Jump to content
Dogomania

OLKUSZ-obóz zagłady zwierząt-WYSLIJ LIST!!!!!


ARKA

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Piszac kazdy mialam na mysli ze schronisko jest otwarte i adopcje ludzi z zewnatrz ktore nie maja nic wspolnego z organizacjami moga psa adoptowac.
Co do reszty pozwol ze bede na ten temat rozmawiac z osobami ktore maja psy z tego schroniska, chyba ze jestes jedna z nich. Irenaka nie korzystam z posrednikow jezeli nie zachodzi taka potrzeba. Nie robie rowniez nic pod dyktando. :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']Na chwile obecna do adopcji sa psy pod nasz opieka, pod opieka KTOZ, i u Missieek, jezeli te miejsca sie zwolnia mozna wyciagac nastepne. Kazdy tez moze isc osobiscie i zabrac psa.[/quote]
Ada jak wiesz z naszej rozmowy jestem wrednym babsztylem i bardzo mi się nie podoba ten wpis.
Sytuacja na dziś jest taka, że pan P. nie wyda Waszej organizacji żadnego psa. Więc pytanie brzmi co dalej ze zbiórką pieniędzy na psy z Olkusza?
Bo jeżeli 30psów zostało zabranych ( i nie przez TOZ ale przez osobę fizyczną spisaną z dowodu osob.) + psy które wyciągnęła Missieek ( również jako osoba fizyczna) to dlaczego nie chcecie współpracować i pomagać tym osobom?
Psy faktycznie nie trafiły do schroniska krakowskiego, ale są pod opieką osoby fizycznej która chyba się zarobi z taką ilością zwierząt.
Więc o co w tej akcji chodzi?
Bo ja osobiście, ściśle rozdzielam sprawę walki z burmistrzem i panem P. od konkretnej pomocy na rzecz psów wyciągniętych ze schroniska. I żeby nawet sam diabeł wyciągnął te psy od pana P. to bym pomogła. A Ty piszesz, że każdy może iść osobiście i zabrać psa?:angryy: To po co zbiórka pieniędzy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='irenaka']Ada jak wiesz z naszej rozmowy jestem wrednym babsztylem i bardzo mi się nie podoba ten wpis.
Sytuacja na dziś jest taka, że pan P. nie wyda Waszej organizacji żadnego psa. Więc pytanie brzmi co dalej ze zbiórką pieniędzy na psy z Olkusza?
Bo jeżeli 30psów zostało zabranych ( i nie przez TOZ ale przez osobę fizyczną spisaną z dowodu osob.) + psy które wyciągnęła Missieek ( również jako osoba fizyczna) to dlaczego nie chcecie współpracować i pomagać tym osobom?
Psy faktycznie nie trafiły do schroniska krakowskiego, ale są pod opieką osoby fizycznej która chyba się zarobi z taką ilością zwierząt.
Więc o co w tej akcji chodzi?
Bo ja osobiście, ściśle rozdzielam sprawę walki z burmistrzem i panem P. od konkretnej pomocy na rzecz psów wyciągniętych ze schroniska. I żeby nawet sam diabeł wyciągnął te psy od pana P. to bym pomogła. A Ty piszesz, że każdy może iść osobiście i zabrać psa?:angryy: To po co zbiórka pieniędzy?[/quote]

u Missieek jest jeszcze masa kotów (zabrała ich ostatnio w liczbie 31), które wyciągnęła z tego schronu. Jeżeli są wpłaty na psy wyciągane stamtąd to w domyśle chyba na koty też, jako współtowarzyszy niedoli, i chyba należało by wesprzeć finansowo Missieek w jej działaniach. Tak myslę

