Jump to content
Dogomania

PKPR?


pelka

Recommended Posts

przez ostatnie kilka tygodni siedziałem w historii FCI (belgia), ZKwP, F.C.I.(hiszpania), PKPR... oto fakty, powtarzam - fakty, który udało mi się znaleźć.

Zaczniemy od FCI (belgia) - powstało w 1911 roku (już prawie setka na karku). Do roku 2004 pobierało 30 centimów za każde użycie loga FCI, którego nie było własnością (nie było i nie jest nigdzie zarejestrowane). 30 centimów za każdy rodowód, 30 centimów za każde, ale to każde użycie tego logo. W swoim statucie ma zapis niezgodny z dyrektywą unii europejskiej 31991L0174. Potwierdza to m.in. fakt wystąpienia włoskiej organizacji kynologicznej ENCI z FCI. Dlaczego wystąpili? Do rządu włoskiego napłynęła skarga dotycząca nieprzestrzegania przez ENCI prawa Unii Europejskiej. Rząd włosi sprawdził informację i w ciągu 24 godzin interweniował w ENCI, nakazał niejako wystąpienie z FCI (chodzi tu w szczególności o przepisy dotyczące uznawania tylko jednej organizacji w jednym państwie) oraz monopol FCI. Dlaczego FCI jest zarejestrowane w Belgii? Jest to „raj” dla organizacji pozarządowych. Można zarabiać… nie ma kontroli… wręcz nie ma nawet czegoś takiego, jak rejestracja stowarzyszeń. ZKwP niestety dołączyło do tego monopolu. Co więcej – respektuje go, nagłaśnia, chwali i namawia do niego – co widać w regulaminach. Regulaminy FCI (tudzież ZKwP) kategorycznie łamią podstawowe dekrety Unii Europejskiej – np. sędzia nie może uczestniczyć w jakikolwiek sposób na jakiejkolwiek wystawie psów rasowych organizowanych przez organizacje, które nie są członkiem FCI. W JAKIMKOLWIEK CHARAKTERZE? A niby dlaczego? Co więcej – rozmawiałem 5 dni temu z kilkoma właścicielami firm, którzy zajmują jakieś stanowiska w Zarządach oddziałów. Co powiedzieli, jak zacząłem rozmowę nt. FCI? Że nie mogą jej krytykować, bo jakieś tam przepisy im zabraniają, i że się boją rozmawiać. I śmieszne, że mówią to osoby, które stoją na czele dużych firm z branży zoologicznej w Polsce; ale jednak prawdziwe. A teraz coś o F.C.I. (Hiszpania). Powstała prawie 10 lat temu, jako opozycja dla FCI. F.C.I (Hiszpania) działa zgodnie z dyrektywą powołanej już przeze mnie w tym poście dyrektywą, co potwierdza m.in. decyzja ministerstwa we Włoszech a nawet kancelaria parlamentu europejskiego. Ma prawnie zarejestrowane logo, nie pobiera opłat za członkostwo, za używanie loga etc. W tamtym roku PKPR przystąpiło do tej organizacji, ponieważ statut oraz regulaminy są zgodne z powoływaną dyrektywą Unii Europejskiej. Do F.C.I. w chwili obecnej należy około 320 organizacji z całego świata. Budowany jest program badań DNA… Monopol zaczyna się już kończyć – organizacje należące do FCI zaczynają się orientować w dyrektywach UE i mam nadzieję, ze tak, jak ENCI otworzą im się oczy.
Na koniec plotka – nie wiem czy prawdziwa – FCI będzie miało wytoczony proces przed trybunałem UE

