Jump to content
Dogomania

co znaczy pies w typie??


Recommended Posts

Zastanawiam sie nad nowymi przepisami, które, czego się obawiam, prawdopodobnie wejdą w życie a są bardzo rygorystyczne. Jest tam jeden zapis który mówi, że wszystkie psy będące ,,w typie" psów z listy obostrzenia również obejmują. Czy stafiki, amstafy i bulle są w typie pita?? Bo jeśli tak uznają urzędasy, to będzie nieciekawie...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

rzeczywiscie niejasne sformułowanie.


miejmy nadzieje ze chodzi o mieszance w typie np pita. jesli mam dokument czyt. rodowod stwierdzajacy ze to stb czy bt to chyba nikt nie podciagnie go pod pita? :-? :roll: przeciez stb czy bt wyglada inaczej niz pit. gorzej maja asty ale moze wlasnie rodowod bedzie dowodem na to ze to nie pit czyli pies z listy. gdyby tak bylo ustawa wymierzona bylaby w psy nierodowodowe, bo tu juz mozna dyskutowac czy ten mieszaniec jest w typie ast czy pita bo nie ma dowodu ze pitem nie jest.

Link to comment
Share on other sites

Ja jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z tą propozycją , jednak słyszałam [b]o psie w typie [/b]
Oby spełniły się Wasze życzenia, bo ja jestem przerażona bo to określenie daje tak duże pole do manipulacji, że się w głowie nie mieści.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MSMIMI']rzeczywiscie niejasne sformułowanie.

przeciez stb czy bt wyglada inaczej niz pit. [/quote]

A sbt i bt nie mają znaleźć się wśród zaszczytnego grona morderców na nowej liście? Z tego co kiedyś tam czytałam sbt faktycznie nie, ale bt już się zmieścił.

Link to comment
Share on other sites

Dam sobie głowę obciąć, że amstafy będą na nowej liście, jak również owczarki niemieckie a może i buliki. Dlatego, że wszystkie trzy rasy były już na wcześniejszej, tylko skrócono ją z różnych powodów. Niemniej stafik i amstaf jak najbardziej pita przypominają (dla laików), bardzo często spotykam się z opinią, że mam pita (czasem boksera, małego rotka i mopsika), niemniej może być tak, że będę musiała regularnie odwiedzać straż miejską, w celu udokumentowania rasy. Do tego co tu dużo mówić, w tym roku nie zapłaciłam podatku. Zobaczymy, jak wejdzie.
A jeśli ktoś jeszcze nie wie o czym mówi nowa ustawa (poprawki do starej), to przytoczę w wielkim skrócie. Właściciele psów z listy oraz psów w typie (czyli wszelkie mieszańce włącznie) zobowiązani są do wyprowadzania psa tylko w kagańcu i na smyczy, obowiązkowo pies musi przejść podstawowe szkolenie, właściciel natomiast badania psychologiczne oraz wykupić ubezpieczenie. Jesli w przeciągu 6 miesięcy tego nie wykona, musi psa oddać do schroniska lub osobie posiadającej zezwolenie. Do tego, jeśli był karany z własnej winy (np. za jazdę po pijanemu lub nagadał sąsiadowi i ten go podał do sądu) zezwolenia nie otrzyma.

Link to comment
Share on other sites

Dla ciekawych zapodaje [url=http://www.ender00.dyskusja.com/viewtopic.php?t=360&start=0]link[/url] do dyskusji na temat listy i nowego prawa :evilbat:
[url=http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=128&w=23238587&a=23238587]A tu link do artykulu w gazecie [/url]

Link to comment
Share on other sites

A można wiedzieć skąd wziełaś taką długą listę psów? Z tego co ja słyszałam , nie miało być na niej amstaffów i wiele innych ras. Na tym forum w dziale Ca de Bou jest dyskusja i wyglądało na to że listy specjlanie nie rozszerzono, skąd więc taka zmiana??

Inna sprawa że pies w typie ma się zapewne do mieszańców, jak ktoś ma psa z papierami to nie będzie miał problemów. to raz, a dwa , polska rzeczywistość czyli egzekwowanie tego prawa i trzy, za chwile wybory itp itd, zanim do przegłosują, senat zatwierdzi i tak dalej to torchę czasu minie.

