Jump to content
Dogomania

Pseudohodowle - allegro - powalczymy???


anielica

Recommended Posts

[quote name='Norbitka']Mój przykład wskazuje, że są reformowalnie tylko nie są w temacie.[/quote]
Ja jednak widzę różnicę pomiędzy kimś, kto kupuje psa z pseudo-hodowli, bo "nie jest w temacie", a kimś, kto doskonale zna różnicę pomiędzy psem rasowym a nierasowym, ale decyduje się na zakup tego drugiego, ponieważ zamiast 2.000 zł, woli płacić 300 zł (z pełną świadomością tego, że piesek może mieć wady genetyczne i nadmierną agresję oraz tego, że schroniska pękają w szwach - między innymi przepełnione takimi właśnie "prawie rasowymi").

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie zlinczujcie mnie za te amstaffy :oops:
Ale trafiłem na kolejną "perełkę":
[URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83411134"]http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83411134[/URL]

[CENTER][B][FONT=Courier New, Courier, mono][COLOR=black]WITAM WSZYSTKICH NA MOJEJ AUKCJI[/COLOR][/FONT][/B]
[B][FONT=Courier New][COLOR=black]POSIADAM PIESKA RASY AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER Z RODOWODEM[/COLOR][/FONT][/B]
[B][FONT=Courier New][COLOR=black]JEST GOTOWY POKRYĆ SUCZKE TEJ SAMEJ RASY [COLOR=red]NIEKONIECZNIE Z RODOWODEM[/COLOR][/COLOR][/FONT][/B]
[B][FONT=Courier New][COLOR=black]>>>MIŁOŚĆ ZA MIŁOŚĆ<<<[/COLOR][/FONT][/B]
[B][FONT=Courier New][/FONT][/B] [/CENTER]
[LEFT][COLOR=black]Może ten pies ma nawet licencję hodowlaną?[/COLOR]
Czy w takim wypadku ZK może cofnąć psu licencję na krycie??[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

to moja próba tekstu, prosze o uwagi, poprawki, bo chyba za ostro napisałam... i za długo?

[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B]Zanim kupisz psa, zastanów się przez chwilę! [/B]Jeżeli nie zależy Ci na psie rasowym, przygarnij kundelka ze schroniska. Jeżeli chcesz rasowca (w schronisku też bywają), kupuj u rzetelnego hodowcy! Pies rasowy sprzedawany za grosze to często pies z pseudohodowli – nastawionej na zysk, krzyżującej rodzeństwo (wady genetyczne!), gdzie suki rodzą bez odpoczynku, a psy trzymane są w złych warunkach. To nie miłośnicy psów – to producenci! Sprawdź warunki, z jakich bierzesz psa! Nie przyczyniaj się do rozmnażania – wiele psów w schroniskach czeka na dom![/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

o to chodzi ale twój tekst to grozba
uwazaj:mad:
ludzie tego nie lubia, są przekorni.
wg mnie powinno być łagodniej i bardziej wzruszajaco.
np. mozesz kupić pieska bez rodowodu ale czy wiesz, że sunia która urodziła ci pociechę rodzi bez przerwy, czesto przez całe życie nie widzi nic poza swoja klatką...... itd.

Link to comment
Share on other sites

ok np.
tekst przy aukcji z adopcjami

wolisz pieska rasowego? tylko do kochania? Suczka, która będzie mamą Twojego maleństwa rodzi szczeniaczki jak maszyna, nie zna spacerów ani dotyku ręki, czesto świat ogląda zza krat klatki, chcesz takiego malucha? nie wierzysz? Oni na tobie zarabiają. I śmieją się z ciebie.

nie mam talentu ale do mnie cos takiego przemawia

Link to comment
Share on other sites

A może tylko bannerek z jakimś mało przyjemnym zdjęciem przemęczonej suni w kojcu z małymi i hasło, które dawałoby do myślenie i zapraszało do kliknięcia na bannerek i zapoznania się bliżej z tym co może nieść ze sobą taka hodowla(tylko trzeba by było na jakijś stronie to umieścić, a nie wiem czy takie "kampanie" są legalne, chociaż z drugiej strony można zrobić właśnie taką oficjalną kampanię w necie przeciwko).