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

polskakynologia na prawdę ciekawe i fajne rzeczy piszesz i myślę, że jest w nich sporo prawdy. Cieszę się, że wreszcie ktoś przylał w skórę FCI i że rząd włoski potrafi reagować na skargi swoich obywateli bo to świadczy tylko o dojrzałości społeczeństwa obywatelskiego czego nie można powiedzieć ani o naszym rządzie, ani o władzach zajmujących się stowarzyszeniami pozarzadowymi ani o naszym społeczeństwie. Myślę, że tak właśnie powinno być: jest skarga na stowarzyszenie, że jest coś nie tak i od razu interweniujemy i robimy porzadek a nie dajemy wolną rękę takim tworom jak FCI i ZKwP i bardzo się cieszę, że FCI może mieć wytoczony proces przed Trybunełem UE gdyż od dawna należało ukrócić ich chaniebny monopolistycnzy proceder. Jestem za tym aby FCI przegrało z kretesem i zostąło wzięte pod kuratelę UE, jktóra stanowczo zabroni jej monpolizować rynek kynologiczny bo już dawno skończyła się poprzednia epoka a co do tego, że wspomniani przez Ciebie ludzie nie chcą rozmawiać na ten temat, o którym piszesz może brać się z tego, iż w statucie ZKwP wyraźnie jest napisane, że członek ma stać na straży dobrego imienia tej organizacji ale może tez o czym niewielu chyba pamięta dokonywać krytyki władz tego stowarzyszenia i szkoda, że spora większość się tego obawia robić i "stoi na straży dobrego imienia" tej dziwacznej organizacji rodem z głębokiego PRL-u. To moim zdaniem bardzo przykre i smutne ale prawdziwe niestety... I jeszcze jedno na koniec tego postu, jakby te osoby stojace na czele dużych firm zoologicznych zainteresowali się również tym co jest poza ZKwP z pewnością podnieśliby swoje obroty i mieliby sowje korzyści biznesowe zwielokrotnione ale tacy ludzie wolą zachowawczo siedzieć cicho jak mysz pod miotłą i udawać, zę wszystko jest fajnie i ok. Taka postawa to nic innego jak zwykłe tchórzostwo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mraulina']Bonusowa - masz sporo racji, ale eksterier to eksterier.
Co nie zwalnia od obowiązku troski o kondycję i psychikę psów.[/quote]

Żartujesz sobie ze mnie? Eksterier ważniejszy od psychiki i użytkowości psów [B]stworzonych do pracy[/B]?

I to mówi hodowca/ właściciel ONów? :shake:

Link to comment
Share on other sites

Pojęcie eksterieru leży u podstaw definicji rasy.

Nie wszystkie rasy to rasy użytkowe - chyba że za psa użytkowego uznamy pekińczyka (jest używany do kochania).

A na temat tego, co sądzę o eksterierze współczesnych ONów już nie raz pisałam na tym forum - podpadając "eksterierowcom".
Tej rasie wyrządzono ogromną krzywdę!

Link to comment
Share on other sites

polskakynologia no ale może uda Ci się odnaleźć jednak ten dokument i zamieścisz go na forum. szkoda tylko, że nie jesteśmy takimi poliglotami, żeby te teksty swobodnie przetłumaczyć bo wiele tracimy.
Mraulina uważam, że jeśli ktoś się dobierze do skóry ZKwP i FCI to będzie miało tylko i wyłącznie pozytywny skutek i tylko dobrze wyjdzie to dla kynologii jako całości bo może wtedy skończy się wreszcie momopol tych dwóch koszmarnych organizacji i do głosu dopuszczone zostaną wreszcie inne równie ważne jak wspomniane powyżej stowarzyszenia kynologiczne.

Link to comment
Share on other sites

BRAWO bajadera :razz:
Proste prawda?

Teraz wystarczy w ichnim języku napisać do ENCI i dowiesz się detali.
Kombinuj dalej z GOOGLE'ami. ;)

Wszyscy piszmy...
Narzędzia nawet bajadera skumała.

A na koniec, konfirmacja w FCI, bo ENCI może nie powiedzieć prawdy.:p
edit................................................................
bajadera, ale ty jesteś ostrożna, drugą część posta wykasowałaś?:evil_lol:
Idż na całość!

Link to comment
Share on other sites

Piękna Ravik, wiem że mnie uważasz za blondynkę idiotkę ! Ale rozwieję twoje wyobrażenie o mnie. Jestem ruda, mam doktorat i znam języki ! Najpewniej lepiej od ciebie !

