Jump to content
Dogomania

Wasze yorki i ich kolorki :)


owczarnia

Recommended Posts

[quote name='nikusia']Do którego roku pies się może wybarwiać?
Bo u Ramzesa widzę coraz to nowsze kolory- myślałam że będzie biały i tylko morda kremowa- tak było po obcięciu- a teraz grzbiet (był sebrny- jasny) zrobił się taki stalowy ponieważ trochę włosów zrobiło się czarnych :crazyeye: , przy uszkach i mordzie włoski są ciemnorude a na czubku głowy ma czarno-szare pasma przeplatające się z biszkoptowym, do tego włoski mu ciemnieją przy pyszczku, a na ogonku zrobiła się czarna plamka :)
Ludziue na ulicy pytają czy robiłam mu balejaż :evil_lol:
Na główce można bez problemu wyodrębnić dużo różnokolorowych pasm- czy ten kolor się jakś ujednolici, czy tak już zostanie?
(Ramzes ma 1,2 roku)[/quote]
Mój piesek ma 1,4 roku i też sama nie wiem jaki będzie... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Myślę,że dla każdego pieska jest to trochę inny indywidualny czas. Widziałam np. pieska wieku 1,5 roku ,który był już całkowicie wybarwiony(pani powiedziała,że to może być zasługą strzyżenia,jak obcięła do gołej skóry czarne włoski psiaka to zaczęły mu odrastać stalowo-szare,nawiasem mówiąc bardzo ładne:p) Ale znam też yoreczkę,która mimo,że ma już 2 lata wciąż ma czarny grzbiecik(ale od skóry widać już jaśniejsze włoski,więc tylko patrzeć jak się wybarwi:lol:).

Link to comment
Share on other sites

a ja mysle ze jednolita glowka jest troche smutna.... moja suza ma na glowie "balejaż" he he:lol:;) i bardzoo ladnie jej z tym. Dla mnie kolorowa glowka to nie jest wada, ale to tylko moje zdanie. A jak by czlowiek urodzil sie z ciemnymi wlosami na ktorych sa jasne pasma, to tez uznano by to za wade genetyczna? No ale nie ma co porownywac czlowieka do psa... chociaz czasem mam wrazenie ze my ludzie mamy wiele wspolnego z psami:p A co do wybarwiania to Suza tułów i lapki ma juz wybarwione główke w sumie tez ale kark jej sie strasznie wolno wybarwia i sprawia wrazenie ciemnej plamy na tle jasnych wlosow (Suzi ma juz 5 miesiecy). Mysle ze czas w jakim pies sie wybarwi w 100% zalezy wylacznie od jego organizmu i u kazdego jest inaczej raz wczesniej raz pozniej - nie ma na to reguły. Takie jest moje skromne zdanie...:razz:

Link to comment
Share on other sites

:) ludzie dosyc często rodzą się z białą kępką włosów z tyłu i jest to wada genetyczna:) ale na pewno nie są to ludzie upośledzeni ! i uważam podobnie jak NOVA22, że wybarwianie to sprawa indywidualna jak u ludzi, nam tez zmienia sie kolor włosów i ten właściwy pojawia sie w różnym wieku;) a propos piesków, moja Nika też ma balejaż na główce i wolałabym żeby tak zostało!!

Link to comment
Share on other sites

Balejaż jest super! Molly ma na główce kilka fajnych kolorków-blond,jasny brąz i srebrny:lol: Wygląda fajowo,szkoda tylko,że włoski na głowie bardzo wolno jej rosną. Może zainwestuję w Omegan? Bo na razie tylko dostaje witaminki i siemię lniane. Macie jakiś sposób na szybszy porost kudełków?;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a ja mam pytanie odnosnie wybarwiania sie ..moja psinka ma juz mponad 4 miesiace i ladnie sie wybarwia ma juz ok 3 cm stalowe odrosty tyle tylko ze gloweczka tez jest siwa..i nie wiem czy zaczna jej na glowce rosnac zlote wloskoi czy juz bedzie miec taka jasna czuprynke?? bo wasiki ma slicznie ciemno zlote ale czuprynka no jak u babci:D

Link to comment
Share on other sites

Nie martw się,większość yorków tak ma,że najpierw główeczka robi sie srebrzysta,a dopiero potem rosną złote kudełki:lol: Molly wybarwia się powoli,ale jej główka jest do polowy srebrna,a do połowy złocista(takie pasemeczka śmieszne,ja to nazywam balejaż:eviltong:). Zresztą obejrzyj zdjęcia yorasów w różnym wieku(np.3,4,5,6mies)-prawda,że mają srebrne główki i złote pasemka?:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dawno dawno temu Lady napisała:
[quote name='Lady']Dowiedziałam się ostatnio jak to jest z tą grubością włosa. Yorki dzielą się na dwie grupy:
- ciemniejsze; ciemno złote, rude, prawie brązowe
- jaśniejsze; blondyneczki lub jasno złote

