Jump to content
Dogomania

SUCHE- w czym trzymacie?


Elfik

Recommended Posts

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Monika_Tarnów: i w ile czasu pies zjada te 15 kilo?:cool3:
Taka metoda nie jest specjalnie dobra, karma nie powinna stać zbyt długo po otwarciu oryginalnego opakowania, niezaleznie od sposobu przechowywania.
W każdym razie mój 35 kilogramowy pies zżera 15 kg w miesiąc, w takim razie mini sznaucer w ile????W trzy???^^' więcej niż miesiąc-1,5 karma nie powinna stać;)

Link to comment
Share on other sites

Blow moja kolezanka ma chow-chow'a ktory je suche i gotowane. Zamawiaja 15kg worek ktory zjada przez 6 miesiecy. Nie wiem skad opinia ze 1,5 miesiaca, ale sucha karma jest wytrzymala i zreszta jej termin waznosci tez zawsze jest bardzo dlugi. Nie wiem jak u was, ale u mnie w zoologach sprzedaja karme na wage, ktora jest caly czas otwarta i z niej waza i jestem pewna ze niestoja one 1miesiac. Ja tez mam miniature i sredniaka i kupuje 15kg wory zeby miec sw spokoj z lataniem po jedzenie, kazdy ma inna karme wiec zjada swoj wor w swoim tempie. Jezeli nawet troche skladnikow wywietrzje to moje i tak jedza jeszce gotowane z warzywami miesem i witaminami, a sucha karma w zasadzie pelni role uzupelnienia, nie jest podstawa zywienia wiec moze troche postac i ewentualnie troche wywietrzec. Jezeli ma sie dobrze zamykany pojemnik (ktory chce nabyc) i dotego jakis zeby moc w niego zaladowac oj tygodniowa porcje to wg mnie nie ma problemu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Blow']Monika_Tarnów: i w ile czasu pies zjada te 15 kilo?:cool3:
Taka metoda nie jest specjalnie dobra, karma nie powinna stać zbyt długo po otwarciu oryginalnego opakowania, niezaleznie od sposobu przechowywania.
W każdym razie mój 35 kilogramowy pies zżera 15 kg w miesiąc, w takim razie mini sznaucer w ile????W trzy???^^' więcej niż miesiąc-1,5 karma nie powinna stać;)[/quote]

[FONT=Comic Sans MS]Ostatnio mialam PRO-PLAN 7.5KG zjadl w TRZY miesiace, teraz mamy 15-kg EUKANUBE, mysle ze z pół roku będzie.
Ale popatrz bo np. ja jak jestem w zoologi widze rozpoczete wory i stoja i stoja, nikt na to nie patrzy, sama nie wiem, mysle ze jesli bedzie dobrze zabezpieczone to powinno byc dobrze. No takie jest moje zdanie. Ja trzymam worek w chłodnym miejscu bez dostępu światła.:lol:
[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[B]Blow [/B]dobrze pisze.

Po tym 1-1,5 miesiąca utleniają się kwasy tłuszczowe i karma nie jest tak wartościowa jak na początku.
I to nieważne, że pojemnik jest szczelny, bo przecież i tak go otwierasz, więc ma kontakt z powietrzem.
Skoro ktoś musi kupować karmę na 6 miesięcy to lepiej jak porozsypuje ją do kilku mniejszych, zamkniętych pojemników (np.3 kilowych) zamiast ciągle otwierać jeden worek/pojemnik.

[URL="http://www.klubmolosa.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=11"]LINK[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Ja kupuję 7,5 kg a mam whwt.
I starcza nam to na ok. 2-3 miesiące. Robię tak, że przesypuję trochę to pojemnika (dość małego, mieści się tam karma na 8-9 dni) a resztę wora staram się szczelnie ścisnąć. I jak skończy mi się pudełko to przesypuję z worka.

