Jump to content
Dogomania

Zerwijmy łańcuchy


new_dog

Recommended Posts

[CENTER][CENTER][B][COLOR=#0D0D0D]Informacja prasowa - Związałbyś przyjaciela łańcuchem?[/COLOR][/B][/CENTER][/CENTER]
[B][COLOR=#0D0D0D]Już 19 września IV edycja akcji magazynu „Mój Pies” – ZERWIJMY ŁAŃCUCHY. Jej ambasadorką jest w tym roku Katarzyna Skrzynecka.[/COLOR][/B]
[COLOR=#0D0D0D]Mijasz je obojętnie, bo spowszedniał ci ich widok. Zawsze, o każdej porze, czy to upalny lipiec, czy mroźny luty, na tym samym metrze kwadratowym, przy rozpadającej się budzie i bez miski z wodą - nawet w największy skwar. „Tam ich miejsce – myślisz. – Przecież mają pana, który pewnie daje im czasem jeść”.[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D]Mijasz je obojętnie, bo nie wiesz, że ŁAŃCUCH:[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=#0D0D0D]waży czasem niewiele mniej od psa, co prowadzi do bolesnych odkształceń kręgów szyjnych;[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=#0D0D0D]zimą często przymarza do szyi, bo bywa zakładany bez obroży;[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=#0D0D0D]często wrasta w szyję, powodując gangrenę, bo jest zakładany małemu szczeniakowi i nie powiększany w miarę wzrostu;[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D][FONT=Symbol]· [/FONT][/COLOR][COLOR=#0D0D0D]wypacza psychikę i rodzi agresję – podobnie jak więzienie deprawuje ludzi.[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D]Jak bardzo ciąży łańcuch, najlepiej się przekonać, zakładając go na własną szyję 19 września podczas akcji „Zerwijmy łańcuchy”. To happening odbywający się jednocześnie w kilkudziesięciu miastach (lista na [URL="http://www.zerwijmylancuchy.pl/"][COLOR=#0D0D0D]www.zerwijmylancuchy.pl[/COLOR][/URL]) przeciwko okrucieństwu przywiązywania psów na stałe łańcuchem do budy. [/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D]Do wystawionych w centrach miast bud przywiązać się symbolicznie na chwilę może każdy – robią to też gwiazdy, politycy i dziennikarze, ostatnio m.in. Mariola Bojarska-Ferenc, Maria Czubaszek, Ewelina Flinta, Anna Korcz, Dorota Miśkiewicz, Katarzyna Piekarska, Weronika Rosati, Dorota Sumińska, Dorota Warakomska, Roman Czejarek, Dariusz Jakubowski, Michał Olszański, Michał Piróg. W poprzedniej edycji akcji przywiązało się do bud 700 osób w 30 miastach! Organizatorem akcji jest magazyn „Mój Pies”.[/COLOR]
[B][COLOR=#0D0D0D]Czy trzymanie psa na łańcuchu jest zgodne z prawem?[/COLOR][/B]
[COLOR=#0D0D0D]Uwiązanie psa na łańcuchu nie jest zabronione, ale długotrwałe przetrzymywanie go na nim - już tak. Ustawa o ochronie zwierząt uznaje za znęcanie się „trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu". Pies w ogóle niespuszczany z łańcucha takiej możliwości nie ma – a więc jego właściciele łamią prawo.[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D]Więcej informacji:
[URL="http://www.zerwijmylancuchy.pl/"]www.zerwijmylancuchy.pl[/URL]
[/COLOR][URL="http://www.facebook.com/ZerwijmyLancuchy"]www.facebook.com/ZerwijmyLancuchy[/URL][COLOR=#0D0D0D][/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D]Tomasz Jastrzębowski – koordynator akcji
tel. 0602 115 171[/COLOR]
[COLOR=#0D0D0D] [/COLOR]
[B][COLOR=#0D0D0D] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=#0D0D0D]Patryk Łuczyński – lokalny koordynator akcji w Piotrkowie Trybunalskim[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#0D0D0D]E-mail: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL] | GG: 12984340[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#0D0D0D] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=#0D0D0D][FONT=Calibri]Akcja w [U]Piotrkowie Trybunalskim[/U] odbędzie się pod Centrum Handlowym Echo (Carrefour)[/FONT][/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W pelni popieram ta akcje i mam nadzieje ,ze duzo ludzi ,milosnikow zwierzat bedzie aktywnie bralo udzial podczas tej wspanialej godnej podziwu akcji.
Szkoda ,ze tak malo media poswiecaja psom i ich cierpieniu na polskich wsiach i miastach,na ktorych 99%procent psy sa ciagle zakuwane krowimi lancuchami do bud.
Mam nadzieje ,ze tego rodzaju akcje obejma cala Polske i ze ludzie zmienia ta sredniowieczna tradycje i beda troche postepowi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[INDENT]Wszystkich gorzowiaków i nie tylko zapraszam [COLOR=red]dzisiaj do askany w godzinach 14-16 na ogólnopolską akcję "zerwijmy łańcuchy" [/COLOR]

