Jump to content
Dogomania

Wyniki z zagranicy (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


piotrjan

Recommended Posts

Kiedys bylam na jakiejs wystawie juz nie pamietam gdzie i akurat patrzylam na owczarki niemieckie.Bardzo fajnie wtedy sedzia robil zwracajac sie do publicznosci i tlumaczyl dlaczego wybral tego a nie innego psa. Fajne to bylo,a i ludzie ktorzy przyszli popatrzec tylko mogli wiecej zrozumiec o co w tym wszystkim chodzi.Szkoda,ze tylko raz spotkalam sie z czyms takim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='flashka-g']no chyba ze powie jak sedzia w Katowicach;)[/quote]

Oczywiście, nie biorę pod uwagę sytuacji, kiedy sędzia sam robi z siebie pośmiewisko niejako na własne życzenie ;)
Czasem mamy po prostu taką sytuację, że nikt nie rozumie co się na ringu dzieje, nic do niczego nie pasuje, ale jak się popatrzy na porównanie o rasę, to okazuje się, że na pięć psów, wszystkie rude- wniosek nasuwa się sam, choć klucz może być całkiem inny :p

[quote name='agacia']Bardzo fajnie wtedy sedzia robil zwracajac sie do publicznosci i tlumaczyl dlaczego wybral tego a nie innego psa.[/quote]

Tak robi na przykład Karel Horak z Czech.
Wszystko fajnie, do momentu, kiedy na wystawie w Czeskich Budziejowicach, zaczął opowiadać publiczności o tym, jaką Czesi są potęgą w hodowli Husky :lol:
Po tej wystawie stał się jednym z sędziów z mojej "listy" mimo, że dał kiedyś naszemu Bohunowi Best of Group w Palandze :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']Agnieszko droga czy jaa napisalam co kolwiek o Syberii ????
[/QUOTE]

No wiesz... w koncu wygrala rase, wiec oznaczalo by to, ze jej wlos byl najbardziej miekki sposrod wszystkich psow wystawianych na ringu SH :eviltong: a faktycznie jest wrecz przeciwnie ;)

Moze to jest tak samo jak z katowickim przypadkiem - tak bardzo sie nie znal, ze nawet nie byl stanie trzymac sie wlasnego uzasadnienia :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']
Na zdjecia z crufta rowniez czekam, mam problemy z kompem wiec jak bede miala fotki to najchetniej wyslalaby je komus, bo bede miala problemy by je tutaj wstawic - moze ktos cheny ?[/quote]
Ewa wysyłaj do mnie zdjęcia, chętnie wrzuce tak jak te z Murci;)
[COLOR=Purple][B]no i gratuluje bądź co bądź CACIBA[/B][/COLOR]:cool3: :loveu:gratulacje również dla reszty, zwłaszcza Marioli i Szejka:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NigdyNigdy']
Tak robi na przykład Karel Horak z Czech.
Wszystko fajnie, do momentu, kiedy na wystawie w Czeskich Budziejowicach, zaczął opowiadać publiczności o tym, jaką Czesi są potęgą w hodowli Husky :lol:
Po tej wystawie stał się jednym z sędziów z mojej "listy" mimo, że dał kiedyś naszemu Bohunowi Best of Group w Palandze :roll:[/quote]



No na szczescie ten sedzia,ktorego mialam okazje wtedy ogladac mowil calkiem sensownie.Ale ja tam na ONkach sie nie znam:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NigdyNigdy']

Tak, tylko wszystko powinno mieć ręce i nogi, czyli jakąś logikę, ciąg przyczynowo-skutkowy.
Osobiście pamiętam, że ocena Guido Schaffer'a i przyznana przez niego Bursztynowi druga lokata w Świerklańcu, sprawiła mi o wiele więcej radości niż niejedna WYGRANA u niektórych sędziów, od których z dala czuć było amatorszczyzną :roll:
I bynajmniej nie dlatego, że pies, który wtedy wygrał wydawał mi się lepszy, bo mi się NIE wydawał. ;)
Może to po prostu zależy od tego, kto czego oczekuje od wystaw....[/quote]