A teraz czytam , że karma nie powinna stać więcej niż 1,5 miesiąca. To co myślicie? Czy robiąc tak jak opisałam, kiedy otwieram worek raz na te 8 dni to po półtora miesiąca już jest nadpsuta? :roll: Pies mniej chętnie je końcówkę worka niż na początku (rzucamy się na michę:cool3:) , to moze to ma jakiś związek? Ale z drugiej strony nie chce zamawiać co miesiąc 3 kg bo a)zapominam o tym b)jest drożej.
Może nie jest tak źle z tą karmą po 3 miesiacach...?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bzikowa']A teraz czytam , że karma nie powinna stać więcej niż 1,5 miesiąca. To co myślicie? [/quote]

robie tak z karma od...6 lat? nigdy nic sie nie dzialo - bez przesady ;) robie jak ty tylko karme trzymam w szczelnym pojemniku i tyle

Link to comment
Share on other sites

Też karmię moje psy Acaną i trzymam karmę w firmowym pojemniku.
Nie wiem dlaczego,trzaski jakie wydaje pokrywa pojemnika przy jej zdejmowaniu doprowadza jedną z moich suń do szału.
Moje "czipsy" pochłaniaja 15 kg w 3 tygodnie.
Zazdroszczę tym którym taka ilość wystarcza na kwartał...

Link to comment
Share on other sites

Termin waznosci na opakowaniu podany jest na zamkniety worek.

Karma ulega wietrzeniu, tluszcze jelczeniu, a to jest szkodliwe dla organizmu! Powoduje wzrost wolnych rodnikow, ktore sa jedna z teorii procesow starzenia sie i procesow nowotworowych.

Na karmie rozmnazaja sie roztocza i mikroorganizmy, przecierz to super pozywka!

Zamykanie w szczelnym pojemniku niewiele daje, bo raz, pojemnik i tak otwieramy, dwa do pojemnika, chociazby podczas przesypywania karmy dostaje sie powietrze, ktore jest jednym z glownych czynnikow prowokujaych jelczenie tluszczy.

Jesli ktos chce, prosze bardzo. Ludzie pala latami i nie maja raka pluc, co nie znaczy, ze palenie nie jest szkodliwe. Tak samo z podawaniem karmy, miesiace otwartej i jelczejacej.

Po to karmy sa pakowane w roznej wielkosci worki, zeby karma nie stala miesiacami, a ze zoologik chce sobie zarobic i sprzedawac na kg, to coz, nikt nie zabroni, popyt, podaz i te sprawy.

PS. ja bym jeszcze z jednego powodu nie kupowala karmy z otwartego worka: duza ilosc karm ma podobe granulki, skad mam wiedziec, ze np karma super premium nie jest "rozrzedzona" przez sprytnego sprzedawce karma z nizszej polki lub np karma tansza, nawet dobra, ale na ktora moj pies ma np alergie.

Link to comment
Share on other sites

Ja NIGDY nie kupuję karm na wagę, na to bym się nie odważyła w życiu, zgadzam się z SaJo. Nie możemy być tak naprawdę pewni ile taka paczka stoi otwarta i zawsze przerażają mnie otwarte wory stojące na srodku sklepu...

Do tej pory worki 7,5 kg (i karmienie z nich tak jak opisałam) miałam 2 razy. Również uważam, że to kiepski pomysł (chociaż wygodny) , nawet patrząc po reakcji mojego psa, o czym pisałam - ze na początku jest ah i oh, a pod koniec już jemy bo musimy. I to nie jest tak, ze rodzaj karmy mu się znudził bo jak kupuję nową paczkę to znowu radocha.

Więc ogólnie pewnie wrócę do zamawiania 3 kg co miesiąc :roll:
Lepiej nie kusić losu.

Link to comment
Share on other sites

A ja jeszcze nigdy się nie spotkałam z tym, żeby w zoologu sprzedzawali karmę na wage. A mam swoje 3 ulubione i zazwyczaj w nich kupuje.

Mój pies waży 3,5 kg. więc nie zjada za dużo. Dobrze by było kupić worek 7,5 kg lub więcej i mieć spokój na kilka miesięcy, ale czy tak będzie lepiej dla psa?
Tak więc jeśli już kupuje to po 3 kg.

