Jump to content
Dogomania

Wojna z wiatrakami


zbyś

Recommended Posts

Podsumowanie aukcji "bezrodowodowców" kończących się w najbliższych dniach:
1 - 21 szczeniaków - 12 150 zł
2 - 10 szczeniaków - 6 450 zł
3 - 35 szczeniaków - 24 494 zł
5 - 28 szczeniaków - 16 240 zł
6 - 78 szczeniaków - 64 647 zł

Średnio na dzień: 24 800 zł. Czyli w roku około 9 000 000 złotych. Tylko na Allegro. Po dodaniu innych źródeł może wyjść kwota, którą nie pogardziła by mafia.

Znaczna część ofert "po rodowodowych rodzicach". Co robi Związek, żeby zachęcić właścicieli psów z papierami do ich legalnego (we własnym pojęciu) rozmnażania? NIC!

Przepraszam, dużo robi - cuda na wystawach, niszczenie "niepokornych" hodowców, niezauważanie łamania regulaminów u "pokornych".

Zamiast zwiększać liczbę hodowców i psów poddanych kontroli, przymyka oko na sprawy, przy których puszczenie się goldenki z goldenem sąsiada to małe miki.

Niestety zwiększenie liczby legalnych hodowli obniżyło by ceny. Do poziomu, w którym sprzedanie jednego legalnego miotu rocznie nie zwróciło by kosztów utrzymania suki i uczestniczenia w wystawowym cyrku.

I na to w imię dobra zwierząt Związek nie zgodzi się nigdy. Nie będą mu jacyś tam amatorzy psuć rynku. Łatwiej szczuć nawiedzone panienki na ciemnych ludzi uważających, że suka powinna mieć jeden miot w życiu.

Hodowla psów rasowych to podobno szlachetne hobby. Wystarczy zacząć uprawiać hobby jako hobby, a nie jako sposób na finansowanie hobby.

Odchowanie szczeniaka goldena to maximum 800 złotych (bez kosztów krycia). Cena podejrzanie zbliżona do średniej bezrodowodowców z Allegro.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[COLOR=black][FONT=Verdana]A na cholerę Związkowym jakieś problemy? To tylko psy![/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Ma być zabawa, wystawy, bisy, konkursy, zawody, rozdawanie aluminiowego złotka, sreberka, brązu, pucharki, rozetki, proporczyki, duperelki, bale. Gawiedź ma płacić, obcinać uszyska, ogony i skamleć o excellent. A komu się nie podoba, albo skamląc fałszuje :mad:- to wypad z balu Panno Lalu ! [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Pan z Wami... :eviltong: .[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Znowu ten sam, już tysiąc razy wałkowany temat i znowu jęki, zawodzenie, obrzucanie g... Związku i nic konkretnego. Niedobrze się robi. Tak właśnie.:eviltong:

Macie może jakiś konkret to proszę.

Ja uprzedzając pytanie mam na przykład. Ani myślę świat zmieniać, za daleko i za mało mam czasu bo się zajmuję zmienianiem tego małego kawałeczka wokół siebie.

Mam hodowlę w ZK. U mnie nie będzie bezpapierowego miotu, moje suki nie będą rodzić co cieczka i nie będą kryte byle jak i byle gdzie.

Zaczynam od siebie. Może to nie jest wiele ale to są przynajmniej konkrety a nie biadolenie na forum jedynie.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem ZK niewiele może zrobić.Jakichkolwiek zasad by nie wprowadził- nie wymusi na ludziach niezrzeszonych czy zrzeszonych ale lekceważących zasady ,aby zmienili swoje postępowanie. No i co,że pseudohodowca wyleci z ZK? Zależy mu na tym? Nie sądzę, skoro część rozmnażanych przez nich psów to i tak bezpapierowce.
Moim zdaniem to kwestia uregulowania prawnego w Kodeksie + skarbówka. Czyli pseudohodowcy również musieliby płacić składki od działalności handlowej- jeśli nie,to przestępstwo. Nie wiem czy to brzmi rozsądnie i nie wiem jakie rozwiązania prawne musiałby być zastosowane- nie znam się na prawie zupełnie.
Uważam jednak,że walka z pseudohodowlami to raczej kwestia Kodeksu,prawa niż tylko regulaminów ZK (choć oczywiście w umowach hodowcy powinni zastrzegać sobie obowiązek rozmnażania wyłącznie rodowodowych psów).:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Han Sharn']Macie może jakiś konkret to proszę. [/quote]
Przeczytaj tekst jeszcze raz.

