Jump to content
Dogomania

Balbina.

Members
  • Posts

    2100
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

Converted

  • Biography
    sobą ;)
  • Location
    Bydgoszcz
  • Interests
    psy,fotografia,dobra muzyka

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Balbina.'s Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

17

Reputation

  1. Akurat hodowla restart ma bardzo drogie szczeniaki- pisałam do nich maila wiosną i cena była dla mnie zaporowa ;) Chyba żadna hodowla yorków w Polsce nie przeprowadza badań pod kątem chorób genetycznych czy innych typowych dla rasy, więc hodowle będą się różnić głównie osiągnięciami wystawowymi psiaków, no i ceną.. Z kujawsko-pomorskiego mogę polecić tę: http://koral-fci.com/pl/ hodowlę, znam hodowczynię osobiście, wiem ,że dba o swoje psy i nie traktuje ich przedmiotowo, ale cena zapewne też przekroczy te 1300 zł ;)
  2. Elf- w mojej wypowiedzi chodziło mi raczej o takie właśnie rasy jak york, chihuahua czy maltańczyki- popularne miniaturki :) I myślę ,że tu jest największy problem ze znalezieniem porządnej hodowli, w przypadku mniej znanych ras, jak choćby takie właśnie bichony jest już zupełnie inaczej ;) I nie rozumiem jak można chcieć za szczeniaka 4000zł, nie wykonując PODSTAWOWYCH badań, choćby prześwietlenia RTG tchawicy, które kosztuje maksymalnie 50zł,sama je wykonywałam u mojego "yorka", bo wychodzę z założenia,że im szybciej wykryta choroba, tym lepiej. Tak samo miał badane serce czy rzepki. I nie wyobrażam sobie, żeby nie zrobić tych prostych badań jeśli zakładałabym hodowlę i rozmnażałabym te psiaki. To samo tyczy się psychiki- byłam ostatnio na wystawie krajowej- nie było wiele yorków- bodajże 10. Połowa z nich stała z podkulonym ogonem i ani myślała,żeby iść po ringu, jeden rzucił się z kłami na wierzchu na stojącego obok ringu labradora. Na stronach internetowych hodowli trudno znaleźć zdjęcia yorków w innej sytuacji niż tylko na wystawie. Nie rozumiem takiego szalonego przejęcia się wyglądem(choć i ten u yorków coraz bardziej kuleje) przy totalnym zaniedbaniu kwestii psychiki czy kwestii zdrowotnych.
  3. o właśnie! Tak jest choćby z yorkami- dwa, czy trzy lata temu,kiedy okazało się ze mój nie rasowy "york" ma poważną wadę serca napisałam maile do kilku - wydawałoby się - najlepszych hodowli yorków w Polsce z zapytaniem czy badają przyszłych rodziców psiaków pod kątem chórów charakterystycznych dla rasy -m.in wypadające rzepki czy zapadajaca się tchawica. Otrzymałam odpowiedzi,ze nie badają bo:nie ma takiego obowiązku, gdyby pies był chory,to nie mógłby uczestniczyć w wystawach (szczeniak w tej hodowli kosztuje 4000 ;) ),jedna hodowczyni zapewniała ze kontroluje stan zdrowia szczeniąt i tylko jednemu wypadła rzepka; ) w dodatku z psychiką tych małych piesków z prestiżowych hodowli tez nie jest najlepiej - są coraz bardziej niestabilne emocjonalnie i lekliwe.
  4. Znalazłam coś takiego, tekst autorstwa lek.wet. Doroty Sumińskiej: Zapotrzebowanie bytowe zdrowego dorosłego, 10-kilogramowego niepracującego psa na białko wynosi ok. 4-6 dkg; jest to odpowiednik mniej więcej 10-15 dkg mięsa, a więc ilości niewielkiej. Zapotrzebowanie bytowe to podstawowe zapotrzebowanie niezbędne do przemiany fizjologicznej w organizmie bez dodatkowych obciążeń. Zatem zapotrzebowanie pokarmowe psów pracujących jest mniej więcej dwukrotnie większe. Dobowa porcja przeciętnego, zdrowego, niepracującego 10- kilogramowego psa powinna zawierać po równo mięso, węglowodany i warzywa. A więc jeśli podajemy 10-15 dkg mięsa (ew. z dodatkiem innych produktów białkowych), to podajemy 10 dkg węglowodanów i 10 dkg warzyw. Kierujemy się w tym przypadku zdrowym rozsądkiem. Trzeba uwzględnić także apetyt i temperament psa. Zwierzę, które spędza większość dnia w domu, ale jest bardzo żywe i ruchliwe, może mieć trochę większe potrzeby. Pomocny będzie schemat: 1-2 dkg mięsa na 1 kg masy ciała psa/dobę. - 1 dkg/ kg masy ciała – psy duże - 2 dkg/kg masy ciała – psy małe Czyli na dzień dla naszych psiaków wychodziłoby po 100 g mięsa, 100 g wypełniacza i 100 g warzyw.. JA daję więcej mięsa i mniej reszty, bo mój psiak jest trochę mniejszy, ale ogólnie chyba porcja wychodzi w miarę proporcjonalna do tego co jest tutaj napisane ;)
