Jump to content
Dogomania

"Chcę bordera i o tym ciągle marzę..."


Shaunell

Recommended Posts

Chodzi mi o to, że mam wrażenie, że dostrzega i piszę się tylko o negatywnych cechach i że bordery są strasznie demonizowane, czy nie lepiej przedstawić wady i zalety danej rasy, trudy i radości wynikające z jej posiadania? ;) To sprawiłoby, że każdy mógłby przemyśleć czy da radę takiemu psu i czy będzie z nim szczęśliwy. Żadna rasa nie jest łatwa, każdy pies wymaga sporo pracy, czasu i zaangażowania, szczególnie jeżeli chcemy z psem coś osiągnąć.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 271
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No własnie i dlatego dla mnie wszystko sprowadza się do tego co chcemy z psem osiągnąć i czego od niego wymagamy, jaki mamy pogląd na wychowanie psiaka. Po za tym myślę, że jeszcze przede mną dużo obserwacji żeby wyrobić sobie 100% opinię.

madziulik_13
To co Wy osiągnełyście w ciągu kilku miesięcy, my nie osiągneliśmy przez parę lat. To co Wy osiągnęłyście w ciągu kilku dni, nam zajęło parę miesięcy. Na moje opinie patrz przez pryzmat tego :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='drachena']Chodzi mi o to, że mam wrażenie, że dostrzega i piszę się tylko o negatywnych cechach i że bordery są strasznie demonizowane, czy nie lepiej przedstawić wady i zalety danej rasy, trudy i radości wynikające z jej posiadania? ;) To sprawiłoby, że każdy mógłby przemyśleć czy da radę takiemu psu i czy będzie z nim szczęśliwy. [B]Żadna rasa nie jest łatwa, każdy pies wymaga sporo pracy, czasu i zaangażowania, szczególnie jeżeli chcemy z psem coś osiągnąć.[/[/B]QUOTE]
Lepiej nieco demonizować, niż :aniołkować" bordery, bo mogę być tego fatalne skutki.

[B]Zgadzam się ;)[/B]

Link to comment
Share on other sites

Jednak przy borderach jest trochę inaczej - bo od borderów oczekuje się trochę więcej. Od przeciętnego jamnika, beagla, czy labradora oczekuje się zazwyczaj, że będzie chodził grzecznie na smyczy i ewentualnie biegał za piłeczką w parku. Od bordera natomiast wymaga się, żeby biegał tory przeszkód na zawrotnych prędkościach, łapał frisbee wyskakując z pleców i na każde skinienie właściciela stał przed nim w piłeczką w pysku. I właśnie o to chodzi - dla sporej części społeczeństwa border funkcjonuje jako psi ideał - dla nich nie ma bordera, który nie aportuję, ucieka, olewa właściciela, porzucając piłeczkę idąc sobie w krzaczki - a takich psów wcale nie jest mało.

Link to comment
Share on other sites

No jasne, ale chodzi mi to, żeby nie wymieniać TYLKO negatywnych cech borderów, przedstawić obiektywnie zalety i wady, żeby każdy mógł się zastanowić nad jego kupnem. Uważam, że Bordery są na prawdę super psami, ale tylko jeżeli poświęci im się dużo czasu i ma się wiedzę na temat szkolenia i pracy z psami. To co napisałaś wyżej według mnie łatwiej osiągnąć z Borderem, niż z jakimś York-iem, SH czy jamnikiem.

Cóż, gdzie się nie zajrzy, spotka się twierdzenie, że ta rasa to trudna rasa, niezależnie o jakiej rasie się mówi :) To samo powie Ci miłośnik labradorów, SH, York'ów, itp.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiednia metoda, dobry właściciel i husky może być równie świetnym psem jakim jest dla ciebie border.
Znam haszczaki które nie uciekają, aportują( może z mniej radośnie niż idealny border) ale jednak ;)
aha idealny= wychowany, to nie jest żaden sarkazm ;)

Czy z borderem łatwiej to osiągnąc, no nie wiem, nigdy go nie miałem, a to może stwierdzić tylko właściciel tego psiaka ;)
ps: daj mi na pw znać od kogo chcesz bordera :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

Hah! też tak myślałam! ' Jak będę miec tego mojego ukochanego, upragnionego, wyczekanego ONka to będę z nim chodzic na wystawy, osiągnie tytuł Championa, będzie potrafił wszystko, każde szkolenie opanowane w jednym palcu, freesbowanie, obediencowanie, PT ' ...wszystko, wszystko! A teraz? Dostałam mojego ' wszechstronnego ' i w wystawach brac udziału nie może bo ma wadę zgryzu, łobuz to do potęgi a i jeszcze ze skupieniem problemy :D Poza tym kto ma na tyle czasu? Tak więc nie wszystko się sprawdza co sobie wymarzymy, ale nie zamieniłabym jej nawet na szczeniora bo wybitnych rodzicach :)

Link to comment
Share on other sites

Dla chcącego nic trudnego (no może oprócz wystaw) pracuj, pracuj, pracuj, a marzenia się ziszczą. Żaden pies nie rodzi się z nauczonymi vaultami, flipami, overami, itp. nie jest od urodzenia nakręcony na pracę z człowiekiem. A jeżeli pies jest łobuzem i się nie słucha to wina leży po twojej stronie ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

Wiesz, ma dopiero 3 miesiące, jest o nas miesiąc i praca się zaczęła :D narazie po mojej winie na szczęście nic nie leży :evil_lol: co do frisbee odpuszczamy sobie powietrzne akrobacje i idziemy na coś z innej beczki :p

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

Tak ^^ Łobuz- pies, który w jednej sekundzie jest grzeczny jak aniołek, a w drugiej biega po całym domu z prędkością światła, chwyta pierwszą lepszą rzecz i zaczyna z nią uciekac do' swojej pieczary '. Coś w ten deseń ;)

Link to comment
Share on other sites

O matko, przecież to jeszcze maluch, czego sie spodziewałaś po szczeniaku ;) On się jeszcze uczy jak żyć z ludźmi i twoje zadanie, żeby mu pokazać co wolno, a co nie ;) myślę, że on nawet nie wiem że to co robi jest niepożądanym zachowaniem przez Ciebie ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Kamila

Doskonale o tym wiem, ale wcześniej trafiały do mnie psiaki od 5 miesięcy w górę, więc wiesz, moje zdziwienie jej aktywnością z początku było ogromne :D Niby czytało się te wszystkie książki i posty, ale nie spodziewałam się tak ogroomnych pokładów enegrii :grin:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...