Jump to content
Dogomania

Zaropiałe oczy u psa


Malwa774

Recommended Posts

Stan zapalny - do weta, kropelki i po sprawie. Nie przemywać herbatą, domowymi wywarami, etc.

Czasami jednak przyczyna bywa bardziej złożona - niektórym psom bardziej ropieją oczy na jakimś rodzaju pożywienia - moim np. na Acanie; zdarza się że przejściowo ropieją też po zjedzeniu twardej kości, po spacerze na zapylonej łące, przebywaniu w zakurzonym pomieszczeniu przy remoncie, itp.

Link to comment
Share on other sites

Nie myślałam od razu że to mogłaby być jakaś choroba.
Więc żeby tej ropy nie było brałam nawilżałam chusteczkę letnią wodą i przemywałam psu oczy, ale jeżeli stan się nie poprawi zapytam się weterynarza co należy zrobić.

Na jeszcze jednym z psich for polecono mi kropelki do oczu Dicortineff, i napisano mi że to może być również uczulenie lub zapalenie rogówki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Malwa774']Nie myślałam od razu że to mogłaby być jakaś choroba.
[/QUOTE]
[quote name='Malwa774']
Na jeszcze jednym z psich for polecono mi kropelki do oczu Dicortineff, i napisano mi że to może być również uczulenie lub zapalenie rogówki.[/QUOTE]

Jaaasne nie ma jak leczyć psa na forach internetowych, o genialne rady tak łatwo, że az miło, sami fachowcy od siedmiu boleści.
Nie wiadomo kompletnie co się dzieje ale czemu mimo to nie polecać kropli z antybiotykami, tak na wszelki wypadek . Przecież przy okazji można się popisać przed innymi ,że zna się nazwę jakiś kropli do oczu.
A później grzybice , szczepy oporne, cięzkie zapalenia rogówki - ale kto by się tam przejmował .A juz na pewno nie autor takich wspaniały rad - on juz dawno jest w kolejnym miejscu ze swoją zbawienną radą i cięzko pracuje na laury "starego wyjadacza" wiedzy wszelakiej.
Jak widac na wszystkich forach to samo:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rafantynka']Przemywanie oczu naparem ze świetlika nigdy nie zaszkodzi, a może pomóc. Tak powiedział mi kiedyś weterynarz :)[/QUOTE]
Otóz mylisz się. Przemywanie oczu czymkolwiek jak nie wiadomo z jakiego powodu oczy ropieją może zaszkodzić i to nawet bardzo.
Oko to delikatny i wrazliwy na wszelakie infekcje i uszkodzenia mechaniczne narząd a lekką ręką "ordynowane" domowe sposoby i odwlekanie wprowadzenia własciwej i skutecznej terapii gdy patologiczny stan nie jest tylko chwilowym podrażnieniem a przechodzi w chroniczną niedyspozycje to przepraszam, że mówię wprost ale głupota i lekkomyślność.
Z dwojga złego jak juz ktoś ma taką awersję do wetów że nawet chorego psa tam nie zaprowadzi:angryy:to lepiej nic nie robic niż lac w oko jakieś przypadkowe płyny, napary czy inne mikstury.
Świetlikiem czy herbatą a najlepiej czystą przegotowaną wodą to można co najwyżej wyczyścic OKOLICĘ oka z zaschniętej wydzieliny ale nie aplikować cokolwiek na własna rękę bezpośrednio na spojówki

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jak mojej bokserce ropiały oczy i zadzwoniłam do weta czym jej to mogę przemywać, bo do przychodni wet mogłam pójść dopiero następnego dnia, to powiedział żeby przemywać oko torebką zaparzonej herbaty. Nie wiedział jeszcze co psu dolega, więc herbata nie powinna zaszkodzić. Ale to chodzi oczywiście o zmywanie ropy w okolicach oczu.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Calibri][SIZE=3]Tak jak przedmówcy proponuje przejść się do weta, lepiej dmuchać na zimne. Moja sucz codziennie rano ma śpioch w oczkach, byłam z tym u lekarza ale on ją obejrzał i powiedział to dlatego, że to piesek długowłosy, a ja na noc zdejmuje jej kitkę i wiadomo kłaki w gały włażą. Wystarczy przemyć przegotowaną wodą i uczesać, a pies jak nowy.;) [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To nie musi być choroba tylko tak może mieć w genach. Niektóre rasy mają tak (np. maltańczyki, cavalier king charles spaniel, shitz tzu etc.), że im ropieją oczy, bo to jest ich taki "codzienny rytuał". To tak jak u ludzi, to że ropieją oczka to nie znaczy, że jesteśmy chorzy, tylko tak mamy. A więc po pierwsze: dowiedz się czy rasa twojego psa jest taka, że im naturalnie ropieją oczka. Jeśli tej rasie po prostu ropieją to przemywaj oczka solą fizjologiczną, którą można kupić w aptekach i sklepach zielarskich za ok. 20 gr. Możesz również przemywać letnią, przegotowaną wodą; ale nigdy "surową", czyli nieprzegotowaną". A jeśli nic nie znajdziesz to po prostu idź do weta i się zapytaj :)
Krok po kroku jak przemywać (może cię to zainteresuje, jak robię to ja mojemu maltankowi) Ja przemywam jej jak śpi, bo wtedy jest najbardziej grzeczna i mam całe pole do manewru :)
1. Namaczam wacik przegotowaną, letnią wodą albo solą fizjologiczną - musi być cały dobrze namoczony.
2. Tak samo jak ściągamy sobie ropę ściągamy wacikiem bardzo delikatnie ropę i zwilżamy ją.
3. Później możemy zdjąć pozostałości ropy palcami :)
Dla lepszego efektu jak masz białego psa można mu trzeć koło oczku solą, ale ja tego nie robię, bo to jest bardzo szczypiące i chyba bolesne.
Można też zakrapiać oczy kroplami ze świetlikiem (znajoma, która ma shitz tzu zakrapia i nic mu nie jest) co spowoduje, że nie będą mu tak ropieć oczka, ale po dłuższym stosowaniu takich kropli może się coś stać z błoną, czy jakoś tak :)
Myślę, że pomogłam i przepraszam za tak wyczerpującą odpowiedź. Myślę, że zawarłam w mojej wypowiedzi wszystko :)
[B]
[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mój ma to co jakiś czas, byłam u weta i mam kropelki, może też być sól fizjologiczna, których od czasu do czasu używam. W naszym przypadku najczęściej powodem są niewielkie urazy - pies jest świrnięty i na spacerach biega jak szalony po różnych krzaczorach także, lub też jakieś drobinki piasku lub ziarenek z traw. Powodem ropienia może być też śnieg, częściej w połaczeniu ze słońcem.
Niestety może to być też choroba i potrzebne będą krople z antybiotykiem, więc najlepiej udać się z tym do weta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...