Jump to content
Dogomania

Jaką hodowlę ON polecacie?


Martyna&Zara

Recommended Posts

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='saJo']sg to jak sama nazwa mowi, ocena bardzo dobra. Bardzo dobrze zbudowany pies to bardzo dobrze zbudowany pies. To polska jest takim dziwnym krajem, gdzie pies musi byc doskonaly, zeby byc hodowlany :angryy:[/quote]
no chyba dążymy do tego żeby psy rasowe były DOSKONAŁE ?

Link to comment
Share on other sites

mimoza masz uzytka na sg.co ma do tego klata?:crazyeye:
bardzo dobra to bardzo dobra.dobra to dobra.do hodowli wystarczy pod warunkiem charakteru.no chyba nie ma psa z wiekszym drivem od balto.;).ma to po tatusiu.glownym problemem balto jest ...jego przekrecony horrendalnie lupowy.co tworzy rozne akcje;).
jesli chodzi o budowe to ja ci moge ot na zywo jutro wytlumaczyc o ssso chodzi;).
moonlight-dazyc mozna ale ocena doskonala to ocena dla psow wybitnych.natomiast wieksza wiekszosc zasluguje na bardzo dobra-AZ bardzo dobra.czesc na dobra a reszta to dostateczna.czyli dostateczniereprezentujaca wzorzec-nasilenie wad i ich powaga sa takie ze pies trzyma wzorzec dostatecznie.teraz powiedz ile takich psow ktore sa na ocene dobra czy bdb dostaje doskonala?dazeniem hodowcow jet dazenie do idealu[nieosiagalnego]wzorca.
w kazdym normalnym kraju ocena dobra jest ok.u nas liczy sie tylko doskonala.w przypadku suk wyjezdzona bdb budzi ironie.ale zasluzona bdb?u naprawde suki bdb-z lekka wada?solidna bdb czy wyjezdzona doskonala?wole miec pierwsza wersje.wiem co mi biega na koncu smyczy.psa nie ocenia sie sercem tylko...oczami:evil_lol:.ocena doskonala to wyroznieniepsa-nie norma.
zupelnie inna sprawa jest to co napisala sajo-dopuszczanie do repa tylko psow z doskonala i suk z bdb-to jeden z najbzdurniejszych przpeisow hodowlanych w tym kraju.zwlaszcza w rasach uzytkowych to kompletna bzdura.

Link to comment
Share on other sites

Axusia - a Ty jak zwykle 'DOSKONAŁY' znawca rasy.... Może najpierw zacznij jeździć po wystawach i zrób uprawnienia sędziowskie a później się wypowiadaj :razz:.
Z jednym się zgodzę - we wszystkich rasach oprócz samego psa liczą się też układy- chociaż nie powinny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuzi07']Axusia - a Ty jak zwykle 'DOSKONAŁY' znawca rasy.... Może najpierw zacznij jeździć po wystawach i zrób uprawnienia sędziowskie a później się wypowiadaj :razz:.
[/QUOTE]

Mi sie Axusi wypowiedzi srednio, albo wogole nie podobaja, ale ma prawo miec swoje zdanie (inna sprawa, ze czasem pisze w tonie jakby hodowala i szkolila 20 lat, z sukcesami). Ale od kiedy to trzeba legitymowac sie uprawnieniami sedziowskimi aby krytykowac wystawy i poziom psow?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuzi07']Axusia - a Ty jak zwykle 'DOSKONAŁY' znawca rasy.... Może najpierw zacznij jeździć po wystawach i zrób uprawnienia sędziowskie a później się wypowiadaj :razz:.
Z jednym się zgodzę - we wszystkich rasach oprócz samego psa liczą się też układy- chociaż nie powinny.[/QUOTE]

Bede sie wypowiadac ile mi sie chce - nie podoba sie uzyj opcji ' ignoruj' ;)
Nie jedna wystawe widziałam, wzorzec znam na tyle aby moc rozroznic psa z krotkim ramieniem czy tez cietym zadem - ktory w mojej ocenie juz na DOSK nie zasługuje - są tez przypadki DONków - podcietych wystawianych w ZK co widac na pierwszy rzut oka, publika na wystawie ( czesto hodowcy ) krzycza co pies robi na ringu, sedzia udaje, ze nie słyszy, a psiak schodzi z oceną DOSK.

