Jump to content
Dogomania

Obroza elekroniczna


MK i TJ

Recommended Posts

Czy ktos z Was wyprobowal obroze elekroniczna,edukacyjna.Mam problem z komenda :"do nogi" i zastanawiam sie ,czy moze ta metoda bedzie skuteczna ,zeby zmusic do reagowania na komede psa ,kt.ja zna ,ale nie zawsze ma ochote sluchac.Chodzi o 16mies.labradora,kt.jest bardzo pojetny,ale i bardzo uparty. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 350
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Czy ktos z Was wyprobowal obroze elekroniczna,edukacyjna.Mam problem z komenda :"do nogi" i zastanawiam sie ,czy moze ta metoda bedzie skuteczna ,zeby zmusic do reagowania na komede psa ,kt.ja zna ,ale nie zawsze ma ochote sluchac.Chodzi o 16mies.labradora,kt.jest bardzo pojetny,ale i bardzo uparty. :wink:

Czy wiesz jak dziala taka obroza :cry:

Link to comment
Share on other sites

:evilbat: to zależy jaka obroża :evilbat:

Kolega sobie cóś takiego kupił bo miał straszne kłopoty z bernardynem (95kg) pies ciągał go jak chciał i był 2 rasy w szkole i nic z tego.

Po kupieniu tego pastucha pies zrozumiał jak ma chodzić i przez 3 tygodnie nauczył się chodzić na smyczy.

Teraz chodzi na kolczatce i pan nie przychodzi umurzany :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Używałam obroży impulsowych na jednej z moich suk (teraz już świetej pamięci, ale nie obroża, a nowotwór ją zabił). Suka była bardzo nerwowa, agresywna, chałaśliwa - bardzo trudna do opanowania. Ponieważ od 10 lat siedzę "w szkoleniach", udało mi się ją wyszkolić i nieco utemperować (egzamin: 196 pkt, złoto), niestety nadmierna agresja i jazgotliwość były po prostu niemożliwe do wyplenienia. Użyłam obroży, kiedy wyczerpały się wszelkie inne metody wychowawcze (a przetestowałam dosłownie wszystkie, włącznie z klikerem, piłeczką, ignorowaniem i tzw. niemieckim drygiem). Stał się cud ! Po tygodniu noszenia obroży suka stała się wyraźnie spokojniejsza, po dwóch tygodniach mogłam ją spuścić w parku ze smyczy (na wszelki wypadek-w kagańcu) bez obawy, że zaatakuje przechodnia lub dziecko. W moim przypadku obroża całkowicie odmieniła psa, co wcześniej wydawało się niemożliwe bez użycia środków farmakologicznych (wet proponował szpikować sukę środkami uspokajającymi).

Link to comment
Share on other sites

Uważam jednak, że takiej obroży absolutnie nie powinno się stosować, jeżeli można wpłynąć na zachowanie psa w inny sposób. Nie należy jej też stosować na własną rękę - jedynie konsultując to ze specjalistą od zachowań psów, treserem, doświadczonym szkoleniowcem itp. Obroża to nie antidotum na całe zło - jedynie ostateczny środek, który trzeba umieć zastosować w odpowiednim momencie!

Link to comment
Share on other sites

aga1215 - co do napięcia, ma około 7 vat (czy jak to się tam nazywa:) ), zanim nałożyłam obrożę psu, przetestowałam ją na sobie - kopnięcie prądu jest nieprzyjemne, takie "uszczypnięcie", ale na pewno nie niebezpieczne. Działa to bardziej przez "zaskoczenie" niż sprawienie prawdziwego bólu (osobiście uważam, że bardziej bolesne jest wbicie kolczatki czy duszenie łańcuszkiem). Jest to natomiast dla psa całkiem nowe, nagłe i niemiłe doznanie, pojawiające się zawsze w pewnych sytuacjach (np. gdy pies szczeka). Pies nie jest pewny, skąd to się bierze, dochodzi natomiast do wniosku, że sam to powoduje - i przestaje zachowywać się w określony sposób. Po jakimś czasie (indywidualnie u każdego psa) można zdjąć obrożę, a pies dalej "jest aniołem".

