Jump to content
Dogomania

kolka_wet

Members
 • Content Count

  230
 • Joined

 • Last visited

About kolka_wet

 • Rank
  Advanced Member
 • Birthday 06/22/1980

Contact Methods

 • AIM
  4071301
 • Skype
  kolka_wet

Converted

 • Location
  Częstochowa
 • Occupation
  lek. wet.
 1. kolka_wet

  Kopiowanie ( ogony i uszy)

  TuathaDea, podejrzewam, że to 60% ma symbolizować większość populacji. Ja z przekory zapytam: dlaczego nie 80%? :cool3: Weszłam tu dzisiaj i aż mi oczy z orbit wyszły, jak zobaczyłam, że żeby udokumentować swoje racje trzeba sięgać po uchwały rad miasta, konstytucję itp. Wychodzi na moje - brak wyraźnych wytycznych, przepisów, które mocą prawa wyznacza co wolno, a co nie, w naszym społeczeństwie, prowadzi do takich semantycznych i coraz bardziej jałowych dyskusji. Widzę tu winę i ZKwP i PKPR i innych klubów kynologicznych w Polsce , jak i winę prawodawcy, który nie zakończył kwestii zabiegów na zwierzętach definitywnie. Przychylę się za argumentem Marsa o profilaktyce cięcia ogonów i nawet uszu u psów pracujących. Poddam jeszcze pod dyskusję jeden argument, moim zdaniem za kopiowaniem uszu i kurtyzowaniem ogonów: jest to rynek. Wielu, wielu właścicieli szczeniąt nie chce kupować psów z długim ogonem, bo nie podoba im się pies naturalny. Nie spodziewam się, że przeciwnicy uznają ten argument, ale co tam ... Przeżyję. Mogę tez zostać oskarżona o powtarzanie stwierdzeń innych osób, ale nie mam motywacji do przeglądnięcia tego wątku od początku raz jeszcze. Dygresja: Wrócę jeszcze do postu Laluny, w którym przytacza kryteria kwalifikujące psa NIE DO OCENY. Na podstawie tego przepisu/zalecenia nie powinniśmy poddawać psów operacjom korekcji powiek. Albo inaczej: podwórkowym burkom lub bezrodowodowym psom w typie rasy można korygować powieki, ale już rodowodowym psom z udokumentowanym pochodzeniem nie można - to oszustwo. Szkoda tylko, że są rasy, najczęściej rzadkie i takie, których pseudohodowla raczej nie dotknęła, u których co 2 pies ma wady powiek, które należy korygować dla zdrowia.
 2. kolka_wet

  Kopiowanie ( ogony i uszy)

  [quote name='Quelthalas']Mam :D Podaję linka do skanu, bo ma, niestety, za duże wymiary: [URL]http://i166.photobucket.com/albums/u82/hiro_dog/stanowiskowetowOK1.jpg[/URL] Mam jeszcze w pliku doc. Gdyby ktos był zainteresowany -mogę wysłać mailem :)[/quote] Dziękuję. :loveu: Nie znalazłam tego stanowiska na stronie Izby. [quote name='TuathaDea']kolka_wet, chodzi o Stanowisko Krajowej Rady Lekarsko- weterynaryjnej z 11 maja 2004 roku w sprawie zabiegów chirurgiczno kosmetycznych na zwierzętach. Była o nim już mowa w tym wątku. W stanowisku tym stoi m.in.: (w dalszej czeęści tego posta podałem na przykładzie co dla jednego z członków KRLW oznacza sformułowanie "korzyści") Powyższe stanowisko oznacza, że KRLW daje prawo wykonania oceny zasadności i podjęcia decyzji o zabiegu lekarzowi weterynarii. Co sprowadza się do tego, co też pisałem wcześniej:[/quote] Właśnie, decyzja w gestii lekarza, hodowcy i ich sumień/przekonań. Poza tym, z tego co się orientuję, stanowisko Izby jest wskazówka dla lekarzy, a nie ustanowionym prawem. Konkretny zapis w postaci np rozporządzenia wyjaśniłby sprawę raz na zawsze.
 3. kolka_wet

