Jump to content
Dogomania

SKANDAL!!! Łatanie dziury budżetowej kosztem OPP- 1% dla Skarbu Państwa.


kuba123

Recommended Posts

[quote name='kahoona'][B]Rozmawiałam w tej chwili z szefem TVP Info - dzis na wszystkich antenach zaczynają temat.[/B][/QUOTE]

Super! Może wreszcie coś ruszy. TVP info rządzi lewica :p
[B]
Ada-jeje[/B], ja jak byłam w komisji wyborczej to cofnęli nam protokoły z głosowania, bo podpisy członków komisji - parę podpisów - było nad jedną kreską...i trzeba było siedzieć do 4.00 rano (a normalnie skończyliśmy o 1:30), protokoły drukować jeszcze raz i podpisywać...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W dzisiejszej Rzeczpospolitej jest artykuł p.t. [B]1 proc. dla przejrzystych organizacji[/B]
w którym jest napisane mi.

"... Fundacja, która nie przesłała do ministra pracy sprawozdania finansowego, nie może zbierać pieniędzy z podatku.
Nie wystarczy zamieszczenie wersji elektronicznej sprawozdania na stronie internetowej resortu. Tak wynika z odpowiedzi przesłanej „Rz” przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Od 1 września tego roku obowiązują przepisy uniemożliwiające uzyskiwanie pieniędzy z 1 proc. podatku tym fundacjom i stowarzyszeniom, które nie przekazały resortowi sprawozdań finansowego i merytorycznego z działalności. Podmioty, które zlekceważą ten wymóg, nie znajdą się w ministerialnym wykazie organizacji, na które można przekazywać część swojego podatku...."
Więcej o 1% i terminach składania sprawozdań .. [URL]http://www.rp.pl/artykul/56702,582434-1-proc--dla-przejrzystych-organizacji.html[/URL]

Najgorsze jest, że "...[B]Oczywiście, fundacja lub stowarzyszenie, które teraz nie zostały wpisane do wykazu, mogą się o to ubiegać ponownie w przyszłym roku[/B]." :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paros']W dzisiejszej Rzeczpospolitej jest artykuł p.t. [B]1 proc. dla przejrzystych organizacji[/B]
w którym jest napisane mi.

"... Fundacja, która nie przesłała do ministra pracy sprawozdania finansowego, nie może zbierać pieniędzy z podatku.
Nie wystarczy zamieszczenie wersji elektronicznej sprawozdania na stronie internetowej resortu. Tak wynika z odpowiedzi przesłanej „Rz” przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Od 1 września tego roku obowiązują przepisy uniemożliwiające uzyskiwanie pieniędzy z 1 proc. podatku tym fundacjom i stowarzyszeniom, które nie przekazały resortowi sprawozdań finansowego i merytorycznego z działalności. Podmioty, które zlekceważą ten wymóg, nie znajdą się w ministerialnym wykazie organizacji, na które można przekazywać część swojego podatku...."
Więcej o 1% i terminach składania sprawozdań .. [URL]http://www.rp.pl/artykul/56702,582434-1-proc--dla-przejrzystych-organizacji.html[/URL]

[B]Najgorsze jest, że "...[B]Oczywiście, fundacja lub stowarzyszenie, które teraz nie zostały wpisane do wykazu, mogą się o to ubiegać ponownie w przyszłym roku[/B]." :shake:[/QUOTE][/B]

No, pocieszające....

Link to comment
Share on other sites

No właśnie od 01.09.2010. Ciekawe co? W sprawozdanie do 15.07.
Wyć mi sie chce...
Przejrzysta to ja jestem dla Urzędu SKarbowego, KRSu Ministerstwa środowiska. Na naszej stronie też wisi jak Bozia najkazała.

Nie wierzę, że 2500 tys podmiotów "pomyliło sie".

NAjbardziej boli mnie to ze nazywa sie nas oszustami, ściemniaczami, etc. Jakie to jest po ludzku niesprawiedliwe

Link to comment
Share on other sites

[quote name='amikat']No właśnie od 01.09.2010. Ciekawe co? W sprawozdanie do 15.07.
Wyć mi sie chce...
Przejrzysta to ja jestem dla Urzędu SKarbowego, KRSu Ministerstwa środowiska. Na naszej stronie też wisi jak Bozia najkazała.

