Jump to content
Dogomania

1000 Ras psów??


Weo

Recommended Posts

Kynologii w Polsce nie da rady studiować, bo nie ma niestety takiego kierunku ;)

Zawsze myślałam, że kompetencje w kwestii wiedzy naukowej idą w parze z kulturą wypowiedzi - jak widzę nie zawsze :evil_lol:
Weo, jesteś na publicznym forum, pisząc na nim conajmniej kontrowersyjne rzeczy, o ile nie zamiary łamania prawa, licz sie i z negatywnymi komentarzami, każdy ma tu do nich prawo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[B]taks[/B] bardzo mądre słowa, dlatego przydałoby się podać źródło z którego korzystał [B]Weo[/B] pytając o 1000 ras

chyba o to chodzi:
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/American_Kennel_Club[/url]

cytat
[QUOTE]Obecnie (stan na październik [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/2004"]2004[/URL]) w AKC zarejestrowano jedynie 157 [B]z ponad tysiąca znanych ras psów[/B], a 51 ras oczekuje na zatwierdzenie (tzw. FSS). Na zasadzie wzajemności AKC uznaje rodowody psów z krajów członkowskich [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowa_Federacja_Kynologiczna"]FCI[/URL].[/QUOTE]

i teraz notka dotyczy AKC , czyli związana jest z Ameryką , a jak wiadomo właśnie Stany lubują się w hybrydach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Weo']ale jak kompetencję ile książek o psach mam jakie psy miałem w swoim życiu bo nie rozumiem[/QUOTE]

I to są kompetencje do pisania książki o psach?? Żartujesz sobie?
Ksiązki o rasach (przynajmniej te cokolwiek warte) piszą ludzie z wykształceniem zootechnicznym, z dużym doświadczeniem w dziedzinie hodowli, którzy mieli kontakt z dużą ilością psów róznych ras, z ich hodowcami i właścicielami, którzy jeżdżą i pracują, by jak najlepiej poznac daną rasę zanim ją opiszą.
Ja osobiście nie uznaję "książek o rasach" przedstawiających setki psów, bo mają one wartość jako album z ładnymi zdjęciami, a nie pozycja merytoryczna. Nie sposób po prostu poznać 300-400 ras na tyle, żeby napisać o nich coś wartościowego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Ksiązki o rasach (przynajmniej te cokolwiek warte) piszą ludzie z wykształceniem zootechnicznym, z dużym doświadczeniem w dziedzinie hodowli, którzy mieli kontakt z dużą ilością psów róznych ras, z ich hodowcami i właścicielami, którzy jeżdżą i pracują, by jak najlepiej poznac daną rasę zanim ją opiszą.
Ja osobiście nie uznaję "książek o rasach" przedstawiających setki psów, bo mają one wartość jako album z ładnymi zdjęciami, a nie pozycja merytoryczna. Nie sposób po prostu poznać 300-400 ras na tyle, żeby napisać o nich coś wartościowego.[/QUOTE]

Podpisuję się pod tą wypowiedzią w stu procentach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GPooLCLD']A tak a propos książek , to Martens nie zastanawiasz się nad wydaniem czegoś na temat żywienia psów? Wszak całe forum barfowców bazuje na Twojej wiedzy ?[/QUOTE]

Wezmę to pod uwagę i uwzględnię w planach na przyszość ;)
Na dzień dzisiejszy to ja się czuję kompetentna wydać mikro-broszurkę instruktażową dotyczącą barfowania, do książki to mi jeszcze hoho daleko... :evil_lol: [SIZE="1"]bo zmysł samokrytyki mam rozwinięty ;) a tak serio to po studiach, po spełnieniu marzeń o własnym domku i większej ilości psów i barfowej na nich praktyce - pomyślę o czyms poważniejszym; tak czy siak miło wiedzieć, że są zainteresowani i doceniają zaangażowanie :)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Wezmę to pod uwagę i uwzględnię w planach na przyszość ;)
Na dzień dzisiejszy to ja się czuję kompetentna wydać mikro-broszurkę instruktażową dotyczącą barfowania, do książki to mi jeszcze hoho daleko... :evil_lol: [SIZE=1]bo zmysł samokrytyki mam rozwinięty ;) a tak serio to po studiach, po spełnieniu marzeń o własnym domku i większej ilości psów i barfowej na nich praktyce - pomyślę o czyms poważniejszym; tak czy siak miło wiedzieć, że są zainteresowani i doceniają zaangażowanie :)[/SIZE][/QUOTE]

