Jump to content
Dogomania

żywienie


martulka22

Recommended Posts

[quote]to wmuszać mu na siłę Eukanubę? ona wygląda jak królicze bobki :P pachnie zupełnie nieapetycznie.[/quote]Eukanuba nie jest jedyną karmą na rynku. Poszukaj tam, gdzie ci dowioza na zamówienie, niech przywioza próbki paru karm i zobacz co będzie smakować twojemu psiakowi.

Co do pedigree i innych polskich karm mam takie zdanie jak mów wterynarz - DO ŚMIECI! Jeżeli pies jest na gotowej karmie, to lepiej zapłacić więcej niż mieć problemy ze zdrowiem psiaka. Sam na własne oczy widziałęm kundelka po pudlu, który przez całe życie jadł Pedigree or chappi. W wieku 5 lat zachowywał sie jakby miał dosłownie conajmniej z 13. Zaznaczam, [b]po pudlu[/b], a jak wiemy, pudle są bardzo żywe do późnego wieku. Bardzo mu smakowała ta karma. Poleciłem zmianę na... nie pamiętam już na jaką, ale z wyższej półki. Pies po pół roku jedzenia porządnej karmy zachowywał sie jak na psa przystało.

[quote]w ogóle wiecie, czasem jak się czyta forum, to wydaje się, jakby psy były jakimiś istotami z kosmosu, które sobie w żaden sposób nie poradzą na ziemi bez człowieka, bez extra karmy, extra zabiegów itd...
czy to nie jest trochę przesada? przecież ludzie jedzą i mieszkają o wiele gorzej i dożywają sędziwego wieku.
Ja nie mówię, żeby psy wygnać na mróz do budy, albo karmić chlebem ze smalcem. Ale chyba psieski to nie są aż takie chucherka? [/quote]po pierwsze, masz rację - nie poradzą sobie bez człowieka, chyba, że dzikie psy, na dzikim terenie. Po drugie, traktujemy psy jak te chucherka, swojemu dziecku też będziesz dawać/dajesz najlepsze jedzenie w miarę możliwości, nie? To samo z ciuchami, zabawkami itp. Chyba, ze wolisz mu dać kawałek drewnianego kloca i niech się bawi, bo przecież nie jest chucherko, poradzi sobie, dzieci parę lat temu się tak bawiły i żyły.

Kolejna sprawa, to to, że jeśli chodzi o karmy typu pedigree kontra karmy z wyższej półki, to raczej nie patrzy się na to, że to karma dla chucherka, które sobie nie poradzi na innej, tylko na ZDROWIE!

[quote]O ile wiem, sznaucery to stara rasa. Wiejska, zajmowała się łapaniem szczurów. Chyba nie potrzeba im takich francuskich przysmaków?? [/quote]Z tym, że w tych czasach nie przejmowano się psem, nierzadko musiał sam sobie zapewnić jedzenie, Pchły? to tylko pies. Złe samopoczcie? To pies przecież, co on tam czuje. Zdrowie? Nie dożyje 5 lat? Aaaa, kupie nowego, po co mi stary pies.

[quote]I czy nie jest tak, że pies instynktownie wie, co jest dla niego najlepsze i to mu własnie smakuje?[/quote]No w tym wypadku mnie rozbawiłaś. Pies instykntownie zjada zatruty kawałek mięsa, czy jest on dla niego najlepszy? Pies instynktownie przebiega przez ruchliwą ulicą za innym psem, czy to dla niego najlepsze? To samo z karmą. To nie są wilki w swoim pierwotnym domu, tylko psy wyhodowane przez człowieka, poniekąd uzależnione od człowieka.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[B]Sznycelek[/B] żeby Ci zobrazować jak istotne jest właściwe żywienie podam Ci przykład:
Znajoma fryzjerka trymuje i strzyże sunię sznaucerka średniego p&s, która od lat cierpiała na alergię skórną. Właściciel chodził do weta, ale takiego, który nie umiał poradzić sobie z tym problemem :shake: , nie wnikam w wiedzę tego weta. Fryzjerka proponowała, żeby gość udał się do innej lekarki weterynarii, nawet proponowała do jakiej, ale klient uparty rad nie słuchał :shake: . No to znajoma jeszcze proponowała mu, żeby zmienił karmę, bo kupował jakąś najtańszą w sklepie spożywczym za przysłowiowym rogiem, ale właściciel wiedział swoje :diabloti: :diabloti: :diabloti: . Trwało to lat 8. suka się poważnie rozchorowała i wtedy właściciel pofatygował się do innego weta :angryy: , który zrobił badania i okazało się, że suka ma problemy z wątrobą :shake: . Leczenie to jakieś leki oraz droga dieta firmy Hill’s , okazało się przy okazji, że fryzjerka miała rację, przy okazji leczenia wątroby ustąpiła alergia :roll: . Suczka nadal żyje, ma teraz 11 lat, tylko po co męczyła się przez lat 8 :shake: , no i przypuszczam, że kłopoty z wątrobą również spowodowane były karmą :shake: .