Link to comment
Share on other sites

ja się zastanawiam nad takim aspektem...jak wprowdzą na tą listę Owczarki niemieckie to jak w praktyce będzie wygladało sprawdzanie psów w typie owczarka( czyli potocznie mówiąc WILCZURÓW!! ) , których jest od cholery więcej niż mieszańców amstaffów!!!!!!!!!

cała akcja z góry jest skazana na niepowodzenie !
jak już chcą wprowadzać jakieś przepisy to niech się one tyczą wszystkich jednakowo!! bez różnicy czy kundel, york, jamnik, spaniel, ON czy bullowaty :x wtedy nie trzeba będzie kombinować z rasami.

Link to comment
Share on other sites

Kazdy pies jest w jakims typie... a najgorsze sa te w typie podłych.
I to zazwyczaj sa kundle, dlaczego ich nikt nie wciaga na liste???
Czy jak idziecie na spacer, to nie czesciej ujadaja i warcza te sredniej wielkosci, kudlate ze starszym panem albo pania?
Nie wiem co w tym jest, ale idac takim tokiem myslenia...powinno sie zabraniac trzymania jakichkolwiek psów przez starsze osoby.
U mnie bynajmniej w miescie tak jest.
Najgorsza jest "Sara" z sasiedniego bloku- Pan ok.70 lat, pies mały czarny, nigdy na smyczy i wiecznie podlatuje do nog....a jak przychodzi 21.00 podłazi pod moj balkon i szczeka 2 godziny... Któregos dnia pozycze od syna proce z nakretki i balona.... :oops: ostatnio żarówki lataly....ale za lekkie.

Link to comment
Share on other sites

1. amerykański staffordshire terrier
· 2. amerykański pit bull terrier
· 3. perro de presa mallorquin
· 4. buldog amerykański
· 5. bulterrier
· 6. bullmastiff
· 7. cane corso
· 8. dog argentyński
· 9. dog de Bordeaux
· 10. fila brasileiro
· 11. mastif
· 12. mastif angielski
· 13. mastif hiszpański
· 14. mastino napoletano
· 15. mastif pirenejski
· 16. mastif tybetanski
· 17. perro de presa canario
· 18. tosa inu
· 19. beauceron
· 20. bouvier des Flandres
· 21. czarny terier
· 22. doberman
· 23. dog niemiecki
· 24. owczarek niemiecki
· 25. rottweiler
· 26. sznaucer olbrzym
· 27. akbasz dog
· 28. anatolian karabash
· 29. moskiewski stróżujący
· 30. owczarek kaukaski
· 31. owczarek południoworosyjski
· 32. owczarek środkowoazjatycki
· 33. hovawart


Jakby ktoś nie doczytał, te psy mają być na liście. Rozumiem, że jeszcze nie są. W ustawie którą mam w domu nie ma słowa o poszerzeniu. Więc jak i kiedy?? Nie ma tam też bulika miniaturowego, nie wchodzi w grę, rozumiem... to jakaś paranoja... co to zmieni...

Link to comment
Share on other sites

Uchwala nie ma nic w spolnego z lista ras o tyle ze uchwale jak sama nazwa wskazuje UCHWALA sejm, nastepnie zatwierdza senat i prezydent... lista ras jest zapisana w ROZPORZADZENIU ministra spraw wewn. i administracji i moze byc rozszerzana bez uchwalania przez sejm...

uchwala nie musi zawierac informacji nt. rozszerzenia listy wynikajacej z rozporzadzenia...

a jesli chodzi o mini to nie chyba nawet w Niemczech nie ma ich na listach...

Link to comment
Share on other sites

kolejny chory projekt ustawy. Mam nadzieję że jednak zostanie zmieniony. Nie rozumiem dlaczego na liście umieszcza się owczarka niemieckiego a belgijskich tam nie ma. Podobnie dlaczego nie ma bula miniatury,skoro jest bul standard

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze coś mi do głowy przyszło, wszyscy marudzą na małe i średnie kundelki, ale dla mnie, argument że pies ujada jest marny. Taki pies najwyżej pokaleczy. Przerażający jest widok pita szarpiącego dziecko, wystarczy chwila, żeby zabił. Nie można porównywać kundli do bojowców. Nie można porównywać ran jakie zadają. Tych psów w ogóle nie należy stawiać obok siebie. Ja wiem, że każdy pies moze zranić, ale nie każdy zabije w kilka minut. Nie znaczy to, że jestem za głupimi przepisami, ale trzeba unormować kwestię posiadania silnych i groźnych psów. Nie chcę się bać wyjść z psem na spacer i z dzieckiem przed blok. Teraz nie wiem czy wrócimy całe i zdrowe. Nigdy tego nie wiem. Na naszym osiedlu jest bardzo dużo psów, dużych silnych, bez rodowodów, psychicznych. Tylko czekam aż któregoś dnia któryś się na mnie rzuci. To jest trochę jak chodzenie po osiedlu z nożami. Nie chciałabym tylo, żeby prawo karało na wyrost wszystkich a w obecnej postaci niewiele zmieni a wiele pogorszy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Julka_Bullka']Uchwala nie ma nic w spolnego z lista ras o tyle ze uchwale jak sama nazwa wskazuje UCHWALA sejm, nastepnie zatwierdza senat i prezydent... lista ras jest zapisana w ROZPORZADZENIU ministra spraw wewn. i administracji i moze byc rozszerzana bez uchwalania przez sejm...