oj na pewno ustawiłaby się kolejka nawet po taką broszurkę.
Ale rozumiem też, że trochę czasu, wysiłku i więcej psowatych przydałoby się:evil_lol: . Doświadczenie na pewno duże już masz i co ważne obszerną wiedzę na ten temat.

Życzę pomyślnego zrealizowania planów:lol: Polska kynologia na pewno na tym skorzysta !

Link to comment
Share on other sites

Na sam pierw wyjaśnie Evl dlaczego piszę poradnik z kilku powodów:
po 1 prosze mi podać książke w której jest opis łajki,chodskiego psa czy owczarka wschodnioeuropejskiego ja w swym poradniku chcę położć nacisk na właśnie rasy które tylko w danym kraju są uznane.
Po 2 w poradnikach naogół piszą o tych samych rasach.mój kumpel ma 12 ksiąg o psach i naogół dominują w niej takie psy ja k:jamnik,bernardyn itp.Jedynym wyjątkiem jest książka evy marii kramer która kładzie nacisk na mało znane rasy.i moja książka miał być taka sama
po 3 mam kontak z wieloma psami różnych ras i rodowodowych mój sąsiad założył chodowle sznaucerów więc jakis kontaakt już mam.A co do studiowania kynologi to szukam instytutu gdzie mógłbym to robić a co do mpjich kompetencji są bardzo duże tylko nie wiem czemu Martens je podważa??.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Weo']Na sam pierw wyjaśnie Evl dlaczego piszę poradnik z kilku powodów:
po 1 prosze mi podać książke w której jest opis łajki,chodskiego psa czy owczarka wschodnioeuropejskiego ja w swym poradniku chcę położć nacisk na właśnie rasy które tylko w danym kraju są uznane.
Po 2 w poradnikach naogół piszą o tych samych rasach.mój kumpel ma 12 ksiąg o psach i naogół dominują w niej takie psy ja k:jamnik,bernardyn itp.Jedynym wyjątkiem jest książka evy marii kramer która kładzie nacisk na mało znane rasy.i moja książka miał być taka sama
po 3 mam kontak z wieloma psami różnych ras i rodowodowych mój sąsiad założył chodowle sznaucerów więc jakis kontaakt już mam.A co do studiowania kynologi to szukam instytutu gdzie mógłbym to robić a co do mpjich kompetencji są bardzo duże tylko nie wiem czemu Martens je podważa??.[/QUOTE]

a co Ty wiesz o łajkach? co Ty wiesz o OWE? Którą hodowlę znasz tych ras?

nie masz żadnych kompetencji , niestety. Czytaj, czytaj dokształcaj się, a nie pisz! To zostaw specjalistą.
Powielania już istniejących książek niema sensu

Trzeba być realistą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Weo']Na sam pierw wyjaśnie Evl dlaczego piszę poradnik z kilku powodów:
po 1 prosze mi podać książke w której jest opis łajki,chodskiego psa czy owczarka wschodnioeuropejskiego ja w swym poradniku chcę położć nacisk na właśnie rasy które tylko w danym kraju są uznane.
Po 2 w poradnikach naogół piszą o tych samych rasach.mój kumpel ma 12 ksiąg o psach i naogół dominują w niej takie psy ja k:jamnik,bernardyn itp.Jedynym wyjątkiem jest książka evy marii kramer która kładzie nacisk na mało znane rasy.i moja książka miał być taka sama
po 3 mam kontak z wieloma psami różnych ras i rodowodowych mój sąsiad założył chodowle sznaucerów więc jakis kontaakt już mam.A co do studiowania kynologi to szukam instytutu gdzie mógłbym to robić a co do mpjich kompetencji są bardzo duże tylko nie wiem czemu Martens je podważa??.[/QUOTE]

Jak rozumiem masz oszałamiającą wiedzę o tych mało znanych rasach psów? Znasz hodowców, właścicieli łajek i innych rzadko spotykanych psów? Jeśli nie to nie wiem o czym rozmawiamy. To tak, jakbym ja chciała napisać książkę o jakichś baaardzo rzadkich roślinach, czerpiąc swoją wiedzę z Wikipedii i internetu ogólnie. Brak odniesienia do rzeczywistości.