Wybór należy ofkors do Ciebie, jak będziesz karmić swoje psy, ale wniosek chyba jest oczywisty :roll: .

Link to comment
Share on other sites

[quote]Wybór należy ofkors do Ciebie, jak będziesz karmić swoje psy, ale wniosek chyba jest oczywisty [/quote]nie do końca:
[quote]12:22:54 GG# 112###
... ja chce dbac o swego psa
tylko jak mam wywalac 70 zl na karme, ktorej on nie rusza, jesli w sklepie jest taka za 20 ktorą on je, to logika podpowiada 'kup tą za 20"[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sznycelek'] to wmuszać mu na siłę Eukanubę? ona wygląda jak królicze bobki :P pachnie zupełnie nieapetycznie..[/quote]

To pies ma ją jeść, a nie Ty.

[quote name='Sznycelek']w ogóle wiecie, czasem jak się czyta forum, to wydaje się, jakby psy były jakimiś istotami z kosmosu, które sobie w żaden sposób nie poradzą na ziemi bez człowieka, bez extra karmy, extra zabiegów itd...
czy to nie jest trochę przesada? przecież ludzie jedzą i mieszkają o wiele gorzej i dożywają sędziwego wieku. ..[/quote]

Mam jedno pytanie: po co w ogóle kupiłaś sobie psa? I to w dodatku takiej rasy, o sierść której trzeba systematycznie dbać: koszty fryzjera, szamponów, odżywek do sierści, grzebieni, trymerów ....... .

Nie wspominając o dodatkowych kosztach np. na zabezpieczeniu przed kleszczami, szczepieniami, ewentualnymi witaminami.

I akurat koszty "ekstra karmy" mają się nijak do n.p. kosztów leczenia psa, gdy zachoruje, bo karma którą "tak lubi, a kosztuje 20 złotych" podrażni mu tak przewód pokarmowy, że weterynarz będzie musiał doprowadzić psa do takiego stanu (zastrzyki, kroplówki, leki itd), aby w ogóle można mu było podać leczniczą karmę weterynaryjną.
A taka karma to dopiero kosztuje.:placz:


[quote name='Sznycelek'] Chyba nie potrzeba im takich francuskich przysmaków?? ..[/quote]

Proponuję puścić go luzem, niech sam o siebie zabda, może coś upoluje, jakąś mysz lub szczura (w końcu sznaucery kiedyś mieszkały w stajni) nie trzeba go będzie karmić, bo sam przecież wie co jest dla niego najlepsze. :diabloti:

[quote name='Sznycelek']I czy nie jest tak, że pies instynktownie wie, co jest dla niego najlepsze i to mu własnie smakuje? Np. jedzenie trawy... skądś pies czuje, że mu to dobrze zrobi.[/quote]

A na co ma mu ta trawa dobrze zrobić? :crazyeye: Pies to nie koza, żeby jadł trawę dla przyjemności, je ją wtedy, kiedy ma kłopoty z przewodem pokarmowym.