I to jest NIESAMOWITE. Ta wystawa była w 2003 roku o ile sie nie myle. To już prawie 4 lata, a dalej wszyscy wspominają ją i sędziującego na niej Guido... Ja również :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia i kropki']I to jest NIESAMOWITE. Ta wystawa była w 2003 roku o ile sie nie myle. To już prawie 4 lata, a dalej wszyscy wspominają ją i sędziującego na niej Guido... Ja również :lol:[/quote]


Guido to wspaniały człowiek i znawca rasy, mialam okazje go poznac rok temu podczas wakacji na Majorce. Bedzie sedziowac o ile sie nie myle w Będzinie:))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia i kropki']I to jest NIESAMOWITE. Ta wystawa była w 2003 roku o ile sie nie myle. To już prawie 4 lata, a dalej wszyscy wspominają ją i sędziującego na niej Guido... Ja również :lol:[/quote]

W 2004 ;)
Nie zmienia to jednak faktu, że nadal tę ocenę pamiętam i wciąż mile wspominam mimo, że po drodze sędziowało nas kilkudziesięciu sędziów-większość przeminęła z wiatrem :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NigdyNigdy']zapytałam sędziego o jego ocenę- zapytał "a P1 ma?".[/quote]

A właśnie, powiedz mi, jak jest z brakami zębowymi u Husky? Czy to tylko kwestia gustu sędziego?
W standardzie jest tylko informacja, że ma być zgryz nożycowy.
Niektórzy sędziowie się trzymają tezy, że dopuszczany jest brak P1. A są i tacy, którym nie przeszkadza brak P2 lub P3 w postawieniu oceny doskonałej.
Pamiętam wypowiedź Elżbiety Junikiewicz na temat uzębienia. Stwierdzila, że nie wiadomo jak są dziedziczone braki zębowe. I daleko jej było do potępienia psów z brakami zębowymi.
Zresztą z tego co pamiętam w rasach angielskich sprawdza sie tylko zgryz (nie wiem czy tak jest we wszystkich).
Zastanawiam się jak to się ma do hodowli Husky z brakiem P2 czy P3. Piszę o braku na przykład jednego zęba, a nie kilku.

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Huskuś']A właśnie, powiedz mi, jak jest z brakami zębowymi u Husky? Czy to tylko kwestia gustu sędziego?[/quote]

Wiesz co....? :roll:
Skoro nic wzorzec o tym nie mówi, to zwykle sędziowie oceniają według własnego gustu.
Choć przyznam, że coraz mniej jest u nas teraz tzw. "dentystów" wśród sędziów.
Myślę, że kiedyś było to dość powszechne, bo rasa była młoda i dośc nieznana- wielu sedziów, nie znając ogólnego zarysu rasy wolało się trzymać szczegółów.
Ale przyznam, że czasem bym tych P1 u psa chętnie sama poszukała ;)

[quote name='Huskuś']Pamiętam wypowiedź Elżbiety Junikiewicz na temat uzębienia. Stwierdzila, że nie wiadomo jak są dziedziczone braki zębowe. I daleko jej było do potępienia psów z brakami zębowymi.[/quote]

Trzeba pamietać, że pani Junikiewicz jest sedzią od grupy IX FCI, w której występuje dużo tzw. ras kulturalnych.
Wiadomo, że brak uzębienia jest sprzężony z brakiem owłosienia (np. u grzywaczy, u których występują tragiczne wręcz braki)- myślę, że również i stąd dystans do skrupulatnego liczenia zebów.
Swoją drogą, uważam to za dość rozsądne, bo trudno przekreślać pieknego psa o wielu korzystnych cechach za brak jednego zęba. A tak się kiedyś działo.
Ale, gdybym miała wybrać spośród dwóch pięknych psów, to w paszczę bym zajrzała ;)

[quote name='Huskuś']Zastanawiam się jak to się ma do hodowli Husky z brakiem P2 czy P3. Piszę o braku na przykład jednego zęba, a nie kilku.[/quote]

Przyznam, że nigdy nie spotkałam się z brakiem P2 lub P3 u Husky :roll:
Zwykle jedyne, co brakowało to P1 (jednego lub kilku)- mówię czywiście o cesze wrodzonej, nie nabytej ;)
Spotkałam się natomiast z sedziami (zagranicznymi), którzy omijając szerokim łukiem P1, sprawdzali zgryz i łamacze- to wydaje się być nawet rozsądnym rozwiązaniem, według mnie.

