Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Molla od 4 miesiąca życia jadła karmę Josera Kids, po skończeniu roku zmieniliśmy na Josera Festival. Do tego czasami gotowany kurczak z ryżem i marchewka. Smakołyki mięsne, kaczka, kurczak, wołowina. Od małego (mniej więcej po skończeniu 6 miesięcy) u Mollki pojawiały się luźne kupy czasami wodniste biegunki. Przeważnie pomagała jedno lub dwu dniowa głodówka, czasem trzeba było podać antybiotyk, później gotowany kurczak, ryż i marchew przez kilka dni i powrót do karmy suchej.

Przy zmianie karmy z Josery na Arion kurczak/ryż (karma zmieniana bardzo stopniowo) biegunka wodnista po 3 dniach. Dostała antybiotyk i pastę Diarsanyl+ Wróciliśmy do Josery i gotowanego uspokoiło się na jakiś czas (kilka miesięcy) jadła smakołyki i próbowała nowych mokrych karm Lukullus, Animonda, Rocco ta ostatnia najlepiej jej smakowała. Jednak po 2 miesiącach podawania tej karmy 3 razy w tygodniu po 200g Molla znowu miała biegunkę. Została na samym gotowanym 2x w tygodniu i na Festivalu.

Było dobrze do czasu.

Od 3 września 2017r Molla ma problemy z "żołądkiem" nie wiadomo z jakiej przyczyny. Głodówka 2 dniowa nic nie pomogła, dostała węgiel w syropie 200ml w ciągu dnia. Kupa trochę się zagęściła, po 2 dniach dostała wywar z kurczaka z marchewką i ryżem, biegunka wróciła. Wszystko przez nią przelatywało. Weterynarz zalecił nospę i ranigast do tego pastę DiarVet. Zmieniliśmy karmę na Royal Canin Gastro intestinal. Po drugim dniu karmienia RC gastro kupa była już prawie zwarta. Jednak za tydzień biegunka wróciła.

Znowu było 2 dni głodówki, pasta DiarVet, węgiel w syropie i nospa. Odstawione smakołyki, dostawała tylko RC gastro. Znowu tydzień spokoju. Kupiliśmy mokrą karmę RC gastro (dla urozmaicenia). Dostała około 100g mokrej karmy RC gastro i 100g suchej RC gastro w Konga. Wieczorem gazy, w nocy przelewa się w brzuchu, rano biegunka wodnista. Mola dużo trawy jadła próbowała coś wydalić, w wymiotach ślina z mikro kawałkami krwi (jasno czerwone kropki), zamiast biegunki kupa jak galareta o czerwono/żółtym zabarwieniu.

Dostała enzymy trawienne 2x dziennie przed posiłkiem, kwas foliowy 1x i probiotyki. Minęło 2 tygodnie wszystko było w porządku. Jednak biegunka znowu wróciła. Badania krwi morfologia biochemia były według weterynarza w porządku. Znowu Zalecenia zmiana karmy na hypoalergiczną być może RC jej nie służy.

Kupiliśmy AlphaWolf Grain Free jagnięcina, bataty i mięta 100% hypoalergiczna. Dostała na śniadanie 190g RC gastro i 10g AlphaWolf po południu kupa bardzo rzadka, wieczorem wodnista. Rano u weterynarza antybiotyk w zastrzyku enroxil, nospa w zastrzyku, ranigast 2×dziennie, do tego probiotyk, enzymy. Kwas foliowy odstawiony. Po zastrzykach Molla czuła się gorzej. Ciągle się rozglądała i "mlaskała".

Kolejny dzień enroxil, nospa (ranigast odstawiony podejrzenie, że to przez ranigast te mlaskanie) 40 minut od podania antybiotyku Molla zaczęła się ślinić, wręcz pienić na pysku, mlaskanie się nasiliło, Pies senny, unikał kontaktu. Antybiotyk odstawiony.

Krew na badania pobrana. Kał z 3 dni zbadany brak pasożytów. Wymaz z odbytu, test na lamblie. Nic nie znaleziono.

Ostatnia biegunka to były same skrzepy krwi (duża ilość) kolor jasny czerwony. Zalecenie enteromicro, enzymy trawienne, nolpaza (na te mlaskanie).