Zrozum, nie piszemy tutaj sobie, bo chcemy Ci dokopać - chcemy Ci tylko pokazać, że Twoje założenie nie ma szans na realizację w momencie, gdy znasz (czy raczej widujesz) przedstawicieli różnych ras a chcesz połozyć wyjątkowy nacisk na rasy, które zobaczysz gdzieś kiedyś na wystawie psów albo i w ogóle. Bo jak można pisać o czymś o czym się nie ma pojęcia, czego się nie ogląda latami, co nie jest Twoją prawdziwą pasją realizowaną na codzien?

Link to comment
Share on other sites

i po co zakładać nowy temat.. [url]http://www.dogomania.pl/threads/176750-ile-jest-ras?p=13804523#post13804523[/url]

[QUOTE]Hej chcę sie was spytać ile ras nie jest uznawanych przez Fci bardzo się ciekawie bo chcę zgłębićć więdzę w tych rasach co nie są uznane ale też bo pisze poradnik mający pokazać żę psy to nie tylko 400 ras z fci ale także inne psy no bo mówi się że na świecie jest około 1000 ras a moja książka ma je ukazać.
glatego proszę o spis tych ras bo co prawda założłem 2 podobne tematy ale na jeden nie opdpowiadają z kolei na 2 czepiają sie mnie o moje kompetencje ale sądze że wy jesteście spoko i że pomożecie dlatego bardzo proszę o ten spis[/QUOTE]

dostałeś tu odpowiedź na to ile jest ras.

a tak na marginesie , to jest to jedno forum. Wszyscy jesteśmy spoko i dajemy dobre rady... Tylko trzeba umieć czytać, ze zrozumieniem. Tego podobno uczą już w podstawówce :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Weo']Rasy nieuznane czyli np Owczarek wschodnioeuropejski.Chodsky pes itd.I nie stety wujek google mi tym razem nie pomógł bo wpisywałem ale nic nie było [/QUOTE]

[FONT=Times New Roman][FONT=Times New Roman]Oj kiepski jesteś nie tylko z kynologii, ortografii ale i z internetowych poszukiwań. Akurat wzorzec chodskiego pesa został zatwierdzony już w 1985 roku i jakbyś się dobrze rozejrzał na jakiejś większej wystawie w Polsce to bez problemu znalazłbyś jakiś egzemplarz tej rasy (a na niektórych wystawach niejeden), nie mówię juz o wyprawie do Czech, bo tam jest naprawdę w czym wybierać. :evil_lol:[/FONT][/FONT]
[FONT=Times New Roman]Trochę o rasach nieuznanych przez FCI, np.: [/FONT][COLOR=black][FONT=Times New Roman]Louisiana Catahoula Leopard Dog możesz przeczytać tu [URL]http://psy.olpw.com/viewtopic.php?t=1566[/URL] , różne „typy” owczarków masz tu [URL]http://www.shawlein.com/The_Standard/13_Breed_Type/Breed_Types.html[/URL] , myślę że ok 600-650 ras można spokojnie przy pomocy neta znaleźć, wymienić, opisać w paru zdaniach i wrzucić fotkę. Co do dalszych 350-400, trzeba się już nieźle orientować w kynologii + znać ludzi, którzy zdolni są przeszukać net w mniej znanych językach narodowych. [/FONT][/COLOR]
[FONT=Times New Roman]Co do studiowania kynologii, to jest już w Polsce parę podyplomówek, które zajmuja się tą dziedziną, spróbować możesz. Jedna rusza nawet od marca [URL]http://biotechnologia.zut.edu.pl/?id_strony=827[/URL] może wtedy zrozumiesz, że jeszcze nic nie wiesz o tej dziedzinie, co oczywiscie także będzie jakimś sukcesem. [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl ja'][FONT=Times New Roman][FONT=Times New Roman]Oj kiepski jesteś nie tylko z kynologii (...)[/FONT][/FONT][FONT=Times New Roman] może wtedy zrozumiesz, że jeszcze nic nie wiesz o tej dziedzinie, co oczywiscie także będzie jakimś sukcesem. [/FONT][/QUOTE]