Link to comment
Share on other sites

Wystawie chetnie osobna AUKCJE INFORMACYJNA na ten temat :diabloti:

z przyciagajaca rubryka, zeby jak najwiecej osob to przeczytalo

z bardzooooo pouczjacym textem, mieszanka mosii i anielica.

Prosze o pomoc w sformuowniu odpowiedniego textu.

Ogladajac aukcje z :

cockier spanielkami
[URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84327265#photo"][IMG]http://photos.allegro.pl/photos/128x96/84/8432/843272/84327265[/IMG][/URL] [URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84327265#photo"][COLOR=#800080]powiększ[/COLOR][/URL] [URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84327265#photo"][IMG]http://www.allegro.pl/site_images/1/0/common/zoom.gif[/IMG][/URL]
[FONT=verdana, arial, helvetica, sans-serif][B]@@@COCKER SPANIELE SZCZENIĘTA@@@ (numer 84327265) [/B][/FONT]



owczarkami kaukazkimi

[URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83981325#photo"][IMG]http://photos.allegro.pl/photos/128x96/83/8398/839813/83981325[/IMG][/URL] [URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83981325#photo"][COLOR=#800080]powiększ[/COLOR][/URL] [URL="http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83981325#photo"][IMG]http://www.allegro.pl/site_images/1/0/common/zoom.gif[/IMG][/URL]
[FONT=verdana, arial, helvetica, sans-serif][B]Sprzedam urocze szczeniaki Owczarka Kaukazkiego (numer 83981325)[/B][/FONT]



przebywajacymi w strasznych warunkach widocznych na zdjeciach
chcialabym w jakis sposob pomoc tym bedactwom :-(
a jednoczesnie zaszkodzic tym pseudo :angryy: zeby ewentualni chetni zrezygnowali.

Prosze o pomoc

Link to comment
Share on other sites

daisy, aukcję informacyjną osobną Ci zamkną :( Od razu Cię podkablują do obsługi allegro. Nawet za to, że nic nie sprzedajesz... Dlatego właśnie myślę o dodatkach - gdzieś na dole każdej aukcji...

dobry jest również pomysł ze stroną internetową, na któej zamieścilibyśmy informacje na temat pseudohodowli.

a pod aukcją można by wtedy dać bannerek:

zanim kupisz psa, koniecznie przeczytaj!

Link to comment
Share on other sites

Napisze do allegro i zapytam ;)
Widzialam tam wczesniej kilka aukcji o charakterze informacyjnym.

Sprobowac nie zaszkodzi, do tej pory tylko kupowalam, teraz czas na sprzedaz :angryy: :mad: potrzebna mi jest jakas ksiazka, o pieskach no i oczywiscie " text uswiadamiajacy"

Link to comment
Share on other sites

daisy, pamiętaj o tym, że allegro ma procent od sprzedaży, na pewno większy od aukcji za 200 zł, niż z takich, gdzie oddajemy psy za złotówkę.
myslisz, że zprzystaną na Twój pomysł odstraszania handlarzy i kupujących :roll:

trzeba się spokojnie zastanowić co zrobićm - żeby sobie nie zaszkodzić.

tekścik - tak, banner z linkiem do strony - tak, ale oficjalna walka z handlarzami - niekoniecznie...

