Jump to content
Dogomania

nietrzymanie moczu po sterylizacji


Cela

Recommended Posts

Początkowo też myślałem że to jest spowodowane karmieniem. Przez pierwsze trzy dni dostawała rosołek (duża ilość płynu i podobno moczopędny) a trzeciego dnia na dodatek z ryżem co podobno też dostarczyło jej dużo wody. Ale po tych trzech dniach dostaje cały czas suche (ale nie "fabryczne") tzn. kluchy lub kaszę z mięsem. Zapomniałem dodać że pierwsze sikanie w domu odbyło się w pozycji "standardowej" a nie na leżąco co jeszcze bardziej zbija mnie z tropu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 491
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Puchatek']Może spróbuję z dwoma posiłkami dziennie. Bo w sumie rzeczywiście główny problem jest w przeciągu kilku godzin po posiłku.[/QUOTE]
Spróbować nie zaszkodzi, a nuż przyniesie to efekt.
Jakoś na sikanie posterylizacyjne to za bardzo nie wygląda :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Puchatek']No właśnie. Dlatego wstrzymuję się na razie z decyzją o jakimś leczeniu hormonalnym lub podobnym ukierunkowanym na sikanie posterylizacyjne. Będę szukał dalej. Jakby ktoś miał jakiś pomysł to się polecam.[/quote]


Ja bym jednak zrobiła badania pod kątem zespołu pokastracyjnego.
Moja Sonia mimo zdiagnozowanej choroby, najwięcej sika kiedy się boi (np. wybuchy petard).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lamia2']Ja bym jednak zrobiła badania pod kątem zespołu pokastracyjnego.[/quote]A co to za badania? Bo ja zawsze byłam przekonana, że pokastracyjne nietrzymanie moczy diagnozuje się, jak było pisane wyżej, poprzez wyeliminowanie wszelkich innych możliwości, raczej niż przez badania...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']A co to za badania? Bo ja zawsze byłam przekonana, że pokastracyjne nietrzymanie moczy diagnozuje się, jak było pisane wyżej, poprzez wyeliminowanie wszelkich innych możliwości, raczej niż przez badania...[/quote]

Moja wetka najpierw robiła badanie moczu, potem USG macicy i badanie krwi na poziom hormonów. Zapalenia nie było, kikut macicy w porządku, we krwi wyszedł niedobór estrogenu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lamia2']badanie krwi na poziom hormonów. [/quote]

wlasnie sie zastanawialam jakis czas temu czy takie badanie sie robi:roll:brzmi rozsadnie - niby mozna przez eliminacje, ale jesli takie badanie mozna zrobic to czemu nie? tylko czy wynik bedzie wiarygodny?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lamia2']Moja wetka najpierw robiła badanie moczu, potem USG macicy i badanie krwi na poziom hormonów. Zapalenia nie było, kikut macicy w porządku, we krwi wyszedł niedobór estrogenu.[/quote]Czyli pierwsze dwa badania eliminują inne powody. To rozumiem. Ale co znaczy "niedobór estrogenu" u wysterylizowanej suki? :niewiem:

Gdyby to rzeczywiście było takie proste (tzn. badania wykazujące niedobór estrogenu znaczy, że suka cierpi na nietrzymanie moczu po sterylce), to byłoby to standardowe badanie na tę przypadłość. A nim nie jest. Raczej wszędzie piszą, że tę przypadłość można zdiagnozować tylko na podstawie wyeliminowania innych powodów.

Tak więc badania można sobie robić takie czy inne i oczywiście każdy może sobie je interpretować jak mu wygodnie. ;-) Tyle że wszystko to może nic nie znaczyć i mnie wygląda na to, że tak jest i w tym przypadku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire'] Ale co znaczy "niedobór estrogenu" u wysterylizowanej suki? :niewiem:[/QUOTE]
Ja też się nad tym zastanawiam. Z tego co wiem, mechanizm nietrzymania moczu nie jest taki prosty. Gdyby tak było, to podanie estrogenów byłoby zawsze skutecznym lekarstwem, a tak nie jest :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']Ja też się nad tym zastanawiam. Z tego co wiem, mechanizm nietrzymania moczu nie jest taki prosty. Gdyby tak było, to podanie estrogenów byłoby zawsze skutecznym lekarstwem, a tak nie jest :hmmmm:[/quote]No właśnie. U jednych suk, ten brak estrogenu po sterylizacji powoduje wiotczenie mięśni utrzymujących pęcherz i popuszczanie, a u innych - nie. A dlaczego tak jest - póki co nie wiadomo.

Link to comment
Share on other sites

Dwa dni temu była sterylizowana moja kotka. Gdy ją odbierałam p. wet. narysowała mi macicę, jajniki oraz wiązadła, które przebiegają blisko moczowodów i powiedziała, że tych wiązadeł nie usuwała, gdyż obawiała się uszkodzenia właśnie moczowodów. Może wówczas występuje nietrzymanie moczu?
Podobno pozostawienie tych wiązadeł może powodować, że kotka może mieć przez jakiś czas rujki.