w ramach tej akcji będzie mozna dowiedzieć się o skutkach psychicznych i fizycznych jakie niesie za sobą trzyamnie psa na uwięzi,

darmowych porad będą udzielać psi behawiorysta, weterynarz, pracownik schroniska oraz członkowie toz!!

Wszystkich serdecznie zapraszam! [/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

Nikt nie mówił,że będzie łatwo a tym bardziej, że szybko osiągnie się efekty.Kłopotek jest specyficzny ale Senyszyn , czy Olejniczak i nne osoby znanne z mediów już myślą inaczej i brali aktywny udział w akcji. Małymi kroczkami, może za parę lat coś się zmieni a jak nie to przynajmniej będziemy mieć pewność,że robiliśmy wszystko by ten stan zmienić.

Link to comment
Share on other sites

Syllepsis- az mnie sie nie chce wierzyc ze poslowie np Klopotek albo" Klopot"to utkneli w sredniowieczu ,jak tacy moga rzadzic?Moze posel to pochodzi z tej zacofanej wsi i sam trzyma psa zakutego lancuchem do budy.

Wiesz z ciemnota nalezy walczyc i dazyc do celu idac malymi kroczkami.Nie wolno sie zalamywac.To ze kraj wszedl dp EU nie swiadczy ,ze ludzie sie zmienili .Musi conajmnie 50 lat uplynac ,zeby sie zmienilo.Duza role powinny media odegrac i uswiadamianie w szkolach ,ale czy tak jest ?W naszych dzieciach to przyszlosc,bo tym co wychodzi sloma z kapelusza to bedzie wychodzila,a stojacy mercedes przed domem i trawniczek z trawka 3 milimetry o niczym nie swadczy.Bo czesto wlasnie tam w samym kacie ogrodu stoi rozwalajaca sie buda i zakuty do niej na metrowym lancuchu pies.To jest horror to jest chore!

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,8343303,Nalezy_sie_jak_psu_lancuch.html[/URL]
Nie trzeba wierzyć, to jest fakt:
"Posłowie chcą zakazać sprzedaży czworonogów w sklepach i na targowiskach oraz strzelania do psów biegających bez smyczy po lesie. Ale nie odważyli się zabronić trzymania psów na łańcuchu.
[U]- Na wsi to zwyczaj uświęcony tradycją [/U]- mówi Eugeniusz Kłopotek z PSL."
oraz
"Zdaniem obrońców, większość zmian zablokowały środowiska rolnicze. Zapytaliśmy Eugeniusza Kłopotka, posła PSL i członka prezydium Zespołu dla Zwierząt, dlaczego projekt nie zakazuje trzymania psa na łańcuchu. - Na wsi to zwyczaj uświęcony tradycją - odpowiedział. - Nie widzę problemu, jeśli ma dostęp do wody, pożywienia, kojca. [U]Nie możemy dać przeginać obrońcom zwierząt. Muszą być jakieś ramy, racjonalne granice."[/U]