Link to comment
Share on other sites

zuzi07-wiesz...wyplynal temat wystaw i oceniania psow...kazdy ma prawo do krytycznego spojrzeniana ten temat.
sa sedziowie w polsce[fci]naprawde dobrzy.np mam duzy szacunek do Marka Czerniakowskiego[a poznalam go jak nie byl jeszcze sedzia -czasy ingi z wislanego portu-i w sumie po tych latach jak zainteresowalam sie co u onow w polsce w sumie slychac to szczeka mi opadla i pelen szacun:)].
naprawde stawki wystawowe pkpr i zondu sa niezbyt...hmmmm....rzucajace na kolana.sa rodzynki i owszem.ale .....:roll:
nie interesuje sie donami-moje zdanie na ich temat nie uleglo zmianie:diabloti:.wiec comi tam...niech biega co chce....w sumie:evil_lol:.
jest kilku hodowcow onow w polsce ktoryz naprawde przykladaja sie do tego co robia.pracuja nad rasa,probuja wrzucic cos pozytecznego do tego ogrodka zwanego ON.i oni rozsadnie podchodza do tego co majana drugim koncu smyczy.bo tak trzeba.inaczej nei mozna dobrac krycia,wytyczyc celu w hodowli.
i to szafowanie doskonalymi jest zdecydowanei raczej zalosne niz pozyteczne.
ps.ja to bym najchetniej chciala zlota rybke ktora bym poprosila o 3 zyczenia:
1.brak oceny dla onow bez zdanego czegos na ksztalt talentsichtung:p czyli ocena nieuprawniajaca do hodowli i mozliwosc zdania w swojej kategorii wiekowej tylko raz talentsichtung
czyli bez sprawdoznego charakteru wogole nie ma po co ona wystawiac:diabloti:
zesprawdoznych psow dopiero wybierac sobie ktory pikniejszy
2.usunela bym z genotypu onkow dlugi wlos i bylby wreszcie spokoj z klakami:eviltong:
3.zlikwidowalabym podizal na linie eksterier -arbeit:diabloti:.czyli eksterier bez zapominania jakim psem powinein byc owczarek niemiecki .
pomarzylam sobie echh.....:evil_lol:.odreagowanie po treningu i kilku godiznach lotu:cool1:

Link to comment
Share on other sites

ja tam sie nie znam ,ale chyba faktycznie szafowanie ocenami idzie na maxa . swego czasu rozmawialam ze znajomym hodowca o pewnym psie , obserwowalismy go jakis czas, jego rozwój itd , wyrazilam swoje obiekcje uwagi dotyczące budowy ,ruchu itd , z jego strony usłyszalam tez pare uwag (dodam ze nie mial nigdy oporów nad zachwytami nad super psem z innej niz jego hodowla) . potem byla wystawa , ocena dla tego psa bdb,lokata dalej niz blizej . poczytywana przez wlascicieli jako porażka , a uwaga tego mojego znajomego? ,,no i mowilem - kaszalot nie owczarek" . ale do oceny nie mial obiekcji :)
ale to mysle ze tak jak kiedys z ocenami za sprawowowanie w szkolach , wystarczylo nikogo nie pobic , nie wagarowac za czesto by oczekiwania zwlaszcza rodziców byly na ,,wyrózniające" , poprawne bylo nokautem wręcz . a tłumaczenie ze przeciez uczen niczym wybitnym sie nie wykazal nie trafialo do nich . wiec na te chwile wystraczy pewnie by pies wyglądal jak owczarek , nie mial wady zgryzu ,mial 4 lapy i ogon by bylo bdb.