Drugi dokument dotyczy mianowania komisarycznego przewodniczącego i wice przewodniczącego w ENCI przez Ministerstwo Rolnictwa. Dekret jest pod Acrobatem i to krzywo zrobiony skan i nie da się bezposrednio do translatora wrzucić, ale mam na składzie znajomych Włochów, więc nie martw się, zdobędę tłumaczenia.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiła się dyskusja lingwistyczna. :lol:
Nawiazując więc do waszego aktualnego tematu oraz postu bajadery;
[quote name='bajadera']Gadać o tym, jakie ZK jest złe umiecie. A może ktoś poda ładnie w punktach najlepiej, [B]co[U] konkretnie[/U] należałoby zmienić [/B]? I nie mówię - ludzi na stołkach - bo to oczywiście będzie wasze naczelne hasło, tylko [B]co w statucie, regulaminach wystaw, hodowli. Konkrety [/B]!!!!![/quote]
chciałabym poruszyc kwestię wzorców ras.
W ostatnim numerze miesięcznika Przyjaciel Pies ukazał się artykuł M. Redlickiego pt ,,Dążenie do ideału" dotyczący wzorców ras. Autor stwierdza w nim:,,[I][SIZE=3]wzorzec to opis idealnego psa danej rasy. Dla sędziego i hodowców jest podstawowym narzędziem pracy; tym pierwszym wyznacza cel wyhodowania psa zbliżonego do ideału, tym drugim pozwala ocenic skutecznośc działania hodowców[/SIZE]".[/I]Tyle teorii. Praktyka skrzeczy.
Związek Kynologiczny nagminnie unika publikacji wzorów ras. Brakuje ponad 130 wzorców! Daremnie szukac na stronie ZKwP m.in wzorców ras polskich. :roll: Te wzorce, które są publikowane w kilkudziesięciu przypadkach nie są aktualne.W mojej rasie spóźnienie jest zaledwie ;-) kilkuletnie ale swoistym rekordem jest wzorzec rasy nr 220 (gończy francuski biało-czarny) pochodzący z 1959! Jak więc ma się to cytowanego artykułu?
Będąc członkiem Związku Kynologicznego mam prawo do rzetelnej informacji o wzorcach. Wzorcach [U]aktualnych[/U] i [U]publikowanych w języku polskim![/U]
Jeśli tłumaczenie i aktualizacja wzorców stanowi dla ZK duży problem to może:
[quote name='niceravik']Szkoda czasu na naukę.:razz:
Teraz są GOOGLE...

[URL="http://translate.google.com/translate_t"]Text and Web - Google Translate[/URL]#

Pykamy w link,
i tłumaczenie mamy...:lol:[/quote]
lub
[quote name='bajadera']Piękna Ravik, wiem że mnie uważasz za blondynkę idiotkę ! Ale rozwieję twoje wyobrażenie o mnie. Jestem ruda, [B]mam doktorat i znam języki[/B] ! Najpewniej lepiej od ciebie !
[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[B]Karmi[/B], wiesz do czego nadaje się ten sieciowy tłumacz ? Ja wiem, bo studenci mi nagminnie podają tłumaczenia artykułów dokonywane przy jego użyciu. Zawsze mówię wtedy, aby osiągnięty tekst przetłumaczyli teraz na polski. Gdyby było tak prosto, to tłumacze-ludzie straciliby znaczną część zarobków.
Tłumaczenia wzorców z angielskiego na polski się nie podejmuję, bo za słabo znam język specyficznie kynologiczny - specyficzne wyrażenia, które używa się do opisu poszczególnych elementów.(raczej siedzę w chemii i biochemii). Ponadto niektóre rasy mają specyficzne dla siebie nazwy np kolorów i trzeba te szczególiki znać dobrze i po polsku i po angielsku (a najlepiej w języku kraju ojczystego rasy, bo zwykle w nim był pisany wzorzec).

A co do inkryminowanego wzorca, to nowy we Francji opublikowano w zeszłym roku, a po angielsku na stronie FCI opublikowano go w lutym tego roku. Nie kazdy wzorzec musi być uaktualniany co kilka lat. Jeśli rasa jest stra i stabilna (a gończe francuskie to zdaje się stare historyczne rasy), to nie ma potrzeby ciągłych zmian we wzorcu.