Link to comment
Share on other sites

ja byłam pod wrażeniem posła Olejniczaka.siedział przy budzie bite dwie godziny z łańcuchem na szyi.rozmawiał z ludźmi,pozował do zdjęć,głaskał psy(w tym mojego).wypowiedź pana Kłopotka sugeruje że wieśniaków nie brakuje w polityce.jak można nazwać trzymanie psa na łańcuchu tradycją?a co to kur.. za tradycja.ja o takiej nie słyszałam.
ale powiem Wam że widziałam w mieście w którym akurat przebywam(Milanówek koło Warszawy-mieszka tu pani Stalińska,Janda,mieszkała Górniak) psa rasy husky na łańcuchu przywiązanego przy garażu.fakt wychodzą z nim na spacer bo go widziałam kilka razy ale nie rozumiem czemu nie ma kojca skoro piękny i duży ogród za domem,dwa samochody i paniusia ubrana jak na wybiegu.to po co pies?nie rozumiem ludzi.po prostu tępota osiąga szczyty swoich możliwości.nie wyobrażam sobie mojego husky w takiej sytuacji-ja mu na fotelu posłanie robie żeby miał wygodnie a tamten cały dzień na łańcuchu...straszne po prostu straszne

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pocahontas']ja byłam pod wrażeniem posła Olejniczaka.siedział przy budzie bite dwie godziny z łańcuchem na szyi.rozmawiał z ludźmi,pozował do zdjęć,głaskał psy(w tym mojego).wypowiedź pana Kłopotka sugeruje że wieśniaków nie brakuje w polityce.jak można nazwać trzymanie psa na łańcuchu tradycją?a co to kur.. za tradycja.ja o takiej nie słyszałam.
ale powiem Wam że widziałam w mieście w którym akurat przebywam(Milanówek koło Warszawy-mieszka tu pani Stalińska,Janda,mieszkała Górniak) psa rasy husky na łańcuchu przywiązanego przy garażu.fakt wychodzą z nim na spacer bo go widziałam kilka razy ale nie rozumiem czemu nie ma kojca skoro piękny i duży ogród za domem,dwa samochody i paniusia ubrana jak na wybiegu.to po co pies?nie rozumiem ludzi.po prostu tępota osiąga szczyty swoich możliwości.nie wyobrażam sobie mojego husky w takiej sytuacji-ja mu na fotelu posłanie robie żeby miał wygodnie a tamten cały dzień na łańcuchu...straszne po prostu straszne[/QUOTE]

Swiat nie ogranicza sie tylko do tego,co Ty slyszalas i co sobie wyobrazasz. Psy pracujace w krajach gdzie wypasa sie stada chodza wolno,kiedy sa przy zwierzetach. Natomiast kiedy nie pracuja,wtedy sa uczepione. Husky na polnocy,tam gdzie biegaja w zaprzegu,tez sa trzymane na lancuchu.
Co to w ogole za roznica dla psa,ktory jest wyprowadzany na spacery,dobrze traktowany,czy bedzie na kilkumetrowym lancuchu czy w kojcu 2x2m ?
Idac tym torem - dlaczego prowadzasz psa na smyczy na spacerach ? To tez ograniczenie wolnosci.

Zeby nie bylo niedomowien - nie jestem zwolennikiem trzymania psa na lancuchu tak,jak to ma miejsce w wielu polskich gospodarstwach,cale zycie przy budzie. Ale jesli ktos sie psem zajmuje,tylko zamiast kojca ma lancuch,to nie widze problemu. Oczywiscie najlepiej byloby,gdyby wszystkie psy mogly przebywac swobodnie wsrod swoich ludzi,ale to nierealne.