Link to comment
Share on other sites

Irenaka czy uwazasz ze ja mam obowiazek o wszystkim pisac na forum z kim jestem w kontkcie i w jaki sposob pomagamy bidom Olkuskim, widac ze tylko pisac umiesz ale z czytaniem masz problemy i nie bede sie tutaj z Toba przekamarzac na forum jak masz cos konkretnego mozesz dzwonic lub pisac PW, czekam na propozycje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']Piszac kazdy mialam na mysli ze schronisko jest otwarte i adopcje ludzi z zewnatrz ktore nie maja nic wspolnego z organizacjami moga psa adoptowac.
Co do reszty pozwol ze bede na ten temat rozmawiac z osobami ktore maja psy z tego schroniska, chyba ze jestes jedna z nich. Irenaka nie korzystam z posrednikow jezeli nie zachodzi taka potrzeba. Nie robie rowniez nic pod dyktando. :shake:[/quote]
Mylisz mnie chyba z kimś innym pisząc "pośrednik", mam zbyt silny charakter aby dać sobą manipulować. Natomisat nie wiem, czy dobrym pomysłem jest ukrywanie ewentualnych rozmów z tymi osobami które zabrały psy, bo każdy darczyńca ma prawo wiedzieć co dzieje się z jego kasą.
Nie miałam zamiaru Ci nic dyktować, mam po prostu zbyt duże i złe doświadczenia pod tym względem z akcji Krzyczki aby tego Ci nie napisać w tym miejscu. Możecie jako organizacja stracić wiele w oczach darczyńców tak jak Sfora.

Link to comment
Share on other sites

nie kłóćmy się.. wymieniajmy spokojnie po prostu doświadzenia.. :loveu:
i dołączam się do Tweety

[SIZE=5][COLOR=red]pamiętajcie proszę o kotach:loveu: towarzyszy olkuskiej niedoli[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=5][COLOR=#ff0000]również tych u missieek:loveu:[/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

zaraz mnie szlag trafi.

dawno temu wkleilam na wszystkie watki dotyczace sprawy olkuskiej watki zwierzakow, ktore ratuje Misseek, ze stosownym wyjasnieniem.
zostaly zignorowane.
to moze konkretnie - na co pojdzie zebrana kasa?
tylko na zwierzeta pozostajace pod opieka fundacji z Chrzanowa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']Irenaka czy uwazasz ze ja mam obowiazek o wszystkim pisac na forum z kim jestem w kontkcie i w jaki sposob pomagamy bidom Olkuskim, widac ze tylko pisac umiesz ale z czytaniem masz problemy i nie bede sie tutaj z Toba przekamarzac na forum jak masz cos konkretnego mozesz dzwonic lub pisac PW, czekam na propozycje.[/quote]
Robisz błąd uważając mnie za wroga.
A propozycje już padły z mojej strony: konkretna pomoc dla psów z Olkusza które zabrały dziewczyny.
Na pw. nie mam co pisać.
A resztę przemyśl na spokojnie, bez emocji.
A do "reszty świata" mam ogromną prośbę.
[B][SIZE=3]Jeżeli ktokolwiek ma koce, kołdry, miski, karmę dajcie znać[/SIZE][/B].

Link to comment
Share on other sites

Do waszej informacji, od 20.12.08 wyciagnelysmy ze schroniska w Olkuszu, 12 szczeniakow 1 za TM jeden walczy o zycie i jest w szpitaliku w Arce w KRK, 1 adoptowany, 2 szczeniaki przejela pod opieke Fundacja Szara Przystan z Zabrza. 2 bulowate ktore byly w szpitaliku jedna dobe a teraz sa w hotelu, jeden bull wczoraj adoptowany, 4 psy kundle ktore w szpitaliku spedzily 10 dni, Latka poszla do adopcji, jeden ONek spedzil 5 dni w szpitaliku, od wczoraj w DT, jedna suka od 20 grudnia w DT. od 30 grudnia mamy stamtad 5 kotow wszystkie w leczniu.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Bookman Old Style]Nie wiem dlaczego pismo w calosic nie chce mi sie cytowac, wiec co istotne cytuje: [/FONT]
[FONT=Bookman Old Style].[/FONT]
[FONT=Bookman Old Style].[/FONT]
[FONT=Bookman Old Style].[/FONT]
[FONT=Bookman Old Style]"[B]Od dnia 31 grudnia 2008r. działalność Schroniska obejmuje teren Miasta i Gminy Olkusz[/B]."[/FONT]
[FONT=Bookman Old Style].[/FONT]
[FONT=Bookman Old Style].[/FONT]
[FONT=Bookman Old Style].[/FONT]
[B][COLOR=red][FONT=Bookman Old Style]Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu, zgodnie z przysługującymi mu kompetencjami, [U]wydał w dniu 31 grudnia 2008r. decyzję zakazującą przyjmowania zwierząt do tego schroniska[/U]. Decyzja ta nie uzyskała jeszcze przymiotu ostateczności w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego."[/FONT]
[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kanna']proszę o wyjasnienie jednego faktu...tylko olkusz ma pozwolenie ? a co z innymi gminami? czy to lezy w kwestii każdego burmistrza bądz wójta podpisać teraz umowę z Pałką? dostali zielone światło? to pismo jest nieco enigmatyczne..:-o[/quote]

