Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='mańka_']KAŻDY duży i niewychowany pies może zrobić krzywdę swoim rozmiarem. Nie tylko molos - i o to mi własnie chodzi.

Ja rozumiem, że było pytanie o molosy i odpowiadasz na nie - ale mam wrażenie, zę troche na zasadzie takiej, jakby cechy o których mówisz były cechami tylko i wyłącznie molosów (a tak naprawdę są cechami większości dużych ras). O to mi tylko i wyłącznie chodzi.



Może i masz rację.
Zluzuję poślady ;-)[/QUOTE]


Może faktycznie, to zabrzmiało tak jakby dotyczyło tylko molosów. Takiej intencji nie miałam. Uroki pisania i internetu, nie zawsze da się ubrać w słowa to co się konkretnie chce. W każdym razie, myśle, że się rozumiemy w pełni tylko każda próbuje z polskiego na "nasze" przełożyć ;)

Link to comment
Share on other sites

Mam molosa i jako nastolatka też miałam molosa, pomiędzy miałam sporo kundelków ON i mieszańce ON, no i goldena. Zdecydowanie najprościej prowadzi mi się obecnymolos, ale jak piszą w opisie rasy, jest to molos specyficzny. Jest to alano espanol, prawie niedostępne w Polsce, ale zadziwia mnie od małego szczeniaka. Jest cudownym, zrównoważonym psem rodzinnym, kochającym wszystkich ludzi, niestety tych nieznajomnych także, wielkim przytulakiem i śpiochem w domu, a na podwórku diabłem wcielonym, w szczególności, gdy jest ze swoim kumplem. Jest to najbardziej karny pies, jakiego miałam kiedykolwiek i najłatwiejszym w prowadzeniu. Co prawda ja też mam więcej doświadczenia i chodziłam z nim na dwa szkolenia, ale i tak myślę, że pewne cechy ma wrodzone.Kiedyś przeczytałam cudowną charakterystykę molosów, ale nie pamiętam gdzie. Było tam min. napisane, że molosy nie szczekają, bo im się nie chce, może odstraszą napastnika wzrokiem i inne tego typu fajne rzeczy. Jak znajdę to zamieszczę. Osobiście myślę, że molos może byc pierwszym psem, ale dla osoby, która odpowiednio się do tego przygotuje, to znaczy poczyta o rasie, będzie miała czas dla swojego psa na długie spacery, zabawę i szkolenie i jest spokojna, zrównoważona i nie pozwoli psu wejść sobie na głowę, nawet jak będzie ślicznym 3 miesięcznym szczeniaczkiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='omry']Pewnie trzyma je wszystkie na łańcuchu.[/QUOTE]
Bardzo śmieszne. Nie mam już 18 lat, a psy mam od małego dziecka. Jedne żyją dłużej a inne krócej, w ciągu mojego życia było już ich sporo, niektóre były znajdami i to starszymi, więc bez takich komentarzy proszę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mapi']Bardzo śmieszne. Nie mam już 18 lat, a psy mam od małego dziecka. Jedne żyją dłużej a inne krócej, w ciągu mojego życia było już ich sporo, niektóre były znajdami i to starszymi, więc bez takich komentarzy proszę.[/QUOTE]
dziekuje za odpowiedz

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mapi']Bardzo śmieszne. Nie mam już 18 lat, a psy mam od małego dziecka. Jedne żyją dłużej a inne krócej, w ciągu mojego życia było już ich sporo, niektóre były znajdami i to starszymi, więc bez takich komentarzy proszę.[/QUOTE]

Wybacz, zapomniałam, że jesteś nowa :)
Nie to miałam na myśli, xxxx52 jest dość specyficzną osobą i taki niewinny żarcik mi się wymsknął w jej stronę :evil_lol: Nie piłam, absolutnie, do Ciebie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='omry']Wybacz, zapomniałam, że jesteś nowa :)
Nie to miałam na myśli, xxxx52 jest dość specyficzną osobą i taki niewinny żarcik mi się wymsknął w jej stronę :evil_lol: Nie piłam, absolutnie, do Ciebie.[/QUOTE]
dziekuje za komplement,niech sie wiecej tobie" wysmykuje" hi,wau wuf hau

Link to comment
Share on other sites

Panuje opinia, że zarówno rasy stróżujące (chodzi mi o molosy, jak kaukaz, cao) jak i rasy obronne/bojowe (np. TTB) to psy trudne, wymagające doświadczonego przewodnika. I mam pytanie do osób mających doświadczenie zarówno z jednymi jak i drugimi, jakie są różnice w ich wychowywaniu? Wiem, że te rasy bardzo się od siebie różnią choćby temperamentem, ale chodzi mi o to jak różne są trudności w układaniu tych typów psów? Jak na razie czytałam, że to psy stróżujące są trudniejsze, bo TTB wprawdzie łatwo można nauczyć agresji, atakowania na komendę, ale za to psy stróżujące często same podejmują decyzję co stanowi dla nas zagrożenie a co nie i wtedy działają 'na własną łapę'. Aktualnie posiadam właśnie psa stróżującego (mój pierwszy pies) i już mniej więcej wiem jak 'działają' te psy, ale w przyszłości planuję bulowatego i chciałabym mieć jakieś porównanie odnośnie tych typów psów. Niestety w Googlach niewiele znalazłam, przeważnie opisywane są ogólnie psy stróżująco-obronne. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='omry']Wybacz, zapomniałam, że jesteś nowa :)
Nie to miałam na myśli, xxxx52 jest dość specyficzną osobą i taki niewinny żarcik mi się wymsknął w jej stronę :evil_lol: Nie piłam, absolutnie, do Ciebie.[/QUOTE]
Tak podejrzewałam, ale pewności nie miałam, a że z natury wredna jestem, to od razu się odgryzłam. Sorki:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']rubi mam cao i pitbulla,co moge tak po krótce powiedzieć-pit jest pozytywnie nastawiony do całego świata-psy,ludzie-cao niekoniecznie[/QUOTE]
mozes masz mozliwosc pomocy tej rasie psa ,gdyz wrocila spowrotem (zostala odebrana)sliczna suczka ,kochana do ludzi z cieplego domu do schroniska -zimnej budy.Byla bita walkiem przez opiekuna.Zobacz "Psy w potrzebie"woj.poznanskie,Schronisko Poznanskie...............
Moze ktos by jej pomogl zeby w tej przekletej budzie nie zamarzla ,bo wiem ze zamarzaja.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']Mapi-"mialas sporo kundelkowON i mieszance ON,ni goledena"czy mozesz przekazac co sie z nimi stalo?[/QUOTE]

