Jump to content
Dogomania

SKANDAL,FATALNY WERDYKT, UKŁADY, NIEUCZCIWOŚĆ NA WYSTAWIE...


MSMIMI

Recommended Posts

Chodzi mi o taką sytuację że osoba postronna rozmawia z asystentem sędziego albo z samym sędzią i mówi mu że prezentowany pies jest za długi, za duży, ma zły zgryz, źle się porusza itd. Wszystko po to aby danego psa ubić :mad:. Byłam świadkiem czegoś takiego na wystawie w Katowicach. Ja tego nie słyszałam bo byłam zbyt zestresowana na ringu ale znajoma mi powiedziała bo stała koło tej osoby i wszystko słyszała. To samo tyczyło potem jej psa i nie wiadomo jeszcze ilu. W Raciborzu mimo iż ta osoba była mój pies wygrał rasę. W Krakowie jednak mój mąż zauważył że jak tylko zeszłam ze swoim psem z ringu ta osoba podeszła do sędziego i z nim rozmawiała. Jakimś dziwnym trafem mój pies nie dostał Najlepszego juniora a powinien. To samo było też z innymi psami.
Myślę że ta osoba zna pewnych sędziów i to jej pomaga ubijać inne psy. Nie wiem co ma do mnie albo do mojego psa i do innych. Ale jak widzę ja koło sędziego to mam dość. Mąż stwierdził już że jak znowu będzie to stanie sobie bardzo blisko niej i nagra co mówi.
Dlatego pytam się czy mam prawo zwrócić uwagę jak znowu takie coś się powtórzy.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 330
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Dorota_Fiszer']Moze dlatego,ze placi sie za to 100 zl i z gory wiadomo jaki bedzie final ??[/quote]

Jak tak będziemy z góry zakładać, to nie róbmy nic! Niech wystawy będą na trawnikach miejskich, organizatorzy mają mieć w d... wystawców a sędziowie sędziować jak chcą i dawać wygrać wyłącznie "szwagrom".
To tak samo jak w polityce: bezkarność rozzuchwala!
a na protest mozna się złożyć. niezadowolonych było wielu....
pozdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vella']Nie rozumiem.
Skoro na tych wystawach tak często ma się do czynienia z niekompetencją sędziów (kolejny wątek, w którym o tym czytam), ze złym ocenianiem psów, nawet z przekrętami rozmaitymi, to skąd taka nagonka, i popularne ostatnio twierdzenie pies rasowy = rodowodowy.
Rodzice rasowi, ale nie wystawiani i oto ich potomstwo to już "zwykłe kundle", a ich sprowadzenie na świat to niemal dogomaniackie przestępstwo. Słyszę wszędzie, że papierek to ho-ho, gwarancja zdrowia, urody (czyt. zgodności ze wzorcem), i w ogóle cnót wszelakich.
A tu widzę, że nie zawsze...

To co piszecie tutaj nie przekonuje mnie, że wystawy i Hodowle mają sens. :shake:[/quote]

Regulamin FCI mowi , że każdy szczeniak urodzony z rodziców rodowodowych FCI , ma i powinien miec rodowodFCI. Nigdzie nie jest napisane , ze wymagane sa wystawy.Wystawyi ich ilość jest rozna w róznych krajach a wszytskie psy to przecież jedna organoozacja FCI

[B]Kazdy szczeniak po rodzicach z rodowodem ma prawo do rodowodu,bo rodowod to swiadectwo pochodzenia a nie wystawy i oceny.

[/B]Wystawy i hodowle rejestrowane maja sens, bo wystawy to dobra zabawa , sport i pasja bez względu na ukłdy czy sa czy ich nie ma.

Rejestrowane hodowle , to tylko dla dobra naszych czworonoznych przyjacioł. Sa chronione przepisami

Link to comment
Share on other sites

jest dużo róznych organizacji nie tylko FCI
nie każdy szczeniak ma prawo do rodowodu,np.drugie krycie w tym samym roku kalendarzowym jest niedozwolone i ludzie go nie zgłaszają,takie szczeniaki rodowodu nie mają,psy muszą mieć hodowlankę żeby ich dzieci miały rodowody[przynajmniej w Polsce]
Wystawy to zabawa ale też organizowane są po to by nie rozmnażać osobników"wadliwych" ,a te najlepsze,dlatego moim zdaniem ważna jest uczciwość sędziów