uchwala nie musi zawierac informacji nt. rozszerzenia listy wynikajacej z rozporzadzenia...

a jesli chodzi o mini to nie chyba nawet w Niemczech nie ma ich na listach...[/quote]

okej to wszystko jest zrozumiałe, ale ja ponawiam pytanie skąd wziełaś tą listę??

Link to comment
Share on other sites

a ja znalazlam cos takiego, ktos musial poswiecic na to kupe czasu ...

[url]http://scr.home.pl/dglarchiw/[/url]


kazdy przypadek pogryzienia to brak kontroli nad psem (smycz i kaganiec).... nigdzie tez nie jest napisane, ze pies był z rodowodem, a wrecz jak mozna sie doczytac to wiekszoc mieszancow...
Zamiast wydawac pieniadze na kolejny martwy przepis..... nalezaloby zaostrzyc przestrzeganie przepisow dotyczacych" zabezpiczenia otoczenia przed psem".
Smycz lub kaganiec i to wszystko..........
Zrobi sie faktycznie z tego jedna wielka paranoja....


Marta napisala:
Jeszcze coś mi do głowy przyszło, wszyscy marudzą na małe i średnie kundelki, ale dla mnie, argument że pies ujada jest marny. Taki pies najwyżej pokaleczy. Przerażający jest widok pita szarpiącego dziecko, wystarczy chwila, żeby zabił. Nie można porównywać kundli do bojowców. Nie można porównywać ran jakie zadają. Tych psów w ogóle nie należy stawiać obok siebie. Ja wiem, że każdy pies moze zranić, ale nie każdy zabije w kilka minut. Nie znaczy to, że jestem za głupimi przepisami, ale trzeba unormować kwestię posiadania silnych i groźnych psów.


Marta - wszystkich psów!!! A przede wszystkim włascicieli.
A to co napisałam mialo zobrazowac jedna rzecz, ze niektórzy własciciele po prostu ulegaja swoim psom. A wyobraz sobie co by bylo, gdyby dziadek zamiast malego kundla miał duzego amstafa. On nie widzi w tym nic złego, ze pies nie ma posłuchu.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie...zacznijmy [b]bezwzględnie wobec wszystkich psów [/b]wymagać smyczy i w określonych sytuacjach kagańca a problem pogryzień znacznie się zmniejszy.

Co do ras bojowych i mogących być uznane za niebezpieczne...owszem, przydałaby się selekcja kandydatów na właścicieli, ale pomyślana z głową.

Link to comment
Share on other sites

A odczepcie się od mojego miniutka 8) i tak mój cane corso już będzie na liście :-?

Marta, tylko że śmiertelne pogryzienia nie są powodowane przez psy na smyczach w miastach, ale albo bez smyczy, albo na wsiach. A ustawa z zaostrzonymi rygorami ma obowiązywać na terenie miast. I niestety realia są takie, że będzie przestrzegana przez osoby, które i tak mają pełną kontrolę nad psem, a 'łysi z czterema pasami' i tak będą dalej siać strach ze swoimi 'a la pitami' i 'o mało co astami'. :-? :x

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Julka_Bullka']z depeszy Polskiej Agencji Prasowej z dn. 17 marca 2003 - moj tekst byl pisany ponad poltorej roku temu tak na marginesie... ktos go ostatnio zacytowal w gazecie a ja poprostu napisalam ze bez mojej zgody i wiedzy...[/quote]

z 17 marca 2003 roku i to wszystko wyjaśnia, obecnie na liście nie ma wielu ras , które są na tej długiej liście.....i tak się rodzą plottki, o nowej liści i akutalnych info dot. ustawy jest na Ca De Bou

Julka_Bullka pozwolę sobie Ciebie zacytować na amstaff.civ.pl, bo u nas ludzie panikują również

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...