:shake: absolutnie nie dostal "zielonego swiatla", jesli to sam Olkusz dostal....od czego, od tej decyzji, odwoluje sie wojwodzki lek.wet.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ada-jeje']Do waszej informacji, od 20.12.08 wyciagnelysmy ze schroniska w Olkuszu, 12 szczeniakow 1 za TM jeden walczy o zycie i jest w szpitaliku w Arce w KRK, 1 adoptowany, 2 szczeniaki przejela pod opieke Fundacja Szara Przystan z Zabrza. 2 bulowate ktore byly w szpitaliku jedna dobe a teraz sa w hotelu, jeden bull wczoraj adoptowany, 4 psy kundle ktore w szpitaliku spedzily 10 dni, Latka poszla do adopcji, jeden ONek spedzil 5 dni w szpitaliku, od wczoraj w DT, jedna suka od 20 grudnia w DT. od 30 grudnia mamy stamtad 5 kotow wszystkie w leczniu.[/quote]
[FONT=Calibri][SIZE=3]12-1 szczeniaków=11-1 adopca=10-2Fundacja Szara Przystań =8[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]2psy- hotel-1adpcja=1[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]4kundelki-1adopcja=3 +1DT[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]Onek -1szt[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]5 kotów[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]30psów z wtorku + Missieek ( kto wie ile ma zwierzaków z Olkusza)? [/SIZE][/FONT][FONT=Calibri][SIZE=3]Będzie jasność.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jotpeg']zaraz mnie szlag trafi.

dawno temu wkleilam na wszystkie watki dotyczace sprawy olkuskiej watki zwierzakow, ktore ratuje Misseek, ze stosownym wyjasnieniem.
zostaly zignorowane.
to moze konkretnie - na co pojdzie zebrana kasa?
tylko na zwierzeta pozostajace pod opieka fundacji z Chrzanowa?[/quote]

Pozostale wątki sa watkami adopcyjno-organizacyjnymi, ten z zalozenia byl tylko informacyjny odnosnie wysylania apeli, zeby nie zrobilo sie tak, ze w kazdym watku jest "misz masz".

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Century][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Bookman Old Style]Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996r. [I]o utrzymaniu czystości i [/I]p[I]orządku w gminach[/I] (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008, z późn. zm.) [B]zezwolenie na prowadzenie[/B] przez przedsiębiorców [B]działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt udziela w drodze decyzji wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce świadczenia usług [/B](art. 7 ust. 6 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt. 4 tej ustawy).[/FONT]

[FONT=Bookman Old Style][/FONT]
dzięki ARKO:) to zrozumiałam :) próbuje tylko poukładać pewne fakty...

rozumiem teraz , że Olkusz... tylko że z relacji ADY z wiceburmistrzem wynika,że ma się odbyć w styczniu jeszcze spotkanie z innymi burmistrzami gmin. Jeśli [B]to pismo[/B] przyjmiemy za obowiązujące to rodzi się pytanie ...[B]Po co?

[/B] Pałka z samego olkusza nie wyżyje (poziom stopy życiowej się mu obniży:diabloti:) mam nadzieję ... sam skapituluje?:diabloti: nie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='irenaka'][FONT=Calibri][SIZE=3]12-1 szczeniaków=11-1 adopca=10-2Fundacja Szara Przystań =8[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]2psy- hotel-1adpcja=1[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]4kundelki-1adopcja=3 +1DT[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]Onek -1szt[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]5 kotów[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]30psów z wtorku + Missieek ( kto wie ile ma zwierzaków z Olkusza)? [/SIZE][/FONT][FONT=Calibri][SIZE=3]Będzie jasność.[/SIZE][/FONT][/quote]

Ada, Irenka przeniescie prosze te dyskusje na pozostale wątki, zaraz i tu zrobi sie "kaszana" tu jest teraz watek ogolny:

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/f28/ofiary-schroniska-zywe-trupy-blagaja-o-pilne-wsparcie-127622/index99.html#post11563166[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='malawaszka']no to przenoszę na tamten wątek...[/quote]
malawaszka moze i na ten natepny tez? Myslalam,ze ten trzeci wlasnie, zakladany chyba dwa lata temu, bedzie watkiem czysto adopcyjnym, ogolnym, ale nie chce go nikt poprowadzic:shake:

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj nadeszla odp. na wyslanego przeze mnie maila. Wklejam:

[B][SIZE=5][CENTER]MA£OPOLSKI
WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII[/CENTER]
[/SIZE][SIZE=5][CENTER][/CENTER]
[/SIZE][SIZE=3][CENTER] 30 – 965 Kraków 69, ul. Brodowicza 13, tel. (012) 418-77-11, fax: 418-77-14[/CENTER]
[I][CENTER]E mail: [/SIZE][U][SIZE=3][COLOR=#0000ff][email protected][/CENTER]
[/B][/I][/U][/COLOR][/SIZE][FONT=Bookman Old Style][SIZE=3]WIW-CHZ-0551/5/08 Kraków, dnia 07 stycznia 2009r.
[B][I]
[/I][CENTER]Z a w i a d o m i e n i e[/CENTER]
[/B]
[/SIZE][/FONT][FONT=Bookman Old Style][SIZE=3]Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. [I]o Inspekcji Weterynaryjnej[/I] ( t.j. Dz. U. z 2007r., Nr 121, poz. 842, z póŸn. zm.) oraz art. 238 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. [I]Kodeks postêpowania administracyjnego ([/I]t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071, z pó¿n. zm.), po rozpatrzeniu skargi wniesionej do tut. organu Inspekcji Weterynaryjnej poczt¹ elektroniczn¹, a dotycz¹cej zezwolenia na funkcjonowanie schroniska dla bezdomnych zwierz¹t, dzia³aj¹cego w Olkuszu przy ul. Sikorka 91, pomimo nie spe³niania wymogów okreœlonych w rozporz¹dzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 czerwca 2004r. [I]w sprawie szczegó³owych wymagañ weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierz¹t[/I] (Dz. U. Nr 158, poz. 1657) oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. [I]o ochronie zwierz¹t[/I] (t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 106, poz. 1002, z póŸn. zm.) - [B]Ma³opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii[/B] [B]zawiadamia, co nastêpuje.

[/B]Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 wrzeœnia 1996r. [I]o utrzymaniu czystoœci i porz¹dku w gminach[/I] (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008, z póŸn. zm.) [B]zezwolenie na prowadzenie[/B] przez przedsiêbiorców [B]dzia³alnoœci w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierz¹t udziela w drodze decyzji wójt, burmistrz lub prezydent miasta w³aœciwy ze wzglêdu na miejsce œwiadczenia us³ug [/B](art. 7 ust. 6 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt. 4 tej ustawy).

Organy Inspekcji Weterynaryjnej nie maj¹ kompetencji do udzielania zezwoleñ na prowadzenie tego rodzaju dzia³alnoœci.

Informujê jednoczeœnie, i¿ zapewnienie nale¿ytej opieki zwierzêtom przebywaj¹cym w schronisku nale¿y do zadañ w³asnych gmin, a nie Inspekcji Weterynaryjnej.

Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierz¹t, w szczególnoœci przez przestrzeganie przepisów o ochronie zwierz¹t i przepisów o ochronie zdrowia zwierz¹t oraz zwalczaniu chorób zakaŸnych zwierz¹t.

[B]Schronisko dla bezdomnych zwierz¹t, istniej¹ce w Olkuszu przy ul. Sikorka 91, [U]dzia³a³o i dzia³a na podstawie[/B] [B]decyzji wydanej przez Burmistrza Miasta i Gminy w Olkuszu, zezwalaj¹cej Panu Rafa³owi Pa³ka na prowadzenie dzia³alnoœci w zakresie prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierz¹t.
[/U]
[/B]Schronisko to do dnia 31 grudnia 2008r. obs³ugiwa³o dwanaœcie gmin.
Od dnia 31 grudnia 2008r. dzia³alnoœæ Schroniska obejmuje teren Miasta i Gminy Olkusz.

W nastêpstwie uzyskanego jak wy¿ej zezwolenia, przedmiotowe schronisko zosta³o wpisane do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olkuszu, otrzymuj¹c weterynaryjny numer identyfikacyjny: 12123401 i objête nadzorem w zakresie prowadzonej w nim dzia³alnoœci i spe³niania przez ni¹ wymagañ weterynaryjnych przewidzianych obowi¹zuj¹cymi przepisami.

