Jump to content
Dogomania

Shih tzu bez rodowodu


Mujer

Recommended Posts

Witam

Zamierzam kupic pieska rasy Shih-Tzu bez rodowodu(za drogo:-() jednak po przeczytaniu roznych opinii co do tzw.''pseudohodowcow'' mam pewne obawy.Zaufac takiemu ''hodowcy''?W ogloszeniu deklaruje,ze piesek jest odrobaczony,zaszczepiony i posiada ksiazeczke zdrowia oraz wychowywany jest w dobrych domowych warunkach.Na zdjeciu szczeniaczki wygladaja na zadbane, sa naprawde sliczne.Wiem ,ze to nie 100% czystej rasy i gdy piesek podrosnie moze minimalnie sie roznic od pieska z rodowodem.Bardziej zalezaloby mi na tym aby piesek byl zdrowy.Myslicie,ze okazanie ksiazeczki zdrowia to gwarancja,ze kupujemy calkowicie zdrowego pieska?Bardzo prosze o rade ;)Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mujer']Witam

Zamierzam kupic pieska rasy Shih-Tzu bez rodowodu(za drogo:-() jednak po przeczytaniu roznych opinii co do tzw.''pseudohodowcow'' mam pewne obawy.Zaufac takiemu ''hodowcy''?W ogloszeniu deklaruje,ze piesek jest odrobaczony,zaszczepiony i posiada ksiazeczke zdrowia oraz wychowywany jest w dobrych domowych warunkach.Na zdjeciu szczeniaczki wygladaja na zadbane, sa naprawde sliczne.Wiem ,ze to nie 100% czystej rasy i gdy piesek podrosnie moze minimalnie sie roznic od pieska z rodowodem.Bardziej zalezaloby mi na tym aby piesek byl zdrowy.Myslicie,ze okazanie ksiazeczki zdrowia to gwarancja,ze kupujemy calkowicie zdrowego pieska?Bardzo prosze o rade ;)Pozdrawiam[/QUOTE]

1. Jak kupisz pieska bez rodowodu to pewnie wydasz 2 razy tyle na jego leczenie... Pseudohodowcy nie interesują się charakterem rodziców, genetyką, zapotrzebowaniem szczeniaków, specyfiką rasy itp. Kupujesz kota w worku, szczenię z miotu pt. ' kasa ' lub ' sunia musi mieć młode '.

2. Psiaka rasowego możesz brać na raty, lub opisać hodowcy swoją sytuację finansową a może zaniży cenę psiaka ;)

3. Są tez PETy, czyli psiaki nierokujące wystawowo - z wada zgryzu, złym umaszczeniem itp. Są one rodowodowe ale za cenę bezpapierowców - zwrot kosztów szczepień, wykarmienia. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnej gwarancji, skoro nie ma świadectwa przeglądu miotu.
Odradzam, jak wielu innych, kupno nierodowodowego psa, ale jak już się uprzesz, to sprawdź przed odbiorem, w jakich warunkach żyją psy (każ się oprowadzić po "hodowli" - mam nadzieję, że pani/pan nie wyniesie Ci szczeniaka do salonu, a reszta psów w piwnicy albo stodole (zdarza się nierzadko). Popatrz też, ile ras jest hodowanych równocześnie - jeśli kilka modnych, to to na pewno fabryka psów - bezwzględnie trzymaj się z daleka. Zapytaj, co psy jedzą, a najlepiej każ sobie pokazać worki - jeśli żarcie supermarketowe, uciekaj jak najdalej - od malutkiego mają spaprane jelita, watrobę etc. Jeśli "hodowca" nie zadaje Ci żadnych pyta, tylko bierze pieniądze, wpycha psa i prowadzi do drzwi - uciekaj. Taka osoba zwierzę traktuje jak przedmiot, towar.

[B][COLOR=Black]A poza wszystkim, serio: NIE KUPUJ U PSEUDO. Wszystkie powyższe uwagi powinny Cię prowadzić do takiego wniosku.[/COLOR][/B]

I jeszcze: jeśli chcesz psa, który wygląda jak shih-tzu, dlaczego zgadzasz się na niby-shih-tzu (może inaczej wyglądać), jeśli chcesz psa, który ma charakter shih-tzu, dlaczego kupujesz podróbę, która może mieć zupełnie inną osobowość, potrzeby etc.?

To były argumenty racjonalne. A najważniejszy przeciwko pseudo, giełdom etc. jest - argument etyczny.
Przeczytaj sobie wątek "pudelkowate", w tym samym dziale. Bardzo polecam.