  nietrzymanie moczu po sterylizacji

  [quote name='Puchatek']Przeglądając wątek dzisiaj jeszcze raz w zupełnie innej sprawie natknąłem się na powyższą opinię. U Buni w badaniu USG wyszło że ma pęcherz atoniczny a wet w opisie napisał że nietrzymanie jest posterylkowe. Z Twojej wypowiedzi wynika że to właśnie atonia może być powodem i dobrym wytłumaczeniem, więc skąd u niego takie wnioski?[/quote] Ciężko wytłumaczyć tego weta. Czasem pęcherz atoniczny w opisach oznacza: przepełniony moczem - czyli nie opróżniany. Moim zdaniem - jak może być pęcherz atoniczny przy ciągłym kropelkowaniu lub wręcz ulewaniu sie moczu z pęcherza przy posterylkowym nietrzymaniu moczu? Nie zapominajmy, że mogą nałożyć sie 2 problemy na siebie lub dołączyć moga inne czynniki, które komplikują chorobę psa. [quote name='asia40']Myśle, ze na atonie pęchrza moczowego podziała PROPALIN[/quote] Propalin nie działa na atonię pęcherza wynikającą z zaburzeń mięśni budujących jego ścianę lub unerwienia. Propalin działa na cewkę moczową.
 4. kolka_wet

  nietrzymanie moczu po sterylizacji

  [B]Idali, [/B]Na początek - badania wykonuje sie tak długo, aż znajdzie sie przyczynę - raz dłużej raz krócej. Rozumiem, że obecny stan Twojej suczki jest uciążliwy i dla Ciebie i dla niej, ale jeśli chcesz jej pomóc, musisz cierpliwie czekać. Ciężar właściwy moczu spada przy niewielu chorobach, np hormonalnych czy chorobach nerek, natomiast nie spada przy pokastracyjnym nietrzymaniu moczu. W tym ostatnim problem leży w cewce moczowej, a nie w narządach produkujących mocz (nerki) lub ośrodkach nerwowych i hormonalnych sterujących wydzielaniem i produkcją moczu (a tak sie dzieje w np moczówce - BTW: użyj wyszukiwarki wpisując słowo moczówka i znajdziesz wątek o tej chorobie założony przez tufi). Sugeruję badanie krwi i USD jamy brzusznej. Jeśli twój wet sie mota, a z tego co piszesz tak właśnie jest, skonsultuj sie z kimś innym. Dla pewności.
 5. kolka_wet

  nietrzymanie moczu po sterylizacji

  Jeśli Koda ma potwierdzona badaniami arytmie serca, to nie polecam Propalinu, który może działać arytmiogennie. Ja bym wykluczyła podłoże psychiczne, o którym piszesz, oczywiście po wyeliminowaniu innych możliwych przyczyn.
 6. kolka_wet

  Podpowiedźcie , proszę , czy mam prawo

  Może na poznańskim forum GW więcej się dowiesz? Link był podany wcześniej w tym temacie.
 7. kolka_wet

  pazerny weterynarz i chory szczeniak

  Napisz, co to za zabieg i dlaczego Twoim zdaniem weterynarz go spartolił. Czy ocena efektywności zabiegu i jego ewentualnego złego przeprowadzenia jest Twoja, czy innego weterynarza?
 8. kolka_wet

  nietrzymanie moczu po sterylizacji

  Antybiotyk musisz podawać minimum 5 dni, jak już zaczęłaś. Potem odstawić na kilka dni (np na tydzień) i zrobić badanie moczu. W laboratorium mówisz, że chcesz badanie moczu i osadu plus ewentualny posiew.
 9. kolka_wet