Wystarczy traktować hobby jak hobby, a nie sposób finansowania hobby.

Wystarczy zwiększyć liczbę hodowli.

Wystarczy, żeby związkowe urzędnice nie odstraszały chętnych.

Wystarczy, żeby związek, który nie ma pomysłu co robić z pieniędzmi (więcej: [B]który ma za dużo pieniędzy[/B]!) przeprowadził akcję edukacyjną.

Edukacja jest najskuteczniejszą formą walki z patologiami.

Link to comment
Share on other sites

Nie ważne czy ZK, PKPR, ZOND czy inna tego typu organizacja wprowadzi regulaminy bardzo wymagające, zawsze znajdzie sie ktos kto je obejdzie.
Tu nie problem w regulaminach ( choc moze po czesci tez ) tu problem w tym, ze ludzie w hodowli psów widzą zarobek, nie hobby.
To ludzi trzeba zmienic, nie regulaminy ( chociaz moze np. regulamin ONkowy moznaby zmienic. ).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Nie ważne czy ZK, PKPR, ZOND czy inna tego typu organizacja wprowadzi regulaminy bardzo wymagające, zawsze znajdzie sie ktos kto je obejdzie.
Tu nie problem w regulaminach ( choc moze po czesci tez ) tu problem w tym, ze ludzie w hodowli psów widzą zarobek, nie hobby.
To ludzi trzeba zmienic, nie regulaminy ( chociaz moze np. regulamin ONkowy moznaby zmienic. ).[/quote]
[LEFT][FONT=CentSchbookPL-Roman][B]REGULAMIN HODOWLI PSÓW RASOWYCH[/B][/FONT]
[FONT=CentSchbookPL-Bold]...[/FONT]
[FONT=CentSchbookPL-Bold]§ 2[/FONT]
[FONT=CentSchbookPL-Roman][B][COLOR=red]Hodowla psów rasowych[/COLOR][/B] prowadzona przez członków Związku [B][COLOR=red]jest hodowlą amatorską!!![/COLOR][/B][/FONT]
[FONT=CentSchbookPL-Bold]§ 3[/FONT]
[FONT=CentSchbookPL-Roman][B]Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznychi użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.[/B][/FONT][/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

Dlatego uważam,że "walka DORAŹNA z psudohodowlami" to nie jest w żaden sposób zadanie Związków i organizacji.Owszem,one mogą regulować działania swoich członków,ale ludzie niezrzeszeni są już poza ich kompetencjami.Wyjątkiem jest edukacja, bo ta może dotrzeć do wszystkich choć poddaję w wątpliwość jej skuteczność -patrząc na allegro na przykład.
Powtórzę : ograniczenie rozmnażania psów bez papierów,pseudohodowle mogą być pokonane wyłącznie przez odgórne zakazy narzucone przez Polskie prawo.Muszą się też wiązać z karami,tak finansowymi jak i pozbawienia wolności (skoro mozna siedzieć za oszustwa podatkowe).Niestety,taka mentalność ludzi,że gdzie węszą pieniądze tam edukacja i zdroworozsądkowe argumenty stają się tylko pustą gadaniną.:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xax']Dlatego uważam,że "walka DORAŹNA z psudohodowlami" to nie jest w żaden sposób zadanie Związków i organizacji.Owszem,one mogą regulować działania swoich członków,ale ludzie niezrzeszeni są już poza ich kompetencjami.[/quote]

A kto powiedział, że ma walczyć? Ma robić wszystko, żeby zwiększać liczbę hodowli. Amatorskich hodowli.

Bo póki co nawiedzeni ludzie walczą z Allegro, a Polskie Zjednoczenie Producentów Rodowodowców pod światłym przewodnictwem swojego Komitetu Centralnego zaciera łapki, że ktoś inny czarny piar uskutecznia.

[quote name='xax']Niestety,taka mentalność ludzi,że gdzie węszą pieniądze tam edukacja i zdroworozsądkowe argumenty stają się tylko pustą gadaniną.:shake:[/quote]

Wypisz - wymaluj PZPR, z jego KC i jego Plenum (tak, mają Plenum!!!).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zbyś']A kto powiedział, że ma walczyć? Ma robić wszystko, żeby zwiększać liczbę hodowli. Amatorskich hodowli.