Link to comment
Share on other sites

Sedziowanie w Polsce. Zostałam zapytana przez czeskich hodowców, czy u nas sędziowie moga się spotykać na kolacji, grillu z wystawcami, organizatorami wraz z psami, które będą oceniane
dzień przed wystawą, bo tak sie własnie zdarzyło niedawno w Polsce na .Zaniemiałam, ale wiem, że regulamin zabrania takich spotkań - wystawca z psami i sędzia. Takie spotkanie jest możliwe dopiero po wystawie. I tak przeczytałam w regulaminie wystaw. A jednak, taka biesiada sie odbyła kilku-kilkunastu wystawców + 2 sędziów, wiczór przed wystawą. Zbieżność wyników i ocen może być przypadkowa dzień później. Jednak nasi goście zza granicy poczuli niesmak w zwiąku z taką wystawą i osiągnietymi wynikami.Przyznam wstyd mi było, chociaż nie orgaznizowałam, ani nie uczestniczyłam w tej biesiadzie.
Czy dopuszczalne, etyczne jest takie spotkanie według Was?Wygrały psy oraganizatorki tej wystawy, byc moze calkiem zasluzenie, ale ten cien i wstyd przed goscmi zza granicy:(

Link to comment
Share on other sites

Na ostatniej wystawie byłam świadkiem pewnej sytuacji która jednak nie mnie dotyczyła ale stałam w niefortunnym miejscu przy stoliku sedziego.

wychodza psy pierwszy pies klasa młodziezy - sedzia opisuje i do pani sekretarz - dosk. Zw. Mł [B]Najlepszy Junior w Rasie !!![/B] potem wchodza inne psy potem suki i wchodzi suka w klasie młodziezy !!! No ale przecież NJwR został już wybrany wiec - suka dosk ale bez Zw. Mł bo jak można zrobić porównanie skoro już wczesniej pies wygrał :cool3: Po czym ten sam pies wygrywa Rasę - czy miał już wczesniej wpisane - nie wiem! czy zasłużenie - nie mnie to oceniać ale byłam świadkiem strasznej [B]niestprawiedliwości !![/B]

i czy na tym ma polegać sedziowanie ??

sama jestem na stazu i mam zamiar robić asystenture - czy sędziego - nie wiem czy dotrwam bo widze że jest to "ciężki" "problem".

na szczęście są sedziowie u których miałam przyjemność sekretarzować i oni będą dla mnie wzorcem - na przyszłość :multi:

Link to comment
Share on other sites

Co do biesiad z sędziami przed wystawą: to chyba zależy od oddziału. W oddziale , w którym działa moja przyjaciółka trzymają się zasady, że organizatorzy nie zgłaszają swoich psów na organizowane przez siebie wystawy właśnie po to żeby nie było potem takich dwuznacznych sytuacji! Czyli można.

Link to comment
Share on other sites

jovi ale czasem są psy z hodowli sędziego, które zgłosił ich obecny właściciel, a nie sędzia[a znowu zabronić właścicielowi np na międzynarodówce?]
i teraz pies piękny -wygrywa, przegrani zaraz gadają że to dlatego bo z hodowli
pies przegra-zawsze znajdzie się nie zadowolony, a bo sędzia sie nie zna
wszystkim nie dogodzisz
a co za różnica bankiet przed czy po i tak bedą gadać bo sędzia znał napewno wcześniej ....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dropka']ta sama wystawa co powyzej,suka wychodzi w kl młodzieży,przegrywa,po chwili wychodzi już jako suka z klasy pośredniej i będąc jedyna dostaje dosk i CWC,mało tego w porównaniu z suczką z młodzieży zostaje NSwR,dziwne,skandal,niemozliwe?sama nie wiem jak to sie mogło stać,moze to nowy trend?chyba każdy by tak chciał,w kilku klasach jednoczesnie i a nóz widelec gdzies sie uda ;o)[/quote]