Link to comment
Share on other sites

Pies Pustyni nie wiem czy zrozumiałeś moją wypowiedź ale chyba nie z tego co widzę.:shake:
Wiem do czego jest stworzony pies husky-dlatego ja robię to do czego jest stworzony-treningi,bieganie,teraz przygotowujemy się do zawodów.a tamten pies jest na łańcuchu,co mu z jednego spaceru dziennie.co z tego że ma jedzenie i picie ale nie robi to co kocha.
pomyśl i przeczytaj dokładnie zanim coś skomentujesz bez sensu.
a skoro nie widzisz różnicy między łańcuchem a kojcem to przepraszam Cię bardzo ale już się nie wypowiadaj.

Link to comment
Share on other sites

Ludzie to nie jest takie proste. Rolnicy na wsiach przykuwają psy do budy nie dlatego, że są złymi ludźmi tylko nie znają swoich praw.
Wystarczy , ze jeden na drugiego będzie donosił, że pies biega po podwórzu i zagraża otoczeniu. Zaraz się zbierają wiejskie plotkary, że w telewizji powiedzieli, że jakiś wilczur zagryzł dziecko i bla bla. U mojej sąsiadki był dzielnicowy i kazał zapiąć jej psa albo zrobić dla niego kojec. Ludzie nie wiedzą o tym , że jeśli mają zamykaną bramę nikt absolutnie nie ma prawa im nakazać trzymania psa na uwięzi.

Link to comment
Share on other sites

ruda megi-po co na wsiach ludziom psy? wg."buraka" psy maja pilnowac ?, czego? to sredniowieczne rozumowanie. Pies np uwiazany bez budy na polu burakow ma buraki pilnowac?Rece opadaja jacy prymitywni sa ludz !Pies przeciez jest czlonkiem rodziny ,a nie zwierzeciem gospodarskim tj jak niektorzy zacofanie poslowie z PSL sadza.Ja mieszkam na wsi ,jeszcze uwiazanego psa nie widzialam ,niech by ktos sprobowal.Nie ma zakazu trzemania na uwiazi ,ale nikt tego nie czyni.Psy musza byc na noc zamykane i przebywac w domu nawet te duze czworonogi .Czego to pilnowac ,jezeli zlodziej bedzie chcial wejsc i ukrasc to i tak okradnie.Tylko pies trzymany w domu moze odstraszac zlodzieja ,a nie zakuty do budy.Poza tym te kojce 2/2 to sa klatki ,kury maja wiecej miejsca do biegania niz pies ,no ale kury daja jajka,a pies ?Ostatnio odebralam w dyplomatyczny sposob psa z lancucha(lancuch byl ciezszy niz pies).Postawilam zapytanie dlaczego byl pies zakuty,odp.cyt"gdy byl maly byl dla dzieci ,teraz urosl(30cm)moze pobrudzic w domu ,a dzieci moga alergie dostac"::shake:

Link to comment
Share on other sites

Dobra, ja też od jakiegoś czasu mieszkam na wsi i musiałam walczyć a właściwie tłumaczyć ludowi , że nie ma takiej opcji abym mojego 11 letniego domowego ON-a uwiązała na łańcuchu albo zamknęła do kojca i żeby nie martwili się o moje dzieci, które się z nim tarzają po trawniku. Straszyli mnie mandatami, opieką społeczną, która może zabrać dzieci zanim pies je pozjada i wrzucali mi za płot spleśniały chleb bo suka jest chuda ( trzustka ). jak dowiedzieli się, że karmę przywozi kurier aż z Warszawy i pies jest na lekach non stop to się pukali w głowę po co to trzymać - nie lepiej uśpić bydlaka ?
Ludzie nie mają żadnej podstawowej wiedzy na temat wychowania i szkolenia psa stróżującego i nie rozumieją, że pies siedząc na łańcuchu nie jest w stanie czegokolwiek upilnować przed złodziejami a ponieważ na łańcuchu dziczeje może się okazać niebezpieczny paradoksalnie nie dla włamywaczy lecz rodziny właściciela...
Jednak nie jest tak źle jak było w mieście gdzie musiałam ją zawsze wyprowadzać na krótkiej smyczy i w kagańcu, nie mogłam ćwiczyć z nią tego co na kursie bo zaraz komuś przeszkadzało no i ta koszmarna straż miejska. Tutaj przynajmniej można z psem chodzić po wsi bez kagańca, można pójść na długi, niestresujący spacer i nikt się nie czepia o zakłócanie ciszy nocnej.
Sądzę, że takie myślenie jest spowodowane brakiem edukacji w tym względzie bo tam gdzie psy pracują np. przy zaganianiu bydła ludzie zdają sobie sprawę z nieocenionej pomocy takiego zwierzaka a przeciętni wieśniacy nie. Dla nich faktycznie świnia jest bardziej wartościowa niż kundel.

Link to comment
Share on other sites

Pocahontas,co do zrozumienia to jest raczej odwrotnie,bo ja nie odnioslem sie wylacznie do psa Twoich sasiadow,tylko do calego posta.

[QUOTE]a skoro nie widzisz różnicy między łańcuchem a kojcem to przepraszam Cię bardzo ale już się nie wypowiadaj. [/QUOTE]

Chetnie sie dowiem na czym ta roznica polega. Najlepiej z punktu widzenia psa,bo to on jest uczepiony albo siedzi w kojcu,a nie my. Jesli wiec jestes w stanie to wytlumaczyc to poprosze.

Link to comment
Share on other sites

Takie akcje są potrzebne ale powinny być w formie edukacyjnej. Wiele osób nadal myśli, że pies to maszyna do zabijania lub jeden wielki chodzący alergen i zafajdywacz chodników. Także ludziom trzeba tłumaczyć, jak bezsensowne jest przykuwanie psa do budy i że skutecznego psa stróżującego ( nie mordercę) można jedynie właściwym szkoleniem i zapewnieniem mu odpowiednich warunków bytowych i psychicznych aby był zrównoważony i posłuszny właścicielowi a nie zastraszony wobec złodziei a agresywny dla ,,własnych" dzieci. W dzieciach trzeba rozwijać szacunek dla życia i empatię a nie wmawiać , że pies to zagrożenie. ( co innego uświadamiać , że nie wolno zaczepiać i głaskać obcych psów zwłaszcza na uwięzi). Lub, że szkolenia psa polega na okładaniu go kijem, szczuciu na przechodniów i wyrabianie w nim agresji poprzez odmawianie mu posiłku. Samo karanie czy akcje w środku miasta wiele nie zmienią, bo ludzie nie rozumieją o co chodzi i się z tego śmieją. Tak jak , któryś poseł powiedział, że łańcuch to tradycja...
Co do pilnowania na wsi to niestety ale jest problem ze złodziejami. Moje psy mieszkają w domu , kiedy je zamknęłam na noc w mieszkaniu zostałam okradziona- bo zrobił to ktoś z okolicy. Normalnie jest tak, że mój pies gdy chce w nocy siku lub sobie poganiać po podwórku otwiera drzwi i wychodzi. Żaden złodziej nie wejdzie bo ona zaczyna szczekać gdy ktoś kręci się przy płocie , po za tym umie zatrzymać człowieka nie robiąc mu większej krzywdy. Ale ten jeden raz , przekręciłam zamek w drzwiach a pies sobie słodko spał u dzieci w pokoju.

Link to comment
Share on other sites

ruda megi-psy biegajace po podworku moga szczekac nie tylko na potencjalnego zlodzieja ,ale na koty na wszystko co sie przestrasza, dzikie zwierzeta na przechodzacych ludzi.Czyli mususz czuwac calymi nocami,gdyz jak to szczekanie rozroznisz?Innaczej szczekaja jak zlodziej jest na podworku?