Link to comment
Share on other sites

to, co tu piszecie, teoretycznie jest słuszne, ale w praktyce... Greven, masz rację z tymi amstaffami; w tzw. hodowlach nierodowodowych psy nierzadko są źle utrzymywane, acz nie zawsze (!); I nie możecie wrzucać di jednego worka tych, którym np. poradzono pokryć suńkę z papierami dla ocalenia jej przed ropomaciczem, ten zaś, nie wiedząc, że to i tak nic nie pomoże, kryje ją czym prędzej, a więc poza kontrolą związku kynologicznego, po czym musi przecież coś zrobić ze szczeniętami (o które najczęściej dba jak o własne dzieci); To jedna rzecz; Druga to etyka hodowców rodowodowych; Wybaczcie, ale ja się w tym wszystkim dawno pogubiłem, bi kiedy czytam na dogo, że ktoś kryje "martwym repeoduktorem", to skąd mam mieć pewność, że mkój dog niemiecki nie jest potomkiem jakiegoś "przemieleńca" z pseudohodowli. Kupiłem kiedyś dalmatyńczyka ze wspaniałymi papierami (dwie należące do najlepszych w Polsce linie - przynejmniej według tych opinii fachowych, które mnie były znane). I co? - Ano potrzech latach lekarze (wielu ich było!) załamali ręce, bo pies był zwyczajnie chory psychicznie, i to jak! Marzył mi się przy tym nieszczęśniku byle jaki kundel, byle bez tego świra, którego miał mój potomek interchampionów; Wtedy powiedziałem: nigdy więcej!
Z trzeciej znów strony - czy chcecie powiedzieć, ze pies jest wtedy dobry, kiedy pochodzi ze schronu? Przecież to bez sensu. Psy rasowe w schroniskach też są - ale skąd one się tam biorą i dlaczego ze schronu warto takiego uratować, a z pseudohodowli - nie? Ja np. rozmawiałem z pewną panią, która swoją suńke wykupiła z takiej "pseudohodowli" tylko po to, żeby ją wyratować (zapłaciła kilkaset zł) - czy to źle? A co się z tymi szczeniakami stanie, jeżeli nie zostaną sprzedane? Ja w żadnym razie nie popieram bezmyślnego rozmnażania psów (w ogóle jestem zdania, ze zbyt luźno jest to kontrolowane również przez Zw. Kyn.) A kundle to co - nie są masowo i samorzutnie rozmnażane? Co niby ma dobrego zrobić takie "uświadamianie", o jakim mówicie? Z jednej strony efekt przerasowienia, z drugiej bezdomność kudli, a z trzeciej pseudohodowle, które tak jak i "hodowle", różnicują się na wiele sposobów, a psy po obu stronach bywają źle, czasem bardzo źle, traktowane. Jakbyście nie "uświadali", te stworzenia są na świecie i zasługują na miłość człowieka nie mniej, niż te, które miały wątpliwe "szczęście" znaleźć się w schronisku. Apel o "niekupowanie" w pseudohodowlach jest po pierwsze bezcelowy (w praktyce), po drugie niehumanitarny (wbrew miłości do psów, które żyjąw kojcach, na łańcuchach i ich los nie różni się od losu schroniskowych nieszczęśników. Co chcecie osiągnąć tymi z pozoru szczytnymi hasłami? Jeżeli psiaki, które rodzą się w pseudohodowlach nie będą z nich w jakiś sposób zabierane (a jak dotąd możliwe jest to tylko za sprawą wykupu), to albo będą lądować w schroniskach (spotkałem np. kiedyś taką ośmiomiesięczną dalmatynkę w schronie szczecińskim), albo w strasznych warunkach będą wegetować, tak samo jak w schronach, albo będą ordynarnie mordowane. Ja naprawdę nie wiem, co i jak o tym wszystkim myśleć. To nazbyt złożone i skomplikowane wszystko jest:shake:

Link to comment
Share on other sites

moze i jest troche racji w tym co mowisz, ale gdybym ja w ostatnim momencie nie zmieniła zdania (czytając jakieś psie artykuły na internecie gdzie żal mi się zrobilo psów w schronach) to dzis mialabym bokserka albo benka z pseudohodowli a nie kochanego kundelka ze schronu. dla mnie papiery byly niepotrzebnym wymyslem i gadżetem dla snobów. teraz dopiero mi sie powoli otwierają oczy chociażby czytając to
[url]http://www.arka.strefa.pl/rasa.html[/url]
warto żeby więcej ludzi po prostu znało różnicę i świadomie dokonało wyboru czy chcą nabijać kase pseudohodowlom, które niszczą dorobek rasy "produkując kiepskiej jakości szczeniaki" z wadami, niepewnym pochodzeniem i domieszkami innych ras, czy chcą mieć 100% pewność że ich psiak to psiak rasowy "z pieczątką". jeśli nie zależy im na papierach albo ich nie stać, mogą też szukać takiej rasy w schroniskach czy na stronach adopcyjnych albo szukać w hodowlach osobników niewystawowych, dużo tańszych- tylko trzeba o tym wiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Problem jest trudny i chyba nierozwiązywalny.Wydaje mi się że jedyny sposób na pseudohodowców to "załatwienie" tej sprawy odgórnie odpowiednimi przepisami.A nie ma takiego państwa na świecie, które zabroni rozmnażania zwierząt.
Też chciałabym żeby były tylko psy z rodowodami.Pomijając inne względy jeśli ktoś będzie miał kupić psa za "ciężkie" pieniądze najpierw troche pomyśli a i potem zastanowi się zanim spróbuje się go "pozbyć".Drogie rzeczy się szanuje.
Z drugiej strony jak wyglądają rodowodowe hodowle w Polsce można było sie przekonać nawet na stronach dogomanii.To że psiaki maja "papierki" nie znaczy wcale że są humanitarnie traktowane.Moi sąsiedzi niestety też maja "pseudohodowlę"Nie podoba mi sie to ale niewiele mogę zrobić.Przecież nie wezmę pały i nie zacznę lać po gębach.Nie ma sensu równiez nasyłać na nich nikogo bo...szczeniaki są wypieszczone i wychuchane a warunków można im tylko pozazdrościć.
Owszem uświadamiać uświadamiac i jeszcze raz uświadamiać.!!!Ale zamykając drogę do sprzedaży na Allegro narażamy równocześnie te biedne psiaki na to że jeden z drugim "hodowca"nie patrząc na mróz pojedzie na giełdę lub jakiś targ.A przecież chodzi o żeby to LUDZIE zrozumieli pewne rzeczy a nie o krzydzenie niewinnych bądź co bądź szczeniaków.

Link to comment
Share on other sites

Kara, zgadzam sie calkowicie.
dla mnie jedyne wyjscie z sytuacji to przepis/ustawa: jak ktos chce miec pieska nie do rozmnazania to obowiązkowa sterylka i do widzenia. a jak nie to niech płaci wielką opłatę hodowlaną za posiadanie psa/suki zdolnego do rozmnazania. wtedy pseudokonkurencja sie bardzo zmniejszy, nikt bez sensu nie bedzie rozmnazal kundelkow czy pseudorasowcow za 200 zl, a i niechciane ciąze nie beda takim problemem. mysle ze prawdziwi hodowcy, zrzeszeni w ZK mogliby miec jakies ulgi od tej oplaty.
pewnie beda oburzac sie ludzie ze to dodatkowy koszt taka sterylka, ale jak sie ktos zdecydowal na psa, to moim zdaniem takie koszty jak szczepienia, sterylizacja czy zakup karmy są normalne, jak kogoś nie stać to niech kupi pluszaka.

Link to comment
Share on other sites

HebaNova ten pomysl to jak utopia, nie do zrealizowania i mysle ze trzeba sie zajac inna strona sprawy - uswiadamiac
nie sadze zeby w ciaglu najblizszych 20 lat taka ustawa wogole byla rozpatrywana,niestety
piszesz ze nikt nie bedzie rozmnazal kundelkow, ale naprawde sa ludzie ktorzy kochaja kundelki, takie cos spowoduje wymarcie kundelkow

moim zdaniem az nie poprawia sie zawrunki zycia w Polsce, wzrost gospodarczy, wyzsza siła nabywcza złotowki, wyzszy status materialny ludzi to i wtedy oni zaczna byc bardziej swiadomi i nie bedzie gadania ze na rasowego mnei nei stac
a i nie ebdzie sie oplacalo hodowac kundelkow za marne pare groszy

poza tym [B]gdyby hodowcy psow z rodowodem, tez nie chcieli na tym zarobic nie byloby problemu, bo pies malej rasy nie zje w ciagu paru tygodni za 2 tys, nie kosztuje tyle tez szczepienie[/B]
to ze ktos jezdzil na wystawy wydawal na benzyne to chyba dla wlasnej przyjemnosci? nikt nie ma obowiazku jezdzic na wystawy i wydawac pieniedzy i miec szczeniakow!