[quote name='Gosia i kropki']A mnie bardzo spodobało się zdanie pewnej sedziny:
"Pies na zębach nie chodzi"[/quote]

No, ale.... na uszach też niby nie ;)
Myślę, że do szczegółów trzeba przywiązywać wagę, ale pamiętając o ogólnym wrażeniu i typie.
Zresztą, żadna przesada nie jest dobra.
Czasem zdarza się oglądać zwycięzcę, który niby w każdym szczególe pasuje do wzorca, ale... to jakoś nie ta rasa jest co powinna :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Wiadomo, że brak uzębienia jest sprzężony z brakiem owłosienia (np. u grzywaczy, u których występują tragiczne wręcz braki)- myślę, że również i stąd dystans do skrupulatnego liczenia zebów.
[/QUOTE]

Ale wcale sobie bez nich zle nie radza;) slowo tragiczne az wywoluje ciarki u mnie:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='piotrjan']Ciekawy jestem , kto z Was wie , u ilu procent wilków stwierdza się brak P1 .[/quote]

Piotrze oświeć nas, bo mi nie pamiętam....
Gdzies to czytalam, przy okazji pracy mgr- po głowie mi chodzi ok. 20%.
Źródło też mile widziane- kojarzy mi się Chwedeńczuk :roll:

[quote name='flashka-g']Ale wcale sobie bez nich zle nie radza;) [/quote]

Bo nie muszą żuć dużych kawałków mięsa ;)

[quote name='flashka-g']slowo tragiczne az wywoluje ciarki u mnie:diabloti:[/quote]

Hmmm...
No, jeśli jest się przyzwyczajonym do pełnego uzębienia, to brak wszystkich zębów przedtrzonowych, czyli jakby nie patrzeć, brak 16 zębów w paszczy, może wydawać się tragiczne :evil_lol:

P.S. Mam apel do Mederatora- czy dałoby się załozyć jakiś taki temat np. o uzębieniu u psów zaprzęgowych? :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NigdyNigdy']Piotrze oświeć nas, bo mi nie pamiętam....
Gdzies to czytalam, przy okazji pracy mgr- po głowie mi chodzi ok. 20%.
Źródło też mile widziane- kojarzy mi się Chwedeńczuk
[/quote]
Moje wiadomości w tej sprawie są tak diametralnie różne od Twoich ,
że bez dokładnego sprawdzenia żródła jednak nie odważe się ich podać .
Dotyczą one populacji wilka w Ameryce Północnej a zapadły mi w pamięć bardzo mocno ,
bo dowiedziałem się o tym po dentystycznej wystawie z dwa lata temu .
A ponieważ zdarzyło mi się przeczytać masę książek na temat psów ,
więc muszę sobie zródło tej wiadomości odszukać w zakamarkach niestety coraz gorszej pamięci .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='piotrjan']Moje wiadomości w tej sprawie są tak diametralnie różne od Twoich ,
że bez dokładnego sprawdzenia żródła jednak nie odważe się ich podać .[/quote]

Chwedeńczuk pracowała z wilkami głównie od strony behawioralnej, ale z oczywistych względów, również sporo pisała o ich biologii i anatomii.
Nie dam jednak głowy, czy to ona pisała o braku P1....
Za dużo książek się przez moje ręce przewinęło, żeby spamiętać.... :roll:
Na dodatek, większości z nich nie mam w domu.
Te, które mam, po krótce przejrzałam i tam tych informacji niestety nie ma.
Chwedeńczuk też była wyporzyczona, niestety :roll:
Poszukaj, proszę, Piotrze- chętnie się dowiem, co i jak.

P.S. Jeszce mi Mysłajek i Okarma do głowy przyszli....
Idę szukać, bo spać ciężko :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia i kropki']A mnie bardzo spodobało się zdanie pewnej sedziny:
"Pies na zębach nie chodzi"
I myśle że wielu sędziów mogłoby to sobie wziąść do serca ...[/quote]

To bardzo popularne stwierdzenie. I jest przypisywane chyba do wszystkiego co nie jest lapami. A nawet do łap. :wink:
Słyszalam, że pies na glowie nie chodzi - więc może mieć brzydką. Ale słyszałam także, że pies na RTG nie chodzi (podczas opisywania dysplazji) - co wykluczało by też łapy. ;)
Myśląc takim tropem powinniśmy zadbać wylącznie o psie łapy, a resztę sobie odpuścić.
Może jakiś lakierek na pazurki? :laugh2_2:

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Huskuś']To bardzo popularne stwierdzenie. I jest przypisywane chyba do wszystkiego co nie jest lapami. A nawet do łap. :wink:
Słyszalam, że pies na glowie nie chodzi - więc może mieć brzydką. Ale słyszałam także, że pies na RTG nie chodzi (podczas opisywania dysplazji) - co wykluczało by też łapy. ;)
Myśląc takim tropem powinniśmy zadbać wylącznie o psie łapy, a resztę sobie odpuścić.
Może jakiś lakierek na pazurki? :laugh2_2:

Pozdrawiam Hania[/quote]

Haniu, ale sama powiedz, czy jeśli miałabyś psa np. z piękną głową, fenomenalnym ruchem, ale bez P1 i psa który ma zbyt szerokie uszy, słabe kąty i stop, ale komplet uzębienia to co byś wybrała??
Mniej ironii prosze, bo mnie wcale nie o to chodzi...

Pozdrawiam
Małgosia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia i kropki']Haniu, ale sama powiedz, czy jeśli miałabyś psa np. z piękną głową, fenomenalnym ruchem, ale bez P1 i psa który ma zbyt szerokie uszy, słabe kąty i stop, ale komplet uzębienia to co byś wybrała??[/quote]

Tak podejrzewałam, że to stwierdzenie padło przy okazji porównania dwóch psów ;)
I tu masz, Gosiu, oczywiście, całkowitą rację.
Mi osobiście chodzi o sytuacje, kiedy sędzia zakłada sobie na oczy klapki na wszystko, co mu wygodne (i o zgrozo- wtedy, kiedy mu wygodnie ;) ).

A'propos "pies .... nie chodzi".
Asystowałm kiedyś panu Redlickiemu i w jednej z klas mieliśmy takie oto zestawienie: majestatyczny, pięknie przygotowany i poprowadzony pies z wadą ruchu tylnych kończyn i taki sobie zwykły Gieniek, wystawiany na smyczy- nic ciekawego, ale i też jedyną jego faktyczną wadą był lekko przekręcony ogon.
Generalnie, wszyscy obstawili zwycięzcę już na wejściu, bo na pierwszy rzut oka nie było wogóle, co porównywać. Ale....
Pan Redlicki, dłuuuuugo myślał, co z tą klasą zrobić, ale w końcu stwierdził, że jednak wada ogona, u psa pracującego jest mniej istotna niż wada ruchu. CWC oczywiście nie dał, ale stwierdzenie "jednak pies na ogonie nie biega" utkwiło mi w pamięci :lol:

BTW- dla zainteresowanych: znaleźliśmy z Piotrem dwie publikacje, w których mowa o braku P1 u wilków.
Jedna to Fiszdon i Kaleta, druga- Fiszdon i Redlicki- w obydwu podane jest 40%, choć Piotr jeszcze szuka, bo w pamięci ma jeszcze inną liczbę.
Piotrze, jak znajdziesz to daj nam, pliz, znać- może źródło nam podpowie, skąd takie różnice w wynikach :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia i kropki']Haniu, ale sama powiedz, czy jeśli miałabyś psa np. z piękną głową, fenomenalnym ruchem, ale bez P1 i psa który ma zbyt szerokie uszy, słabe kąty i stop, ale komplet uzębienia to co byś wybrała??
Mniej ironii prosze, bo mnie wcale nie o to chodzi...
[/quote]

Oczywiście wybrała bym ładnego, bo "prawidłowa przeciętność" mnie nie rajcuje. :)
Akurat w Husky często chodzi przekonanie, że jest dopyszczalny brak P1. Ale nigdy nie znalazłam o tym informacji w jakimś "solidnym" źródle.
Także nie znalazłam informacji jak powinno sie traktować inne braki zębowe w tej rasie.
Czy jest wogóle jakiś załącznik do standardu, który by takie rzeczy tłumaczył?
Czy po prostu wystarczy trzymnać się standardu, że powinien być zgryz nożycowy, a reszta to gust sędziego albo wogóle można przyprowadzić na wystawę bezzębnego :shiny: :lol!: :biggrina: :evilbat: :laugh2_2: Husky i jest OK?

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...