Jump to content
Dogomania

SKANDAL,FATALNY WERDYKT, UKŁADY, NIEUCZCIWOŚĆ NA WYSTAWIE...


MSMIMI

Recommended Posts

[quote name='Dorota_Fiszer']A ja sie z tym nie zgodze.Dla przykladu golden czy labrador 15-miesieczny a 6-letni to ogromna roznica ! Wiadomo,ze ten mlodszy ma jeszcze czas na rozwoj i to tez trzeba wziac pod uwage.[/quote] sroro jest jeszcze nie rozwinięty to wystarczy zgłosić do pośredniej. W czym problem :niewiem: ? Skoro jest zgłoszony do otwartej tzn, że wg. właściciela może już startować z dorosłymi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 330
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote]A ja sie z tym nie zgodze[/quote]Ja nie mam zdania, ale....

[quote]Dla przykladu golden czy labrador 15-miesieczny a 6-letni to ogromna roznica ![/quote]Jeśli jest taka ogromna różnica, to ten 15 miesięczny powinien być pokazany w młodzieży lub pośredniej. Jeśli takiego młodego psa zgłaszamy do klasy otwartej, musimy się liczyć z tym, że zostanie oceniony jak dorosły, po to zostały zrobione klasy.

A czy pytać? Czemu nie? Bo co?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='strumyk']Piszecie caly czas, ze jak pies dobry to wygra - a w koncu uklady sa po to, zeby wygrac wlasnie gorszym psem [/quote]

O u kładach mówią najczęściej ci, którzy nie wygrywają tyle ile by sobie życzyli :diabloti:
Jeśli ktoś uważa, że polscy sędziowie oceniają stronniczo niech jeździ do zagranicznych :evil_lol:
Nie twierdzą, że jest kolorowo ale aż tak tragcznie też nie jest- w końcu ludzie mają oczy ;)

Link to comment
Share on other sites

Przypominam jesteśmy w Polsce tu bez układów daleko się nie zachodzi ;]
Na pewnej wystawie moja suka dostała 4lokate, to była jedna z wystaw gdzie dorbze wypadła, bo ma swoj charakterek :D lecz 3 miejsce ukradła nam Goldenka o nieproporcjonalnej głowe i obwisłej skórze wyglądała jak shar-pei. Nie wiem co wtedy przeważyło w tej ocenie sędziego, pamiętam tylko ze pani po wystawie rozmawioała z sędzią wyglądło na to że się znali o.O

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kaya']Na pewnej wystawie moja suka dostała 4lokate, to była jedna z wystaw gdzie dorbze wypadła, bo ma swoj charakterek :D lecz 3 miejsce ukradła nam Goldenka o nieproporcjonalnej głowe i obwisłej skórze wyglądała jak shar-pei. [/quote]

Trzecia lokata to dla mnie żaden układ.
Sędzia ocenia psa jako całość. W przypadku tej suki obwisła skóra czy nieproporcjonalna głowa w porównaniu z jej zaletami miały mniejsze znaczenie .

ps>
Na bank chodziło Ci o medal :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']wymiekam czytajac ten topic :diabloti: ja to musze miec uklady jak jasna cholera skoro po moim domu biegaja 3 Interchampiony :evil_lol:[/quote]
I wyszło szydło z worka po tylu latach :cool3: :diabloti: :lol:
Ehh, ludzie, przecież zawsze może po prostu sędziemu podobać się bardziej dany pies, a inny mniej :razz:. Doskonale rozumiem że to miłe nie jest, też mam za sobą wystawy gdzie moje psiaki nie otrzymały wszystkiego co sobie zamarzyłam - ale to normalna sprawa. Mnie najwyżej denerwuje tylko, gdy WIDZĘ że sędzia wzorca nie zna - wszystko jedno czy ocenia mnie czy konkurencję, i wypisuje absolutne bzdury - ale tak to już jest jak sie ma rzadszą rasę. :p Takie oceny się olewa, i jedzie się dalej :multi:
Natomiast jeśli widzę że w ocenie sędzia zauważył jakieś wady mojego psa - a KAŻDY pies ma gorsze i lepsze strony - to jak najbardziej ocena jest zasadna i mnie nie oburza.

Link to comment
Share on other sites

Kaya
raz na wystawie sedzia pokazal my 2 miejsce a inna sunia 3.
potem wł. tej suni z 3 podszedł doo sedziego naszeptał mu do ucha i sedzia zmienił zdanie i zamienił nas. - ale co za znaczenie ma 3 czy 2 lokata?
Widocznie sunia z obwisłą skóra była lepsza od twojej. i oprocz obwislęj skory miała lepsze atuty od Kaji.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Na karcie ocen z wystawy niemieckiej oprócz zwykłego opisu jest bardzo szczegółowy w postaci wypełniania czegoś w postaci ankiety-poszczególne cechy psa od fizycznych np. budowa -i tu wybór 1-lekki , 2średni itd, do opisu psychiki. Wten sposób raczej trudno ocenic tego smego psa w bardzo różny sposób, bo byłoy to kompromitujące zwłaszcza gdyby zrobił to ten sam sędzia, dlaczego nie można zastosować na polskich wystawach?Może za dużo czasu zajęłoby przyjrzenie się głowie, sierści, mięśniom, czy ruchowi ?:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