  5. Chyba jestem w podobnej sytuacji :) Generalnie staram się mojemu psu(york,4kg) dawać jak najbardziej zróżnicowane posiłki- mam pomrożone kawałki mięsa,po ok. 120 g- rozmrażam je, gotuję, do tego dodaję łyżkę startych surowych warzyw i łyżkę(czubatą) wypełniacza. Z mięs daję golonki z indyka, udka z kurczaka, udka z kaczki,wołowinkę,najlepiej dobrze poprzerastaną i oczywiście ryby- najczęściej daję łososia, odkrajam kawałek ze swojego,"obiadowego" i krótko gotuję. Z warzyw za dużo nie daję- właściwie to tylko marchew, pietruszka, kalarepa. Z wypełniacza- płatki owsiane, ryż. Dla mojego psa to jest wystarczająca ilość, ma w misce suchą karmę, ale nie dojada- jak dawałam ok. 100 g mięsa i nie dawałam wypełniacza- dojadał, zwiększyłam porcję i żywi się już tylko gotowanym ;) Na razie też się sama uczę co i jak dawać, mój psiak też był na mieszanym jedzeniu- rano karma, później trochę ugotowanego mięsa, ale miałam problem ze znalezieniem dobrej karmy- po acanie, orijenie miał rewolucje żołądkowe, a royalem nie chcę go już karmić ;) Jak przygotowuję te mięsa to zawsze daję mu do obgryzienia chrząstki np. z golonki z indyka, teraz myślę jak dawać nabiał no i jaki olej stosować- czytałam o oleju z łososia,może zamówię jakąś małą butelkę na próbę..
  6. Dziękuję Wam baardzo za odpowiedzi :) Dzisiaj ugotowałam mu mięso z golonki z indyka z płatkami owsianymi i marchwią, mięsa daję ok. 60%, warzyw 20% i wypełniacza też 20%. Wszystko robię "na świeżo" i na razie nie ma żadnych rewolucji żołądkowych :) Pies bardzo lubi jogurty naturalne, twarogi- wszystko zjada. Ile razy w tygodniu dać mu taki nabiał? Może jeszcze jakieś żółtko jajka by się przydało? Zamówię mu do tego ten suplement na serce, i myślałam o jakimś oleju, może z łososia?
  7. Czy sa tu jacys wlasciciele charcikow wloskich lub osoby troche znajace sie na rasie?Wczoraj na wystawie psow widzialam kilka takich charcikow i szczerze mowiac bardzo mi sie spodobaly,od wczoraj przekopuje internet i charakter tych pieskow tez wydaje mi sie fajny-od dawna szukalam jakiegos aktywnego pieska,z ktorym mozna "cos" robic ale znajdowalam tylko duze psiska..Bardzo spodobal mi sie weimar,ale podpbno bywa dominujacy i nie jest tak prpsto go wychowac..Czy charcik bedzie latwiejszy do okielznania?Czy on moze jak normalny pies np. Biegac za pileczka, naczytalam sie ze przy skoku z kanapy moga zlamac lape i juz sama nie wiem :)) z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi i przepraszam za brak polskich znakow,mam nadzieje ze mimo wszystko tekst bedzie rozczytywalny :)
  8. Margo chyba tak właśnie zrobię. .W jakich proporcjach mniej więcej gotujesz swojej psinie? Ja musiałabym gotować maksymalnie raz na dwa dni,ale w sumie sobie też gotuje codziennie wiec to nie byłoby problemu żeby odkroic kawałek mięsa czy ryby tym bardziej ze pies mały ;) Co o tym myślicie? Czy potrzebna są jakieś dodatkowe witaminy do takiego jedzenia?