Link to comment
Share on other sites

Nie przeczytałam jeszcze całego wątku, ale zrobię to bardzo dokładnie. Właśnie zaczął się ten problem u mojej 15 letniej suni. Badania nerek ma mieć zrobione po niedzieli. Do tego czasu przygotuję się do rozmowy z moją panią wet.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Evas']Nie przeczytałam jeszcze całego wątku, ale zrobię to bardzo dokładnie. Właśnie zaczął się ten problem u mojej 15 letniej suni. Badania nerek ma mieć zrobione po niedzieli. Do tego czasu przygotuję się do rozmowy z moją panią wet.[/quote]
Evas, w tym wieku to już raczej trudno byłoby to chyba nazwać skutkiem sterylizacji, bo starszym sukom nietrzymanie moczu się po prostu zdarza, bez względu na to, czy były sterylizowane, czy nie.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, nietrzymanie moczu po sterylizacji występuje tylko u dużych suk, więc kotkom to chyba nie grozi.

Moja Sonia (bernardynka) była badana przez wielu lekarzy, jedni proponowali podawanie hormonu, inni przestrzegali .... podawanie leków zastępczych działa tylko na krótko, na proponowany zabieg nie zgodziłam się. Obecnie dostaje efedrynę (w opłatkach robione na zmównie) ze średnim efektem, nie wiem czy zdecyduję się na hormony.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lamia2']Z tego co wiem, nietrzymanie moczu po sterylizacji występuje tylko u dużych suk[/quote]To nieprawda, u małych też się zdarza, tyle że rzadziej. Natomiast nie słyszałam, żeby kotki cierpiały na tę przypadłość, ale tu pewna nie jestem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']To nieprawda, u małych też się zdarza, tyle że rzadziej. Natomiast nie słyszałam, żeby kotki cierpiały na tę przypadłość, ale tu pewna nie jestem.[/quote]


Nietrzymanie moczu po sterylce to chyba nie jest aż tak częsta przypadłość generalnie. W swoim życiu miałam kilkadziesiąt suk (zawsze sterylizowane), a spotkałam się z tym po raz pierwszy u Soni. Obecnie mam jeszcze 6 innych suk i u żadnej to nie występuje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lamia2']Nietrzymanie moczu po sterylce to chyba nie jest aż tak częsta przypadłość generalnie. W swoim życiu miałam kilkadziesiąt suk (zawsze sterylizowane), a spotkałam się z tym po raz pierwszy u Soni.[/quote]Zgadza się- występuje u przeciętnie 2% suk, czyli jak Ty masz jedną na kilkadziesiąt, to jesteś książkowym przykładem tych statystyk. :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kolka_wet']Suka może nie trzymać moczu na skutek sterylizacji, bądź z przyczyn psychicznych, bądź z obu tych przyczyn. Leczenie nietrzymania moczu pokastracyjnego nie dało żadnyc efektów, teraz myślę nad lekami, które ją wyciszą i zobaczymy jaki będzie efekt. Jeśli moczenie jest na tle psychicznym, to leki uspokajające jej pomogą (mniej lub bardziej). Jeśli nie - pozostaje nam tylko zabieg, po którym jest 50% szans na zahamowanie moczenia. [/quote]

Kolka_wet wlasnie szukam odpowiedzi na moje problemy z suńka i może ty albo ktos z forum pomoże. Troszke nie do konca w temacie bo moja Draka jest młodziutka - 7 miesiecy i jeszcze nie była sterylizowana (choc planujemy) natomiast mamy problem z nietrzymaniem moczu :( Pozwalam sobie zatem gościnnie zapytac.

Objawy występują już od kilku miesięcy, ale na początku nie zwróciliśmy na nie uwagi. Po prostu w miejscu gdzie leżała pojawiały się małe plamki. Około miesiąc temu problem się pogłębił a plamy się powiększyły. Nasz wet stwierdził, że to przewlekłe zapalenie pęcherza. Zrobiliśmy badanie moczu - wykazały podwyższony poziom leukocytów (10-16 wpw). Dostała antybiotyk i leki przeciwzapalne. Na początku była lekka poprawa, ale po tygodniu znowu zaczęla popuszczać mocz. Do tego przylątało się przeziębienie. Znów przez 2 tyg. dostawała antybiotyk (Ceporex) i leki przeciwzapalne. Tym razem jednak nie ma żadnej poprawy. Było kilka dni przerwy gdy nic sie nie dzialo, a potem problem znów wrócił. Wetrynarze rozkladaja rece - mówią że może po pierwszej cieczce problem minie.

Link to comment
Share on other sites

[B]drakun[/B], a zrobiliście ponowne badanie moczu po kuracji antybiotykowej? Badaliście mocz na posiew? Może to jakaś wredna bakteria, która na ten antybiotyk nie reaguje?

Przy okazji napisz może skąd jesteś, może ktoś podrzuci Ci jakiegoś zaufanego weta... :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego'][B]drakun[/B], a zrobiliście ponowne badanie moczu po kuracji antybiotykowej? Badaliście mocz na posiew? Może to jakaś wredna bakteria, która na ten antybiotyk nie reaguje?[/quote]

Dwa dodatkowe pytnia:
czy to duża rasa/duży pies i czy była już cieczka? Bo faktycznie może byc tak jak mówią weci, że odpowiedni poziom hormonów, który ustabilizuje się u suki po pierwszej cieczce (czyli po zakończeniu dojrzałości płciowej), wyciszy problem.

Link to comment
Share on other sites

nietrzymanie moczu u suk sterylizowanych może wystapic zawsze bez względu czy jest mała czy duża ,tylko duże są predysponowane ,ale to nie znaczy że u małych nie ma takiego problemu.Podawanie hormonów jest na to jedynym lekiem i nie jest tak bardzo szkodliwe- to tak jakby nie prowadzic hormonalnej terapii zastepczej u kobiet....w trakcie menopauzy ... Jeżeli podanie hormonów pomaga to nie ma sie co bać ,widac organizm ich potrzebuje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...