Jak mało się wie, można się dowiedzieć dopiero zapoznając się z tym co już ktoś napisał :lol: Myślę, że nie należy [B]Weo[/B] zrażać - pisząc "książkę" zdobędzie wiedzę - a to już samo w sobie jest cenne.

Jeśli chodzi zaś o rasy psów polecam [URL="http://www.empik.com/szukaj?searchCategory=all&start=1&fr=on&pl=on&author=Hans+R%C3%A4ber&_dyncharset=UTF-8"]Hans Räber[/URL]'a - Encyklopedia psów rasowych (tom I i II). Dla mnie super. Nie tylko sporo w niej wiedzy, ale też napisana z pasją, więc świetnie się czyta.

I zgodzę się z Brezyl - żeby poznać niektóre rasy, korzystnie jest znać różne języki ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nemi']Jak mało się wie, można się dowiedzieć dopiero zapoznając się z tym co już ktoś napisał :lol: Myślę, że nie należy [B]Weo[/B] zrażać - pisząc "książkę" zdobędzie wiedzę - a to już samo w sobie jest cenne.

Jeśli chodzi zaś o rasy psów polecam [URL="http://www.empik.com/szukaj?searchCategory=all&start=1&fr=on&pl=on&author=Hans+R%C3%A4ber&_dyncharset=UTF-8"]Hans Räber[/URL]'a - Encyklopedia psów rasowych (tom I i II). Dla mnie super. Nie tylko sporo w niej wiedzy, ale też napisana z pasją, więc świetnie się czyta.

I zgodzę się z Brezyl - żeby poznać niektóre rasy, korzystnie jest znać różne języki ;)[/QUOTE]

no to jak ja sobie napiszę książkę o gotowaniu, czego robić za bardzo nie potrafię - to też będzie ok?

Ktoś kupi i się otruję ...

Zostawcie pisanie profesjonalistą ! Jak można pisać o czymś o czym niema się bladego pojęcia...


poczytaj sobie proszę , najpierw kim był owy Dr. Hans Räber i porównaj z 19letnim chłopakiem...
Mam nadzieje , że nie namawiasz go do plagiatu, bo ja tak to niestety odbieram:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Weo']Na sam pierw wyjaśnie Evl dlaczego piszę poradnik z kilku powodów:
po 1 prosze mi podać książke w której jest opis łajki,chodskiego psa czy owczarka wschodnioeuropejskiego ja w swym poradniku chcę położć nacisk na właśnie rasy które tylko w danym kraju są uznane.
Po 2 w poradnikach naogół piszą o tych samych rasach.mój kumpel ma 12 ksiąg o psach i naogół dominują w niej takie psy ja k:jamnik,bernardyn itp.Jedynym wyjątkiem jest książka evy marii kramer która kładzie nacisk na mało znane rasy.i moja książka miał być taka sama
po 3 mam kontak z wieloma psami różnych ras i rodowodowych mój sąsiad założył chodowle sznaucerów więc jakis kontaakt już mam.A co do studiowania kynologi to szukam instytutu gdzie mógłbym to robić a co do mpjich kompetencji są bardzo duże tylko nie wiem czemu Martens je podważa??.[/QUOTE]