Link to comment
Share on other sites

Trzymanie karmy za długo w opakowaniu nie jest za dobre ponieważ potrafi się do niej dobrać robactwo. Dlatego jednak ważne jest aby worki byłu dokładnie zamknięte.
Kiedyś kupowałem karmę na wagę w zoologu, ale po natknięciu się na mrówki po nasypaniu Hakerowi do miski suchego zrezygnowałem. Aktualnie dla swojego spaniela kupuję worki po 7kg i przechowuję w specjalnej torbie:
[URL]http://zoo-sklep.pl/index.php?p3470,trixie-torba-na-pokarm-mala-10kg-tx-24661[/URL]
Moim zdaniem warto zainwestować kilka zł, tym bardziej że nie mam problemu z przenoszeniem pokarmu jak jedziemy z czarnuchem na działkę.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja trzymam karmę w metalowym pojemniku.
Na 2 psy 15kg starcza mi na 2 miesiące.
Nawet jeśli w tym czasie straci na wartosci, to i tak uwazam ze moje psy odzywiaja sie lepiej niz ja sama (ja od 5 lat jem tylko warzywa na patelnie, jajka i chleb z żółtym serem). ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja też nigdy nie kupuję karm "na wagę" bo Bóg jeden wie ile taka karma leżała otwarta. Kupuję 15 kg worek, który starcza nam na ok. 1,5 miesiąca i zgadzam się z tym że karma inaczej pachnie zaraz po otwarciu worka a inaczej pod koniec "użytkowania". No ale bardziej sie opłaca kupić duży wór na miesiąc niż dwa małe- w przypadku mojej karmy przepłaciłabym 50zł- a to już nowy gryzak, piłeczki itp.
Przechowuję karmę w nylonowej torbie,ale myśle że to bez znaczenia dla jej jakości, po prostu tak jest mi wygodniej i bardziej estetycznie dla mojego małego mieszkanka;)

Link to comment
Share on other sites

Ja właśnie sie przerzuciłam na Acane, i zauważyłam(a dokładniej goście) od razu, że jednak rodzaj karmy i jej zapach inaczej unosi sie w powietrzu-i prawdopodobnie jest to związane z wydzielaniem sie związków z jedzenia-czyli traceniu składników odżywczych.W każdym badz razie zapaszek jest.
Więc od razu, jak szłam zamówić u mojego zoologa 15kg Acane, poprosiłam zeby hurtownika sie spytała, czy nie mają jakies puszki do przechowywania karmy na zbyciu. A ponieważ jestem stała klientka-a to naprawde jeden z lepszych sklepów zologicznych, stawiają zdecydowanie na jakość i nie ma u nich "szmelcu"-szefowa od razu za telefon i przy odbiorze w poniedziałek puszka/wiadro będzie :)

Link to comment
Share on other sites

Zapytanie się ile karma stoi rozważona nie boli;) a jak w tym zoologiku kupujecie często to powinnni powiedzieć prawdę. Ja szukając karmy którami psa nie uczuli kupowałam małe 2-3 woreczki, jeden tak na 3-4 dni mi starczał i sprawdzałam, jak było ok to zamawiałam worek.;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ceta']
Przechowuję karmę w nylonowej torbie,ale myśle że to bez znaczenia dla jej jakości, po prostu tak jest mi wygodniej i bardziej estetycznie dla mojego małego mieszkanka;)[/quote]

i juz masz odpowiedz czemu karma pachnie inaczej
male mieszkanie? kupujac pojemnik specjalny, na to dajesz poduszke i masz siedzisko, czy stolek - u nas tak to dziala. Na tym poduszka, zakryje przy okazji pojemnik

Link to comment
Share on other sites

Pomysł całkiem fajny:cool3:dodatkowe krzesło:D
Ale zapach nie zależy od torby, ona jest na około 8 kg, resztę przechowuję w 15kg opakowaniu oryginalnym i tam też po jakimś czasie zapach nie jest taki jak na początku. To pewnie zależy od tych wszystkich przemian biochemicznych itp:D Psu to nie przeszkadza absolutnie, więc mi też nie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ceta']Pomysł całkiem fajny:cool3:dodatkowe krzesło:D
Ale zapach nie zależy od torby, ona jest na około 8 kg, resztę przechowuję w 15kg opakowaniu oryginalnym i tam też po jakimś czasie zapach nie jest taki jak na początku. To pewnie zależy od tych wszystkich przemian biochemicznych itp:D Psu to nie przeszkadza absolutnie, więc mi też nie.[/quote]

tak ale taki pojemnik jest bardzo szczelny - zdecydowanie bardziej od oryginalnego opakowania - wiem bo zawsze jak otwieram pojemnik to doslownie smierdzi ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...