Psy z grupy pierwszej mają znacznie grubszy włos, natomiast włos psów z grupy drugiej jest cienki, lekki i zwiewny.[/quote]

no i jak? ciągle tak jest? czy można wyłapać hodowle w których są ciemniejsze yorki w miotach??

kiedyś dawno temu wdrukowało mi się w łepetynę że yorki są stalowo-złote i czarno-złote ale czytam i czytam wzorce i opisy z hodowli i widzę jasno ze czarne to są maluchy a potem wszystko robi sie stalowe - czasem ciemniejsze czasem jaśniejsze. więc źle mi się coś w głowie zapamiętało. A podbają mi się ciemniejsze yorkasy :cool3: i chciałabym miec pewność że taki jak najciemniejszy mi się kiedyś trafi.
Więc jak jest - wielka loteria i nikt nie zna przyszłosci czy też jakieś prawdopodobieństwo po dwójce dość ciemnych rodziców i duża szansa na ciemnego yorka? O ile w oóle istnieją jeszcze ciemne yorki skoro jest tendencja na wyrównanie-stalowe?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Deirdre']dawno dawno temu Lady napisała:


no i jak? ciągle tak jest? czy można wyłapać hodowle w których są ciemniejsze yorki w miotach??

kiedyś dawno temu wdrukowało mi się w łepetynę że yorki są stalowo-złote i czarno-złote ale czytam i czytam wzorce i opisy z hodowli i widzę jasno ze czarne to są maluchy a potem wszystko robi sie stalowe - czasem ciemniejsze czasem jaśniejsze. więc źle mi się coś w głowie zapamiętało. A podbają mi się ciemniejsze yorkasy :cool3: i chciałabym miec pewność że taki jak najciemniejszy mi się kiedyś trafi.
Więc jak jest - wielka loteria i nikt nie zna przyszłosci czy też jakieś prawdopodobieństwo po dwójce dość ciemnych rodziców i duża szansa na ciemnego yorka? O ile w oóle istnieją jeszcze ciemne yorki skoro jest tendencja na wyrównanie-stalowe?[/quote]
A zdawało mi się, że znasz się świetnie na genetyce ;)?... Wobec powyższego wystarczy już więc tylko przejechać się do hodowli, obejrzeć sobie rodziców, następnie rzucić okiem w ich rodowody, gdzie wszak umaszczenie figuruje jak byk, porozmawiać z hodowcą (dobry hodowca wie jakie dzieci dają jego psy), i już będziesz wszystko wiedzieć ;). Gwoli formalności zaś dodam, że wzorcowe umaszczenie yorka, to ani czarne, ani srebrne - ma to być kolor ciemnostalowy (oczywiście cały czas mowa o grzbiecie, łepek i łapki zawsze powinny być w zdecydowanie innym odcieniu, preferowany jest złoty), określany jako "koks w słońcu".

Link to comment
Share on other sites

problem polega na tym że u yorka dziedziczenie koloru okrywy - tej słynnej stali nie jest takie proste skoro w jednym miocie opisywane są zwierzątka od dość ciemnych i długo się wybarwiających po calkiem jasne

to ze znam się nagenetyce i prawach nimi rządzących nie oznacza ze wiem w tej sekundzie wg jakich zasad dziedziczy się ubarwienie u yorka - a jest to na pewno cecha złożna, proste dziedziczenie nie dawałoby tylu odcieni w szacie

Oczekiwałam raczej odpowiedzi kogoś kto zna wielu hodowców i rozmawiał z nimi na temat ich obserwacji co do otrzymywanego potomstwa i wniosków ich na ten temat. Ale widzę że tego też dowiem się na wystawie dopiero :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Ależ proszę Cię najuprzejmiej, rozmawiałam z kilkoma hodowcami, czemu nie. Nawet z panią Anią Zwolińską z hodowli Bakarat rozmawiałam, czytałam sporo o yorkach. I mówię Ci tak, jak jest: ostateczne wybarwienie zależy od odziedziczonych po rodzicach genów. Gatunek włosa właśnie jak najbardziej jest dziedziczny, i nawet jeśli w jednym miocie bywają różne szczenięta, dość łatwo wywnioskować które z nich będzie miało mocniejszy, grubszy, a zarazem ciemniejszy włos. To widać gołym okiem :).

Link to comment
Share on other sites

Jakoś tak przy okazji porządkowania szafek z książkami wpadła mi w ręce książka M.Luli:lol:Czytałam ją już kilkakrotnie,ale dopiero teraz zwróciłam uwage na pewien szczegół.Mianowicie jest tam napisane,że u suk,które miały szczeniaki następuje rozjaśnienie i odbarwienie sierści-z ciemnostalowej do jasnoszarej.To jak w końcu jest z tym ostatecznym wybarwieniem?Czy aby tylko zależy to od genetyki czy może jest coś jeszcze,co wpływa na kolor szaty?