Link to comment
Share on other sites

co rozumiesz przez dobry charakter?bo np moj osiek czy chita nie dla wszystkich maja dobry charakter.zwlaszcza adhdowiec osiek:diabloti:.
dla mnie np dobry charakter u ona to zapalczywe zapasanie wszystkiego czego sie da,wysoki lup[ale nie jak u balto-totalnie przekrecony:evil_lol: chociazw sumie mnei to nie przeszkadza:diabloti:],wysoka obicazalnosc i daznosc do konfrontacji ale np nie lubie psow dostajacych piany na pozoranta a jak sie przylozy pozorant to oszczekujac sie zajadle ...schrzaniaja do mamusi:diabloti:.czyli wysoka obciazalnosc i to rowniez na lupie nie tylko na obronczym jak juz pies nie mysli w sumie;).no i pies nei do zajechania tj po 6-8 godiznach ruchu nadal jest w stanie pracowac na normalnym poziomie.socjalny tj zadnych wyskokow do ludzi!cierpliwy do dzieci i ich super kumpel do wszelakich zabaw.schodzacy noramlnie z wyzszego popedu na nizszy i odwrotnie bez atrakcji i 500konfliktow na trening.z pasja i starannie pracujacy na sladzie.blizszy temu idealowi byl osiek.jeszcze blizej byl shado[ale on mial problemy z tempem na sladzie no i w doopie mial pasienie].chita ma bardzo kiepski lup i jest franca ale przelacza sie bezproblemowo.przy najwyzszym wkurzeniu strzeli zebami w pozoranta.ale nie zacietrzewia sie w tym.raz i come back na ziemie.mialam 2 ony ktore byly baaardzo baardzo bliziutko tego co bym chciala widziec.jeden byl synem jecka noricum a druga to suka-corka yasko farbenspiel.
jakiego psa chcesz?jaka jestes i jak z aktywnoscia i realnymi checiami pracy z psem?

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie wspomnianego sędziego - duże brawa za obserwowanie wystaw tyle że ostatnio jak dla mnie kompletnie niezrozumiały sposób oceniania na wystawie klubowej... ale cóż - to tylko moje zdanie.

[quote name='ayshe']zuzi07-wiesz...wyplynal temat wystaw i oceniania psow...kazdy ma prawo do krytycznego spojrzeniana ten temat.
sa sedziowie w polsce[fci]naprawde dobrzy.np mam duzy szacunek do Marka Czerniakowskiego[a poznalam go jak nie byl jeszcze sedzia -czasy ingi z wislanego portu-i w sumie po tych latach jak zainteresowalam sie co u onow w polsce w sumie slychac to szczeka mi opadla i pelen szacun:)].
naprawde stawki wystawowe pkpr i zondu sa niezbyt...hmmmm....rzucajace na kolana.sa rodzynki i owszem.ale .....:roll:
nie interesuje sie donami-moje zdanie na ich temat nie uleglo zmianie:diabloti:.wiec comi tam...niech biega co chce....w sumie:evil_lol:.
jest kilku hodowcow onow w polsce ktoryz naprawde przykladaja sie do tego co robia.pracuja nad rasa,probuja wrzucic cos pozytecznego do tego ogrodka zwanego ON.i oni rozsadnie podchodza do tego co majana drugim koncu smyczy.bo tak trzeba.inaczej nei mozna dobrac krycia,wytyczyc celu w hodowli.
i to szafowanie doskonalymi jest zdecydowanei raczej zalosne niz pozyteczne.
ps.ja to bym najchetniej chciala zlota rybke ktora bym poprosila o 3 zyczenia:
1.brak oceny dla onow bez zdanego czegos na ksztalt talentsichtung:p czyli ocena nieuprawniajaca do hodowli i mozliwosc zdania w swojej kategorii wiekowej tylko raz talentsichtung
czyli bez sprawdoznego charakteru wogole nie ma po co ona wystawiac:diabloti:
zesprawdoznych psow dopiero wybierac sobie ktory pikniejszy
2.usunela bym z genotypu onkow dlugi wlos i bylby wreszcie spokoj z klakami:eviltong:
3.zlikwidowalabym podizal na linie eksterier -arbeit:diabloti:.czyli eksterier bez zapominania jakim psem powinein byc owczarek niemiecki .
pomarzylam sobie echh.....:evil_lol:.odreagowanie po treningu i kilku godiznach lotu:cool1:[/quote]

Link to comment
Share on other sites

Axusia - nie podoba mi się brak kultury z Twojej strony :cool3: (nie tylko w tej dyskusji)Tym bardziej nie zrozumiały iż nie masz jak dla mnie dużego doświadczenia a zachowujesz się wręcz odwrotnie. Tą wypowiedzą kończe wątek aby go nie zaśmiecać :)

