Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Posted

Ponieważ wiele osób pyta się o RIMADYL przepisuję co jest napisane na ulotce- wczoraj kupiłam Axlowi Rimadyl smakowy.

Właściwości:

Karpofen jest niesterydowym środkiem przeciwzapalnym, arylową pochodną kwasu propionowego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Właściwy niesterydowym środkom przeciwzapalnym mechanizm działania polegający na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego i syntezy prostaglandyn, w przypadku karopfenu jest znacznie słabszy w porównaniu do jego działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego.

Karpofen jest wybiórczym brokerem cyklooksynegazy – COX2, co powoduje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne bez silnie zaznaczonych objawów ubocznych charakterystycznych dla tej grupy leków. Karpofen wywiera ochrony wpływ na chrząstkę stawową poprzez pozytywne oddziaływanie na metabolizm chondrocytów.

Wskazania:

Ostre i przewlekłe stany zapalne kości i stawów (osteroarthritis), zwalczanie bólu chirurgicznego.

Przeciwwskazania:

Nie przekraczać zalecanych dawek. Nie stosować przy owrzodzeniach żołądka i jelit, niewydolności nerek, wątroby lub serca, dyskrazji, przy nadwrażliwości na lek. Nie stosować innych niesterydowych środków przeciwzapalnych w czasie 24 godzin przed i po podaniu. Za względu na brak wyników odpowiednich badań, stosowanie u suk ciężarnych i kotów nie jest wskazane.

Dawkowania i stosowanie:

Rimadyl jest przeznaczony do stosowania doustnego u psów. Dawka początkowa 2-4mg/kg m.c/dzień powinna być podzielona na dwa podania. Po 7 dniach leczenia dawka może być zostać obniżona do 2mg/kg m.c/dzień i podawana jednorazowo. Terapia może być prowadzona przez długi okres czasu, pod warunkiem okresowych kontroli stanu zdrowia zwierzęcia przez lekarza weterynarii.

Zaleca się wprowadzenie działań wspomagających terapię, takich jak: obniżenie masy ciała u psów otyłych i fizykoterapię.

Ostrzeżenie:

Leczenie psów w wieku poniżej 6 tygodnia lub psów starych może wymagać zmniejszenia dawki kaprofenu i uważnej kontroli stanu klinicznego. Stosowanie u zwierząt odwodnionych, z hipowolemią lub hipotensją zwiększa ryzyko efektów neurotoksycznych. Należy unikać równoczesnego stosowania leków o działaniu neurotoksycznym. Leczenie stanów zapalnych połączonych z infekcją bakteryjną wymaga równoczesnego stosowania odpowiednich środków przeciwbakteryjnych.

Posted

do tego mozna by bylo jeszcze dodac, zeby stosowac ten lek naprawde w wyjatkowych przypadkach i nie podawac przez dluzszy okres czasu, bo tak jak np. u mojej 2 letniej suni zapowiada sie chorowanie na lata cale :evil: a wiadomo ze na leki tez sie uodparnia organizm, wiec vet. radzil zeby naprawde podawac tylko wtedy jak objawy np. kulenie czy problemy w chodzeniu po schodach itp sa bardzo widoczne :cry:

Pozdrawiam

Posted

Isacz,

Axel bierze ten lek od 3 lat. Raczej nie zauważyłam u niego, aby uodpornił się na lek. Jest pod stałym nadzorem weta.

Jedynie co mi doradził (co w moim przypadku było dokonane), że jeżli pies ma dostawac Rimadyl przez pewien okres to aby wykonac przed i po badanie watroby i nerek.

Posted
Isacz,

Axel bierze ten lek od 3 lat.

Czy Axel dostaje ten lek bez przerwy od 3 lat!!?? Czy dajesz mu go tylko w wypadku dolegliwosci? A co wlasciwie bedaczkowi dolega i ile ma lat?

Pozdrawiam

Posted

Kreska też ostatnio dostała Rimadyl, brała przez 6 dni i muszę pochwalić, dobrze się po nim czuła i objawy- kulawizna- ustąpiły.