Słuchajcie, mi się to wgłowie nie mieści po prostu!!! :crazyeye: Jeśli tak się faktycznie dzieje to dlaczego się wszyscy nie skrzykniecie i tego nie upublicznicoe?! Tak nie może się dziać dłużej:angryy: . Przecież to my/wy hodowcy nakręcamy tą całą machinę kynologii!!!!!!!! Gdyby nie my - kynologia by nie istaniała. Może czas zacząć upominać się o swoje prawa i racje???? Na forum mozna sobie gdybać i się żalić do bólu. Reklamacja werdyktu kosztuje 100 zł. To dużo, ale jakby taką reklamację złożyło parę osób jako jedna to byłby to niewielki koszt. Poza tym jest jeszcze FCI w Belgii. Są przepisy i regulaminy - trzeba działać a nie pisać. Z pisania wychodzi tylko pieniactwo. Z działania - efekty najczęściej, pod warunkiem, że są uzasdnione. Przecież wchodząc na ring można wziąć dyskretnie dyktafon!!! I tak ziarnko do ziarnka. Związek Kynologiczny w Polsce jest instytucją prawną (choć to Stowarzyszenie) w pełni odpowiadającą za swoje działanie. A więc w myśl prawa może źle świadczyć swoje usługi i ponosić za to konsekwencje.
Jeśli więc dzieją się takie maniany to po co o tym pisać? Po co tu bic pianę? Lepiej działać!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Clou']wiem tylko po co daje sie psiakowi 1 lokatę i ocenę doskonałą jeżeli nic po za tym dla mnie to troszkę bez sensu:cool1:[/quote]

Ja też tego nie rozumiem choć wiem, że takie jest prawo! Moim zdaniem jesli nie ma się zamiaru dać CWC to powinna byc ocena doskonała ale BEZ LOKATY! Lokata I, złlty medal powinoen byc adekwatny z CWC. Jesli nie to bez lokaty. Po co drażnic i nie wiem co cobić.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta']Ja też tego nie rozumiem choć wiem, że takie jest prawo! Moim zdaniem jesli nie ma się zamiaru dać CWC to powinna byc ocena doskonała ale BEZ LOKATY! Lokata I, złlty medal powinoen byc adekwatny z CWC. Jesli nie to bez lokaty. Po co drażnic i nie wiem co cobić.....:mad:[/quote]
OK. ale jak ocenic, kiedy jest tylko jeden - czterech egzemplarzy w stawce. a lokata byc musi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta']Ja też tego nie rozumiem choć wiem, że takie jest prawo! Moim zdaniem jesli nie ma się zamiaru dać CWC to powinna byc ocena doskonała ale BEZ LOKATY! Lokata I, złlty medal powinoen byc adekwatny z CWC. Jesli nie to bez lokaty. Po co drażnic i nie wiem co cobić.....:mad:[/quote]

CWC to tytuł uznaniowy i nie rozumiem oburzenia, że sędzia daje I lokatę z ocena doskonałą,ale bez CWC...

Link to comment
Share on other sites

Ja nie jestem tym w jakikolwiek sposób oburzona. :lol: Twierdzę tylko, że jak dla mnie, lokata I powinna być adekwatna z jednoczesnym przyznaniem CWC. Bo skoro pies jest aż tak doskonały, żeby otrzymać "złoty" medal, to z założenia jest wart również CWC. A jeśli nie jest wart CWC - po co mu przyznawać "złoty" medal... Dla mnie to taka trochę "sztuka dla sztuki", "błędne koło". A do oburzenia pod tym względem to mi bardzo daleko.
Oburzyłam się jedynie tym, że jeśli ktoś robi "machlojki" - bez zwględu na status czy rangę kynologiczną - to zamiast pisać na forum powinno się to napisać do Sądu. I ewentualnymi "machlojkami" się oburzyłam!:evil_lol: A nie brakiem CWC.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale złoty medal miał przy tej konkretnej konkurencji a CWC ma wskazywać na wysoką klasę psa niezależnie od niej-to coś znacznie wazniejszego. Szczególnie, że w mniej obsadzonych rasach złoto jest niemal "od ręki"

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta']J Twierdzę tylko, że jak dla mnie, lokata I powinna być adekwatna z jednoczesnym przyznaniem CWC. Bo skoro pies jest aż tak doskonały, żeby otrzymać "złoty" medal, to z założenia jest wart również CWC. A jeśli nie jest wart CWC - po co mu przyznawać "złoty" medal... Dla mnie to taka trochę "sztuka dla sztuki", "błędne koło".[/quote]
hmm..dla mnie jest to jasne i oczywiste,że nie każdy pies ze złotym medalem musi dostać CWC..i nie widzę tu żadnej "sztuki dla sztuki":cool3:

Link to comment
Share on other sites

Guest Reyes

Championy to powinna być Elita :I
Teraz się tak zrobiło że dają złoto w komplecie z CWC a jak nasz reproduktor ma bdb bo jesteśmy oburzeni. Ja jak najbardziej popieram sędziów nie rozdających CWC równą łapką - teraz ten tytuł mało znaczy tak naprawdę. Każdy przeciętny burek może sobie wyjeździć championat - może właśnie przez takich sędziów jak w.w. sytuacja wróci do normy.

