Jump to content
Dogomania

Wątroba. Doradzicie coś innego?


Shel

Recommended Posts

Przeszukałam wszystkie wątki i widzę, że polecacie Hillsa i RC. U mnie obie te karmy odpadają, bo
- Hills - powiem prosto, za drogi i mnie nie stać
- Po RC mój pies ma wymioty


Czy polecicie coś innego? Widzę wiele karm, np Joserę, ALE chciałabym poznać Wasze opinie... z własnego doświadczenia najlepiej ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote name='Hitoshi']A dajesz mu prócz tego jakieś gotowane? Jeśli tak to jakie?[/QUOTE]

Kleks, u którego trzy lata temu zdiagnozowano guzy na wątrobie, karmiony jest tak:
główny posiłek to gotowany ryż + gotowane warzywa + odrobina gotowanego mięsa drobiowego
dodatkowo: karma dla wątrobowców (do października 2010 RC Hepatic, obecnie Hill's L/D)
leki: Essenciale Forte 2tabl/dz
Hepatil 2 tabl/dz
Wit. C 1 tabl/dz
smakołyki: Trovet
suchy chleb na zakwasie
sporadycznie troszkę puszki L/D
Rezultaty rewelacyjne: z norm przekroczonych 11krotnie doszliśmy niemal do wyników w normie (ostatnio nieznacznie podwyższony ALAT, ale prawdopodobnie w wyniku małej infekcji)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Ja przy zwyrodnieniu wątroby podaję Trovet HLD plus świeże dodatki typu jogurt naturalny, kefir, surowe chude mięso.
W ciągu 2 miesięcy wyniki bardzo się na takiej diecie poprawiły, mimo ze poza tym pies dostaje już tylko Essentiale Forte jako suplement.

Royal Hepatic z tego co wiem nie nadaje się do podawania na stałe, Trovet HLD tak - a cena Royala przy takim składzie jest wręcz skandaliczna.

Inna sprawa, że z Trovetu HLD chcę w tej chwili zrezygnować; po części ze względu na BHA i BHT, po części ze względu na finanse i to, że pies ma w tej chwili dobre wyniki.
Myślę nad Acaną Light&Fit albo Senior, bo u mojego drugiego psa po przejściu z Trovetu RRD na Acanę Lamb&Apple poprawiło się trawienie; Senior ma 33% białka i 14% tłuszczu, Light&Fit 35% białka i 10% tłuszczu. Co jest ważniejsze przy zwyrodnieniu wątroby, niższa ilość tłuszczu czy białka?
A może po prostu jej też zarzucić L&A, ma 27% białka i 15% tłuszczu (nie za dużo...?) i skład nawet lepszy niż Senior czy L&F?

Link to comment
Share on other sites

Przy schorzeniach wątroby kluczowy jest niski poziom tłuszczu. I myślę, że tak jak u ludzi dobrze jest podawać kilka mniejszych posiłków niż 1-2 normalne. Ja niestety przerabiam AIH na własnym dziecku, więc na psich tych przypadłościach się za bardzo nie znam, ale tłuszcz jest wielce beeee.

Link to comment
Share on other sites

Z ciekawości poszłam sprawdzić na worku Trovetu zawartość tłuszczu, żeby porównać go z Acaną. Padłam. 17%! Acana Light&Fit ma 10, taką ilość tłuszczu mają tylko Acany bezzbożowe i ta dla psów pracujących...
Zaczęło mnie teraz intrygować, czemu ta karma jest przeznaczona dla trzustkowców i wątrobowców.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']no właśnie,rc gastrointestinal low fat ma 7%[/QUOTE]

Tak, tylko on jest polecany przy problemach trzustkowych, jelitowych.

Royal Hepatic dla wątrobowców ma tłuszczu... 16% :crazyeye:

Czy ja źle widzę, czy skład karm weterynaryjnych zaprzecza zaleceniom dietetycznym przy danych chorobach? :razz: Bo jeśli przy zwyrodnieniu wątroby mój pies ma dostawać mało tłuszczu, to wolę mu dać dobrą składowo Acanę Light&Fit, która ma go 10% niż niby weterynaryjne kukurydziano-ryżowe wynalazki, które mają tłuszczu 16-17%...

