Jump to content
Dogomania

Ostatnia operacja Oskara! Bardzo prosimy o wsparcie finansowe!


erka

Recommended Posts

[FONT=Arial]Witam.[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Przepraszam za opóźnienie wklejam wyniki Oskara z Niemiec:[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Klinika Weterynaryjna [/FONT]
[FONT=Arial]Brynow [/FONT]
[FONT=Arial]Brynowska 25C [/FONT]
[FONT=Arial]40585 Katowice [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Właściciel / OwnerZydek, Andrzej Numer identyfikacyjny / Order ID95560418 [/FONT]
[FONT=Arial]Zwierzę / AnimalDog Oskar Numer laboratoryjny / Laboratory No.HI253642/30.09.2011 [/FONT]
[FONT=Arial]Materialtissue material [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]TestWynik / ResultSignWartość referencyjna / Reference valueJednostka / UnitUwagi / Remark[/FONT]
[FONT=Arial]Histopathologic examination 1)[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Sample submitted:[/FONT]
[FONT=Arial]Skin biopsy approximately 5-7 mm in formalin for histologic[/FONT]
[FONT=Arial]interpretation.[/FONT]
[FONT=Arial]Microscopical description:[/FONT]
[FONT=Arial]Haired skin: the biopsy is fairly superficial and no deep dermis or[/FONT]
[FONT=Arial]subcutaneous fat tissue has been sampled. Light microscopy[/FONT]
[FONT=Arial]reveals moderate epidermal thickening due to acanthosis with[/FONT]
[FONT=Arial]associated mild laminated hyperkeratosis. The dermis reveals[/FONT]
[FONT=Arial]moderate fibrosis, multifocal haemorrhage and a mild to[/FONT]
[FONT=Arial]moderate perivascular to interstitial inflammatory infiltrate[/FONT]
[FONT=Arial]comprising an admixture of lymphocytes, plasma cells and fewer[/FONT]
[FONT=Arial]macrophages. There is also mild pigmentary incontinence. I could[/FONT]
[FONT=Arial]not demonstrate bacteria, fungal organisms, yeasts or mites in[/FONT]
[FONT=Arial]sections stained with HE and PAS.[/FONT]
[FONT=Arial]Conclusion:[/FONT]
[FONT=Arial]Skin: chronic hyperplastic and perivascular dermatitis; lesions[/FONT]
[FONT=Arial]highly suggestive for chronic allergic dermatitis.[/FONT]
[FONT=Arial]Comments:[/FONT]
[FONT=Arial]These features confirm chronic hyperplastic dermatitis, a very[/FONT]
[FONT=Arial]common histopathologic pattern in dermatopathology. Pruritus[/FONT]
[FONT=Arial]with attendant self-trauma is the unifying feature of many of the[/FONT]
[FONT=Arial]diseases characterised by chronic hyperplastic dermatitis[/FONT]
[FONT=Arial]histopathologically. Chronic allergy is the most common cause but[/FONT]
[FONT=Arial]other chronic skin diseases such as pyoderma and cornification[/FONT]
[FONT=Arial]disorders, which frequently have pruritus as a component, may[/FONT]
[FONT=Arial]exhibit features of hyperplastic dermatitis. Further investigations[/FONT]
[FONT=Arial]are required to rule in or out these potential causes.[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Your sample was examined by: Dr. J.J. van der Lugt, Diplomate ECVP [/FONT]
[FONT=Arial](e-mail-Adresse: [email][email protected][/email])[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Uwagi / Note:[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]1) [/FONT]
[FONT=Arial]Histopathology and cytology results can be discussed[/FONT]
[FONT=Arial]Monday to Friday, 11:00 h to 16:00 h.[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]*** Wynik końcowy / Final report *** validated by Dr. van der Lugt (Veterinarian) [/FONT]
[FONT=Arial]our printed reports are valid without signature. [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]IDEXX Laboratories Sp. z o.o.[/FONT]
[FONT=Arial]ul. Dominikańska 5 02-736 Warszawa[/FONT]
[FONT=Arial]tel: 022 8534001[/FONT]
[FONT=Arial]fax: 022 8534002[/FONT]
[FONT=Arial]BIURO OBSLUGI KLIENTA 0801 789 999[/FONT]
[FONT=Arial]web: IDEXX[/FONT]
[FONT=Arial]email: Hotline Poland[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]email: Regional Manager, Poland: lek.wet. Ewa Gawlik[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Generated by C/lab mfs2html p0783hs.pl on 06.10.11 10:40:30[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[COLOR=black][FONT=Arial]chroniczne hiperplastyczne (związane z rozrostem) i perivascular (nie umiem tego znaleźć, ale to jest coś w stylu "poza układem krwionosnym") zapalenie skóry. Zmiany wskazują na chroniczne alergiczne zapalenie skóry[/FONT][/COLOR][FONT=Arial][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Emila, wielkie dzięki za te leki dla Oskarka:buzi:.