Molla dalej je RC gastro w 2 posiłkach po 200g, kupa 2/3 razy dziennie raz zwarta raz miękka, czasami żółta.

Jesteśmy umówione na usg jamy brzusznej.

Ogólnie Molla czuje się dobrze, nie ma gorączki, sierść błyszcząca, nie wypada. Nawet podczas biegunek jest chętna do zabawy.

 

Czy jest tu ktoś kto miał podobne problemy?
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź... nie mam pojęcia co robić.
Szukamy dobrego Hematologa/Inernisty/Gastrologa
Warszawa/Olsztyn/Białystok
Możecie coś podpowiedzieć?

IDEXX_Befund_KacprzykMilena_Dog_Molly_LZ046436_71323750_20171026.pdf

21930951_1677280592316665_892037322_o.jpg

21908324_1677280538983337_1384265108_o.jpg

21931422_1677280502316674_382616055_o.jpg

Link to post
Share on other sites

W wynikach badań załączonych przez Ciebie,tylko dwa parametry są niepokojące - b.wysoka ilośc bazo i eozynofili.

Te wskaźniki - tak wysokie -  mogą znamionować kilka schorzeń;

alergię

choroby pasozytnicze

(I jeszcze kilka innych,ale w przypadku szczeniaka,to mało prawdopodobne).

Na twoim miejscu - po pierwsze powtórzyłabym testy na pasozyty,ale  metoda Elisa,a nie oglądając mikroskopowo,mozesz tez poprosic o specjalne badanie krwi na przeciwciała w kierunku wykluczenia pasozytów.

Po drugie - nie zmienialabym tak często karmy,zacznij jej moze gotować - ryż,kurczak I marchewka - zobacz,czy to "zadziała".

Kazda zmiana karmy to "wstrząs" dla przewodu pokarmowego.

Podsumowując - gdyby to był mój pies - szukalabym pasozytów  lub alergii.

W Warszawie na Gagarina (Multivet) są napradę świetni interniści (dr.Turos,np).

 

jeszcze jedno - nie mieszaj karm.Albo suche,albo mokre,A Ty mieszasz,na dodatek rózne marki,to niedobrze.Jak sie zdecydujesz na ugotowanie ryzu z kurczakiem I marchwią - to go rozdrobnij,lub nawet zmiksuj na pierwszy raz,podaj niedużo,za to w trzech posiłkach,i nic poza tym.

Moze być uczulona na kurczaka - zobaczysz po dwoch trzech dniach,wtedy trzeba bedzie zmienić mięsko.

Link to post
Share on other sites

Molla ma obecnie 2 lata i 5 miesięcy (zapomniałam dopisać)
Jedziemy do kliniki Multivet w czwartek (2 listopada) do Piotra Marcińskiego  na USG
Mola po podaniu jej teraz czegokolwiek ma biegunki. Czy to jest kurczak, czy wołowina, nawet po marchewce surowej lub gotowanej ma biegunkę.
Będziemy badać kupę, co prawda była badana (zebrana z 3 dni) ale chcemy też zbadać kał metodą flotacji i wykonać test kliszowy/filmowy.

Jeśli chodzi o karmy Hypoalergiczne może coś polecisz?

Link to post
Share on other sites
Przed chwilą, Mikaela24 napisał:

ale chcemy też zbadać kał metodą flotacji i wykonać test kliszowy/filmowy.

Otóz to.Super.

A dr Marcinski jest najlepszym ulrasonologiem w Polsce.Jak juz tam będziesz, zapisz sie przedtem (teraz) do internisty,lub gastrologa,będziesz miala dwa w jednym:)

Nie,nie znam sie na karmach,poczekaj na opinie wetów,ja tylko omijałabym z daleka...Royal Canin wszelkiej maści.

I odezwij sie w czwartek,ok?Trzymam kciuki,M.