Basia, a co za smakowy Rimadyl??? Na moim nic nie pisze, że jest smakowy, chociaż Kresce bardzo smakował ;)

Posted
Jedynie co mi doradził (co w moim przypadku było dokonane), że jeżli pies ma dostawac Rimadyl przez pewien okres to aby wykonac przed i po badanie watroby i nerek.
W Stanach zaleca się w przypadku dłuższgo okresu podawania Rimadylu przeprowadzać badania kontolne regularnie co jakiś czas przez cały ten okres. Problemy uboczne z wątrobą przypisywane Rimadylowi potrafią być na tyle groźne, że amerykańska agencja, kontrolująca leki uznała za stosowne polecić producentowi wysłać list do wszystkich wetów w całych Stanach, żeby ich o tych potencjalnych skutkach ubocznych ostrzec... Nie jest to polecenie, które takie agencje wydają bardzo często. Niemniej muszę podkreślić, że nie ma żadnych konkretnych badań co do tego niebezpieczeństwa - polecenie wysłania tego listu zostało wydane na podstawie zbyt wielkiej liczby zgłoszonych do tej agencji problemów, a nie na podstawie kontrolowanych badań. Tak więc nadmierna ilość problemów może być skutkiem np. dużej popularności leku (im częściej się coś używa, tym większa szansa, że ukażą się problemy).

Niemniej warto zdawać sobie sprawę, że, jak większość leków, nie jest to lek całkowicie bez skutków ubocznych.

Posted

wygupilam sie troche z tym pytaniem, :oops: :oops: bo za pozno przczytalam Twoje wstrzasajace przezycia,bardzo Ci wspolczuje i trzymam kciuki.

Pozdrawiam

Posted

Axel bierze lek od trzech lat.

Teraz dostaje Rimadyl smakowy - nowość na rynku (cena taka sama , jak zwykłego)- polecam, co prawda tabletki są o wiele większe(kwadratowe o brązowym ubarwieniu), ale Axel łyka je jak ciasteczka ;-)

O badaniach napisałam odnośnie psów, które biorą lek przez krótki okres czasu. Axle jest pod stałym nadzorem weta i staram się regularnie przeprowadzać badania krwi ( następne niedługo).

Posted

Moja Lucky brala Remadyl, ten smakowy rzez 14 dni, ale poniewaz u niej choroba dopiero sie zaczela, ma 2 lata i dysplazja w stawie lokciowym oraz artretyzm w tym samym stawie, wiec lekarz polecil zeby nie przesadzac z Remadylem teraz, bo cos trzeba zostwic na pozniej jak Lucky sie zestarzeje i homeotyczne srodki nie pomoga tak jak teraz.Narazie po 2 miesiacach zazywania takich srodkow (bez Rimadylu) Lucky nie kuleje i cieszy sie zyciem :lol: :lol:

Pozdrawiam Isa

Posted

to byly takie duze prostakatne, brazowawe tabletki i ona przy wadze 32 kg dostawala 1 i 3/4 dziennie, ile miligramow to niestety nie wiem.

Isa

Posted

Isacz, takie tabletki mają 50mg - bo nie wiem, jak wygladaja inne dawki (25mg i 100mg), ale mogę tylko podejrzewac, że dostawła 50mg , biorąc pod uwagę wage Twojej psicy. ASle dostawła dużą dawkę. Może dlatego, że tak krótko?? Nie wiem. Rozbiłaś badania watrobowe i nerki przed i po podawaniu leku??

Posted

:( :( niestety nie robilam, bylam tak przejeta jej innymi dolegliwosciami, ze zupelnie o tym nie pomyslalm, jak myslisz odgrywa role czy zrobie to natychmiast czy za 10 dni???

Pozdrawiam

Posted

Pytałam się kiedyś mojego weta o to, ponieważ - nie pamiętam już kto z forum- podawał Rimadyl , leczniczo, psy w młodym wieku. I to własnie zalecił, aby dla pewności skontrolowac stan obu narządów.

Ze swej strony, moge Ci polecić badania krwi, bo w przypadku Axla (badania co pół roku) udało się zaleczic kilka dolegliwości w zalążku.

  • 2 years later...
Posted

My też dostaliśmy Rimadyl na zwyrodnienie stawu biodrowego, :roll: ale wyczytałam wile niepochlebnych informacji na jego temat i teraz zastanawiam się, czy aby nie zmienić leku:roll:

  • 2 months later...
Posted

[quote name='isacz']Moja Lucky brala Remadyl, ten smakowy rzez 14 dni, ale poniewaz u niej choroba dopiero sie zaczela, ma 2 lata i dysplazja w stawie lokciowym oraz artretyzm w tym samym stawie, wiec lekarz polecil zeby nie przesadzac z Remadylem teraz, bo cos trzeba zostwic na pozniej jak Lucky sie zestarzeje i homeotyczne srodki nie pomoga tak jak teraz.Narazie po 2 miesiacach zazywania takich srodkow (bez Rimadylu) Lucky nie kuleje i cieszy sie zyciem :lol: :lol:
Pozdrawiam Isa[/quote]


[B]isacz[/B] jakie homeopaty pomogły Twojej suni ??