Dług zmniejszył się do [B]435,23 zł.[/B]

Slay dzięki za wklejenie wyników i wożenie Oskara na badania:).

Nie wiemy, jak odnieśc się do tych wyników, wracamy właściwie do punktu wyjścia.
Oskar miał juz wcześniej diagnozowaną alergię, brał leki i jadł specjalistyczną karmę dla alergików. Niestety nie było po tym żadnej poprawy.
Dopiero po leczeniu w kierunku autoimmunoagresji i trzymaniu go na karmie watrobowej jest zauważalna poprawa, choć nie taka, jak byśmy oczekiwali.

Nie wiem, czy niepotwierdzenie autoagresji w badaniu pobranego wycinka, nie wynika stąd,ze pobrano go z brody, gdzie nie było duzych zmian, zamiast z miejsc na łapach, gdzie zmiany utrzymuja sie juz od długiego czasu z różną intensywnością.

Link to comment
Share on other sites

Pozwoliłam sobie zaszaleć ;)
Nie bijcie,jakby co :roll:

[quote]Biopsja skóry około 5-7 mm w formalinie do interpretacji histopatologicznej

Opis mikroskopowy:

Skóra owłosiona:
biopsja dość powierzchowna, nie obejmuje partii głębokich skóry i podkórnej tkanki tłuszczowej

W mikroskopie świetlnym:
umiarkowane pogrubienie naskórka wywołane rogowaceniem z towarzyszacą akantozą (przerost warstwy kolczystej naskórka). W skórze właściwej umiarkowane zwłóknienia, krwotoki wieloogniskowe oraz nacieki zapalne okołonaczyniowe i śródmiąższowe w stopniu łagodnym do umiarkowanego, zawierające domieszkę limfocytów, komórek plazmatycznych i w mniejszym stopniu makrofagów. Łagodnego stopnia uszkodzenie melanocytów w skórze własciwej .
W pobranym wycinku, barwionym metodą HE i PAS nie zaobserwowano bakterii, grzybów ,roztoczy i drożdżaków

Wnioski:
Przewlekłe rozrostowe i okołonaczyniowe zapalenie skóry; zmiany sugerujące (charakterystyczne dla) przewlekłe alergiczne zapalenie skóry.

Komentarze:
Zmiany potwierdzają przewlekłe rozrostowe zapalenie skóry, bardzo popularny obraz w dermopatologii
Świąd z towarzyszacym uszkodzeniem skóry jest objawem wielu chorób, którym towarzyszy histopatologiczny obraz przewlekłych zmian przerostowo-zapalnych skóry.
Najczęstsza przyczyną sa przewlekłe alergie, jednak nie można wykluczyć innych przewlekłych chorób skóry, takich jak ropne zapalenie skóry lub inne choroby przebiegające z nadmiernym rogowaceniem,
którym często towarzyszy świad oraz cechy przerostowego zapalenia skóry.
Wymagane są dalsze badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia potencjalnych przyczyn.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='erka'] sobie poradziłas ze specjalistycznym tekstem:crazyeye:.[/QUOTE]
Bo ja służba zdrowia jestem :eviltong:, a parę pracek do niedoszłego :diabloti: doktoratu popełniłam właśnie po angielsku :razz:
W zawodzie już nie pracuję, ale troche wiedzy pozostało :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='izatemka']Bo ja służba zdrowia jestem :eviltong:, a parę pracek do niedoszłego :diabloti: doktoratu popełniłam właśnie po angielsku :razz:
W zawodzie już nie pracuję, ale troche wiedzy pozostało :p[/QUOTE]

wow, dziékujemy! Ja tez tak kiedys tlumaczylam tekst medyczny, ze lekarz prychal na te moje niepolskie i nieangielskie wypociny ;/ jak czlowiek po polsku nie umie nazwac to jak ma to tlumaczyc ;ppp