Ugotowała je i zeżarła....No pytanie mądre jak wszystkie Twoje wypowiedzi.

Mapi-sory ,ale no na głupotę to mogłem tylko głupotą.A xxxxxxxxxxxxxxxxx15001900 działa na mnie i 99% dogo jak płachta na byka.

Link to comment
Share on other sites

[h=2]pies dla biegaczki/aktywnej rodziny - husky, labrador czy...?[/h] [INDENT] Witajcie,
piszę z prośbą o fachową poradę :smile:

Od jakiegoś czasu noszę się z decyzją o posiadaniu psa, ale wciąż nie mogę podjąć decyzji - jaki to powinien być pies.

Mam 5-letnią córkę, mieszkanie w bloku (70m) i kota. Razem z mężem prowadzimy bardzo aktywny tryb życia, biegamy, dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Biegamy regularnie od kilku lat, przygotowujemy się właśnie do półmaratonu, planujemy pobiec dwa maratony w tym roku.

Potrzebuję psa, z którym będę mogła biegać (mój średni dystans dzienny to 10 km, raz w tygodniu 20 km), późno wieczorem też. A także takiego, który dogada się z naszym kotem i córką.

Obydwoje pracujemy, ale ja do pracy mogę przychodzić z psem.

No i koniecznie chcę psa ze schroniska.

Rozważam husky, ze względu na bieganie, ale stresuję się, czy kot i husky pod jednym dachem to dobry pomysł. Rozważam też labradora, ale czytałam, że niektóre z nich nie mogą/nie powinny biegać.

Będę wdzięczna za wszystkie rady.
[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

Młody pies z DT, ale podrośnięty na tyle, żeby mógł biegać bez obawy o stawy, sprawdzony w relacjach z kotami, dałby radę :)

Husky to rozumiem, ze względu na ich potrzebę ruchu, ale skąd labrador? To w sumie z ciekawości bardziej, bo ich domeną jest raczej praca nosem czy aportowanie :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Izolda'][B]pies dla biegaczki/aktywnej rodziny - husky, labrador czy...?[/B]
[INDENT] Witajcie,
piszę z prośbą o fachową poradę :smile:

Od jakiegoś czasu noszę się z decyzją o posiadaniu psa, ale wciąż nie mogę podjąć decyzji - jaki to powinien być pies.

Mam 5-letnią córkę, mieszkanie w bloku (70m) i kota. Razem z mężem prowadzimy bardzo aktywny tryb życia, biegamy, dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Biegamy regularnie od kilku lat, przygotowujemy się właśnie do półmaratonu, planujemy pobiec dwa maratony w tym roku.

Potrzebuję psa, z którym będę mogła biegać (mój średni dystans dzienny to 10 km, raz w tygodniu 20 km), późno wieczorem też. A także takiego, który dogada się z naszym kotem i córką.

Obydwoje pracujemy, ale ja do pracy mogę przychodzić z psem.

No i koniecznie chcę psa ze schroniska.

Rozważam husky, ze względu na bieganie, ale stresuję się, czy kot i husky pod jednym dachem to dobry pomysł. Rozważam też labradora, ale czytałam, że niektóre z nich nie mogą/nie powinny biegać.

Będę wdzięczna za wszystkie rady.
[/INDENT]
[/QUOTE]


Po pierwsze: musisz wziąc poprawkę na to że pies nie będzie mógł z Tobą od razu pokonywać tak dużego dystansu bez zatrzymywania się ;) psa tez trzeba kondycyjnie przygotować. Sporo też zależy od Twojego tempa.

Po drugie: bieganie z psem to frajda tylko wtedy gdy pies jest wychowany. Do biegania trzeba więc go przygotować pod względem posłuszeństwa i reagowania na wydawane mu polecenia. Są też psy dla których bieganie to żadna frajda (obie moje suki :D).

Po trzecie: jest tutaj odpowiedni dział, psy do adopcji-> przygarnę, załóż tam temat ;) najlepszy dla Was byłby pies z domu tymczasowego, sprawdzony na koty i dzieci, do tego aktywny, najlepiej typ sportowca, a nie masywna klucha ;) ja bym uważała z braniem psa bezpośrednio ze schroniska- można się nieźle naciąć zwłaszcza gdy ma się jakieś wymagania (czyli kwestia dziecka i kota), psy w schronisku często zachowują się inaczej niż poza nim. Lepsza jest opcja schroniskowca którego ktoś ulokował w domu tymczasowym i więcej o nim wiadomo.

Link to comment
Share on other sites

Jak pies jest nienawykły do takiej formy wysiłku to może być ciężko na początku, wiesz pewnie, że niektóre DT dogocioć się nie bardzo przejmują swoją rolą i trzymają psa non stop kolor na ogródku albo wychodzą na spacerki dookoła bloku, dlatego należy rozważnie wybrać psa i wziąć pod uwagę parę różnych opcji ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...