Jump to content
Dogomania

Jaka smycz na wystawe??


Paulina87

Recommended Posts

Czy husky musi być koniecznie wystawiany w ringówce? Mam zamiar pokazać sie z sunią na wystawie ale boje sie że ona mi z ringówki zwieje coprawda za daleko by nie uciekła bo do pierwszego lepszego psa no ale liczy sie sam fakt... a jeżeli nie musi mieć ringówki to czy może być wystawiana na takich obrożach:

[img]http://img220.echo.cx/img220/2858/b13519lk.jpg[/img]

albo takiej
[img]http://img117.echo.cx/img117/9711/b13606qu.jpg[/img]

Bo wydaje mi sie że one są bardziej bezpieczniejsze zwłaszcza ta druga

Link to comment
Share on other sites

Z dobrze założonej ringówki dużo trudniej jest się psiakowi wywinąć niż z łańcuszka. Od lat wystawiam moje husky na 2-3 milimetrowej grubości ringówce i tylko raz miałam problem z "ucieczką". To zdarzyło się na naszej 3 czy 4 wystawie, a powodem "wypadku" było właśnie nieprawidłowe dociągniecie ringówki.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście w Kaliszu w klasie młodzieży bo nie będzie miala jeszcze 18 miesięcy... i jak dobrze pójdzie to będzie sie zwiedzać dalsze rejony polski ;)... czas składania zgłoszeń jest do 20 maja wiec mam jeszcze troche czasu bo nie wiem czy sie opłaca z moim rozbrykańcem pokazywać na wystawie już teraz. Chociaż zauważyłam że jak jest zmęczona to jest spokojna wiec przed wystawą najwyżej ją wymęczę :evilbat: i koniec brykania.

Link to comment
Share on other sites

A co do ringówki to jak ją założyć żeby była prawidłowo załozona, dobrze dociągnięta tak żeby nie udusić psa? Kurcze ja wiem że zadaję głupie pytania ale jestem zielona w tych sprawach :oops: nawet jeszcze ringówki nie mam... jak na razie próbuję na takiej prowizrycznej własnej roboty tylko że z tej to ona by na bank zwiala wiec ćwicze tylko na podwórku.

Link to comment
Share on other sites

Ringówkę najlepiej kupić taką, która ma oczko do zaciągania zrobione ze skóry lub tworzywa. Z tym, że ta wersja z plastikowym "zaciągiem" bywa zawodna, bo tworzywo z czasem twardnieje i po prostu pęka. Ja używam ringówek firmy Karli z metalowym "zaciagiem", ale wymagają one już pewnej wprawy.
Główną pętlę ringówki układam tuż za uszami i żuchwą. Mocno dociągam kółkiem i blokuję "zaciągiem". Linkę do prowadzenia ustawiam nieco poniżej lewego ucha. Jednak z doświadczenia wiem, że każdy pies wymaga indywidualnego dopasowania położenia ringówki i sposobu prowadzenia = na luźnej lub napiętej riongówce.
Po prostu trzeba to wypróbować i poćwiczyć :)

Link to comment
Share on other sites

A mogłabym prosić o wklejenie jakiś zdjęć dobrych ringówek które można nabyć w sklepach internetowych? Bo wątpię że u mnie w sklepie zoologicznym nabęde jakąkolwiek ringówkę ale w sumie musze sie przejść zobaczyć. A czy to dobry pomysł ze zmęczeniem psa przed wystawą żeby był spokojniejszy i nie gnał jak szalony? Nie chodzi mi o jakiś trening przed wystawą a raczej o przejażdżkę rowerkiem bo zauważyłam że jak Jura jest zmęczona to biegnie ładnie przy nodze stoi spokojnie i wogóle.

Link to comment
Share on other sites

Trudno powiedzieć na ile to dobry pomysł z tym zmęczeniem "przed" :roll: Jeśli to suczka, a stawka będzie liczna, to już samo oczekiwanie przed wejściem na ring może nieźle dać popalić :-?
Na wystawie jest zazwyczaj tłum ludzi i psów, spory hałas no i ogromna ilość nowych zapachów. Wszystko to razem wzięte bardzo męczy psiaki, zwłaszcza te młode i nieobyte z wystawami. Zatem może się okazać, że sunia będzie zbyt zmęczona aby mieć ochotę do ładnego prezentowania się w ringu :(