Link to comment
Share on other sites

Wiecie, liczyłam na fachową poradę, np. skąd wziąć próbki karm?? (może was stać na kupowanie 3kilowych worów eukanuby po 70 zyla po to, by ją wywalic, bo pies ją obchodzi szerokiem łukiem. Mnie nie stać.
Liczyłam na podpowiedź, która karma jest najlepsza (czy najdroższa zawsze jest najlepsza???) która najbardziej smakuje psom.
Liczyłam na SPOKOJNE I POZBAWIONE ZLOSLIWOSCI wyjasnienie, co zlego jest w karmach popularnych typu Pedigree.

[b]Liczyłam na życzliwość[/b]. Nawet zachęcona dostepnością uzytkownika czarne gwiazdy zaklikałam do niego na GG. W zamian doczekałam sie opublikowania treści prywatnej rozmowy, czym wspomniany uzytkownik wystawił sobie łatkę niewychowanego, próżnego cwaniaczka bez krzty taktu!

Widzę, że lepiej tu o pomoc nie prosić, bo zaraz jest się zakrzyczanym, niemal oskarzonym o znęcanie nad zwierzętami. Odpowiadacie arogancko, złośliwie i z niesamowitym poczuciem WYZSZOSCI!
Ja znam okreslenie na takich jak wy: "wyżej sra niż d... ma"

Link to comment
Share on other sites

[quote]Wiecie, liczyłam na fachową poradę, np. skąd wziąć próbki karm??[/quote]Ja ci pisałem skąd wziąć.

[quote]Liczyłam na podpowiedź, która karma jest najlepsza (czy najdroższa zawsze jest najlepsza???) która najbardziej smakuje psom.[/quote]Masz parę razy napisane! Nie ma najlepszej i najsmaczniejszej. Tak trudno to zrozumieć? Jednemu psu będzie smakowała eukanuba, innemu nie, koniec, pies tez ma gusta.

[quote]Liczyłam na SPOKOJNE I POZBAWIONE ZLOSLIWOSCI wyjasnienie[/quote]Sądzę, że cięzko komukolwiek na spokojne wyjasnienie jak tobie sie mowi,a ty dalej w zaparte

[quote]co zlego jest w karmach popularnych typu Pedigree.[/quote]Tez masz napisane pare razy na tym forum, przeczytaj jeszcze z dwa razy

[quote]Widzę, że lepiej tu o pomoc nie prosić, bo zaraz jest się zakrzyczanym[/quote]jak sie ta pomoc odrzuca to zapewne tak.

[quote]niemal oskarzonym o znęcanie nad zwierzętami.[/quote]:lol:

[quote]Odpowiadacie arogancko, złośliwie i z niesamowitym poczuciem WYZSZOSCI! [/quote]Ah, jak ja lube komplementy

[quote]Liczyłam na życzliwość. Nawet zachęcona dostepnością uzytkownika czarne gwiazdy zaklikałam do niego na GG. W zamian doczekałam sie opublikowania treści prywatnej rozmowy, czym wspomniany uzytkownik wystawił sobie łatkę niewychowanego, próżnego cwaniaczka bez krzty taktu! [/quote]Ciesz sie, ze reszty nie upublikowalem, bo dopiero by cie zjedli. A życzliwi wszyscy są, do czasu zapewne :]

[quote]Ja znam okreslenie na takich jak wy: "wyżej sra niż d... ma"[/quote]joł joł :cool3:

edit, ale slodka wiadomosc dostalem teraz na gg. Nie bede sie znizal do twojego poziomu. Ani razu cie nie nawyzywalem, a ty mnie pare razy juz tak ;)