Link to comment
Share on other sites

Trochę tłuszczu trzeba podawać, ale ludziom są zalecenia do surówki czy sałatki łyzkę oleju dziennie. Na surowo. Smażeliny oczywiście odpadają (ale kto psu kotlety smaży ;)). Może tu tkwi "haczyk"? Ogólnie wiadomo,że wątroba najbardziej wykańcza się na przerobieniu tłuszczu, dla trzustki znowu kluczowe jest rozciągnięcie w czasie (żeby nie było gwałtownych wyrzutów insuliny) trawienia błonnika. W sumie nie ma diety typowo wątrobowej, po prostu lekkostrawnie każą jeść. Ja muszę kombinować, bo i wątroba i trzustka u dziecka jest rozwalona- więc z jednej strony dieta wysokobiałkowa, z drugiej nie. Do jednego schorzenia pieczywo pszenne, do drugiego razowe. Jedziemy na razie na gotowanym, serkach białych (1,5%), jogurtach- nie wolno podawać tego nabiału "0%". bo ważny jest wapń. Do tego potas i magnez. My to jeszcze sterydy musimy. U ludzi leczenie początkowe trwa min. 2 lata, a ja widzę,że wasze futrzaki szybko schodzą z leczenia. Hepatil jest powiem...takie sobie lekarstewko, najmocniejsze jest Essenitale Forte.. Nie zaszkodzi, ale nie leczy tylko ciut łagodzi objawy. W wątrobie zachodzą zmiany, które mogą się cofnąć i takie, które zostają na całe życie. I o te głównie trwa zazwyczaj walka.
Ja bym jednak zeszła z tłuszczu.

Link to comment
Share on other sites

Z tłuszczu to i ja chcę teraz zejść i na pewno będę karmę zmieniać monitorując przy okazji jak się mają wyniki enzymów wątrobowych.
U mnie kwestia taka, że pies już nie jest młody, ma 12 lat i te zmiany raczej się nie cofną - wątroba jest zwyrodniała, poprzerastana tkanką łączną, prawdopodobnie na skutek przebytych dwóch babeszjoz i leków, które pies dostaje codziennie od kilku lat (tarczyca) - stanów zapalnych wątroby nie mieliśmy, wątroba po prostu jest "zjechana" przez wiek i powyższe czynniki.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Martens']Z ciekawości poszłam sprawdzić na worku Trovetu zawartość tłuszczu, żeby porównać go z Acaną. Padłam. 17%! Acana Light&Fit ma 10, taką ilość tłuszczu mają tylko Acany bezzbożowe i ta dla psów pracujących...
Zaczęło mnie teraz intrygować, czemu ta karma jest przeznaczona dla trzustkowców i wątrobowców.[/QUOTE]
Rozmawiałam o tych karmach z Franka lekrzem gdyż sama byłam zainteresowana karmą coprawda nie na wątrobę ,a na serce.Lekarz nie jest jakimś przeciętnym wetem, ustawiają się do niego kolejki,ciągle jeździ na nowe kursy,ma jeszcze swoją przychodnię-no jednym słowem budzi zaufanie.No i się go pytam na wstępie-royal czy hills.I co słyszę?Nic.:lol:I tu moje zdziwienie.Dlaczego?Bo nie ma żadych badań(mówię tu akurat o karmach dla sercowców)które potwierdzałyby skuteczność takiej diety a cena jest nie adekwatna do jakości.Polecił albo zwykłą karmę albo gotowane,chude jedzenie be przypraw z naciskiem na to drugie bo jak tłumaczył ' ludzie po zawałach serca też nie jedzą magicznych suchości tylko normalną , racjonalną dietę'Moje zdziwienie sięgnęlo zenitu:evil_lol:Wychodze z gabinetu a tam w poczekalnie oszklone szyby z hillsem:lol:Uwielbiam ludzi któży zachowują zdrowy rozsądek.Zrezygnowałam z tej karmy-130zł za 5 kg , dla mojego psa max. na 3 miesiące.Nie warto.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...