Jump to content
Dogomania

Szelki czy obroża?


DG32

Recommended Posts

[quote name='slonecznica']dzięki za odpowiedź;) jednak zdecydowałam ze kupię szelki, bo nie potrafię jaj ciągać za szyję, i chodze tam gdzie jamnik chce, a tak nie może być ;)[/quote]

Według jamnika tak powinno być :diabloti:.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='juliola']Ze względów zdrowotnych wyłącznie obroża. A BEZWZGLĘDNIE należy psa nauczyć chodzić przy nodze .[/quote]

No wreszcie jest jakiś bezwzględny głos, tylko ja bym chciała żeby to było poparte jakimiś badaniami, publikacjami, ja nigdzie takich nie znalazłam a chciałabym wiedzieć na jakiej podstawie twierdzi się że tylko obroża.

Będę wdzięczna jeżeli ktoś mi takie coś podeśle.

Nadmienię jeszcze że obecnie jestem na etapie testowania szelek (za namową weta) i stosuje zamiennie z obroża, natomiast wcześniej też byłam zdania że szelki nie i poprzedni jamnik nosił tylko obroże.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy ktos robi badania nad wyższością obrozy nad szelkami:lol:. Moja wiedza anatomiczna i hodowlana potwiedza to co napisałam. Najłatwiejszy do zaobserwowania będzie proces wyginania się łokci na zewnątrz czyli tzw. odstające łokcie. Jest to powazna wada , nogi w stawach robią się luźne a łokcie wyginaja sie na zawnątrz.
A wydaje mi się , że problem szelki czy obroza dotyczy tak naprawdę problemu : w czym jamnik ciągnie mniej.
Otórz najlepiej jak nie ciągnie wcale to i problem niknie. Można go bardzo łatwo nauczyć - gdy pies rozumie hierarchię jaka panuje w domowym "stadzie". Prowadzi zawsze szef, reszta idzie grzecznie "za". Trzeba mu tylko przypominać kto jest szefem i gotowe

Link to comment
Share on other sites

[quote name='DG32']No wreszcie jest jakiś bezwzględny głos, tylko ja bym chciała żeby to było poparte jakimiś badaniami, publikacjami, ja nigdzie takich nie znalazłam a chciałabym wiedzieć na jakiej podstawie twierdzi się że tylko obroża.

Będę wdzięczna jeżeli ktoś mi takie coś podeśle.

Nadmienię jeszcze że obecnie jestem na etapie testowania szelek (za namową weta) i stosuje zamiennie z obroża, natomiast wcześniej też byłam zdania że szelki nie i poprzedni jamnik nosił tylko obroże.[/quote]



Zdecydowanie obroża!!:p
Tylko i wyłacznie!:p
A jamniki sa madre i szybko uczą się,że ciągnąć nie warto:p:p
A z ciekawości-
ile lat wet hoduje jamniki,
i ile ich ma??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Z tego co ja słyszałam (tylko nie wiem czy to ma tak naprawde jakis zwiazek) to jamniki nie powinny chodzic na szelkach ze wzgledu na długi kregosłup i ryzyko dyskopatii. Tylko, ze mowie ja nie wiem ile w tym jest prawdy, bo slyszałam to od znajomej ktora ma jamnika. W kazdym razie, ani moja jamniczka nia chodzila na szelkach, ani obecny mix jamnika rowniez na nich nie chodzi bo stwierdziłam ze lepije nie ryzykowac.

Ps. Po 8 m-cach intensywnej nauki mojego uparciucha (mieszanca) udało mi sie nauczyc chodzic przy nodze. Normalnie w szoku jestm.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AMIŚKA']Zdecydowanie obroża!!:p
Tylko i wyłacznie!:p
A jamniki sa madre i szybko uczą się,że ciągnąć nie warto:p:p
A z ciekawości-
ile lat wet hoduje jamniki,
i ile ich ma??[/quote]

Mogłabym napisać na to tyle: a ile Ty semestrów weterynarii skończyłaś? ale nie na tym ma polegać ten wątek aby licytować się kto ma prawo wypowiadać się na temat jamników, a kto nie.

Chciałabym aby ktoś kto kategorycznie opowiada się za szelkami bądź obrożą umiał to uzasadnić w sposób naukowy.
Trochę to dziwne, że w większości upieracie, że szelki szkodzą - odstające łokcie, kiedy nie zakładacie szelek swoim psom właśnie aby im nie zaszkodzić, tym samym w praktyce nie wiecie czy naprawdę szkodzą, bo nigdy ich nie zakładaliście psom.