Link to comment
Share on other sites

[B]Sznycelek [/B]jeśli faktycznie interesujesz się tanim żywieniem "swojego pupila" (nie bez kozery piszę to w cudzysłowie ponieważ nie znam twego stosunku do zwierzęcia) to zamiast się wdawać w przepychankę i obrażać się oraz innych proponuję abyś się przedstawił i podał jakieś namiary na siebie (np. e-mail) to otrzymasz niemało wiedzy na ten temat. Ale to podkreślam - jeśli naprawdę chcesz. Mogę ci udostępnić dość sporo wiedzy na ten temat oraz konsekwekcji błędów w żywieniu ale to nie tutaj na forum bo niepotrzebnie bym go tylko zaśmiecał. Najpierw musisz zdobyć podstawowe wiadomości o składnikach pokarmowych i ich pochodzeniu abyś mógł zrozumieć DLACZEGO tania karma dla psa jest gorsza od drogiej i z czego to wynika. Niestety mylnie pojąłeś instynkt psa co do tego co jest dla niego dobre jak również podejście do karmienia psów na przestrzeni wieków. Zapewne posiadasz psa ozdobnego z rasowej hodowli i wybacz ale z psem dzikim ma on niewiele wspólnego delikatnie rzecz ujmując. Zjawisko hodowli psów wystawowych i ozdobnych to raptem historia ostatnich 120 lat i co tu dużo mówić osobniki mocno wysublimowane nijak nie przystające trybem życia do psa dzikiego.
Jeśli chcesz tanio żywić to najkrócej ujmując zacznij mu gotować (to nie jest żart). Najtaniej to mięso drobiowe ( w hurtowni poniżej 2 zł/kg) oraz makaron ( jakieś 1,5 zł/kg) zamiennie z ryżem. Oczywiście delikatny dodatek warzyw wskazany. Możesz to uzupełnić raz na czas witaminami, serem białym itd. ale to już jak zdobędziesz o tym pojęcie.
Pozdrawiam - MarekM

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Jestem posiadaczką trzeciego już sznaucera olbrzyma.Pierwszy był karmiony gotowanym ( za jego czasów karm nawet nie było ) i dożył w dobrym zdrowiu prawie 12 lat.Drugi z kolei był,za radą veta,karmiony karmami ( Bosch,Eukanuba,Acana,Chicopee ) i umarł w wieku 6 (!) lat na raka wątroby.Do 6-ego miesiąca życia dostawał gotowane,ale póżniej,gdy przeszliśmy na karmę,po kilku miesiącach okazało się,że pies już gotowanego nie toleruje ( biegunka ).W przypadku trzeciego psa próbowałam najpierw wersji część posiłków gotowana,część karma ( Eukanuba ),niestety już po kilku miesiącach okazało się,że pies przestał przyswajać gotowane ( biegunka i wymioty ) i może jeść tylko samą karmę.W zeszłym roku po problemach zdrowotnych próbowaliśmy przejść na gotowane,ale niestety nie dało się.W związku z tym mam następujące pytania:
- jak to robicie,że wasze psy mogą jeść i gotowane i karmę,bo to aż dziwne,że już u drugiego mojego psa jest to wykluczone
- i dla mojego spokoju,czy ktoś z Was też karmi wyłącznie suchą karmą i może potwierdzić,że na takiej diecie jego pies/psy dożywają długich lat?Bo niestety ja osobiście nie znam takiego przypadku...:placz: a jak znowu będę się musiała przedwcześnie żegnać z moim psem,to...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ashley- mam podobny problem. Moja suka rowniez jest karmiona suchą karmą: poczatkowo Eukanuba, teraz od ok roku Royal Canin... w wieku ok 5-8 miesiecy dostawała tez czasami gotowane ale potem (po problemach żoładkowych) przeszlismy tylko na karme RC Intestinal... Przy każdej probie podawania gotowanego jedzenia (albo prosciej mowiac innego niz sucha karma) sunia ma straszne problemy zdrowotne - biegunki i wymioty z krwią.
Jeden wet powiedzial mi ze to kwestia zbytniego "urasowienia"... inny lekarz ( i do tej opini bardziej sie skłaniam) powiedzial ze u Kiwi żoładek tak przyzywczaił sie do jednego rodzaju pozywienia ze teraz niczego innego poza karmą nie toleruje. - był nawet kiedys (jakies 2 lata temu) artykuł na temat plusów i minusów zywienia gotowanym i karmą (w MP albo w PP)... i niestety ale karma wyszła mniej korzystnie- wlasnie głównie ze względu na to ze pies "przestawia się" na akceptacje tylko jednego rodzaju żywnosci...

