies zamiast kilkunastu pożyje tylko kilka lat jak psy w USA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

a dasz jakies przykłady takie jedzenia dla psów? co im robisz najczesciej do jedzonka? jak te posiłki wyglądają? Ja mam od wczoraj jamniczka, 10 tygodniowego, karmę muszę u kupić też, weterynarz mówił, żeby kupić Bozitę lub husse, która będzie lepsza?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 3 months later...

Witam wszystkich. Nie będę zaczynał nowego tematu, więc tu zapytam.

Mam 2 miesięcznego Cocker Spaniela. Piesek waży 2,4 kg. Karmię Go ryżem z marchewką i kurczakiem(u hodowcy m.in. to dostawał) oraz powoli próbuje przekonać do karmy Brit care puppy lamb & rice (polecił weterynarz). Za karmą nie przepada, coś tam dziubnie i tyle.

Jak chodzi o karmę, to jasne jest ile ma dostawać, jeśli tylko karmą się psa karmi.

A jeśli chodzi o ryż z kurczakiem ? Ile gramów takiego jedzenia ma dziennie zjeść ? Czy proporcje mięso/ryż/marchewka - 50/25/25 są dobre ? Obecnie podaje 4 posiłki ryż+kurczak(około 35-40 g jedna porcja) i jeden z namoczonej karmy w małej ilości (około 10 sztuk) - trochę karmy zje.

Szukałem długo w internetach, ale nigdzie nie znalazłem rozpiski gotowanego jedzenia dla szczeniaka. 

Znalazłem za to informacje, że można podawać tran psu. Mam tran Mollers. Czy mogę go dodać do jedzenia (polać nim jedzenie) ? Oczywiście w małej ilości. Tylko w jakiej ? Człowiek ma go wypić 5 ml dziennie. A taki piesek ile ? Gdzieś znalazłem info, że poniżej 12 kg to 3 ml. 

Czy warto jest podawać jakieś witaminy itp. dodatkowo, czy to tylko marketing ? Jeśli tak, to jakie są dobre ?

Dzięki z góry za odpowiedzi. 

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Do suchej karmy go nie zmuszaj, to co dajesz jest dobre, powoli możesz mu urozmaicać mięso - oprócz kurczaka np. wołowe czy indyk. Wołowe możesz próbować dawać surowe. Proporcje właściwe ale ilość chyba za mała.

Możesz dodawać CanVit z glukozaminą jako uzupełnienie witamin i minerałów, najlepiej zielony.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...