1. Nie tam książka, tylko trzeba wziąć tyłek w troki i jechać sobie - do Czech obejrzeć chodskie pesy, do Rosji/Finlandii obejrzeć łajki... Na wystawy, przede wszystkim zagraniczne, gdzie można rzadsze miejscowe rasy obejrzeć, porozmawiać z hodowcami (przyda się znajomość jezyków) - wtedy masz szansę napisac o tych rasach coś wartościowego. Po co komu książka z opisami zerżniętymi z innej książki, jak można pisać książkę o czymś, czego się na oczy nie widziało...?
2. "moja książka miała być taka sama" - ale po co kolejna taka sama, skoro taka już jest? Nie lepiej wziąć się za coś nowego, zgłębić wybrane kilka, kilkanaście rzadkich ras, i napisać o nich opracowanie? To przynajmniej będzie miało sens, ale i tak pracy z robieniem zdjęć, zbieraniem materiałów o tych kilku rasach starczy spokojnie na kilka lat.
3. Żeby napisac coś wartościowego o rasie trzeba mieć kontakt z niejednym hodowcą, który ma psy od wielu lat, ma wiedzę i doświadczenie; także z hodowcami zagranicznymi.

Kiedy wreszcie opiszesz te swoje kompetencje? Bo jak na razie nie widzę takich, które byłyby wystarczające do pisania książki o rasach psów; wartościowe ksiązki piszą, powtarzam, ludzie z gruntowną wiedzą nie tylko kynologiczną, ale i podstawami nauk przyrodniczych, z ogromnym własnym doświadczeniem i znajomością wielu egzemplarzy danej rasy, nie na zasadzie, sąsiad ma boksera, koleżanka yorka, a dwóch kumpli amstaffy, bo Ci ludzie raczej nic nowego nie wniosą do Twojej wiedzy. I pomijając wszystko inne, żeby napisać książkę, trzeba mieć dużo do powiedzenia od siebie samego, a nie klecić teksty z kilku ksiązkowych opisów czy artykułów w internecie.
Btw myślałam zawsze, że ludzie najpierw kończą studia, potem zajmują się ich przedmiotem, zdobywają doświadczenie, i dopiero piszą książki, a nie zaczynają od nauczania świata, a potem sami się dopiero uczą :roll:

Link to comment
Share on other sites

Teraz wyjaśnie parę kwestii
1 Evl pytał się co wiem o łajkach i owczarku wschodnioeuropejskim,no co do łajki to mało mam info ale jeśłi chodzi o owaczarki wschodnioeuropejskie to mam dużą wiedze no bo w sumie jest bardzo podobny do ON tylko jest większy i ma inne kolory
2.chciałbym przyznać rację Martensowi bo cały swój pomysł przemyśłałem i w sumie ma rację bo rzeczywiście mógłbym wybrać parę rzadkich ras i coś o nich opisać.
3.Co do tego linku mówiłem o nim bo pewnego razu szukałem info o lupo italiano i znalazłem anglojęzyczną stronę na któreje był gigantyczny spis i nie tylko byly też opisy ok 800 ras
4co do jęz obcych to znam tylko niemiecki i anglika

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GPooLCLD']poczytaj sobie proszę , najpierw kim był owy Dr. Hans Räber i porównaj z 19letnim chłopakiem...
Mam nadzieje , że nie namawiasz go do plagiatu, bo ja tak to niestety odbieram:shake:[/QUOTE]

Myślę, że Dr. Hans Räber, nie urodził się jako doktor z siwą brodą i nie napisał książki bo nagle doznał olśnienia. Też miał kiedyś 19 lat, pstro w głowie i tysiące pomysłów. Ważne jest, żeby próbować.

Oczywiście, że nie namawiam do plagiatu. [U][B]Namawiam do przeczytania[/B][/U], Bo w tej Encyklopedii [B]Weo [/B]może znaleźć początek swojej przygody. Bo, tak jak to jest z encyklopediami - w tej książce jest tylko trochę, na zachętę do poznawania swoich ulubionych ras.