Link to comment
Share on other sites

Karmi a ja dodam jeszcze,że Związek jako organizacja nadrzędna, za którą się uwaźa i uważany jest przez FCI powinien obowiązkowo zamieścić polskie tłumaczenia regulaminów i Statutu FCI bo ostatnio do publicznej wiadomości na łamach Psa podawane były pod koniec lat 50 ... ubiegłego wieku a co tu mówić dopiero o wzorcach jak nie wiadomo jakie są podstawy działalności FCI... To dopiero niefrasobliwość - dla porównania PKPR regulaminy ACE i nowości podaje co numer.

Link to comment
Share on other sites

Sorry za offa ale raz jeszcze:
[quote name='Mraulina']Pojęcie eksterieru leży u podstaw definicji rasy.[/quote]

To oczywiste, niegdzie nie napisałam, że jest nieważny.

[quote name='Mraulina']Nie wszystkie rasy to rasy użytkowe - chyba że za psa użytkowego uznamy pekińczyka (jest używany do kochania).[/quote]

Chyba nie czytasz ze zrozumieniem (ważny fragment był nawet wytłuszczony): [B]psy użytkowe[/B]- to takie, które zostały stworzone do pracy i pracować powinny.

[quote name='Mraulina']A na temat tego, co sądzę o eksterierze współczesnych ONów już nie raz pisałam na tym forum - podpadając "eksterierowcom".
Tej rasie wyrządzono ogromną krzywdę![/quote]

Czyli w ONach zmienić częściowo wygląd, ale histeryczny charakter pozostawić, bo mniej ważny?

Pies to [B]przede wszystkim[/B] charakter, potem dopiero eksterier. W dodatku psy użytkowe powinny być dzięki swej budowie zdolne do pracy, a wiele np. molosów nie jest, niestety.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bajadera']
A co do inkryminowanego wzorca, to nowy we Francji opublikowano w zeszłym roku, a po angielsku na stronie FCI opublikowano go w lutym tego roku. [B]Nie kazdy wzorzec musi być uaktualniany co kilka lat.[/B] Jeśli rasa jest stra i stabilna (a gończe francuskie to zdaje się stare historyczne rasy), to nie ma potrzeby ciągłych zmian we wzorcu.[/quote]

[FONT=Tahoma]Z tym się wyjątkowo zgodzę :lol:, [I][B]„nie każdy wzorzec musi być uaktualniany co kilka lat”.[/B][/I] [/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Droga pani doktor. To nie o to chodzi. Myślę, że nie załapałaś sedna sprawy. Uaktualnianie jest czynnością czysto techniczną. [/FONT]
[FONT=Tahoma][SIZE=3][SIZE=4][B]Wzorce mają być aktualne.[/B][/SIZE] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Tahoma][SIZE=2]Zawsze. [/SIZE]Tylko tyle i aż tyle.[/FONT]

[FONT=Tahoma]A już na groteskę zakrawa fakt, jak pisze Karmi, że brakuje całych grup, a nawet wzorców polskich ras. To są dopiero jaja. Pani doktor hoduje jamnika, a wychodzi PON albo TTB. [/FONT]

[FONT=Tahoma][I]Zupełnie jak na pewnej budowie, w pewnej epoce, robotnicy tak szybko biegali z taczkami, że postronny obserwator nie mógł wyjść z podziwu. Kiedy jednak przyjrzał się bliżej, zauważył że taczki są puste... Pyta, co to ma znaczyć, pustymi taczkami śmigacie? [/I][/FONT]
[FONT=Tahoma][I]A facet zza taczki na to: my tak szybko pracujemy, że nawet nie ma czasu na załadowanie...[/I][/FONT]

[FONT=Tahoma]Buziaczki dla bystrych obserwatorów, doktorów i biednych hodowców, którzy dają się walić w rogi stetryczałym spryciarzom związkowym. Przecież nikomu to nie szkodzi. [/FONT]
[FONT=Tahoma]Poza psami.:([/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Oj, Bajaderko...
[I][B]
Pies to [/B][B]przede wszystkim charakter, potem dopiero eksterier. [/B][/I]

No?