Moja mama ma 4 psy w tym owczarka niemieckiego i mieszka w takim miejscu, gdzie zlodzije mogli by chetnie zawitac,ale psy wszystkie ma w domu szczegolnie w nocy. Dom jej kest oswietlony i uwaza ,ze czuje sie bezpieczniej jak psy spia w jej sypialni niz biegajace po ogrodzie.Poza tym jest cisza nocna ,a nie bedzie nadsluchiwac czy jej pies szyczeka albo sasiada.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']psy biegajace po podworku moga szczekac nie tylko na potencjalnego zlodzieja ,ale na koty na wszystko co sie przestrasza, dzikie zwierzeta na przechodzacych ludzi.Czyli mususz czuwac calymi nocami,gdyz jak to szczekanie rozroznisz?Innaczej szczekaja jak zlodziej jest na podworku?
[/QUOTE]

Oczywiscie,ze inaczej. Pies strozujacy takie rzeczy "za siatka" ignoruje,a przynajmniej powinien. Jesli ma zapewnione spacery i troche zajecia to nie musi sie wyzywac ujadajac na wszystko co sie rusza. A nawet jak nie,to przeciez uwazny wlasciciel spokojnie odrozni szczekanie na kota,przechodnia od szczekania na intruza,ktory wszedl na teren.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pocahontas']ja byłam pod wrażeniem posła Olejniczaka.siedział przy budzie bite dwie godziny z łańcuchem na szyi.rozmawiał z ludźmi,pozował do zdjęć,głaskał psy(w tym mojego).[/QUOTE]
Pan Olejniczak w pogoni za stołkiem prezydenckim w W-wie wie stara się wszelkimi sposobami (i tematami) zrobic wrażenie na wyborcach. I jak widac robi to w niektórych przypadkach skutecznie. :evil_lol:

[I]Jeśli dziś choć jeden łańcuch zostanie zdjęty z szyi psa będę bardzo szczęśliwy. Nigdy nie wahałem się i nie waham się podnieść ręki za poprawą warunków, zmianą prawa w tym obszarze - zarówno na forum polskim jak i europejskim. Mam świadomość, że najpierw trzeba zmienić mentalność wielu polityków, żeby udoskonalić prawo. Jak słucham niektórych wypowiedzi to zastanawiam się czasem czy zwierzęta nie są mądrzejsze" - powiedział PAP Life Wojciech Olejniczak. "Dziś zmieniamy mentalność" - dodał. [/I]
[URL]http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=depesza&dz=rozmaitosci&dep=25008&data=depeszadepesza&_CheckSum=159296438[/URL]

Czy oprócz siedzenia, głaskania,pozowania czyli dobrego wrażenia pan poseł zrobił coś dla zwierząt? Kto ma ochotę może sobie sprawdzic:
[URL]http://www.sejm.gov.pl/poslowie/posel6/267.htm[/URL]
[URL]http://www.wojciecholejniczak.pl/[/URL]

Masz w podpisie link do Straży dla Zwierząt. To stowarzyszenie przygotowało projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Nie ma w nim ani słowa o łańcuchach chocby bliższego sprecyzowania jakie warunki powinna spełniac uwieź na której zwierze jest przetrzymywane. Może adresatem Twojej wypowiedzi powinna byc ta organizacja? :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']Pies Pustyni-wiesz mysle ze Ty zyjesz bardzo odizolowany od rzeczywistosci ,gdyz w obecnych czasach zlodziej wposazony jest w takie srodki i narzedzia ,ze pies jako pierwszy moglby byc jego ofiara.Chyba ,ze zlodziej poszedl ukrasc 3 jajka,a moze po pietruszke?[/QUOTE]

Nie bardzo rozumiem. Co to ma wspolnego z Twoim poprzednim postem i z moim komentarzem do niego?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...