  nietrzymanie moczu po sterylizacji

  [quote name='Agnes']a czy z tym tyciem nie jest tak, ze suka ma zwiekszony apetyt po sterylizacji, wlasciciel widzi biedna psine ktora patrzy tymi swoimi slepiami i prosi o jedzonko, wiec daje wiecej i wiecej i suczka tyje. Moja Aza zdecydowanie ma wiekszy apetyt, ale dostaje ciagle tyle samo jedzenia i nic a nic nie przytyla. Jestem pewna, ze jakbym ja dawala jej tyle ile by chciala to by sie zataczala ;) Wiec tycie to chyba w wiekszosci wina wlascicieli?[/quote] Tak właśnie jest jak piszesz - apetyt w górę, a metabolizm w dół. [quote name='Flaire'] Natomiast jeśli chodzi Ci o to, kiedy w czasie cyklu hormonalnego wykonana jest sterylizacja - to nie wiadomo mi o takich badaniach. Dla mnie - ciekawe pytanie.[/quote] Jeśli chodzi o fazę cyklu - zawsze sterylizacje powinno wykonywać się w fazie dioestrus, czyli spokoju hormonalnego. Najlepszym terminem jest termin dwóch miesięcy do kolejnej cieczki. Natomiast co do zależności wystąpienia nietrzymania moczu i fazy cyklu jajnikowego, w którym sukę wysterylizowano - nie spotkałam się z takimi badaniami, ale proszę o ewentualne informacje na ten temat.
 10. kolka_wet

  Podpowiedźcie , proszę , czy mam prawo

  Nieźle! :crazyeye: Podziwiam popleczników "kliniki" za przeinaczanie faktów. Ale burzę rozpętałam - szok. Trzymam za Ciebie kciuki i życzę wytrwałości we wszystkich podjetych działaniach. :thumbs:
 11. kolka_wet

  Cukrzyca i inne……

  Co do pobierania krwi do badana cukru glukometrem - spróbuj nakłuwać uszy albo opuszki palców po uprzednim masowaniu (poprawia krążenie krwi) i zdezynfekowaniu. Pazur jest ok, ale o wiele bardziej boli. Natomiast co do skoków cukru - powtórzxe pytanie Waci - czy nie zbliża jej się cieczka? Poza tym, przyczyn skoków cukru jest wiele, na początku leczenia trzeba się z tym liczyć. Po sterylizacji, którą planujesz, po podleczeniu lub wyleczeniu ewentualnych chorób towarzyszących powinno szybciej pójść ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.
 12. kolka_wet

  Podpowiedźcie , proszę , czy mam prawo

  Myślisz? A ja nadal mam nadzieje, że Kinga się odezwie i poznamy finał sprawy.
 13. kolka_wet

  Cukrzyca i inne……

  Czasem trzeba wybrac mniejsze zło. Nie będe tu dyskutować Twojego podejścia do sterylizacji jako świadomego okaleczania psa, choć mam zupełnie inne zdanie, ale to topic o cukrzycy. ;) Zalecam sterylizacje przy cukrzycy, po opanowaniu skoków cukru, cukrzyca tomedyczne wskazanie do sterylizacji. Sterylizacja zapobiegnie tez nastepnym ciążom urojonym i ich skutkom. Skoki cukru zdarzaja sie przy wysiłku, niejedzeniu, niepiciu, emocjach - tak jak u ludzi. Musisz zanć objawy hipo i hiperglikemii, żeby móc dobrze leczyc swojego psa. Bo przy zwiększonym wysiłku może będziesz musiał opdać jej cukierka, a jedna porcję insuliny odstawić, bo nie zjadła obiadu.
 14. kolka_wet

  Cukrzyca i inne……

  Pytam z ciekawości: czy to ludzkie laboratorium robiło badania krwi? I kiedy powtarzacie badania? Ja bym powtórzyła - jak działają leki, wtedy można powiedziec coś więcej o tej wątrobie. Co do tej amylazy - może być podniesiona tez w cukrzycy, więc zeby wykluczyć chorobę trzustki trzeba zrobić co najmniej badanie kału na strawność, jak pisze wacia.
 15. kolka_wet

  Mocznica!!! - czy powinnam coś zrobić?

  Mada, a Tobie jak idzie wyjaśnienie sprawy?
×