A ja utrzymam wersje że jeżeli pies jest naprawdę dobry ,wygra u każdego sędziego:lol:
Mój pies na około 30 wystaw przegrał tylko raz i to jeszcze w klasie młodzieży , 20 wystaw w kraju ,10 za granicą, sędziowie najróżniejsi...:evil_lol: ależ ja mam układy:cool3:
niestety odszedł w zeszłym roku nie ukończywszy trzech lat....:-(

pozdrawiam
Chapsikowa

Link to comment
Share on other sites

Chapsio, to zalezy od rasy i sedziego, uwierz. Aussie sa ogromnie zroznicowana rasa, i choc wiadomo, ze wiekszosc sedziow preferuje showki, to czasami zdarzaja sie tacy, ktory lubia typ versatily etc. Ogolnie przy takim rozrzucie typow i linii jaka jest w naszej rasie, trudno mowic o psie 'idealnym':roll:

Link to comment
Share on other sites

Przy seterach również panuje OGROMNY podział na linie (angielskie,amerykanskie,pracujace) i nie zgadzam sie, ze dobry pies musi wygrywac u kazdego sedziego. Uwazam, ze pies w konkretnym typie wygra u sedziego, który na rasie sie ZNA i taki typ preferuje. Bo chocbym miala czysty angielski wrorzec na 4 łapach i wystawiła u sedziego, który uwielbia typ amerykański, to moge wyleciec z bdb za "brzydka glowe" :) albo "za mocna klatke piersiowa" ;)

Sedzia przyznaje oceny i opisy teoretycznie wg wzorca, ale lokaty to juz kwestia gustu. Dla jednego długi włos jest wiekszą zaletą niż piękny ruch, a dla innego odwrotnie. A układy oczywiscie sa i sprawiaja wielu wystawcom przykrosci :) Ja osobiscie bardzo szanuje ocene sedziego i nie podwazam jej w zadnym stopniu, jezeli w ocenie sedzia napisal co mu sie nie podoba i jest to PRAWDA. W przypadku, gdy dostaje opis, który wywołuje śmiech (zalety psa opisane jako wady, a jego wady jako zalety) żaluje wyrzucania pieniedzy w bloto ;) Ale na tym polegaja wystawy :)

Link to comment
Share on other sites

Ja na wystawie raz zostałam oceniona na ocenę dobrą i dostałam... medal. Miałam II lokatę + srebrny medal. Poszłam tam do stolika sędziowskiego i mówię, że medal jest tylko za ocene doskonałą... a oni na to,ze mam schować i się nawet nie przyznawać, ze dostałam. Według mnie to nie fair, ponieważ inni mieli według sedziego lepsze psy i to oni powinni zostać wyróżnieni. Pewnie niektórzy by schowali i cieszyli sie pod nosem, ale według mnie to nie... fair. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Muszę się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wystaw. Zaczęłam jeździć na wystawy w wieku 13 lat i trwa to już lat dwadzieścia. Miałam okazję zobaczy wystawy z różnych perspektyw(widza, wystawcy, obsady ringu) i ogólnie wydaje mi się, że nie mamy dystansu do siebie.
Werdykt traktujemy jak wyrok, nie potrafimy być obiektywni a inni wystawcy, czyli konkurencja to nasz śmiertelny wróg.
Postarajmy się być bardziej obiektywni, uśmiechajmy się częściej, podajmy rękę rywalowi, podziekujmy sędziemy choć może nie do końca zgadzamy się z werdyktem a przede wszystkim zastanówmy się zanim powiemy coś czego będziemy potem żałować.
Wystawa ma być czystą przyjemnością a nie przykrym przeżyciem po którym przez długi czas będziemy leczyć wrzody żołądka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='canis']Muszę się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wystaw. Zaczęłam jeździć na wystawy w wieku 13 lat i trwa to już lat dwadzieścia. Miałam okazję zobaczy wystawy z różnych perspektyw(widza, wystawcy, obsady ringu) i ogólnie wydaje mi się, że nie mamy dystansu do siebie.
Werdykt traktujemy jak wyrok, nie potrafimy być obiektywni a inni wystawcy, czyli konkurencja to nasz śmiertelny wróg.
Postarajmy się być bardziej obiektywni, uśmiechajmy się częściej, podajmy rękę rywalowi, podziekujmy sędziemy choć może nie do końca zgadzamy się z werdyktem a przede wszystkim zastanówmy się zanim powiemy coś czego będziemy potem żałować.
Wystawa ma być czystą przyjemnością a nie przykrym przeżyciem po którym przez długi czas będziemy leczyć wrzody żołądka.[/quote]




Braaaaaawoooo !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Na ostatniej wystawie moja suka dostała opis,że ma rozjaśnioną sierść, a na każda wystawę jest myta tym samym szamponem i wąską głowę. Co do głowy to zawsze się podobała sędziom. Później jak porównałam psy które wygrały w naszej rasie to się okazało, że większość z nich należy do tego samego pana. Tylko w klasach, w których ten pan nie wystawiał psa sędziowanie było ok. A poza tym zauważyłam,że ten sędzia( nie wskazuje na płeć) preferował psy ze znanych hodowli, a z tych mniejszych, mało znanych, nawet jeśli były bardzo ładne psy, odsyłał z ringu.

Co do opisów z pozostałych wystaw nie miałam zastrzeżeń, zawsze się z nich cieszyłam, bo wiedziałam,że są obiektywne, nawet jeśli były w nim uwzględnione wady. Ale naprawdę czasem nie da się opanować nerwów i złości, gdy sędzia zrobi z dotychczasowych zalet psa wady i obniża ocenę za to,że wg niego pies ma rozjaśnioną sierść.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...