Posted

Niepokoi mnie to, że zaleca się ostrożność z Rimadylem przy chorobach serca. Moja psica ma ponad 15 lat, na serce bierze tabletki od ponad dwóch. Stawy się nasilają obecnie, ma problem z wstawaniem, trzeba ją postawić szczegolnie rano i wieczorem. Nie chciałabym doprowadzić do jej dramatycznego stanu. Ostatnio dr. wet prowadzący zaleciła encorton.

  • 8 months later...
Posted

[quote name='Evas']Niepokoi mnie to, że zaleca się ostrożność z Rimadylem przy chorobach serca. Moja psica ma ponad 15 lat, na serce bierze tabletki od ponad dwóch. Stawy się nasilają obecnie, ma problem z wstawaniem, trzeba ją postawić szczegolnie rano i wieczorem. Nie chciałabym doprowadzić do jej dramatycznego stanu. Ostatnio dr. wet prowadzący zaleciła encorton.[/quote]

Witam!
Mój wet lada moment wdroży starszemu psu równoważnik Rimadylu, Scanodyl (równoważnik, bo według zapewnień to ta sama substancja czynna, a inny producent, dzięki czemu ponoć różnica w cenie to ok 1zł na jednej tabletce). Co do ostrożności...hm...jesli zerknie się w dowolny, nawet bezreceptowy lek dla ludzi, znajdzie się w ulotce masę info o przeciwwskazaniach do stosowania lub możliwościach powikłań, skutków ubocznych etc.Tak wygląda procedura asekuracyjna firm farmaceutycznych. Nie można się dać zwariować choć oczywiście ostrożności nigdy dość! Co do encortonu...Boże broń bym podważała decyzję zlecającego weta (nie znam przecież stanu psa ani zleconej dawki i przewidywanego czasu brania). Z własnego doświadczenia wiem, że czasami encorton lub inny steryd to jedyne panaceum, choć również nie jest obojetny dla zdrowia, nie kieruje się przecież po podaniu do stawów ale uderza w cały organizm, a co wazniejsze metabolizuje w wątrobie. Po długim czasie stosowania mogą być różne powikłania w tym i tycie (sama brałam i to b.długo końskie dawki encortonu, przemilczę nadwagę, długo mi zajęło uporanie się z nią)...jeśli pies przy opisywanym stanie przytyje znacznie to siądą mu stawy i wszystko wróci do punktu wyjścia.
Cóż...trzymam kciuki za psinkę i wierzę, że weterynarz wie co robi i wybrał mniejsze zło dla ratowania zwierzątka...
Pozdrawiam ciepło :lol:

Posted

witam,jestem tu nowa,ale wracajac do tematu to moja jamniczka w styczniu zaniemogla a mianowicie miala problem z chodzeniem i ciagle miala kregoslup napiety-diagnoza weta DYSKOPATIA,tak wiec najpierw przez dwa tygodnie jezdzilam do weta na zaszczyki a puzniej dostala RIMADYL i okazalo sie ze juz po dwoch dniach bylo jej lepiej(mala tabletka dzielona na pol)a za zaszczyki plus zdjecie rtg zaplacilam prawie 450zl i pomagalo tylko na chwile a tabletki brala raptem przez 6 dni i pomogly i narazie jest spokoj,pozdrawiam

Posted

Ja sobie bardzo chwalę Rimadyl. Medek ma zwyrodnienie stawu biodrowego i mimo moich poczatkowych obaw, po konsultacji z kilkoma wetami i ludźmi, którzy owy lek podawali swoim pupilkom, zdecydowałam się spróbować i nie żałuję. Teraz podajemy profilaktycznie Arthroflex:p

Posted

Zaden z Waszych wetów nie sugerował żeby przy długotrwałym stosowaniu Rimadylu stosować Espumisan albo podobne środki wspomagające wątrobę?(no chyba ,że nie doczytałam) W lecznicy ,w której miałam praktyki, właściwie każdemu pacjentowi, który stale albo przez dłuższy czas przyjmował Rimadyl aplikowane były takie "wspomagacze".

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...