Nie wierzę, że 2500 tys podmiotów "pomyliło sie".
[B]
NAjbardziej boli mnie to ze nazywa sie nas oszustami, ściemniaczami, etc. Jakie to jest po ludzku niesprawiedliwe[/B][/QUOTE]

Anetko, nie przejmuj się, ludzie są bez uczuć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']Mysle ze trzeba z tym na NK i FB ruszyc, bo na dogo to tylko wejda org. pro zwierzece, a nie tylko my utracilismy OPP.
Jakim prawem KRSy odbieraly od nas sprawozdanie a nie odsylaly nam spowrotem, przciez to oni przyznawali nam OPP i w lipcu napewno wiedzialy ze te sprawozdania powinnismy skladac w Ministerstwie Pracy. Ja to odbieram jako celowe dzialanie na latanie dziury w budzetowej.[/QUOTE]

jestem w szoku
ja tez uwazam to dzialanie za CELOWE, a nie za nieudolnosc!

nie mieszkam w Polsce, ale na nk i mailowo zachecam od lat do przekazywania 1% podatku na organizacje prozwierzece - teraz sie okazuje, ze naganiam forse Skarbowi Panstwa? ktory nie wiadomo na co wyda, a psy i konie glodne chodzic beda?

zamieszczam link do Waszego watku na nk i rozesle mailem ostrzezenie, zeby ludzie nie wysylali 1% "tak jak co roku" bez sprawdzenia, np moja rodzina wysyla od lat na gdynski azyl dla psow "Ciapkowo", co z nimi? a Stacyjka Maltusia?
gdzie i jak mozemy sprawdzic, ktore organizacje nie maja juz OPP? podajcie link, dziewczyny
chyba mnie szlag trafi czy co

Link to comment
Share on other sites

[url]http://tvp.info/informacje/biznes/fundacje-i-organizacje-stracily-prawo-do-1-procenta/3625427[/url]
Tylko czemu oni nie pisza wiecej, o tym ze zmiana byla miejsca skladania,a KRSy dalej przyjmowaly? Oraz o watpliwosciach zwiazanych z data wejscia nowych przepisow? Oraz o tym, ze szkoleniowcy zle informowali? Dlaczego o tym nie napisza w tych artykulach?

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, jaki skandal, jakie łatanie dziury budżetowej, jaki spisek... Ręce opadają jak się patrzy na tak roszczeniową postawę. Obowiązek składania sprawozdań do MPiPS przez OPP istniał od dawna i zawsze 30% OPP go olewało. W końcu wprowadzono karę za to. Nowe prawo weszło w życie w marcu. I nagle w grudniu wielka niespodzianka?

Otrzymywanie jednego procenta to przywilej, a nie prawo.

Ludzie mają prawo wiedzieć na pieniądze z 1% poszły. Niezłożenie sprawozdanie to nie jest drobny błąd księgowego, jak ktoś tu pisał, ale dowód na niewiedzę? niedbalstwo? lenistwo? (niepotrzebne skreślić) ze strony zarządu organizacji. Niestety.

Nie ma możliwości, żeby mając status OPP nie wiedzieć o konieczności składania sprawozdań do MPiPS. Skoro ktoś wystąpił o nadanie statusu OPP jego organizacji, to musiał wcześniej się zapoznać z przepisami, w których było powiedziane jak ten status uzyskać i jakie wynikają z niego prawa i obowiązki. Inaczej skąd by wiedział, jaki wniosek złożyć i gdzie, żeby zostać OPP? Co najwyżej można było przeoczyć wprowadzenie sankcji w tym roku. Ale czy OPP przestrzegają prawa tylko wtedy, gdy grozi im kara? Przykre.


Tu jest to dobrze opisane:
[URL]http://3sektor.blox.pl/2010/12/2-5-tysiaca-nieobecnych-na-liscie-OPP-Kto-zawinil.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='caldien'][url]http://tvp.info/informacje/biznes/fundacje-i-organizacje-stracily-prawo-do-1-procenta/3625427[/url]
Tylko czemu oni nie pisza wiecej, o tym ze zmiana byla miejsca skladania,a KRSy dalej przyjmowaly? [/QUOTE]

Nie było zmiany miejsca składania. Do MPiPS trzeba było składać zawsze. teraz tylko wycofano obowiązek składania także do KRS.