problem tkwi troche glebiej - ja zaplacilem za swojego duzo - ty tez zaplac
poza tym tak naparwde ci co chca etraz na psach zarobic maja bardzo czesto wlasnie hodowle rodowodowe - po prostu zysk jest nieporownywalnie wiekszy
jesli mozna w domowych warunkach i na dobrym jedzeniu odchowac jamniki, zaszczepione i pod opieka weterynarza za 300 zl a mozna, to nie rozumiem dlaczego rodowodowe szczenie zjada za 1000 zl

tu jest problem w Polsce ludzie zarabiaja na czym sie da na psach tez
i tego sie nie uda zmienic

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale pojedźcie gdzieś na wieś i zobaczcie co tam się dzieje. Kto będzie sterylizował suki? Szczeniaki można utopić, zakopać, zabić siekierą. I oni tak robią. Dla nich to żaden problem. Jak trzeba będzie zapłacić kasę za sterylkę - to ukatrupią sukę a tej kasy nie wydadzą.
Jeśłi chodzi o pseudohodowle to tylko konsekwentnie egzekwowane przepisy mogą coś zmienić ( ale kto będzie to sprawdzać? Policja. SM? - wątpię) i tu jest pole do działania dla organizacji pro-zwierzęcej ale takiej z prawdziwego zdarzenia - nie w stylu TOZ. A takiej raczej też nie ma...
Na stworzenie jakiejkolwiek hodowli powinno być wydawane pozwolenie, taka hodowla powinna być rejestrowana a warunki hodowli sprawdzane cyklicznie.
Teraz to jest przerób i produkcja - niskim kosztem dorabiają sobie kasę. Psy są trzymane w fatalnych warunkach. Gdyby zmusić ich do poprawy tychże warunków - a co za tym idzie - wydawania większej kasy na psy - z czasem takie pseudohodowle przestałyby być opłacalne.
Takie jest moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Kyon,
pseud-hodowli, ani hodowli biorących się z bezmyślności i zabobonów (ciąża zapobiega ropomaciczu, a suczka zakochała się w piesku i będzie smutna, jak nie urodzi szczeniaczków itd.) nie da się zlikwidować ot tak sobie, a nawet gdyby się dało, pozostaje właśnie aspekt etyczny - co z tymi psami (suki matki, reproduktory, cała masa szczeniąt)?
[B]Dzikie mnożenie psów powinno się wygaszać.[/B] To wg mnie jedyne sensowne i humanitarne rozwiązanie (oczywiście na razie zupełnie nierealne, ale to takie moje myślenie życzeniowe...).

Trochę odbiegliśmy od tematu.
Uważam, że akcję uświadamiania powinno się przeprowadzić, ale z głową, żeby nie zrobić więcej złego, niż dobrego...

Link to comment
Share on other sites

zaraz sie wezme do napisania czegos... :roll:
Kiwi-hodowcy rasowców wcale nie zarabiają na psach, często nawet dokładają!
Kosz wystaw, paliwa, krycia, wszystkich papierów żeby miot mial metryki-to kosztuje. do tego karmieinie matki i małych, szczepienia,odrobaczania...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kiwi']HebaNova ten pomysl to jak utopia, nie do zrealizowania i mysle ze trzeba sie zajac inna strona sprawy - uswiadamiac
nie sadze zeby w ciaglu najblizszych 20 lat taka ustawa wogole byla rozpatrywana,niestety
piszesz ze nikt nie bedzie rozmnazal kundelkow, ale naprawde sa ludzie ktorzy kochaja kundelki, takie cos spowoduje wymarcie kundelkow

moim zdaniem az nie poprawia sie zawrunki zycia w Polsce, wzrost gospodarczy, wyzsza siła nabywcza złotowki, wyzszy status materialny ludzi to i wtedy oni zaczna byc bardziej swiadomi i nie bedzie gadania ze na rasowego mnei nei stac
a i nie ebdzie sie oplacalo hodowac kundelkow za marne pare groszy

poza tym [B]gdyby hodowcy psow z rodowodem, tez nie chcieli na tym zarobic nie byloby problemu, bo pies malej rasy nie zje w ciagu paru tygodni za 2 tys, nie kosztuje tyle tez szczepienie[/B]
to ze ktos jezdzil na wystawy wydawal na benzyne to chyba dla wlasnej przyjemnosci? nikt nie ma obowiazku jezdzic na wystawy i wydawac pieniedzy i miec szczeniakow!