[quote name='Axusia']Bede sie wypowiadac ile mi sie chce - nie podoba sie uzyj opcji ' ignoruj' ;)
Nie jedna wystawe widziałam, wzorzec znam na tyle aby moc rozroznic psa z krotkim ramieniem czy tez cietym zadem - ktory w mojej ocenie juz na DOSK nie zasługuje - są tez przypadki DONków - podcietych wystawianych w ZK co widac na pierwszy rzut oka, publika na wystawie ( czesto hodowcy ) krzycza co pies robi na ringu, sedzia udaje, ze nie słyszy, a psiak schodzi z oceną DOSK.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Bede sie wypowiadac ile mi sie chce - nie podoba sie uzyj opcji ' ignoruj' ;)
Nie jedna wystawe widziałam, wzorzec znam na tyle aby moc rozroznic psa z krotkim ramieniem czy tez cietym zadem - ktory w mojej ocenie juz na DOSK nie zasługuje - są tez przypadki DONków - podcietych wystawianych w ZK co widac na pierwszy rzut oka, publika na wystawie ( czesto hodowcy ) krzycza co pies robi na ringu, sedzia udaje, ze nie słyszy, a psiak schodzi z oceną DOSK.[/quote]

Cieszy mnie Dorota Twój zapał, ale niestety czasami zbyt jednostronnie widzisz świat. Np kwestia podcinania włosa - znam przypadek, kiedy sędzia (Niemiec) stwierdził, że pies (zwycięzca kilkunastu wystaw, Mł.Ch.PL, Ch.PL, pies z normalnym, krótkim włosem) ma podcinaną sierść. Niemiec nie miał racji, bo pies nigdy takich zabiegów nie przechodził, jednak wokół ringu zaraz poleciały komentarze "znawców" i osób, które też hodują, a okazja na zdyskredytowanie innego repa tak często się nie zdarza :-)

Co do polskich hodowli - zastanawia mnie kilka wypowiedzi, wg których mamy hodowle, z których WSZYSTKIE psy są świetne..... To lepiej niż w Niemczech, bo tam takich nie ma, żeby 100 na 100 miotów było doskonałych :eviltong::eviltong::eviltong:
pozdr

Link to comment
Share on other sites

Marciashka-oceniajac hodowle bierzesz srednia.i tak niektore hodowle maja srednia bardzo dobra.hodowca spelnia ywmogi sv.takie hodowle nalezy oceniac pozytywnie.to ze nie wszystkie psy sa super to wiadomo.ba..pies super trafia sie[jesli wogole]raz albo dwa na lata.
lepiej polecac tkaie hodowle niz hodowle ktore maja1-2 supermioty a reszta to malizna i rozrzut koncepcji hodowlanej.
co do sedizego neimeickiego-no coz..nie da sie ukryc ze na podejrzenia o takei rzecyz jak przygotowanei klaka do wystawy onow to raczej wystawcy sobie zapracowali.;)
widocznei pies wylgadal niemcowi podejrzaneia raczej niemeic naslowo honoru nei uwierzy polakowi bo dziala pod wplywem opinii o polakach na ktora sami rzeczeni sobie lataaami pracowali.:cool1:.
taka karma.:diabloti:
ps.o ile pamietam to pare lat temu taki zwyc wystaw i chyba pies z czolowki polski byl ewidentnie trymowany i przycinany.i tez byla afera ze to normalny pies.mnie juz raczej nic nie zdziwi.nawet jak na wystawie fci zwycieza pies z khronowskim rodowodem np.:evil_lol:.nocoz.....
nie znam nikogo wniemczech czy skandynawii kto by probowal wystawiac klaka tuszujac jego klakowatosc.bo za ot to mozna miec przerabane dopiero.po prostu niewarto.