Link to comment
Share on other sites

Czyli to,co i u nas,lekarz najpierw podejrzewał problemy z trzustką,a potem okazało się,że to nietolerancja pokarmowa.Albo suche,albo biegunka i wymioty.Znam sporo psów karmionych mieszanym jedzonkiem i wszystko jest O.K.,ale żaden z nich nie jest sznaucerem.
No to może ktoś mnie pocieszy i powie,że karmi swoje psy wyłącznie suchym,a one w zdrowiu przekraczają wiek lat dziesięciu?:help1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ashley']Znam sporo psów karmionych mieszanym jedzonkiem i wszystko jest O.K.,ale żaden z nich nie jest sznaucerem.[/quote]

Mój jest :loveu: Od zawsze karmię go mieszanym - rano chrupki, wieczorem gotowane (a obecnie nawet surowe, bo dostaje pseudoBARFowo kości z mięsem). Jest okresowo na samym suchym (jak gdzieś wyjeżdżamy), ale potem bez problemu (i z wielką ochotą :eating: ) wraca do gotowanych lub surowych "kolacyjek". Generalnie żołądek ma stalowy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mój pies nie ma problemu z mieszaniem karmy z suchym. Nigdy nie było problemów po zjedzeniu ryżyku. Możliwe, że to dlatego iż jadł ryż do 6 miesiąca życia, niestety co jadł do 3 miesiaca to ja nie wiem :roll:
Od maja jadł Eukanubę, a teraz przerzucamy się na PRO PLAN - jakoś bardziej mu smakuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja mam staruszka karmionego tylko suchym.
Co prawda nie jest to sznaucer.
Moja suka - DOG NIEMIECKI (papierowy) skończyła we wrześniu 10!!! lat.
Jedyne jej problemy zdrowotne to stawy - silne zwyrodnienia. Ale karma nie ma na to wpływu. Może poza j/d, która poprawia stan stawów u psów z osteoarthritis, ale kosztuje majątek (wyszło by ok 430zł/m-c)

Druga moja dożyca ma skończone 6 lat i ma się zupełnie dobrze i też wcina tylko suchą.

Obie suki w tej chwili jedzą: purinę Dog Chow/ Ariona / Acanę.
W okresie rozwoju jadły obpowiednio: Eukanubę i Royala.

Trzecie suczysko ma 1 rok i też je tylko suche. Pierw Bento Kronen, a od 6 miesięcy Acanę.

Najmłodsze suczysko, sznaucerka olbrzymka 8m-cy też je tylko suche - Acanę.

Poza szo, u którego nie próbowałam) mogę podawać gotowane - nic się nie dzieje.

Żadne z moich psów nie maja i nie miały nigdy problemów "żołądkowych"


Ważne by nie wprowadzaś szczeniętom zbyt wcześnie suchej karmy. Suchą rozmoczoną mogą jeść od ukończenia 3 tygodnia.
Suchą suchą dopiero ok ok 7-8 tygodnia.
Przy zbyt wczesnym podaniu dochodzi do przerostu błony śluzowej żołądka i stąd w dorosłym życiu problemy z wymiotami

Pozdrawiam
Karolina :
Greta, Madlen, Fifi, Haza

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Jest to już stary temat ale napisze. Ja karmie moją miniaturę Ekanubą i nie narzekam ja ani mój piesek. Zdarzało się że dostawała coś innego nawet Friskies po którym po sierści było widać że jej nie służy a jadła go chętnie. Próbowałem też ProPlan i Selekt Gold i też jadła ale konsystencja kup miała wiele do życzenia. I teraz jesteśmy cały czas przy Eukanubie tylko czasami zmieniam raz kurczaczek a raz jagnięcina. A co mi tam niech ma.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem przereklamowana to ona nie jest. Ja muszę jechać 50 km żeby kupić 3 kg bo w moim mieście niema. A w odpowiedzi dostaje "jest Royal" gdzie półki wypchane po brzegi albo Profilum Bardzo dobra karma podobno. No cóż moja psina nie je tego ani tego.