[quote name='GPooLCLD']Zostawcie pisanie profesjonalistą ! Jak można pisać o czymś o czym niema się bladego pojęcia...[/QUOTE]

Każdy profesjonalista był kiedyś nowicjuszem, tak jak każdy miał kiedyś swojego pierwszego psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nemi']Myślę, że Dr. Hans Räber, nie urodził się jako doktor z siwą brodą i nie napisał książki bo nagle doznał olśnienia. Też miał kiedyś 19 lat, pstro w głowie i tysiące pomysłów. Ważne jest, żeby próbować.

Oczywiście, że nie namawiam do plagiatu. [U][B]Namawiam do przeczytania[/B][/U], Bo w tej Encyklopedii [B]Weo [/B]może znaleźć początek swojej przygody. Bo, tak jak to jest z encyklopediami - w tej książce jest tylko trochę, na zachętę do poznawania swoich ulubionych ras.



Każdy profesjonalista był kiedyś nowicjuszem, tak jak każdy miał kiedyś swojego pierwszego psa.[/QUOTE]

i właśnie ten nowicjusz powinien CZYTAĆ dobrą literaturę tematyczną , rozmawiać ze specjalistami tematycznymi , a nie (na bogów) PISAĆ!

Niech się uczy , jak za 10/20 lat napiszę mi o swoich kompetencjach (ho ho ho i jakich) , to będę nawet namawiać do napisania książki , ale teraz to trochę śmieszna... zresztą kto mu to wyda ;)

Ja pisałam kilkudziesięciu stronicowy artykulik (podtemacik do pracy zbiorowej) przez prawie 3 lata.
Mimo swojego doświadczenie, wykształcenie - jeździłam po całym świecie na konferencje naukowe związane z opisywanym przeze mnie tematem. Mało tego dużo czasu spędziłam pracując przy rzeczach przeze mnie opisywanych.

Całe życie myślałam , że żeby coś napisać trzeba coś umieć a nie na odwrót...

Link to comment
Share on other sites

No dobrze ustalmy że chcę czytać literaturę to proszę mi podać tytuły tych lektur a co do wypowiedzi GpoolCDL"rozmawiać ze specjalistami tematycznymi" To prosze mi powiedzieć kto mógłby mi pomóc bo w moim rodzinnym mieście tych dwóch rzeczy niema i niestety nie dostałem odpowiedźi na swe pytanie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='CherryCook']Coś mi się nie chce wierzyć że jest ich około 1000. Moim zdniem jest ich trochę więcej.[/QUOTE]

jasne , jak dodamy wszystkie hamerykańskie hybrydy to będzie :) albo każdą rasę skrzyżujemy z każdą i powymyślamy sobie śmieszne nazwy . Dodajmy jeszcze te historyczny :) coby było więcej!


Proponuję poczytać o historii rasy Kromfohrländer. Powstała stosunkowo nie dawno . Ilsa Schleifenbaum musiała utrzymać 100 egzemplarzy psów tej rasy z zachowanym eksterierem i psychiką. Podejrzewam , że na inbreeding'u się nie skończyło a i niebezpieczny chów wsobny miał tu swój udział



[quote name='Weo']No dobrze ustalmy że chcę czytać literaturę to proszę mi podać tytuły tych lektur a co do wypowiedzi GpoolCDL"rozmawiać ze specjalistami tematycznymi" To prosze mi powiedzieć kto mógłby mi pomóc bo w moim rodzinnym mieście tych dwóch rzeczy niema i niestety nie dostałem odpowiedźi na swe pytanie[/QUOTE]

proponuję Ci , co moim zdaniem jest tutaj najbardziej pomocne odszukać bardzo dobrą, wieloletnią hodowle psów ras, które Cię interesują i poproszenie ich o informacje na temat ich psów.

Oczywiście tymże hodowcą musisz przedstawić swoje zamiary. Ponieważ jak wiadomo będziesz bazować na ich doświadczeniu.

Idź na studia o tematyce hodowlanej.

Jedź na wystawy psów rasowych tam rozmawiaj z hodowcami.

przeglądnij internet (strony zagraniczne)

Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby też posiadać psa (rodowodowego) tej rasy, o której się pisze.


Pomału spisuj wszystko, rób notatki dodawaj swoje uwagi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...