[/quote]
Tylko czy jeśli zwiększy się liczba amatorskich hodowli to będzie to szło z utrzymaniem bądź poprawą jakości psów? Nie sądzę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xax']Tylko czy jeśli zwiększy się liczba amatorskich hodowli to będzie to szło z utrzymaniem bądź poprawą jakości psów? Nie sądzę.[/quote]
No coraz ciekawsze teorie. Zwiększenie liczby psów będących pod opieką związku niekoniecznie wpłynie ja jakość psów.

Przecież wygrywają najlepsze psy. Przecież psy są oceniane obiektywnie. Zwiększanie puli wymienianych genów miało by w czymś zaszkodzić?

Oczywiście poza obniżeniem cen. No ale przecież w amatorskiej hodowli nie chodzi o kasę...

BTW: co rozumiesz pod pojęciem "jakość psów"?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Ale jak ma to robić?[/quote]
Na początek zaniechać stosowania praktyk, które opisywane są choćby na tym forum w sporych ilościach.

Skończyć z hipokryzją. Choćby w temacie, który leży Ci na sercu (kopiowanie).

Poinformować etatowych pracowników, że pensje dostają ze składek członków i premiować tych, którzy to rozumieją/zrozumieją.

I najważniejsze - wprowadzić przejrzystość.

Dlaczego Związek nie ma statusu OPP? Kasa za darmo. Niestety trzeba by zacząć publikować sprawozdania (w tym finansowe).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zbyś']No coraz ciekawsze teorie. Zwiększenie liczby psów będących pod opieką związku niekoniecznie wpłynie ja jakość psów.

Przecież wygrywają najlepsze psy. Przecież psy są oceniane obiektywnie. Zwiększanie puli wymienianych genów miało by w czymś zaszkodzić?

Oczywiście poza obniżeniem cen. No ale przecież w amatorskiej hodowli nie chodzi o kasę...

BTW: co rozumiesz pod pojęciem "jakość psów"?[/quote]
Po pierwsze możesz zaprzestać tego protekcjonalnego tonu. Po drugie mówimy o zwiększeniu ilości hodowli amatorskich tzn? Nie wiem czy chodzi Ci o to,że funkcjonujące hodowle maja zwiększyć ilość miotów czy o zwiększeniu liczby hodowli? Jeśli chodzi o pierwsze to jest cieńka granica między kilkoma miotami a eksploatacją. Jeśli to drugie to czy masz na myśli nadanie pseudohodowcom statusu hodowli? To jest polityka zwiększania liczby "hodowli amatorskich"?I nagle niczym za dotknięciem różdżki formalne przekształcenie spowoduje zmianę praktyk? Bo doprawdy nie sądzę by ludzie Ci byli zainteresowani jakimkolwiek zmianami jeśli ograniczyłyby one dochody.Chyba,że ów hodowle amatorskie nie pociągałyby za sobą żadnych zmian,poza nazwą.

Uważasz,że to zwiększenie puli genów może pomóc? Według mnie nie. Przeglądając allegro czy alegratkę ,widzę mnóstwo psów odbiegających od wzorca,chorych ,o zachowaniach agresywnych (czym dość często chwali się w ogłoszeniach).Doprawdy,nie sądzę ,by geny tych psów były na tyle istotne w rozwoju rasy by hodowcy z ZK stali po nie w kolejkach.Nie jestem zwolenniczką tezy,że liczy się ilość,dla mnie większe znaczenie ma jakość.
Nie idealizuję ZK ,ponieważ doskonalę zdaję sobie sprawę,że tak niektóre wystawy jak i praktyki niektórych zrzeszonych hodowli to farsa.Uważam jednak,że pseudohodowle powinny zostać zakazane,zlikwidowane a psy wykorzystywane w nich do rozmnażania: wysterylizowane.Ale i w ZK czy PKPR należałoby zrobić gruntowne porządki.

Czym jest według mnie jakość psów? To przede wszystkim termin,który określa wiele cech konkretnego przedstawiciela rasy: eksterier ,temperament,zdrowie oraz geny.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Na początek zaniechać stosowania praktyk, które opisywane są choćby na tym forum w sporych ilościach.[/QUOTE]
A możesz jaśniej napisać co to za praktyki?

[QUOTE]Poinformować etatowych pracowników, że pensje dostają ze składek członków i premiować tych, którzy to rozumieją/zrozumieją.[/QUOTE]

U nas etatowi to sekretarka i księgowy dochodzacy. Ksiegowy psów nie ma, sekretarka już tez nie.
Wiecej nie ma etatowych.


Czy możesz konkretnie pisać? Bez uogólnień? Bo pod tym wszystko sie moze kryć, a mi się nie chce zgadywac.