problem tkwi troche glebiej - ja zaplacilem za swojego duzo - ty tez zaplac
poza tym tak naparwde ci co chca etraz na psach zarobic maja bardzo czesto wlasnie hodowle rodowodowe - po prostu zysk jest nieporownywalnie wiekszy
jesli mozna w domowych warunkach i na dobrym jedzeniu odchowac jamniki, zaszczepione i pod opieka weterynarza za 300 zl a mozna, to nie rozumiem dlaczego rodowodowe szczenie zjada za 1000 zl

tu jest problem w Polsce ludzie zarabiaja na czym sie da na psach tez
i tego sie nie uda zmienic[/quote]


Się z Tobą zgodzę. Walka z Allegro może przynieść wręcz odwrotny skutek. Wbrew pozorom, to osoby wystawiające tam psy [tak jak ja] szukające nowego domu, są tam gośćmi. Na E-bay'u nie ma żywych zwierząt.

Chcecie wymóc zakazu pseudo-hodowli? To od razu automatycznie z jakiej racji miałyby być tam psy "za złotówkę"? Każdy kij ma dwa końce.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gucio']
Kosz wystaw, paliwa, krycia, wszystkich papierów żeby miot mial metryki-to kosztuje. do tego karmieinie matki i małych, szczepienia,odrobaczania...[/quote]

a nierodowodowej matki sie nie karmi, szczeniat nie odrobacza ani nie szczepi. :roll: pewnie ze wielu wlanise pseudohodowcow tak robi ale ja mowie akurat o tym przykladzie, gdzie ludzie dbaja o szceniaki i matke ale nei mja pojecia o rodododach wlansie mysla ze to taki niepotrzebny papier. oni sprzedaja zczeniaki za 300 zl, nei wierze ze traca na tym 700 zl na szczeniaku po prostu
dla mnie wystawianie psa to [B]hobby[/B] i tak samo rozmnazanie jest czescia tego hobby, podobnie powinno byc z hodowla
jestem zdania ze[B] psy nie sa zrodlem dochodu tylko przyjemnosci, hobby - bardzo zreszta kosztownego[/B]
nierodowodowe lub niewystawianepsy tez trzeba karmic, szczepic, leczyc, kochac, wozic ze soba na wakacje i tez pochlania to koszty.

jesli ktos decyduje sie na zakladanie hodowli dlatego ze chce miec rekompensate finansowa za stracony czas, to ze lubi jezdzic na wystawy lub chce dana rase rozpopularyzowac to to jest wlasnie zarabianie na psach tylko troche ladniej wyglada bo maja rodowody i sa rasowe

kiedys ktos napisal ze roznica pomiedzy cena szczeniaka bez metryki a z metryka wynosi 30 zl, bo takie sa koszty wyrobienia metryki i tatuowania
dlaczego mozna taniej kupic"pety"? czy one sa sprzedawane ze strata? czy niezaszczepione?
niech do tego dojdzie koszt krycia rodowodowego,. nie rozumiem po prostu skad taka roznica

jak najbardziej jestem za sterylizacja suk i nierozmnazaniem nierodowodowych szczeniat, ale gdyby prawdziwym hodowcom na tym tez zalezalo obnizyliby cene szczeniakow, tak zeby nie oplacalo sie kupowac tych trzymanych w piwnicach

albo popularyzowaliby dogodne raty
wiekszosc ludzi nawet nie wie co to jest "suka na warunkach hodowlanych " tzreba sie zajac uswiadamianiem przede wszystkim i bezplatnymi sterylizacjami - finansowanymi przez urzad miasta

Link to comment
Share on other sites

oczami wyobraźni już widzę kolejki do sterylizacji...
to nierealne, 95% ludzi tego nie zrobi
u mnie w mieście wszyscy weci dalej gadają, że suka powinna mieć przynajmniej raz w życiu małe
więc jak edukować społeczeństwo, skoro nawet weterynarze są niewyedukowani
dla mnie to czcza dyskusja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...