Jump to content
Dogomania

inda

Recommended Posts

Dzien dobry. Mam 8 miesiecznego malamuta ktory jak reaguje I ciagnie do kazdego psa czy czlowieka gdy jest  blisko . Problem polega na tym ze nie idzie go odciagnac skupic uwagi na sobie wogule. Ostatnio nawet zerwal mi sie ze smyczy I uciekl nie zwracajac uwagi na moje przywolania. Po jakis czasie gdy wkoncu udalo mi sie  go zlapac skakal wyrywal sie I mnie podgryzal.

To bylo najgorsze doswiadczenie jakie przezylam.
Nie mam pojecia czy wogule powinnam pozwalac mu na kontakt z innymi psami gdy sie tak zachowuje. Z jednej strony jedni mowia: w parku psy sie bawia I jest ok a z drugiej pies powinnien ignorowac inne psy. Co robic bo na dzien dzisiejszy nie ma nawet opcji spaceru w obecnosci innych psow itp. I nawet zabawy czy przebywania gdzy inni ludzie albo psy sa w okolicy.

Zapominalam dodac ze w normalncyh warunkach jest wszystko ok

 

Dziekuje za jakakolwiek pomoc

 

Link to comment
Share on other sites

Naucz psa chodzić na smyczy i reagować na przywołanie. 

Po prostu. Nie powinno regularnie dochodzić do sytuacji, że się z psem na spacerze siłujecie na smyczy. Dla mnie to znaczy, że pies nie potrafi podstawowej rzeczy jaką jest grzeczne chodzenie na smyczy.

Jeśli nie potrafisz nauczyć psa sama - poszukaj psiej szkoły lub trenera w okolicy, który nauczy Ciebie pracy z Twoim psem.

Link to comment
Share on other sites

Czyli chodzi na smyczy, jak chce i niespecjalnie zwraca w tym wszystkim uwagę na Ciebie. Musisz się nauczyć tak psa korygować żeby to było dla niego jasne i żeby reagował. I nie jestem tu złośliwa, też musiałam się tego nauczyć :) Masz dużego psa - sztuka odpowiedniej korekty w odpowiednim czasie jest czymś, co koniecznie musisz opanować. Szarpanie się z malamutem do przyjemnych czynności nie należy :/ 

Bez rozproszeń, to mój pies jest asem sztuczek. Wszystko potrafi ;)

Link to comment
Share on other sites

To moze zapyam - co powinnam robic aby przez caly czas spacer zwracal uwage na mnie? Moze problem jest w tym ze raz chodzi przy nodze a raz pozwalam mu wyprzedzic mnie I pozwiedzac 2 metry w kolo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Malamut powinien mieć zajęcie zgodne z predyspozycjami rasy - czyli pracę w zaprzęgu; wózek zaprzęgowy można próbować zastąpić specjalnym rowerem. Szkolenie malamuta jest trudne, bo to nie jest pies, któremu zależałoby na bliskiej współpracy z człowiekiem. Tym bardziej psu przyda się szkolenie w grupie pod kierunkiem doskonałego trenera - jednak nawet najlepiej wyszkolony malamut, jakiego znałam, startujący z sukcesami w konkursach posłuszeństwa, puszczony luzem reagował na jakiekolwiek polecenia tylko w pewnym dystansie - gdy oddalił się od przewodnika na 30-40 metrów, robił tylko to, na co sam miał ochotę. W szkoleniu skuteczne jest tylko nagradzanie smakołykami - piłeczka nie jest fascynującą nagrodą dla malamuta.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Miałam to samo z Akitą - słucha tylko jeśli uzna, że musi :) Puszczony luzem zwykle słucha, ale generalnie poluje. Oznacza to niestety, że w lasach i na łąkach nie biega luzem, tylko w parkach i w ogrodzie.

Odpowiadając na Twoje pytanie @inda 

Nie potrafię Ci na sucho wyjaśnić, jak osiągnąć skupienie psa na przewodniku podczas spaceru. Mój pies też chodzi na luźnej smyczy - czasem dwa metry za mną, czasem dwa metry przede mną. Dlatego napisałam, że warto by zobaczył was trener. To trzeba na żywo zobaczyć :(

Link to comment
Share on other sites

Sąsiedzi mają malamutkę i stosują kantarek, żeby ją łatwiej kontrolować podczas spacerów. Młody malamut potrzebuje też dużo ruchu i socjalzacji z innymi psami – mam nadzieję że ma on okazję wybiegać się w grupie psów, np. na wybiegu. Jeżeli zawsze odciągasz psa od innych psów to może dojść do agresji smyczowej bo pies robi się bardzo sfrustrowany - czasami trzeba troche poluzować..

Link to comment
Share on other sites

Dnia 6.06.2017 o 09:39, inda napisał:

 Z jednej strony jedni mowia: w parku psy sie bawia I jest ok a z drugiej pies powinnien ignorowac inne psy.

noi niech się bawią w parku, jeśli jest miejsce do spuszczenia psów, za obopólną zgodą właścicieli. ale niech ignoruje psy jak mijacie się na ulicy.

podstawą jest wybieganie psa, bo jeśli mu się nudzi i ma za dużo energii to zawsze będzie uciekał tam, gdzie tę energię może spożytkować. po drugie odwracanie jego uwagi jedzeniem ZANIM jeszcze zdąży się nakręcić na drugiego psa. możesz nawet przegłodzić go jeden dzień i całe żarcie wydawać na spacerach, jeśli jest problem ze skupieniem.

Link to comment
Share on other sites

8-miesięczny pies potrzebuje kontaktów z innymi psami, dużo ruchu i zabawy. Jeżeli mu na to nie pozwalasz to nie dziwię się, że się wyrywa do zabawy. To jeszcze szczeniak. Daj mu się wybiegać i wybawić z psami, naucz odwoływania wabiąc np. smakołykami i pochwalaj za przyjście. Izolowanie od innych psów spowoduje tylko, że pies dorastając stanie się agresywny a chyba nie o to ci chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...