Link to comment
Share on other sites

jako dziecko "zderzyłam" się z tzw. elektrycznym pasterzem... byłam tak oszołomiona tym zdarzeniem, ze kilka razy wracałam do "pasterza"... i "z przyczajki" łapałam za druty... zawsze z tym samym efektem... skończyło się na tym, że ryczałam przez tydzień, że prąd kopie owieczki... i dopóki byłam w okolicy pastwiska (czyli mniej więcej do końca wakacji) robiłam za pastuszka, który bronił owieczki przed "elektrycznym potworem"...

to taka mała opowieść wykraczająca poza temat, ale ja obrożę elektryczną użyłabym w ostateczności... w momencie, gdy wszystkie inne metody zawiodły... i to i tak z ogromnym bólem serca... :(

Link to comment
Share on other sites

ale ja obrożę elektryczną użyłabym w ostateczności... w momencie, gdy wszystkie inne metody zawiodły... i to i tak z ogromnym bólem serca... :(

benia, właśnie o tym napisałam :). Całkowicie się z Tobą zgadzam - to ostateczność, ale nieraz jedyne wyjście (poza pozbyciem się psa).

Link to comment
Share on other sites

:D To fajnie, że się rozumiemy :). Teraz mam dwie sunie, każda z nich "ma swoje za uszami" - ale nigdy nie korygowałabym ich błędów za pomocą obroży. Po prostu nie widzę takiej potrzeby, są inne metody. Jednak z przykrością zauważam, że wielu właścicieli traktuje obrożę jak "cudowny środek". Przykład - właściciel rottweilera pytał mnie, czy taka obroża nauczyłaby jego psa powrotu do nogi !!! Przecież nauczyć musi człowiek !!! Ten facet nawet nie rozumiał, dlaczego odradzam mu kupno obroży ! Myślał, że dzięki temu będzie miał "psa na pilota" ?!

Link to comment
Share on other sites

Czy wiesz jak dziala taka obroza :cry:

Wiem jak dziala ta obroza,wiem tez ,ze sa rozne modele w zaleznosci od wielkosci psa.Napiecie tez dostosowuje sie indywidualnie do danego psa.

O oddaniu psa nie ma mowy!!!!! :evil: Wiem,ze labradorom potrzeba czasu do zdobycia perfekcyjnego charakteru,a ja jedynie chcialabym przyspieszyc okres naszego obupulnego szczescia. :wink:

Przez to ,ze pies nie zawsze wykonuje moje komendy nie zawsze moze skorzystac z dobroci tego swiata jak np.bieganie bez smyczy.A poniewaz caly swiat go interesuje to wolalabym moze zainwestowac w to cacko niz "zbierac "go z ulicy.

Niestetyta inwestycja bardzo drogo kosztuje i dlatego jest malo znana ,chcialabym sie upewnic,ze metoda jest skuteczna,co tez nie znaczy ,ze ja zastosuje.

Dziekuje za podzielenie sie ze mna Waszymi doswiadczeniami. :P

Link to comment
Share on other sites

MK i TJ - używaną przeze mnie obrożę miałam dzięki uprzejmości znajomego, zajmującego się importem rozmaitej elektroniki - m.in. obroży impulsowych. Co nieco dowiedziałam się na temat różnych marek i typów tych obroży, w razie czego - służę informacją. Uprzedzam tylko, że nie mam szczegółowej wiedzy technicznej. A nie próbowałeś/-aś/-iście innych metod szkoleniowych? Może jakiś kurs?

Link to comment
Share on other sites

MK i TJ - jak już napisała DD, obroża elektryczna to jest "ostateczna ostateczność" i zdecydowanie nie polecałabym jej w Twojej sytuacji. Jest jeszcze jedna sprawa, o której tu nie wspomnianio. Cena obroży to jedno, ale jeśli masz problem z nauczeniem inteligentnego psa przychodzenia do nogi (bez obrazy :D ) nie stosuj sam tego wynalazku. Jeśli ktoś z jakichś powodów decyduje się na elektrykę, powinien to robić pod nadzorem doświadczonego "instruktora"(?). Podobno są osoby, które takie obroże posiadają, wiedzą jak je stosować i mają doświadczenie. Nie próbujcie sami korygować błedów za pomocą tego urządzenia, bo można psu zrobić krzywdę.

Link to comment
Share on other sites

Znajoma poszła z bokserem na szkolenie, które nic nie zmieniło, treserka zaproponowała obrożę elektryczną ... i nic, pies nie nauczył się przychodzenia na komendę, cóż rodzą się egzemplarze mało kumate. :wink: Drugi raz widziałam jak dziewczyna odzwyczajała bullterriera od zżerania różnych dziwnych rzeczy. Pies pojął o co chodzi w 2 dni i tam mu zostało do dzisiaj. Trzeci przypadek to ten mały wampir na fotce obok. Największy killer z tych najmniejszych, startował z zębiskami do wszystkich psów różnych gabarytów i gryzł je do krwi - sam jest histerykiem, obroża podziałała odpowiednio, Lisek pamięć miał dobrą ale krótką, po kilku miesiącach zapomniał, że nie wolno rozrabiać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...