Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Asti

Nagradzanie na zawodach

Recommended Posts

W temacie obedience jestem zielona, choć podoba mi się ten sport. Z tego, co mi wiadomo to podczas wykonywania ćwiczeń i po każdym z nich nie można psa nagradzać w żaden sposób (oprócz pochwały słownej). Moje pytanie: czy po wykonanym ćwiczeniu mogę z psem poszarpać się rękawem (swetra, kurtki itd.):razz:?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wydaje mi się, że będzie to nie fair - w końcu co dla psa różnica czy sweter czy piłka jeśli na obie rzeczy jest nakręcony? Myślę, że za to groziłaby raczej dyskwalifikacja.

Ale na 100% nie wiem, sama szkolę swojego psa i o zawodach na razie nie myślę...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak byłam na zawodach Obi i był to bodajże Kraków to startował koleś z maliniakiem(chyba nie przekręcam) zajęli wysokie miejsce i koleś startował w czapce. Jak się potem okazało pies był na tą czapkę nakręcony. Pytanie czy to aż tak ważne żeby wygrać no i jeszcze za wszelką cenę... Dla mnie to powinna być przede wszystkim dobra zabawa, a nie mega rywalizacja.

I dodam, że dyskwalifikacji nie było, bo pies został nagrodzone chwile po zejściu z placyku, więc sędzia pewnie tego nie widział.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomysł niezły:cool3:

Ale mnie nie chodzi o to, żeby wygrać za wszelką cenę. Raczej o to, żeby jednak nagrodzić psa po dobrze wykonanym ćwiczeniu. Są psy, które szybko się gaszą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hm, tylko mnie się wydaje, że chodzi właśnie o to, żeby się nie gasiły tylko pracowały dla przyjemności/nagrody słownej,poklepania i umiały pracować w skupieniu bez nagrody przez te kilka minut. To już broszka zawodnika, żeby wypracował to ze swoim psem. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, pewnie na tym polega całe to nienagradzanie. Zresztą w agility też wg regulaminu nie można mieć ze sobą żadnych nakręcaczy-zachęcaczy. Ale interesuje mnie, czy za krótkie szarpanie się z psem grozi dyskwalifikacja.
Przykładowo Nex - jest jeszcze młoda, więc nie robię z nią długich ćwiczeń bez nagradzania. Powiedzmy chodzenie przy nodze - ona cały czas pracuje na najwyższych obrotach, mocno się skupia, [U]szarpanie[/U] (jako nagroda) [U]ją rozluźnia i daje motywację do dalszego działania[/U]. Owszem, mogę zrobić chodzenie przy nodze + siad w marszu, zostawanie, przeważnie przy zabawie w pseudoobedience robimy sobie handling "na sucho". Ale nie często. Nagradzam ją po różnym czasie ćwiczeń, ale Nex jest typem psa, który nagradzany musi być często, więc pracujemy nad tym, żeby potrafiła ładnie pracować nie dostając nagrody po każdym ćwiczeniu.

Ostatnio na forum BC wyniknęła dyskusja, czy częste starty w zawodach obedience niekorzystnie wpływają na jakość prezentowanych ćwiczeń. Chodziło właśnie o to, że pies długo nie jest nagradzany. Ale chyba sama odbiegłam od tematu i poruszyłam inną kwestię, podając przykład ;)

Choć z drugiej strony - dla niektórych psów pochwała słowna jest ekstra nagrodą ;) Narazie startować nie zamierzamy, ale bardzo interesowała mnie kwestia szarpania:evil_lol:

W regulaminie znalazłam takie zdanie

[FONT=Tahoma][quote][B]Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagrodzić psa podczas wykonywania ćwiczeń[/B]; posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji. [B]Dopuszczalne jest pogłaskanie lub pochwalenie psa[/B], gdy sędzia zasygnalizuje zakończenie ćwiczenia. Karanie psa jest niedozwolone.[/quote][/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
W takim razie szarpanie=dyskwalifikacja.
[FONT=Tahoma][/FONT]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko, że w agility jest jakby 'prościej' w tej kwestii.
Po pierwsze w zerówkach dość często można mieć zabawkę a po drugie zwykle pies który już startuje w zawodach jest nakręcony wystarczająco na same przeszkody i nie potrzebujemy dodatkowo piłek i żarcia podczas startu. No i przeciętnie pies biegnie ok 30 sekund - to mało, a poza tym po zejściu z ringu może od razu dostać piłkę do pyska :evil_lol: A niektórzy nagradzają swoje psy jeszcze na ringu - szarpaniem smyczą...