Link to comment
Share on other sites

ayshe - masz rację, ale średnia może też nieco zaniżać wartość hodowli. Co więcej - o ilu hodowlach możemy powiedzieć, że mamy pełne (publiczne) dane o wszystkich miotach i losie psów z konkretnych miotów? W sumie widzimy niewielki odsetek psów na wystawach, egzaminach czy zawodach, a co rośnie w prywatnych domach i nigdy nie trafi na wystawę czy plac, tego nie wiemy. Sporo hodowli też nie publikuje danych o nieudanych miotach (na dogo też tacy są :mad: ) - wystawiają psa raz czy dwa, nie idzie i pies znika z hodowli, mimo niby super skojarzenia. A ludziom w głowach zostaje, jakie to krycia w jakiejś tam hodowli miały miejsca - że wyszły słabe psy nikt później nie pamięta, bo zwyczajnie ich nie widzi. Dla wyjaśnienia - nie chodzi mi tylko o ON, bo to dotyczy chyba wszystkich ras.
No i kwestia hodowców i hodofcuf - ostatnio do znajomego hodowcy przyjechał hodofca, co to kupił kilka suk z różnych linii i wszystkie chciał kryć jednym z jego psów. To taki hodoffca, co to zaczyna. Na pytanie dlaczego taki plan odpowiedział, że mu się ten pies podoba :-) A wszystkie suki w różnym typie :) Ot ludzie :-) :lol:

Link to comment
Share on other sites

zawsze ocena hodowli jest jakos tma subiektywna.
natomiast najwazniejsze[poza spelnianiem minimum ktorego wymaga sv]jest to zeby hodowca pracowal planowo-to daje mi zaufanie.moge nie zgadzac sie z jego zalozeniami[np.hodowla psow na czub ringu]ale juzma u mnie plusika za plan.jakies ramy.bo to znacyz ze niehoduje od krycia od krycia=rozmnazanie zwierzat w obrebie rasy=jedne krok od chodffli.
fajnie by bylo zeby kazdy wnosil co pozytywnego do rasy jako calosci a ta calosc sklada sie z obrazu podobnego do obazu w puzzlach.kazdy dodaje element ktory wspolgra z reszta.
hodowla zwierzat wymaga jakiejs koncepcji.
bardzo szkoda ze nie ma infona stronach o nieudnaych kryciach,o wadach letalnych czy półletalnych w miotach czy powaznych wadach takich jak np.dysplazja,wnetrostwo,czy chociazby alergia czy problemy z kregoslupem.
wydaje mi sie ze pozostaje tutaj nie bez znaczenia strach przed oczernianiem czy rezygnacja z wyboru szczeniecia.
oczernianie[zwlaszcza w dobie internetu]to rzecyzwiscie spory problem blokujacy wiele dobrych checi.zamiast rozmowy-napasc i proba deskredytacji.:shake:
druga sprawa to[powiazana z pierwsza]brak krytycyzmu w odbiorze tego co mam po drugiej stronie smyczy.
kazdy pies ma wady.i charakteru i wygladu.
natomiast jak ktokolwiek pisze cos o moim psie co jest prawda a ja zaczynam atakowac kogos personalnie to ...no naprawde to niefajny zwyczaj.
odnosze sie tu do ogolnej tendencji na forach.tj albo ciurlanie do siebie i pitupitu albo otwarta wojna na noze.
bardoz nieczesto zdarza sie normalna wymiana pogladow.
nie dizwne wiec [biorac to wsyzstko pod uwage]ze niewielu jest ludzi tak pewnych wartosci swojej hodowli ze pisza na stronie otwarcie o problemach rasy czy poszczegolnych miotow i psow/suk hodowlanych.
strony hodowli to nei tylko nosnik reklamowy ale takze a moze przede wsyzstkim informacyjny.jesli wybiore hodowle,skojarzneie to uwaga pt:suka ma alergie albo pies ma niepelny chwyt przyjme od iwadomosci.jesli zobacze info ze z poprzedniiego miotu wyszlo wnetrostwo[np]to zamawiajac szczeniaka bede brala pod uwage mozliwosc sterylki psa.cyz jesli biore suke i nastawiam sie na mysl o hodowli to biore pod uwage uzyskanie informacji z jaka linia ja kojarzyc[szukam linii zenskiej wolnej od wnetrostwa].zeby zniwelowac mozliwosc wystapienia wady.
do teog dochodzi wzrost zaufania do hodowcy bo po prostu jestr szczery i wsyzstkie karty ma na stole.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...