Link to comment
Share on other sites

Fundacja Pomagajmy Razem - Zwierzeta w Potrzebie dostała opp z dniem 30 listopada 2009
Do końca roku 2010 była organizacja opp tylko przez miesiąc. Złożyliśmy sprawozdania we wszystkie miejsca na czas. Nie złożyliśmy do Ministerstwa Pracy i Polityki, bo co mielismy raportowac?
Pierwsze środki otrzymaliśmy w czerwcu 2010
Logiczne dla nas bylo, ze raportowac bedziemy za rok 2010 dopiero w marcu 2011. Niestety okazło się, ze nawet za ten miesiąc powinniśmy wysłac raport.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ngo']teraz tylko wycofano obowiązek składania także do KRS.[/QUOTE] A to w KRS. o tym nie wiedzieli??? Nie bo przeciez oni sa na posadkach za pieniadze podatnikow to nie musza wiedziec. Po jasna cholere przyjmowali od nas sprawozdania???
A to cytat linku ktory podeslalas:

Sprawozdanie merytoryczne musi zawierać m.in. informację o wydatkowaniu środków pochodzących z 1% podatku dochodowego.
Wrod tych 2 600 org, jest sporo ktorzy dopiero w tym roku otrzymywaly 1% z podatku, wiec jak mozna sie z niego rozliczyc w br. roku???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']
Wrod tych 2 600 org, jest sporo ktorzy dopiero w tym roku otrzymywaly 1% z podatku, wiec jak mozna sie z niego rozliczyc w br. roku???[/QUOTE]

Oczywiście w sprawozdaniu ma być informacja o sposobie wydania pieniędzy z 1% tylko wtedy, gdy się je otrzymało.

Tu jest informacja, jak to wygląda dla nowych OPP, a jak dla starych:
[URL]http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/582114.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olgaj']Fundacja Pomagajmy Razem - Zwierzeta w Potrzebie dostała opp z dniem 30 listopada 2009
Do końca roku 2010 była organizacja opp tylko przez miesiąc. Złożyliśmy sprawozdania we wszystkie miejsca na czas. Nie złożyliśmy do Ministerstwa Pracy i Polityki, bo co mielismy raportowac?
Pierwsze środki otrzymaliśmy w czerwcu 2010
Logiczne dla nas bylo, ze raportowac bedziemy za rok 2010 dopiero w marcu 2011. Niestety okazło się, ze nawet za ten miesiąc powinniśmy wysłac raport.[/QUOTE]

Sprawozdania nie składa się przecież za czas bycia OPP, tylko za czas działania. Obowiązuje Was sprawozdanie do MPiPS za cały 2009 rok, a nie za miesiąc posiadania statusu OPP.

Poza tym chociażby się założyło organizację w listopadzie i nie za wiele się zrobiło przez dwa miesiące, to i tak sprawozdanie za ten rok się składa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Glutofia']Tak składaliśmy- tam gdzie tzreba było złozyc za rok 2009. W 2010 ustanowili że trzeba gdzie indziej i zastosowali prawo wstecz[/QUOTE]

Nieprawda, zawsze trzeba było do MPiPS składać, a w 2010 wprowadzili karę, która weszła w życie 12 marca 2010. Był czas na złożenie sprawozdania. Nic tu nie działa wstecz. Orientujecie się w swoich przywilejach, czemu nie w obowiązkach?

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, ze celem sprawozdania do MPiPS jest wykazanie spożytkowania środków otrzymanych z 1 %, tak tłumaczycie sens tego sprawozdania, że potrzebna jest kontrola tego na co wydatkowane są pieniądze podatników. My takowych wówczas nie mieliśmy.
Nie rozumiem tej sankcji w tym przypadku.

Link to comment
Share on other sites

Bo nie jestesmy wszystko wiedzacymi. To funkcjonariusze administracyjni powinni znac swoje obowiazki i informowac kazdego obywatela o nastepujacych zmianach. Slusznie ktos wczesniej zauwazyl, jak wchodzi w zycie nowy znak drogowy, jakakolwiek podwyzka pradu gazu itd, trabia o tym w mediach. A tu sa osoby ktore braly udzial w szkoleniach, i co? Szkoleniowcy tez nie znali, j konsekwencji jakie poniesie org. ktora nie zlozy sprawozdania w terminie i do MPiPS. W tym kraju kazdy wszystko wie jak juz jest po obiedzie i zawsze dostaje w doope ten najbiedniejszy, tak bylo jest i bedzie.:angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='garrotta']Przeczytaj dokładnie ustawę:

Art. Ustawa wchodzi w życie z upływem 14 dni od daty ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 1 pkt 27, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2010 r.;

Właśnie ten punkt mówi gdzie i w jakich terminach mają być przekazane sprawozdania.
Vacation legis zostało zachowane - przepis ma obowiązywać od 1 września 2010 roku, czyli ma dotyczyć sprawozdań za rok 2010, które będą złożone w 2011 roku.
To, co zrobiło ministerstwo, to jest zwyczajne nadużycie i nadinterpretacja prawa.[/QUOTE]

To, o czym mówisz, art 1 pkt 27 [U]ustawy o zmianie ustawy o pożytku[/U] mówi o procedurze sporządzania wykazu uprawnionych organizacji, czyli nie o terminach sprawozdań.