Tak więc wg mnie obedience jest dużo 'trudniejsze', należy psa tak wyszkolić żeby był nakręcony na równanie i inne ćwiczenia bez żadnych nagród. Sama praca musi być nagradzająca.
Dlatego dla mnie oczywiste jest, że nie nagradza się psa szarpaniem między ćwiczeniami bo nie widzę różnicy w tym momencie między piłką a swetrem czy co tam masz pod ręką.

No i sama napisałaś, że trzeba po prostu ćwiczyć z psem pracę bez nagródek, z czym ja się absolutnie zgadzam. ;) A na zawody jechać jak się jest pewnym, że pies potrafi tyle wytrzymać bez nagradzania.

A dyskusję o tej czapce gdzieś kiedyś czytałam...

Ale niech się mądrzejsi wypowiedzą, ja tak tylko intuicyjnie piszę , sama nigdy ze swoim psem nie startowałam i na razie nie zamierzam. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie możesz nagradzać psa szarpaniem na placu! Na placu pies nie bawi się z właścicielem szarpaniem, na placu pies pracuje z właścicielem, a jeśli ta praca jest zabawą, to super. Przygotowanie do zawodów polega właśnie na tym by pies był zmotywowany na te parę minut startu na płycie. Krótko mówiąc - masz nauczyć tego psa:diabloti:

[U]Treningi[/U] masz zaplanować tak by przygotować psa do takiej pracy:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
[FONT=Calibri][SIZE=3]Gdybym startowała z osobą, która w ten sposób nagradza psa czułabym się oszukana. Pan z czapeczką zbyt dobrej opinii tez nie ma. Dla mnie posuwanie się do takich sztuczek byłoby upokarzające, lepsze zasłużone ostatnie miejsce niż „ukradzione” pierwsze. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]Psa się przygotowuje na zawody tak, żeby nie tylko znał ćwiczenia i potrafił je wykonać, ale również żeby potrafił „wyczekać” na nagrodę przez cały program. Jeżeli po dwóch, trzech ćwiczeniach motywacja wam spada na tyle, że bez nagrody pies nie będzie ćwiczył dalej to znaczy, że na zawody jeszcze za wcześnie. Na szczęście do najbliższych zawodów jeszcze mnóstwo czasu i można nad tym popracować.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Calibri][SIZE=3]Przy okazji jak zapatrujecie się na podbieganie przewodnika między ćwiczeniami – tak że pies ma okazję przebiec się z nami kawałek i rozluźnić lub na ćwiczenie na odłożoną przy wejściu na ring piłkę?[/SIZE][/FONT]

Share this post


Link to post
Share on other sites
[QUOTE]Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagrodzić psa podczas wykonywania ćwiczeń; posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji. Dopuszczalne jest krótkie pogłaskanie lub pochwalenie psa, gdy sędzia zasygnalizuje zakończenie ćwiczenia.[/QUOTE]Chyba ten fragment regulaminu jest wystarczająco jednoznaczny:lol:
[QUOTE][SIZE=3]Przy okazji jak zapatrujecie się na podbieganie przewodnika między ćwiczeniami – tak że pies ma okazję przebiec się z nami kawałek i rozluźnić[/SIZE][/QUOTE]Jak dla mnie-fajny sposób na zapobieżenie ewentualnemu wypaleniu się [B]mojego[/B] psa:cool3:

Share this post


Link to post
Share on other sites
duzo zalezy chyba od sedziego , na zawodach na których bylam zastrzezono na poczatku ,po zakonczonym cwiczeniu mozna psa nagrodzic umiarkowanie bardzo (dotyk ,klepniecie delikatne,slowo) , zero nakrecania dodatkowego .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokładnie, takie zachowanie jest po prostu nie fair.

Tak samo jak np. kontrowersyjne starty w kamizelce szkoleniowej czy czapce, którą wcześniej pies się bawił.

Nagroda może być dyskretna, pogłaskanie, powiedzenie "dobrze" etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest olka12
można ale nie w czasie ćwiczeń tylko pomiędzy,bo cały występ to nie jest jedno cwieczenie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[quote name='Asti']W temacie obedience jestem zielona, choć podoba mi się ten sport. Z tego, co mi wiadomo to podczas wykonywania ćwiczeń i po każdym z nich nie można psa nagradzać w żaden sposób (oprócz pochwały słownej). Moje pytanie: czy po wykonanym ćwiczeniu mogę z psem poszarpać się rękawem (swetra, kurtki itd.):razz:?[/QUOTE]

Po zawodach - tak.
W trakcie - nie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Announcements

×