Link to comment
Share on other sites

A czy ten pies musi być "na zaraz"?? Nie lepiej poszperać, poszukać jakiegoś PETa? Wstrzymać się jeszcze trochę i uzbierać na psa z rodowodem, a w międzyczasie zorientować się, czy jakaś mniej znana hodowla nie ma taniej szczeniąt po przeciętnych sukach? Mówisz o kupnie bez papierów, więc nie będziesz wystawiać, nie potrzebny Ci superchampion.
Albo poszukać w schronie, jestem pewna, że w niejednym by się psiak podobny do Shi - Tzu znalazł, a nawet jak nie podobny, to i tak chwytający za serce.

Link to comment
Share on other sites

Kosztuje i karma i opieka weterynaryjna, a jak pokazują realia, pieski z pseudo najczęściej mają komplikacje zdrowotne, wiec żadna to oszczędność na dłuższą metę. A w kwestii etyki, to warto psiaka z pseudo brać pod swój dach tylko wtedy, gdy pochodzi on np. ze zlikwidowanej pseudo hodowli, wtedy nie nakręca się tego "biznesu" i nie przykłada się ręki do produkcji kolejnych psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mujer']Witam

Zamierzam kupic pieska rasy Shih-Tzu bez rodowodu(za drogo:-() [/QUOTE]


Za drogo to zapłacisz jak kupisz pieska bez papierów . W końcu będzie to kundelek . Będziesz miała szczęście jeśli w ogóle będzie podobny do shi -tzu .

W prawdziwych hodowlach są szczenięta , które nie rokują wystawowo , z powodu drobnych wad takich jak np. brak jednego zęba , czy źle rozmieszczone umaszczenie . Są to tzw. pety - szczenięta sprzedawane tylko do kochania ( niewystawowe ) po dużo niższej cenie .

Link to comment
Share on other sites

Na czym Ci najbardziej zależy?

Wybierz pseudo jeżeli;
>najważniejsza jest cena
>nie liczy się zdrowie psa
>nie liczy się wygląd psa
>nie liczy się charakter psa

Wybierz PRAWDZIWĄ ("rodowodową") hodowlę jeżeli;
>najważniejsze jest zdrowie psa
>ważny jest charakter
>ważny jest wygląd
>w razie ewentualnych problemów (Z CZYMKOLWIEK!) masz się do kogo zgłosić
>cena nie jest koniecznie ważna - można uzbierać albo wziąść na raty

Wybierz psa ze schroniska jeżeli;
>ważna jest cena psa
>"rasowość" psa nie jest na 1 miejscu



NIE popieraj pseudohodowców, [B]nie daj zarobić [COLOR=Red]oszustom[/COLOR][/B][COLOR=Black][B]!!! [/B]Prawidziwi hodowcy planują skojarzenia miesiącami, mają zdrowe psy, dobrze kojarzone, o dobrej psychice... [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Macie sporo racji;)chociaz mysle,ze nie wszystkie pieski ''pseudo'' musza byc odrazu z jakims komplikacjami,przebywajace w zlych warynkach itp
Interesuja mnie te ''pety'' Gdzie ich szukac?Przegladajac rozne stronki z ogloszeniami jeszcze sie z czyms takim nie spotkalam:pwiec gdzie tego szukac?Jezeli znacie jakeis przydatne linki to bardzo bym prosila;)
A orietujecie sie ile moze kosztowac taki shih tzu z rodowodem?Znalazlam stronke na ktorej Pani daje pisemna gwarancje na czystosc rasy.Czy to oznacza ze sa z rodowodem?Cena pieska to 700 zl



Grudziadz THE BEST
Pozdrawiam:lol:

Link to comment
Share on other sites

Po prostu dzwoń do hodowli i pytaj o pety; wiele hodowli nie ogłasza się na portalach ogłoszeniowych. Wpisz sobie np. w wyszukiwarce wp albo onetu "shih-tzu hodowle katalog".
Nie mam pojęcia, jakie są ceny shih-tzu, ale papier pt. "czystość rasy" jest z pewnością nic nie wart. :] Moc prawna czegoś takiego jest, jak przypuszczam, zerowa. O rasowości świadczy rodowód wydany przez związek kynologiczny.

Link to comment
Share on other sites

Bierz pod uwagę tylko psy z [B]metryką[/B], na podstawie której można wyrobić rodowód w ZK.
Co do ceny to pewnie taki wystawowy piesek ok. 2000-3000zł, aczkolwiek to tylko moje przypuszczenia. Ogłoszeń o "petach" [SIZE=1](strasznie nie lubię tego słowa, kojarzy mi się z wypalonym papierosem :oops:)[/SIZE] raczej nie znajdziesz. Proponuję poszukać hodowli tej rasy w Twoich okolicach, zadzwonić a najlepiej - wybrać się i porozmawiać osobiście (rozmowa nie oznacza zobowiązania do kupna psa!). Można się jakoś dogadać, może jakaś współwłasność, właśnie na raty, może hodowca coś odpuści i tym podobne. Hodowcy to też ludzie i ze zdecydowaną większością idzie się dogadać ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak jestem z Grudziadza.