To sie nazywa MONOPOL

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karol']Moim zdaniem przereklamowana to ona nie jest. Ja muszę jechać 50 km żeby kupić 3 kg bo w moim mieście niema. A w odpowiedzi dostaje "jest Royal" gdzie półki wypchane po brzegi albo Profilum Bardzo dobra karma podobno. No cóż moja psina nie je tego ani tego.

To sie nazywa MONOPOL[/QUOTE]


no to mądry sklep, skoro nie sprzedaje Eukanuby:lol: ja też bym nie sprzedawał:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

ja akurat co do jakości karm się nie wypowiadam mojemu psu eukanuba pasuje i ja wcina. I też nie mam zastrzeżeń do BOZITY z tego co widzę to robisz tylko krypto reklamę i chyba ją nawet sprzedajesz nie wnikam nie mój interes.:razz:;)

A czy jest droga ?? Są droższe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karol']ja akurat co do jakości karm się nie wypowiadam mojemu psu eukanuba pasuje i ja wcina. I też nie mam zastrzeżeń do BOZITY z tego co widzę to robisz tylko krypto reklamę i chyba ją nawet sprzedajesz nie wnikam nie mój interes.:razz:;)

A czy jest droga ?? Są droższe.[/QUOTE]

Robię kryptoreklamę? haha jak Cię tak drażni link do sklepu gdzie jest opis karmy, to już zmieniłem na inny:diabloti:
zostało mi 5kg bozity z kurczakiem - mojemu psu, który jest alergikiem, ona nie służy, więc.. patrz podpis:diabloti:

Tak są droższe karmy, ale warte swojej ceny......

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LeCoyotte']no to mądry sklep, skoro nie sprzedaje Eukanuby:lol: ja też bym nie sprzedawał:diabloti:[/quote]

A czemu?
Ja karmię Royalem. Jak skończymy wór to spróbujemy eukanubę bo przysłali na jakiś kupon promocyjny żeby już szczenie na swoją stronę przeciągnąć:cool1:
Dostałam też na próbę 10 kg nutra nuggets, ale mój pies jej nawet kijem nie chce ruszyć. Czasami sprawdzam na znajomych psach w parku czy mają na nią ochotę, ale dotąd żaden się nie skusił. Chyba wyjątkowo niesmaczna musi być skoro nawet jako próbkę aż 10 kg dają :grin:
A ja teraz uknęłam z 10 kg karmy która tylko mi miejsce zajmuje :shake:

Mogę wymienić nutrę na eukanubę, royala czy jakąś inną jeśli ktoś ma ochotę.

Link to comment
Share on other sites

mowienie ze eukanuba jest BE jest na Dogo modne :evil_lol::evil_lol:

ja karmie eukanuba juz wiele lat i psy dorosle i szczenieta i jest to najlepsza karma jaka do tej pory uzywalam - psy maja najlepszy wlos, najfajniejsze kupy i nie puszczaja baczkow :eviltong: co przy innych karmach bylo notoryczne

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LeCoyotte']taaaaa:roll:

Może Twoje psy lubią wcinać zboże z domieszką wątpliwej jakości produktów ubocznych z kurczaka :evil_lol:

Z jakimi karmami masz porównanie?[/quote]

karmilam przez dluzszy czas m.in. Purina, Belcando, Acana, Royalem

moje psy sa wszystkozerne i wszytko im smakuje wiec tym sie nie sugeruje, pozostaje mi jakosc karmy stwierdzac po ich kondycji

Link to comment
Share on other sites

LeCoyotte Z kąt ty to wszystko bierzesz. Pisałaś że Bozita nie służy twojemu pieskowi bo jest alergikiem i to jest ok. Ale jeże ja pisze i Elitasse że mojemu psu i jej nie służą żadne Royale, ProPlany, Belcando, Acana. I niewiem co jeszcze, widać to po siersci i po stolcach to ty masz czelność to krytykować, i się z tego wyśmiewać naszym zdaniem Eukanuba służy naszym psiakom. A co ile kosztuje i jeżeli ktoś chce zato płacić to niech płaci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...