O obowiązkach sprawozdawczych mówi artykuł 23 ustawy o pożytku i Art 1 pkt. 25 [U]ustawy o zmianie ustawy o pożytku.[/U]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olgaj']Rozumiem, ze celem sprawozdania do MPiPS jest wykazanie spożytkowania środków otrzymanych z 1 %, tak tłumaczycie sens tego sprawozdania, że potrzebna jest kontrola tego na co wydatkowane są pieniądze podatników. My takowych wówczas nie mieliśmy.
Nie rozumiem tej sankcji w tym przypadku.[/QUOTE]

To jest tylko [U]jeden z elementów[/U] sprawozdania, obejmujący tych, którzy już mieli środki z 1%. Ale przecież sprawozdanie nie składa się tylko z tego. Jeśli jesteś OPP, ale środków z 1% jeszcze nie mieliście, to składasz do MPiPS sprawozdanie merytoryczne bez tego elementu, za to z innymi typowymi informacjami, które w takim sprawozdaniu się znajdują.

Link to comment
Share on other sites

Prowadzicie organizacje pozarządowe mające szczególny status Organizacji Pożytku Publicznego. [B]Odpowiedzcie, ale tak z ręką na sercu, ilu z Was przeczytało kiedykolwiek ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?[/B] [B]Albo chociażby informacje na ten temat z portalu ngo.pl ([URL="http://poradnik.ngo.pl/x/377777?"]http://poradnik.ngo.pl/x/377777)[/URL]?
[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ngo']Prowadzicie organizacje pozarządowe mające szczególny status Organizacji Pożytku Publicznego. [B]Odpowiedzcie, ale tak z ręką na sercu, ilu z Was przeczytało kiedykolwiek ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?[/B] [B]Albo chociażby informacje na ten temat z portalu ngo.pl ([URL="http://poradnik.ngo.pl/x/377777?"]http://poradnik.ngo.pl/x/377777)[/URL]?
[/B][/QUOTE]

ja nie jestem wolontariuszem,ani nie działam w jakiś inny sposób dla żadnej fundacji,ale dla mnie jako zwykłego obywatela chcącego jak co roku przekazać 1% MOICH WŁASNYCH pieniędzy na daną fundacje-jest niezrozumiałe jakies ograniczenie.
jesli coś się zmieniło,to osoba na danym stanowisku powinna innych poinformować o tym-i prosze mi tu nie pisac,że to w zakresie fundacji jest,bo administracja państwowa też powinna cos robić-w końcu ja szary obywatel im płacę pensje.
[B]ngo [/B]dziwi się bulwersacja osób tu na dogo?mnie nie dziwi....postaw sie w ich sytuacji,w sytuacji tysięcy zwierzaków i ludzi,którzy nagle maja ograniczony dostęp do pomocy.....niech sobie urzedasy -pensje i premie obetną a fundacjom nie utrudniają życia-w końcu one odwalają za nasze kochane państwo całą czarną robotę

Link to comment
Share on other sites

[quote name='megi82']jesli coś się zmieniło,to osoba na danym stanowisku powinna innych poinformować o tym-i prosze mi tu nie pisac,że to w zakresie fundacji jest,bo administracja państwowa też powinna cos robić-w końcu ja szary obywatel im płacę pensje.[/QUOTE]

Jak często rozmaite ministerstwa informują wszystkich zainteresowanych o zmianach w przepisach? Czy np. Ministerstwo Finansów przesyła do każdej firmy informację, że zmieniła się Ustawa X? Owszem, czasem trąbią media jak jest chwytliwy temat - konieczność włączania świateł, termin rozliczenia PIT.
Jak często też Ministerstwo Pracy powinno przypominać o obowiązku złożenia sprawozdania? Przecież termin jest i tak ruchomy - 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania.

Jest też krzyk, że 2500 organizacji jest wykluczonych i że to nie przypadek. A jednak jakieś 7500 organizacji dopilnowało obowiązku.
Jakbym dobrze nie życzył organizacjom zbierającym 1%, to w tym przypadku nie potrafię się zgodzić z głosami, że zostały ograbione.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...