Chcesz wiecej hodowców, wiecej psów. Ale nie ma takiego nakazu aby własciciele mieli kryć swoje psy. Kazdy kryje tyle ile uwaza za słuszne. Jedyne ograniczenie i to słuszne według mnie to ograniczenie wiekowe.
Uprawnienia hodowlane to nie jest jakaś skomplkowana rzecz.
Wiec nie wiem co akurat tu ZK mialby wiecej robić. Natomiast jakbys się popytał hodowców to oni sami nie chca puszczac zbyt duzo miotów. Bo raz ze nie chca za bardzo ekpsloatowac swoich psów, dwa ze nie zawsze jest zbyt na kazdą rase. Oczywiscie mówię o prawdziwych hodowcach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xax']Nie wiem czy chodzi Ci o to,że funkcjonujące hodowle maja zwiększyć ilość miotów czy o zwiększeniu liczby hodowli?[/quote]
W erze komputerów nie powinno stanowić większego problemu ustalenie ile ze szczeniaków ze "związkowych" miotów rozmnaża się pod auspicjami związku dalej.

Dlaczego tak mało? Albo szczeniaki nie nadają się do dalszej hodowli, albo się ludziom nie chce.

Popytaj rodzin, które kupiły twoje szczeniaki dlaczego im się nie chce. Bo szczeniaczki są przecież wspaniałe.

System demotywowuje hodowców do propagowania hobby w "pierwszym kontakcie". Nikt nie będzie przecież podrzynał gałęzi, na której siedzi.

A wystarczyło by opracować system, w którym potomstwo będzie wpływać na notowania rodziców. Na przykład: nie ma championatu bez sukcesów wystawowych potomstwa.

Czekam na argumenty, że tak się nie da...

[quote name='xax']Bo doprawdy nie sądzę by ludzie Ci byli zainteresowani jakimkolwiek zmianami jeśli ograniczyłyby one dochody.[/quote]

Dokładnie to samo odnosi się do tej części hodowców związkowych, którzy mają wpływ na sposób funkcjonowania Związku. DOKŁADNIE to samo.

[quote name='xax']Uważasz,że to zwiększenie puli genów może pomóc? Według mnie nie.[/quote]

Można poprosić o badania, które potwierdzają tę teorię?

[quote name='xax']Nie idealizuję ZK ,ponieważ doskonalę zdaję sobie sprawę,że tak niektóre wystawy jak i praktyki niektórych zrzeszonych hodowli to farsa.[/quote]

Będę powtarzał do znudzenia: zwiększenie liczby związkowych hodowli osiągnięte przez zachęcanie (a nie zniechęcanie) nabywców związkowych szczeniaków do brania udziału w wystawach zbliży ceny związkowych do allegrowych.

[B]Czy na prawdę obniżenie cen, do poziomu wymuszającego traktowanie hodowli jako hobby, a nie inwestycji, która musi się zwrócić zaszkodzi w jakikolwiek sposób psom? Przecież tylko o ich dobro chodzi.[/B]

[quote name='xax']Uważam jednak,że pseudohodowle powinny zostać zakazane,zlikwidowane a psy wykorzystywane w nich do rozmnażania: wysterylizowane.[/quote]

Nie zdarzyło się jeszcze nigdy, żeby zaostrzanie prawa rozwiązało jakiś problem. Zdarza się natomiast bardzo często, że zaostrzanie prawa rozszerza strefy zainteresowań i wypływów zorganizowanych grup przestępczych.

[quote name='xax']Ale i w ZK czy PKPR należałoby zrobić gruntowne porządki.[/quote]

Tylko o to mi chodzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A możesz jaśniej napisać co to za praktyki?[/quote]

Przejrzyj forum, którego jesteś moderatorem...

[quote name='LALUNA']Czy możesz konkretnie pisać? Bez uogólnień? Bo pod tym wszystko sie moze kryć, a mi się nie chce zgadywac.[/quote]

A ja nie chcę, żeby ten wątek rozmywał się z powodu powtarzania rzeczy opisanych w innych.

[quote name='LALUNA']Uprawnienia hodowlane to nie jest jakaś skomplkowana rzecz. Wiec nie wiem co akurat tu ZK mialby wiecej robić. Natomiast jakbys się popytał hodowców to oni sami nie chca puszczac zbyt duzo miotów. Bo raz ze nie chca za bardzo ekpsloatowac swoich psów, dwa ze nie zawsze jest zbyt na kazdą rase. Oczywiscie mówię o prawdziwych hodowcach.[/quote]

Ja o posprzątaniu i skończeniu z nagannymi praktykami (których stosowania nikt nie neguje!) po to, żeby ludzie którzy chcą czerpać radość z posiadania psa nie stali przed dylematem, czy firmować sobą i swoimi składkami ten cyrk, czy odpuścić, a Ty o braku potencjału aktualnych zasobów.