  9. Witam. Dzisiaj byłam z moim psiakiem(7 letni yorkopodobny stworek ;) ) u weterynarza na kontrolnych badaniach, pies od 5 lat ma zdiagnozowaną wadę serca(kardiomiopatia przerostowa) i weterynarz zasugerował zmianę karmy na typową dla psiaków z takim schorzeniem. Przeglądałam karmy różnych firm- chyba najpopularniejsze to hill's i RC... Z tego co widzę takie karmy mają mało białka,a więcej tłuszczu- a mój psiak ma małą nadwagę, czy to nie zaszkodzi? Dodam,że pies ma bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, każda zmiana w żywieniu powoduje w najlepszym wypadku luźną kupę, a często po prostu wymioty. Planowałam "przerzucić" go na jakąś zdrowszą karmę typu acana, niestety- po małej paczuszce pies załatwia się 4 razy dziennie, a dzisiaj zwymiotował całą poranną porcje. Bardzo więc proszę o pomoc, już nie wiem co wybrać, w tej chwili kończy worek hillsa adult mini- wszystko jest na nim ok, no poza składem.. Dla ułatwienia wkleję składy RC i hillsa dla "sercowców" RC CARDIAC SKŁAD: ryż, suszone mięso drobiowe, mąka kukurydziana, tłuszcze zwierzęce, gluten kukurydziany, proszek jajeczny, hydrolizat białka zwierzęcego, pulpa buraczana, olej rybny, włókno roślinne, sole mineralne, olej sojowy, drożdże, fruktooligosacharydy, wyciąg z zielonej herbaty (źródło polifenoli), wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny). SKŁADNIKI ANALITYCZNE: Białko surowe: 26% - Oleje i tłuszcze surowe: 20% HILLS H/D SKŁAD:Śruta kukurydziana, śruta z pszenicy, mączka z kurczaka i indyka, tłuszcz zwierzęcy, olej roślinny,podroby, suszone jaja, celuloza, cytrynian potasu, fosforan dwuwapniowy, węglan wapnia, suplement L-karnityny, chlorek potasu, tauryna, DL-metionina, tlenek magnezu, L-tryptofan, witaminy i pierwiastki śladowe. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony do stosowania na terenie UE. SKŁADNIKI ANALITYCZNE: białko-16,2%, tłuszcz 18,2% Przeglądając karmy hillsa znalazłam jeszcze wersję d/d, skład wydaje mi się trochę lepszy, też niewiele białka,ale mniej tłuszczu niż w powyższych. HILLS D/D SKŁAD:Śruta ryżowa, mączka z kaczki, tłuszcz zwierzęcy, kurczak hydrolizowany (niska masa cząsteczkowa), olej roślinny, celuloza olej rybi, chlorek potasu, sól, cytrynian potasu, DL-metionina, tauryna, węglan wapnia, witaminy i pierwiastki śladowe. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony dostosowania na terenie UE. SKŁADNIKI ANALITYCZNE: białko:17%, tłuszcz:14,3% Z góry baaardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, są dla mnie na wagę złota, ponieważ sama siedzę już którąś godzinę przeglądając psie karmy i wciąż stoję w punkcie wyjścia ;)
  10. royal canin mini adult light- 8zł/kg!!! :D Mogę sprzedać dowolną ilość, mam ok. 4 kg :)
  11. Tak, tak, całe 4 kg psa ;) Z dość wrażliwym żołądkiem- niestety, ani BARF, ani gotowane się u nas nie sprawdziło- co chwilę były biegunki, wymioty, chyba ,że gotowałabym na bieżąco świeżutkie mięsko i tego samego dnia by je dostawał- wtedy tak, było OK, ale już rozmrażane czy przechowywane w lodówce 2 dni- rewolucje żołądkowe ;) Dlatego szukam jakiejś przyzwoitej karmy, bo jesteśmy na royalu(aż wstyd się przyznać...) od ok. roku, kiedy straciłam cierpliwość do eksperymentowania w psim żarciu. Teraz szukam znów, chciałabym coś o dobrym składzie, a wszystko jest takie udziwnione- a to jakaś lawenda, mięta, a to pieczone mięsko i już sama nie wiem...
  12. Dziękuję Furie :)) Myślałam o karmach z rybą-TOTW pacific stream, acana pacific a, orijen six Fish :) najmniej białka i tłuszczu ma TOTW,tylko zastanawia mnie to pieczone i wędzone mięso. .Co o tym sądzisz? Poczytam o Marp'ie,wczoraj w zoologicznym dorwa łam smakołyki firmy alfa spirit,skład tez jak na smakołyki wydaje mi się bardzo ok :)
  13. Widzę ,że wypowiadają się tu osoby znające się na rzeczy,więc proszę o poradę- co lepsze dla psa, 6 lat, z tendencją do tycia- acana, TOTW czy( i tu jestem najmniej przekonana) orijen? :)
  14. nie mogę wysłać pw ;)

  15. Nowa cena-royal canin mini light, mam 4 kg, może sprzedać dowolną ilość, cena-10zł/ kg ! :)
×
×
  • Create New...