ale powiedz nam, gdzie teraz z tym tekstem przetlumaczonym i nawet oryginalem mamy dalej uderzyc? z tego w zasadzie niewiele wynika - ze badac dalej...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Radek']Dobrze, że są już wyniki, teraz pewnie trzeba by z kimś skonsultować?[/QUOTE]
Chyba z wróżką :roll: bo właściwie z tego badania wynika tyle ile było wiadomo do tej pory - zmiany może alergiczne a może nie. Jak przetłumaczyła izatemka - wskazane dalsze badania i znowu się psina nacierpi i nastresuje u wetów.
Zupełnie jak w przypadku mojej psicy - wet mi powiedział, że mogę jej zrobić testy na alergię ale i tak ustalenie na co jest być może uczulona to jak trafienie szóstki w totlotku :angryy: I to jest wkurzające, tyle zachodu a na koniec właściwie i tak nic nie wiadomo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elka_Ka'] że mogę jej zrobić testy na alergię ale i tak ustalenie na co jest być może uczulona to jak trafienie szóstki w totlotku :angryy: [/QUOTE]
Szóstkę w totolotku to trzeba wygrać, zeby zrobić pełne testy :razz:
Koleżanka wydała 1500, zrobiła pełne panele, łącznie z IgG, po to, żeby dowiedzieć się, ze labek jest uczulony na wszystko :crazyeye:
Czy wet sugerował może (pomijając kwestie kosztów niebotycznych pewnie) zrobienie testów immunofluorescencyjnych na wycinkach skóry?
Czy w ogóle były robione jakieś badania konkretnie w kierunku tocznia (jakieś ANA albo cóś}?
Bo kurcze,przeczytałam cały wątek i mi albo umknęło, albo nie było

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elka_Ka']A co to jest IgG? [/QUOTE]
Statystycznie alergie są spowodowane nadreaktywnościa w klasie IgE, ale od kilku lat madrzy ludzie wymysli, że w mechanizmach nadwrażliwosci biora tez udział inne klasy immunoglobulin i to jest jedna z nich.
Tu masz coś więcej [url]http://www.laboklin.de/pdf/de/fachbeitraege_online/2007_weterynariawpraktyce_03_alergia.pdf[/url] i tutaj [url]http://www.laboklin.de/pdf/pl/wetinfo/aktualnosci/2007_8_nietolerancja_pokarmowa.pdf[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='izatemka']Czy wet sugerował może (pomijając kwestie kosztów niebotycznych pewnie) zrobienie testów immunofluorescencyjnych na wycinkach skóry?
Czy w ogóle były robione jakieś badania konkretnie w kierunku tocznia (jakieś ANA albo cóś}?
Bo kurcze,przeczytałam cały wątek i mi albo umknęło, albo nie było[/QUOTE]

No właśnie , ja też myślałam,ze po to był wysyłany wycinek do Niemiec, aby potwierdzić, nie wiem, czy konkretnie tocznia, czy wogóle chorobę autoimmunoagresywną.
To dlaczego nie zrobiono testu na tocznia na miejscu, skoro było to możliwe?
Tylko,ze ta diagnoza ,ze to może byc toczeń była postawiona przez innego weta, nie tego z kliniki, gdzie ostatnio miał robione badania, i który pobierał i wysyłał wycinek .

Izatemka, a może Ty , jako fachowiec coś nam doradzisz, co dalej robic z Oskarkiem?
W tej chwili dostaje lek na autoimmunoagresję, steryd, osłonowe na wątrobę, jest na karmie wątrobowej.
Jest poprawa, jesli chodzi o zmiany między palcami, choć czasami sie odnawiają, tak samo , jak na wargach, wokól oczu.
Tak, jak pisałam wczesniej nie było poprawy, kiedy był na diecie antyalergicznej.

Link to comment
Share on other sites

[quote]diagnoza ,ze to może byc toczeń była postawiona przez innego weta[/quote]
A mówił coś,albo pisał, jaki toczen?
Bo u psów występują dwa rodzaje: DLE [url]http://www.sangoma.pl/pol/zdrowie/skorne_auto/nie_pecherzowe.htm[/url]
i SLE [url]http://www.sangoma.pl/pol/zdrowie/auto/inne.htm[/url]
I po mojemu ani jedno, ani drugie nie pasuje, ale to Jagna musiałaby sie wypowiedzieć co do objawów
[quote]nie było poprawy, kiedy był na diecie antyalergicznej.[/quote]
A na jakiej był karmie? Bo z tą dietą hipoalergiczną to moze być różnie, moze byc najlepsza weterynaryjna,a jak pechowo pies jest uczulony na jeden ze składników (choćby miała tylko dwa) to nie pomoze...
A czy mogłabym wiedzieć, jak długo i w jakiej dawce dostaje steryd?
Pytam, bo ostatnio u nas na forum pojawił sie przypadek zespołu Cushinga (prawdopodobnie) po długotrwałym podawaniu sterydów, zaznaczam WTÓRNEGO, nie tej oryginalnej prawdziwej, związanej z chorobą nadnerczy albo przysadki
[quote]może Ty , jako fachowiec [/quote]
Nie jestem żadnym fachowcem, mam tylko troszkę szersza wiedzę, a i tak często wymiękam :shake:

Link to comment
Share on other sites

Izatemka, musimy zaczekac na Jaagę, nie pamietam , jakie dawki sterydów bierze.
A może to jest SLO, tylko,że zmiany nie są ograniczone do palców, sa też na wargach.
Jezeli by to nie była autoagresywna , to może odstawic Azatioprynę i zobaczyć, co się będzie działo?

Link to comment
Share on other sites

Erko, ja byłam przekonana, że to badanie miało być wyłącznie w kierunku potwierdzienia/wykluczenia autoimmunoagrsji np. tocznia. Przeciez o to własnie chodziło, a nie o ogólne badanie skóry, bo takie miał już robione.

Przecież on już wczesniej miał wymazy. Teraz z brody nic nie wyszło, a na chorej łapie wyszły i bakterie i grzyby. Naprawdę szkoda, że lekarz pobierający próbki nie wziął jednak fragmentu tkanki z łapy, tam gdzie zmiany są widoczne od kilku lat.

To nie tak, że każdy lekarz mówi coś innego, bo w tej klinice po objawach również lekarze uznali, że to autoimmunoagresja. Inni raczej również są zgodni.
Objawy raczej ma typowe. Rozmawiałam z kilkoma wlaścicielami psów na to chorujących i miały podobnie, z tym, że jedna suczka miała głównie zaatakowane narządy wewnętrzne i niestety trzeba było ją uśpić, bo już tak cierpiała.

Nie bedę eksperymentować znowu z odstawianiem leków, bo bez tego leku Oskar bardzo cierpiał. Trudno patrzeć na to, jak przy każdym nieuważnym postawieniu łapy, przewraca się i zawodzi z bólu. Te zmiany są wyjątkowo bolesne. Jak miał je w kącikach oczu, to płakał nawet przy próbie pogłaskania po głowie.

Izo, Oskar dostaje Encorton 10 mg. Nie jest to szokująca dawka na 43 kg psa. Bez encortonu już pewnie nie potrafiłby wytrzymać. Kiedyś na próbę odstawiłam mu na kilka dni i była tragedia. Te psy, o których rozmawiałam, również do końca życia mają dostawać lub dostawały steryd. Ta dawka jest ustalona metodą prób i błędów: 5 mg nie działało, a 20 mg to za duzo, najlepiej funkcjonuje na 10 mg.
Dietę jadł rybną, bo ta zwykła dla alergików jest na kurczaku. Niestety, jego wątroba jest w takim stanie, że nie może jeść zwykłej karmy, chocby była nie wiadomo z jakiego mięsa. Przypomne, że wynik badania wątroby ma 10-krotnie przekroczony względem górnej granicy i lekarze w klinice nie spotkali się jeszcze z takim wynikiem.

Erko, dostałam pieniądze na potrzeby DT od jkp. Na Oskara chciałabym przeznaczyć 100 zl, zeby zmniejszyc dług Czy mam Ci przesłać, czy zostawić, a uwzględnisz to w rozliczeniach?

Link to comment
Share on other sites

Emilio, on musi być do pobrania wycinka na "głupim jasiu", a nie może tak szybko dostać znowu narkozy, bo wątroba jest w bardzo złym stanie. Mysle, ze najwczesniej za miesiąc. Jesli juz, to wolałabym, zeby później w innej lecznicy to zrobili, gdzie lekarz nie upiera się na swoim i robi badanie, jakiego oczekuje własciciel. Zadzwonię dziś do Mikołowa, gdzie p. doktor orientuje się w tych wszystkich badaniach i dowiem się czegoś.

Link to comment
Share on other sites

Bede miała z bazarku pieniądze dla Oskara. Dam znać ile dokładnie, jak rozliczę bazarek. niestety, utrzymanie chorujących kociaków na Convalescence support kosztuje sporo. jedna saszetka to koszt 10 zł, więc większość pieniędzy pójdzie na jedzenie i szczepienia maluchów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...