Link to comment
Share on other sites

Jasne, że każdy z nas był kiedyś po raz pierwszy na wystawie i po raz pierwszy pokazywał na niej swojego psa :)
Trening czyni mistrza :D
Nie można się zrażać początkowymi niepowodzeniami, trzeba za to uważnie obserwować, wręcz podglądać, jak to robią "starzy wyjadacze" :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Można wystawiać również na takim, ale raczej na tzw. wężowym, czyli o płaskim, zamkniętym splocie. W takie otwarte ogniwa włos się wplątuje i łamie. Po pewnym czasie (np. po intensywnym ćwiczeniu) w miejscu łańcuszka robi się dziura w kryzie i często włos zabarwia się na szaro. Poza tym do łańcuszka potrzebna jest cienka lina z małym karabińczykiem. Rimgówka ze sznurka/linki jest juz kompletna.
Na dodatek łańcuszki nie mają "blokady", są luźne, więc niewprawna osoba może łatwo "stracić" psa :lol: który po prostu wyjmie głowę z łańcuszka. Oczywiście po nabraniu wprawy raczej nie ma mowy o takich problemach. Może zanim zdecydujesz się na któreś z rozwiązań po prostu pożycz od kogoś z wystawiajacych oba "urządzenia" i sprawdź, które jest dla Ciebie i Twojego psa właściwsze :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ETM'][quote]
[img]http://img220.echo.cx/img220/2858/b13519lk.jpg[/img]
Bo wydaje mi sie że one są bardziej bezpieczniejsze zwłaszcza ta druga[/quote]
To jakies narzedzia tortur dla haszczakow sa ?8)[/quote]

8) Te "narzędzia tortur" to tzw. "dławiki" (doprawdy, nie wiem, dlaczego się je tak nazywa :roll: )

Szczerze powiedziawszy, nie zauważyłam, aby tego typu łańcuszki niszczyły sierść psa, choć pewnie, gdyby ćwiczyć godzinami, byłoby to możliwe.

Husky bywają na nich wystawiane (np. moje :roll: ), jednak wymagają one pewnego doświadczenia zarówno prezentera, jak i psa.
Cała sztuka wystawienia w czymś takim polega na tym, aby psa poprowadzić, ale nie poddusić, a tym bardziej nie zgubić gdzieś po drodze, co się wcale nie rzadko zdarza :lol: (trzeba umieć odpowiednio manewrować łańcuszkiem).
Główną zaletą jest to, że łańcuszek jest cieniutki, dzięki czemu, odpowiednio założony i użyty jest praktycznie niewidoczny. Pies wygląda niemalże tak, jakby biegł luzem- czyli najpiękniej jak to tylko możliwe :wink:
Wady:
- jest delikatny, więc na niesubordynowanym psie może po prostu pęknąć
- źle zastosowany, może poddusić psa
- pies łatwo może z niego ucieć.

Osobiście dopiero po 12 latach wystawiania psów odważyłam się zastosować dławik.
Od zeszłego roku, wystawiam na nich regularnie oba swoje psy.
Stanowczo odradzam je jednak początkującym.
Myślę, że jeśli już to na pierwszy rzut poleciłabym tego typu ringówki, o których wspomniała SH.
Też od nich zaczynałam :wink:
Powodzenia! :D

Link to comment
Share on other sites

My niedługo bo już w sierpniu debiutujemy... I dużo osób polecało nam takie cieniuteńkie łańcuszki... Tyle że ja jestem blondynką i nie wiem gdzie można je nabyć... ;) Chodziłam po przeróżnych sklepach zoologicznych i ringóweczki były a takiech łańcuszków ani śladu...
Gdzie taki bajerek można kupić ??

Link to comment
Share on other sites

Hej,
Komplet informacji podały NigdyNigdy i SH, natomiast ja od siebie dodam, że jeżeli zdecydujesz się na łańcuszek, to bezwzględnie poćwicz choćby kilka minut. Ja mam np. jednego futrzaka, który się "blokuje" na łańcuszku i nie chce biegać. Na ringówce problem nie występuje.

Co do zakładania ringówki: zaciśnij ją dość mocno, tuż za linią uszu. Będziesz mogła dzięki temu minimalnym szarpnięciem ręki "wytłumaczyć" swojemu psu, że wąchanie trawy na ringu nie jest dobrym pomysłem ;-).
A i jeszcze jedno, taka niepisana zasada: w dobrym tonie jest nie kruszyć kawałkami smakołyków na ringu, bo to strasznie dekoncentruje konkurencję. Jeżeli Ci wypadnie smakołyk z ręki, nie pozwól go zjęść psu z ziemi, bo będzie Ci to powtarzał potem. Powodzenia!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SH']Potwierdzam :D
A na dodatek doniosę jeszcze na weterana pewnej dogomaniaczki, który w pięknym stylu, po raz kolejny zdobył BIS Weteran :BIG:[/quote]

:oops: Noooo.... tak- Bursztynek znowu wygrał BiS'a Weteranów :roll:
Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę mieć takiego psa, że dane mi jest z nim pracować i mieć go na codzień. To cudowne zwierzę, z którym bardzo wiele żeśmy przeszli. :buzi: <= z dedykacją dla Bursztynka (i niepokornej Jagienki również)

Jacku, a co tam u Was?
Grupa Wasza?! Potwierdzaj! :D
A jak poszło dalej? Spowiadaj się nam tu- NATYCHMIAST! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Gratulacje :) :) :)

Ja ucze Sharpiego pozycji wystawowej na ringówce... Na łanczuszku juz wystawiałam husky;ego, ale niestety nie swojego ;)

Czy taka ringówka jak na tych fotkach może być ?

[url]http://img143.echo.cx/img143/1271/foto0362yf.jpg[/url]

[url]http://img203.echo.cx/img203/46/foto0341vd.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...