Link to comment
Share on other sites

bardzo często,ale oczywiście nie zawsze zdarza się niestety lub stety,że suczki po porodzie,odchowaniu maluchów jaśnieją na tułowiu,z reguły ten jasny kolor nasila się na tyłeczku naszych niuń, często odbarwienia są nierównomierne, np szyja,kark są bez zmian,a właśnie dalsza część tułowia jaśniejsza. Ale jak wiadomo yoreczki to indywidualne psy i każdy przechodzi takie zmiany hormonalne w przeróżny sposób ;)

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a ja mam pytanko....czy mojemu yorczkowi glowka nabierze jasno zlotego odcienia czy tak zostanie jak jest tzn przod mordeczki jasno zloty wasy ciemniejsze ale zubek glowki praktycznie siwutki ...orki powinny miec cala glowke zlota a u mojej no do zlota daleko jest platynowa blondysia..zdjecia sa w galerii wiec mozna zobaczyc i w awatarku..nie mam czasu teraz wklejac totaj...mala ma 6 miesiecy i sie tak zastanawiam czy kiedys cala jej glowka sie wyzloci czy tez nie

a tak zadajac pytanie odbiegajace od wczesniejszego ..zastanawiam sie nad kupnem rugiego yorkaska tym razem z rodowodem i metryczka bo fibi niestety nie posiada:(jest wprawdzie po rodowodowych rodzicch ale sama metryki nie ma bo tamci wystawiani nie byli ale nie o tym chcialam mowic chcialam sie zapytac po czym mozna poznac ze szczeniak wybarwi sie na ciemno tzn ze bedzie mial ciemnozlota mordeczke i ciemniejszy kolor niz srebrny np taka suczka jak miami Edyty..To moje malenstwo bedzie jasniutkie wiec chcialabym drugie o innym umaszczeniu ..na co zwracac uwage u szczeniaczka bo chuba mniej wiecej da sie okreslic czy bedzie jasniutka czy nie...czy sie nie da??z gory dziekuje za odpowiedzi.na oba pytanka:)

Link to comment
Share on other sites

Niadia, Phebe ma dopiero pól roku, jeszcze może się wybarwić! Czytałam, że niektóre yorki wybarwiają się nawet do trzech lat, nie wiem czy to prawda, ale tak czytałam. Ja sama nie wiem, jaki wkońcu będzie mój Toffiś, chociaż ma już 1,5 roku! Zresztą zobacz sobie na naszą galeryjkę, jak ubarwienie Toffiego się zminiało (i nadal się zmienia)... Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Generalnie podobno jest tak, że yorki o słabszym, cieńszym włosie wybarwiają się szybciej, a te o mocniejszym, gęstszym i grubszym - później. Teoretycznie jest to uzasadnione genetycznie - ciemniejszy włos jest zawsze mocniejszy. Nie sądzę jednakowoż, by były robione w tym celu jakieś szczególne badania pod yorczym kątem ;) - spostrzeżenie to bierze się po pierwsze z obserwacji, a po drugie z porównania do włosa ludzkiego, z którym, jak wiadomo, włos yorka ma bardzo wiele wspólnego. Póki co, z moich doświadczeń wynika, że zasada ta sprawdza się w stu procentach - bacznie przyglądam się wszystkim "dostępnym" mi yorkom, podpytuję właścicieli na spacerach - i póki co, przez prawie cztery lata nie zdarzył się wyjątek. Im mocniejszy włos, tym późniejsze wybarwienie. Mój Fuzlak baaardzo długo był czarny jak smoła - teraz właśnie dokańcza wybarwiać grzbiecik, łepek i łapki są złote już od dość dawna. 28 października Fuzlak skończy cztery latka :).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nadia86']
a tak zadajac pytanie odbiegajace od wczesniejszego ..zastanawiam sie nad kupnem rugiego yorkaska tym razem z rodowodem i metryczka bo fibi niestety nie posiada:(jest wprawdzie po rodowodowych rodzicch ale sama metryki nie ma bo tamci wystawiani nie byli ale nie o tym chcialam mowic [B]chcialam sie zapytac po czym mozna poznac ze szczeniak wybarwi sie na ciemno tzn ze bedzie mial ciemnozlota mordeczke i ciemniejszy kolor niz srebrny np taka suczka jak miami Edyty..[/B]To moje malenstwo bedzie jasniutkie wiec chcialabym drugie o innym umaszczeniu ..na co zwracac uwage u szczeniaczka bo chuba mniej wiecej da sie okreslic czy bedzie jasniutka czy nie...czy sie nie da??z gory dziekuje za odpowiedzi.na oba pytanka:)[/quote]

No wlasnie tez jestem ciekawa. Kiedys cos czytalam na ten temat, ale z checia poczytam inne wypowiedzi (moze Edytka sie wypowie, albo hodowcy?):cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...