Link to comment
Share on other sites

Ludzie CWC to wniosek na championa polski! Sędzia oceniając psa moze dojść do wniosku, ze jest to pies zaslugujacy na tytul ch i przyznac mu CWC lub też dać mu tą 1 lokatę - bo z wszystkich psow w klasie będzie najlepszy, ale nie na tyle dobry by dostać CWC...

Link to comment
Share on other sites

Fakt,że u nas sędziowie stosuja bardzo zawężona skalę ocen...zazwyczaj jest to ocena doskonała,na bdb oburzenie jest okrutne... a potem skutek jest taki,że zwierzęta o-delikatnie mówiąc-niespecjalnym eksterierze zostają championami...
A przecież,tak jak [B]Reyes[/B] napisała - [U]championy do ma być elita[/U] - najlepsze z najlepszych.
Dlatego lubię jeździć do zagranicznych sędziów,szczególnie do specjalistów w mojej rasie - bo Oni nie boją się pełnej skali ocen - a uzyskanie wysokiej oceny i CWC,CAC jest szczególną radością.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Juta'] Może czas zacząć upominać się o swoje prawa i racje???? Na forum mozna sobie gdybać i się żalić do bólu. Reklamacja werdyktu kosztuje 100 zł. To dużo, ale jakby taką reklamację złożyło parę osób jako jedna to byłby to niewielki koszt. [/quote]Jesli dokładnie przeczytasz regulamin ZK to dowiesz sie,że skarge możesz zlożyć na wiele rzeczy ale akurat werdykt sedziego do nich nie należy :lol: .

[quote name='Juta']Ja też tego nie rozumiem choć wiem, że takie jest prawo! Moim zdaniem jesli nie ma się zamiaru dać CWC to powinna byc ocena doskonała ale BEZ LOKATY! Lokata I, złlty medal powinoen byc adekwatny z CWC. Jesli nie to bez lokaty. Po co drażnic i nie wiem co cobić.....:mad:[/quote]Sędzia [U]musi [/U]ustawić psy na lokatach..natomiast CWC [U]może[/U] przyznać o ile stwierdzi,że pies na to zasługuje. Ja akurat uważam,ze złoty medal nie powinno sie równać CWC.
Jak czasami widze psy które dostały CWC w komplecie z I lokata to mi sie słabo robi..a stało sie tak bo np.były same w klasie...

Link to comment
Share on other sites

To jasne że sędzia ma prawo psu na 1 lokacie przyznać CWC, czy nie. Za pierwszą lokatę jest złoty medal. Nie widzę nic bulwersującego w tym, że tak po prostu jest.;)
Ja tam bym się cieszyła ze złotego medalu, bo sobie go zawsze można przynajmniej powiesić na ścianie:lol:
"światek wystaw" nie zawsze sprawiedliwy niestety, jak to z konkursami piękności bywa.
Są sędziowie, którzy psu, któremu inni dali by CWC od ręki, nie dadzą nawet lokaty z medalem. Czasem zbyt dużą rozbieżność obserwuję na wystawach w ocenie jednego psa, przez różnych sędziów i tak jak tu piszą niektórzy, mamy potem Championy od 7 boleści. Bywa i tak:p

Nic tylko trzeba do wystaw podchodzić na luzie, bo po prostu szkoda nerwów ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shanara']
Sędzia [U]musi [/U]ustawić psy na lokatach..natomiast CWC [U]może[/U] przyznać o ile stwierdzi,że pies na to zasługuje. Ja akurat uważam,ze złoty medal nie powinno sie równać CWC.[/quote]

Podpisuję sie pod cytatem... Można być samemu na ringu w klasie i zejść z bdb, można z dosk. bez wniosku - obserwowałam takie werdykty i zawsze się denerwuję, jak ktoś mówi - e wygrał i dostał wsjo bo był sam...
Z własnego doświadczenia napiszę tylko, ze byłam na wystawie, gdzie sędzia ustawił tylko 1 lokatę, a reszty nie! Fakt, ze tylko pies nr 1 dostał ocenę doskonała, ale psiaki z bdb też mają prawo do lokat! Mój Nico wówczas załapał sie na bdb - ma dwie takie oceny jedna właśnie z owego Dobrego Miasta, druga z Wilna - tylko w Wilnie sędzina stwierdziła,ze mój pies ma za mocna głowę, w Dobrym Mieście dostał bardzo ładny opis i ślicznie się wystawił:) Dodam tylko, że psiak ma w tej chwili 3 lata, 5 championatów i 3 CACIBY - co w labkach nie jest łatwe:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...