Trzeba było lożę masońską założyć a nie lansujące się na jedynie słuszną przewodnią siłę stowarzyszenie.

Naród ze Związkiem, Związek z Narodem...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zbyś']W erze komputerów nie powinno stanowić większego problemu ustalenie ile ze szczeniaków ze "związkowych" miotów rozmnaża się pod auspicjami związku dalej.

Dlaczego tak mało? Albo szczeniaki nie nadają się do dalszej hodowli, albo się ludziom nie chce.

Popytaj rodzin, które kupiły twoje szczeniaki dlaczego im się nie chce. Bo szczeniaczki są przecież wspaniałe.[/quote]

Uważam,że ceny zwierząt rodowodowych spadły.Opieram się wyłącznie na dwóch rasach co prawda- cenami pozostałych się nie interesuję. Uważam,że wielu ludzi kupuje psa ze sprawdzonego źródła choć nie zamierza prowadzić hodowli,rozmnażać. Nie mają czasu,ochoty,nie interesuje ich to.Ja uważam to za słuszną decyzję...czasami dałoby to nieprzemyślane mioty,rozmnażanie psów z chorobami,psy przeciętne.Nie mówię,że często,ale ktoś kto się nie interesuję kynologią nie powinien się zajmować rozmnażaniem.Jeśli nie chce się komuś jeździć na wystawy to jaki będzie z niego hodowca w dalszej perspektywie?



[quote]System demotywowuje hodowców do propagowania hobby w "pierwszym kontakcie". Nikt nie będzie przecież podrzynał gałęzi, na której siedzi.

A wystarczyło by opracować system, w którym potomstwo będzie wpływać na notowania rodziców. Na przykład: nie ma championatu bez sukcesów wystawowych potomstwa.

Czekam na argumenty, że tak się nie da...[/quote]

Argumentów nie dostaniesz, ponieważ w zupełności zgadzam się z twierdzeniem,że powinno się brać pod uwagę osiągnięcia potomstwa.Wg mnie to właśnie one świadczą o wartości hodowlanej tak suki jak i reproduktora.System taki pewnie spowodowałby zmniejszenie liczby championów ,za to wówczas tytuł ten nabrałby nowego znaczenia i byłby doskonałym elementem selekcji hodowlanej-czemu według mnie powinny służyć wystawy. Oczywiście, nie biorę pod uwagę wystaw ,gdzie sędziowie są niekompetentni,nie znają wzorca i wybierają...zamiast psa piękny biust handlerki.

[quote]Można poprosić o badania, które potwierdzają tę teorię?[/quote]
Badaniami nie dysponuję przede wszystkim dlatego,że kieruję się zdrowym rozsądkiem.Nie wiem w jaki sposób rozmnażanie psów dalekich od wzorca,chorych bądź z agresją miałyby korzystnie wpłynąć na dorobek hodowlany.Ale jeśli masz jakikolwiek dowody,przesłanki,że się mylę...chętnie przeczytam.Bo negowanie mojej wypowiedzi nie jest jednoznaczne z dowiedzeniem jej absurdu.


[quote]Będę powtarzał do znudzenia: zwiększenie liczby związkowych hodowli osiągnięte przez zachęcanie (a nie zniechęcanie) nabywców związkowych szczeniaków do brania udziału w wystawach zbliży ceny związkowych do allegrowych.[/quote]
Zgadza się,ale czy wiąże się to z jakością?Nie sądzę.


[quote]
Nie zdażyło się jeszcze nigdy, żeby zaostrzanie prawa rozwiązało jakiś problem. Zdaża się natomiast bardzo często, że zaostrzanie prawa rozszerza strefy zainteresowań i wypływów zorganizowanych grup przestępczych.[/quote]
Oczywiście ,niczym z rękawa możesz przywołać fakty : prohibicja,aborcja..
Napisałam,że mój pomysł nie jest doskonały,ale nie wierzę w moc edukacji ,a kilka osób powstrzymałoby to na pewno.Zmniejszenie opłacalności również byłoby dobrym rozwiązaniem, tylko według mnie Twój pomysł osłabi jakość psów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...