Chodzi mi o to czy nie jest to mit - tzn wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, a naprawdę nie mająca poparcia w rzeczywistości.

Najbardziej wiarygodne dla mnie by były badania w stylu: mamy dwa jamniki z jednego miotu - jeden nosi szelki, a drugi obroże, mamy zdjęcia, dokumentacje weterynaryjną, która obrazuje rozwój układu kostnego obu psów przez całe ich życie, historie chorób itp.
I właśnie czegoś takiego szukam.

Link to comment
Share on other sites

DG32 :evil_lol: Raczej nikt z nas takich eksperymentów przeprowadzać nie będzie :evil_lol:
Pal diabli odstające lokcie; w to ja akurat nie wierzę, bo dobrze dobrane do sylwetki psa szelki nie powinny czegoś takiego spowodować.
Ale weźmy na logikę - ubierasz się w uprząż a'la szelki, dopinasz do niej krótką linkę jakiej używają alpiniści i przyczepiasz ją np. do drążka gimnastycznego. A teraz skaczesz np. ze skrzyni i calym cialem rzucasz się w dól. Ćwiczenie należy powtórzyć parę razy dziennie przez... okolo 7-8 lat :evil_lol: Jak sądzisz, po jakim czasie w Twoim kręgoslupie zaczną zachodzić zmiany??? Ja nie wiem, ale wiem jedno - niewątpliwie zaczną.
Dlatego uważam, że rasy predysponowane do dyskopatii nie powinny być narażone na takie szarpnięcia. Nawet jeśli pies ladnie chodzi na smyczy i nie ciągnie, zawsze zdarzają się sytuacje, kiedy niespodziwanie coś go zainteresuje i skoczy naprzód, albo my będziemy go ciągnąć, bo próbuje zjeść coś z trawnika, etc.

Pozdrawiam

P.S. Jeśli psy chodzą luzem czyli bez smyczy, to mogą nie nosić ani szelek ani obroży, albo jedno i drugie równocześnie ;)

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial][SIZE=2]Jamniki są rasą krótkonożną i ich łokiec jest umiejscowiony na wysokosci środka klatki piersiowej a nie jak u ras długonogich ponizej klatki ,piersiowej. Z tego też względu .gdzu zakładamy jamnikom szelki , akurat pasek obejmujący klatke moze draznic łokcie , wiec psy dla swojej wygody zaczynaja odstawiać łokcie na boki , i nabierają takie nawyku ze chodzą tak nawet gdy szelek nie maja załozonych.

[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Dziwie się niektórym osobom które uwazają , ze ich pies ciągnie , wiec dlatego chodzi na szelkach.... przecież na szelkach pies ma większą mozliwośc ciągniecia niż na obrozy ( która go trochę dusi gdy ciągnie ) [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Zresztą psy zaprzęgowe też biegają w szelkach ciągnąc sanie lub wózek a nie na obrozach , bo daleko by nie pobiegły mając obciązenie zamocowane na szyi.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SuperGosia']Ale weźmy na logikę - ubierasz się w uprząż a'la szelki, dopinasz do niej krótką linkę jakiej używają alpiniści i przyczepiasz ją np. do drążka gimnastycznego. A teraz skaczesz np. ze skrzyni i calym cialem rzucasz się w dól. Ćwiczenie należy powtórzyć parę razy dziennie przez... okolo 7-8 lat :evil_lol: Jak sądzisz, po jakim czasie w Twoim kręgoslupie zaczną zachodzić zmiany??? Ja nie wiem, ale wiem jedno - niewątpliwie zaczną.[/quote]

Ciekawy eksperyment by był, niemniej dla porównania ktoś musiałby skakać z obrożą, mnie osobiście alternatywa z obrożą w tym eksperymencie nie przekonuje, przynajmniej ja bym już wolała spróbować z szelkami :evil_lol:.

Ps. Ciekawe jak szybko zaszłyby nieodwracalne zmiany w organizmie skaczącego z obrożą na szyi:grab:.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witajcie, a co powiecie na taką jamniczą obrożę?