Link to post
Share on other sites

Ok damy znać w Czwartek, umówiliśmy się też do Dr. Kemilewa.
Też nie jestem za Royalem.... ale jako jedyny na razie powstrzymał biegunkę u Mollki, chociaż po dłuższym stosowaniu gazy i kupa żółtawa...
Dziękuję za szybki odzew <3

Link to post
Share on other sites

Jeśli, to sprawy żołądkowe lub jelitowe,  to USG raczej nic nie wyjaśni. Wynik dokładny pokaże badanie endoskopowe,  ale to już jak wszystko zostanie wykluczone. Robi się je w narkozie i nie jest to tanie badanie.

Mój pies też najadł się kiedyś trawy, bo coś mu zalegało w żołądku i zrobił wstrętną,  galaretkowatą, krwią zabarwioną kupkę. Trawa była z tych ostrych, wet. powiedział, że uszkodziła mu delikatny nabłonek. Było to jednorazowo.

W wymiocinachTwojej suni pewnie też te kropki jasno czerwone, pochodzą z uszkodzenia trawą lub z wysiłku przy wymiotach. 

Mlaskanie,  to typowy objaw dyskomfortu w żołądku, mdłości.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, IlonaS napisał:

Jeśli, to sprawy żołądkowe lub jelitowe,  to USG raczej nic nie wyjaśni

Ależ wyjaśni.Wykluczenie chorej wątroby,lub trzustki - już nalezy uznac za pozytyw badania USG.( o ile usg te schorzenia wykluczy).Ty piszesz o jednorazowym incydencie u Twojego psa,Mikaela ma problem kilkanaście m-cy.A rozpoczęcie dokładnej diagnostyki od gastroskopii byłoby nieporozumieniem.

Link to post
Share on other sites

Bou - USG,  owsżem pokaże zmiany w wątrobie, trzusce, drogach żółciowych lub ich brak, ale co się dzieje wewnątrz żołądka lub jelit nie. Do tego potrzebne są badania endoskopowe,  obejrzenie wnętrza, ewentualne pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Endoskopia - po wykluczeniu wszystkiego mniej inwazyjnymi metodami.

Link to post
Share on other sites

Mamy wynik z USG.
IBD wykluczone, stany zapalne w niektórych odcinkach jelit widoczne.
Cały opis wklejam.
Czekamy na morfologię i cytologię wyniki we wtorek.

Wczoraj dałam Moli jeden mały przysmak z kurczakiem. Po 3 godzinach zwróciła karmę którą zjadła, kupa luźna. Dziś rano wszystko wróciło do normy.
Karma Gastro (Royal) chyba jej nie służy, ciągle ma gazy.... a kupa i tak nie jest taka jak być powinna, ciągle jest miękka.

Waszym zdaniem, czy warto spróbować karmy weterynaryjnej Hypoalergicznej?
Może ktoś karmił psa takimi karmami? Typu RC Hypoallergenic, Torvet, czy Farmina Vet life?

 

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim odstaw RC bo to najgorsza karma za to jedna z najdroższych. Jeżeli ma klopoty pokurczaku to spróbuj zmienić mięso na wołowe lub indyka, karmy jeżeli już to raczej puszki a nie suche, są karmy sensitive z indykiem lub jagnieciną, suche karmy są naprawdę przereklamowane.

Link to post
Share on other sites

Odstawić RC nie możemy, bo jak na razie tylko ona jest w miarę tolerowana przez Mollkę, każda inna karma mokra to biegunki. Nawet te mokre dla alergików czy sensitive.
Za RC nie jestem i gdyby nie problemy z biegunkami, Molla nigdy by jej nie jadła.
Po gotowanym, kurczak, indyk, wieprzowina - biegunki. Po samym ryżu z marchewką - biegunka.
Będziemy jeszcze badać kupę, w "ostateczności" endoskopia i pobranie wycinków na badania.
Wcześniej, koniecznie echo serca, po sterylizacji wybudzała się 16 godzin...

Link to post
Share on other sites
57 minut temu, Mikaela24 napisał:

Odstawić RC nie możemy, bo jak na razie tylko ona jest w miarę tolerowana przez Mollkę, każda inna karma mokra to biegunki. Nawet te mokre dla alergików czy sensitive.

Sprawdź i porównaj  dokładnie skład tej RC z pozostałymi karmami, które podawałaś łącznie w ilością witamin i pierwiastków.

Być może do RC coś dodają (glinkę lub coś podobnego) co "skupia" kał.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...