Sama sobie przeczysz.
Jeżeli będziemy dopuszczać psy do rozrodu wg kryterium charakteru, lekceważąc eksterier - to po paru pokoleniach będziemy mieć kłapouche ONki z zakręconymi ogonkami, za to ze świetną psychiką.
Tyle, że takich sporo w schroniskach...

[B][I]Piękna Ravik, wiem że mnie uważasz za blondynkę idiotkę ! Ale rozwieję twoje wyobrażenie o mnie. Jestem ruda, mam doktorat i znam języki ! Najpewniej lepiej od ciebie ![/I][/B]

Na mnie Twój doktorat jakoś nie robi wrażenia.
Niepotrzebnie Ci nerwy puściły.
A czy wiesz, kim jest Twoja oponentka? Może tłumaczem przysięgłym jezyka niemieckiego?


Jeżeli chcesz tłumaczyć wzorce - służę słownikiem kynologicznym polsko- angielskim. Był on publikowany w pisemku PKPRu [B][I]Kynologia [/I][/B]- podobnie jak słowniczek kynologiczny polsko - rosyjski i polsko - niemiecki.....

Jeżeli idzie o wzorce - kiedyś na zebraniu rocznym, ZK koleżanka poruszyła sprawę publikacji ich tłumaczeń. Pan Mania ją wyśmiał..... a koleżanka robi teraz niezłą forsę na tłumaczeniach wzorców i tekstów kynologicznych dla sędziów i asystentów.......

Jeżeli potrzebuję jakiegoś wzorca - korzystam z [url]www.fci.be[/url]. To jedyne miejsce, gdzie można natychmiast znaleźć aktualne wersje wzorców.

Wiele wzorców, publikowanych w Polsce, w chwili publikacji jest już nieaktualnych! Tak było w przypadku publikacji niektórych wzroców wyżłów. A tłumaczenia sa podłe (pewna pani - zresztą sędzina - pomyliła guzy siedzeniowe z biodrowymi!).

A ENCI rozstaje się z FCI dnia 1 czerwca b.r. Tego dowiedziałam się dzięki moim kontaktom. Jego sędziowie, zakontraktowani, że tak powiem, na wystawy międzynarodowe poza Włochami, mogą sędziować za specjalnym zezwoleniem.

Już na swojej stronie zlikwidowali logo FCI.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonusowa']Żartujesz sobie ze mnie? Eksterier ważniejszy od psychiki i użytkowości psów [B]stworzonych do pracy[/B]?

I to mówi hodowca/ właściciel ONów? :shake:[/quote]

Nie zdefiniowałaś pojęcia - psy stworzone do pracy - więc miałam prawo zaliczyć do nich pekińczyka.
Wszak mówimy o rasach wszelakich - nie tylko użytkowych!

Zachowaj spokój - bo - jak by to powiedzieć, Bajadero? - podkładasz się.
Zbyt często ponoszą Cię nerwy.

Nie napisałam tego złośliwie.

A wracając do wzorców - asystenci dosłownie szaleją za nimi, bo potrzebują ich do egzaminu sędziowskiego... i nie znajdują...

Link to comment
Share on other sites

Na [URL="http://www.fci.be"]www.fci.be[/URL]
Wydaje mi się, że ogranicznie dostępu do wzorców jest sposobem na ograniczenie dostępu do [I][B]godności[/B][/I] sędziego kynologicznego... bo na nieznajomości wzorców tak łatwo uwalić na egzaminie!

Ja mam starego typu uprawnienia ca całą I grupę, razem z ONami.

W opublikowanej pracy nt. ONów jest - a jakże! tłumaczenie aktualnego wzorca. Ale... dziwnym trafem pominięto w nim umaszczenie czarne. Po prostu tekst nie został porządnie skolacjonowany. I teraz taki nowiutki, świeżutki sędzia staje sobie na ringu i obniża ocenę psiaka, bo nietypowo umaszczony...

Niby mało ważny szczegół.......

[COLOR=Blue][B]Oj - to jest do tekstu Karmi poniżej! [/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...