[IMG]http://images45.fotosik.pl/101/502ca8950a4cf975.jpg[/IMG]

I na moim osobistym modelu :loveu:

Precel w jamniczej obroży:
[IMG]http://images49.fotosik.pl/101/f30085ef993772f2.jpg[/IMG]

[IMG]http://images38.fotosik.pl/97/6805cc3b15694397.jpg[/IMG]

[IMG]http://images43.fotosik.pl/101/a9e3cbd0ef1131c0.jpg[/IMG]

[IMG]http://images46.fotosik.pl/101/a245be31d4bdb35d.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='DG32']No to się chwalimy :lol:.

[IMG]http://images47.fotosik.pl/43/5ab942e5ca198081med.jpg[/IMG]

[IMG]http://images30.fotosik.pl/307/c1df58b376a6d141med.jpg[/IMG][/quote]

te szelki są ok - nie powodują odstawiania łokci.
Zauważcie, ze są to dwie obroże ( szyja, kl.piersiowa) połączone od góry i od dołu paskiem. Dobrze widać na marmurku. Łapy są swobodne.

Ja ma takie firmy "rogz" i jestem bardzo zadowolona" oprócz tego mam też
obroże i łańcuszki - wszystko zależy co z psami robię.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='aina155']Tak jak wczesniej juz bylo mowione- zalezy jakie szelki, bo czesc z nich (przy cieagnacym psie) moze powodowac deformacje kregoslupa.[/quote]
Kupilismy niedawno takie (do samochodu ale mozna uzywac na spacer tez)
[IMG]http://www.pupilandia.pl/upload/th150_2601_1.jpg[/IMG]

i mamy takie:
[IMG]http://sherry-niunia.home.pl/sherry1/252.jpg[/IMG]

No i dwie obroze stosowane na zmiane

Link to comment
Share on other sites

[quote name='deer_1987']mowisz o 1 czy o 2?
bo 2 byly tutaj konsultowane z wetem i hodowca jamnikow.[/quote]

Myslałam o drugich, ale skoro wypowiadal sie fachowiec (a ja takim nie jestem) to siw wycofuje.

Ps. wykoncza mnie te skaczace posty, a mialo byc lepiej :placz:

Link to comment
Share on other sites

Na pewno bezwzględnym przeciwwskazaniem do noszenia obroży przez jamnika (zresztą u innych psów również) są zmiany w obrębie szyjnej części kręgosłupa czyli jeśli pies miał już problemy z kręgosłupem szyjnym np. ból szyi czy niedowład czterokończynowy to zdecydowanie szelki.
Szelki dla jamnika powinny mieć pasek dolny (tzn. między przednimi łapkami) który rozkłada ciężar równomiernie na całą klatkę piersiową.
Szelki wzmacniają również umięśnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i tylnych kończyn, ale czy to dobrze czy źle dla jamnikowego kręgosłupa to tutaj zdania wśród weterynarzy są już podzielone.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, rozważać na temat obroża czy szelki mozna godzinami. Nie ma nigdzie takich badań, bo kwestia dostosowania czy wystapienia powikłań zależy indyidualnie od każdego psa. Dla jednego dobre będą szelki, dla innego obroża. Ja osobiście zastosowałam obroże, chociaż przez jakiś czas zastanawiałam się nad szelkami, bo mój pies mocno ciągnie jak widzi innego psa, do tego stopnia że czasem staje na tylnich łapach (wiem, że to szkodzi, dlatego jeżeli już tak bardzo chce popatrzec na inneg psa, to podchodze do swego psa i przytrzymuję). Wiem też od swego weta, że szelki nie naucza psa dyscypliny chodzenia przy nodze i nieciągnięcia, ponieważ na smyczy ma więcej swobody i zero ograniczenia jak przy obroży, która przy mocnym ciągnięciu uciska. Napewnojedo i drugie w jakims stopniu szkodzi. Może warto zamiast zastanawiać się co jest lepsze , nauczyc psa nie ciągnąć i chodzić przy nodze. Znam osobiście przypadek, gdy to pies wychodzi na spacer z właścicielem a nie odwrotnie, do tego jest mnóstwo zaniedbań i rozpieszczenia ze strony właściciela, a potem pretensje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Muszelka']Szelki dla jamnika powinny mieć pasek dolny (tzn. między przednimi łapkami) który rozkłada ciężar równomiernie na całą klatkę piersiową.
Szelki wzmacniają również umięśnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i tylnych kończyn, ale czy to dobrze czy źle dla jamnikowego kręgosłupa to tutaj zdania wśród weterynarzy są już podzielone.[/quote]

To znaczy, że szelki samochodowe (takie jak na zdjęciu w 1. poście na tej stronie) powinny być dla jamnika dobre?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...