Mam takie same skojarzenie papierosowe:eviltong:
No dobrze kochani;d Dziekuje za wpisy.Zaczynam poszukiwania mojego wymarzonego shih tzu:pGdybym miala jakiekolwiek watpliwosci licze ,ze mi pomozecie:lol:i nie zostane oszukana....
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Też nie lubię tego sformułowania "pet ', wolę określenie piesek do kochania , chociaż też nie jest całkiem trafione , bo przecież każdy pies jest do kochania , także hodowlany .
Przypuszczam , że hodowcy nie ogłaszają szczeniąt " petów" , bo są one jakby ubocznym produktem hodowli i właściwie nie ma się czym chwalić . Ale są to jak najbardziej rasowe szczenięta z metrykami i zdrowe . Nie spełniają tylko rygorystycznych wymagań wystawowych. Trzeba dzwonić do hodowli i pytać o szczenię niewystawowe .
Moja koleżanka hoduje lhasa apso , bardzo podobne do shi tzu . Z tego co wiem , szczenięta niewystawowe sprzedaje po dużo niższej cenie . Może zainteresuj się też tą rasą . Z tego co wiem kosztują mniej od shi -tzu , bo są mniej popularne i tym samym mniej jest zainteresowanych zakupem . Oczywiście na nic nie namawiam , nie mam w tym żadnego interesu i w ogóle nie lubię takich małych piesków - fraglesów :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

"Cena: 0,00 zł

[B]Ogł. z dnia:[/B] 2009-09-27

Uwaga
Psiak kupiony u p. "mirusi" w Kornowacu 4-go dnia po zakupie padł na nosówkę.
Pani ta ostatnio usunęła ze swoich danych nick i miejscowość. Sprzedaje szczeniaki różnych ras, mówiąc że chodowlę prowadzi jej córka. "



z ogłoszenia, niestety często zdarzają się oszuści,więc warto szukać dobrej hodowli, a tak zapytam z ciekawości,czemu akurat shih tzu, ze względu na jakieś cechy,czy co? bo może,jeśli nie zależy Tobie na rasie,to można byłoby adoptować jakiegoś psiaka, tanio, te pieniądze na psa,można przekazać na wyprawkę itp no i takei psiaki też są śliczne i kochane,ale to tylko taka sugestia :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mujer'][B][SIZE=2]Lhasa Apso-znam;)[/SIZE][/B]

W takim razie mozesz mi dac namiary :p

Gdyby cena faktycznie nie byla szokujaca to mysle ,ze bylabym zainteresowana:lol::lol:[/QUOTE]

Prześlę Ci namiary na priva . Nie znam aktualnych cen . Koleżanka hoduje lasaki prawie 10 lat. Jest to jej hobby , nie traktuje tego zarobkowo . Jednak dużo pieniędzy poświęca na wystawy ( za wystawienie psa trzeba płacić , koszty dojazdu , jeśli daleko to nocleg ). Jej zwierzyniec jest pod ciągłą kontrolą weterynaryjną , dostają dobrej jakości karmę . I jeszcze pielęgnacja długiego włosa - koszty kosmetyków . Nic dziwnego , że szczenięta nie kosztują tyle co na bazarze .
Mnie takie małe psiaki nie interesują . Być może, gdy będę w starszym wieku, ale wówczas to sobie jakiegoś ze schronu wybiorę . Miałabym ogromną satysfakcję , że pomogłam jakiemuś psiakowi , a ponieważ nie jestem wielbicielką małych ras , więc nie mam sprecyzowanych oczekiwań co do wyglądu i charakteru .
Jeśli jednak w hodowli będą za wysokie ceny , załóż wątek w dziale " psy w potrzebie -przygarnę psa ", że chciałabyś psiaka w typie . Rasowy pies w typie shi -tzu może się trafić , ale jakiś starszy . Na szczeniaka nie licz . Chyba , że nie zależy Ci na rasie , tylko , że wystarczy jakiś mały i kudłaty ?

Link to comment
Share on other sites

tak naprawde lepiej poczekac, odłozyc lub przygarnac jakas bide w typie niz kupowac pieska ktory np okaze sie pekinczykiem. Moi znajomi maja "shitzu" kupionego na targu. I na prawde jedyne co ma wsolnego z ta rasa to, to ze ma długie owlosienie. Suczka naprawde jest małym brzydalkiem, z wystajaca dolna szczeka. I na moje ma cos z tego pekinczyka.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie im bardziej popularna rasa, tym większe ryzyko, że się zostanie oszukanym na szerszą niż tylko kwestia rodowodu skalę. To, co się wyrabia w "yorkach" przechodzi wszelkie pojęcie. A shih tzu też zrobiły się dość popularne.
Wątek "pudelkowate" zakończył się happy endem, znalazł się hodowca, który ma pety do zaoferowania. Może warto by zapytać hodowców na podforum poświęconym shih tzu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...