Z uwagi na koñcz¹cy siê okres obowi¹zywania poprzedniej decyzji Burmistrza w sprawie zezwolenia na prowadzenie przedmiotowego schroniska dla zwierz¹t, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu ju¿ we wrzeœniu 2008r. wystêpowa³ do Urzêdu Miasta i Gminy Olkusz z negatywnymi opiniami odnoœnie spe³niania przez przedmiotowe schronisko wymagañ lokalizacyjnych i strukturalnych.
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, pomimo nie spe³niania przez podmiot warunków lokalizacyjnych, istniej¹cych uchybieñ strukturalnych oraz negatywnej opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olkuszu wyda³ w dniu 31.12.2008r. zezwolenie na dalsze prowadzenie omawianej dzia³alnoœci w 2009r. Decyzja ta nie jest ostateczna.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu wyst¹pi³ zatem do Samorz¹dowego Kolegium Odwo³awczego w Krakowie z pismem o stwierdzenie niewa¿noœci z urzêdu decyzji Burmistrza Miasta i Gminy w Olkuszu, zezwalaj¹cej Panu Rafa³owi Pa³ka na prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierz¹t w Olkuszu przy ul. Sikorka 91.

Odnoœnie zarzutów w zakresie warunków panuj¹cych w schronisku, jako podstawowy problem nale¿y wskazaæ nadmiern¹ iloœæ zwierz¹t. Podkreœlam, ¿e jest to problem wystêpuj¹cy w wiêkszoœci takich obiektów w kraju i niestety maj¹cy bardzo du¿y wp³yw na warunki bytowania przebywaj¹cych tam zwierz¹t.
Nale¿y równie¿ zwróciæ uwagê na fakt, ¿e do schroniska trafiaj¹ psy bezpañskie, zagubione, porzucone przez w³aœcicieli, czêsto po d³ugotrwa³ej tu³aczce, niedo¿ywione, zarobaczone i chore. Schronisko ze wzglêdów finansowych zapewnia opiekê weterynaryjn¹ na podstawowym poziomie
Maj¹c na uwadze powy¿sze i w nastêpstwie stwierdzonych podczas kontroli, przeprowadzanych w w/w schronisku przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olkuszu, uchybieñ - g³ównie lokalizacyjnych i strukturalnych oraz nadmiernego zagêszczenia zwierz¹t - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu, zgodnie z przys³uguj¹cymi mu kompetencjami, wyda³ w dniu 31 grudnia 2008r. decyzjê zakazuj¹c¹ przyjmowania zwierz¹t do tego schroniska. Decyzja ta nie uzyska³a jeszcze przymiotu ostatecznoœci w rozumieniu przepisów kodeksu postêpowania administracyjnego.
Odnosz¹c siê natomiast do przytoczonych w skardze rozbie¿noœci danych za 2007r., a dotycz¹cych iloœci zwierz¹t ujêtych w raporcie z wizytacji w w/w schronisku wyjaœniam, ¿e powy¿sze rozbie¿noœci wynikaj¹ z faktu zwrócenia w³aœcicielom zagubionych zwierz¹t oraz uchybieñ w prowadzeniu ewidencji zwierz¹t przebywaj¹cych w schronisku, stwierdzonych podczas kontroli przeprowadzonej przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w Olkuszu. W sprawie stwierdzonych uchybieñ Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olkuszu wyda³ 31 lipca 2007r. decyzjê administracyjn¹ nakazuj¹ca usuniêcie stwierdzonych nieprawid³owoœci.
Jednoczeœnie podkreœlam, ¿e problem zwierz¹t bezdomnych jest bardzo trudny do rozwi¹zania, wymaga przede wszystkim dzia³añ edukacyjnych i zmiany œwiadomoœci spo³ecznej w tym zakresie, zniknie dopiero w chwili, gdy bezdomne zwierzê stanie siê bezdomnym w wyniku przypadku, a nie jak w tej chwili ludzkiej bezmyœlnoœci i nieodpowiedzialnoœci.


[CENTER]Ma³opolski
Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Krzysztof Ankiewicz[/CENTER]

[U]Otrzymuj¹:

[/U]Adresaci w/g rozdzielnika
[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']Ada, Irenka przeniescie prosze te dyskusje na pozostale wątki, zaraz i tu zrobi sie "kaszana" tu jest teraz watek ogolny:

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/f28/ofiary-schroniska-zywe-trupy-blagaja-o-pilne-wsparcie-127622/index99.html#post11563166[/URL][/quote]

Masz rację, durnowata jestem ale odpowiedziałam na post Ady i bajzel się zaczął. Już spadam na właściwy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...