Jump to content
Dogomania

Wyrabianie rodowodu


wix

Recommended Posts

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Iwonka, poza tym, co zostało juz napisane, z czym się zgadzam, jest dla mnie w cytowanych przez ciebie słowach - jeszcze jedna wątpliwość...

Jak to pies nie bedzie mial numeru REJESTRACJI ODZIAŁOWEJ?????

[B]Każdy nowy pies, czy hodowalny czy nie jak przychodzisz z metryczką do oddziału - najpierw otrzymuje numer rejestracji oddziałowej.[/B] Na tej podstawie lecą dalej wszystkie papiery, bez niego nie wyrobisz rodowodu (nawet takiego, ktory wsadzisz tylko do szuflady, a który nie bedzie ci potrzebny, bo suka jest niehodowlana).

To jest po porstu numer pod jakim twój piesek kolejno został zarejestrowany w oddziale, taka księga dzień po dniu. Nie ma to nic wspólnego z hodowalnością czy niehodowlanością poszczególnych psów.

Gdy masz numer, posługujesz się nim dzwoniąc do ZK i sprawdzając czy rodowód przyszedł czy nie, i numer ten jest drukowany na rodowodzie w Warszawie.

Nie widziałam jeszcze rodowodu, który by tego numeru w ZK nie miał. Oczywiście, poza przypadkiem importu psów, które przyjeżdżają do Polski z eksportowymi rodowodami. Ale nawet jak moja sunia była z zagranicy, to pierwsze co zrobiono w moim oddziale to nadano jest numerek w dniu ktorym przyszłam, podano mi go i naniesiono na rodowód, kotry poszedł do nostryfikacji do Warszawy.

Iwona, po raz kolejny zostałaś nabrana, i to by było na tyle.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta Chmielewska']Czasem numer jest nadawany ale nie zostaje wpisany do metryczki. Dlaczego? Nie wiem. U nas tak było w pierwszym miocie grzywaczki, domniemuję, że to wynik niedokładności wypełniających druki. :mad:[/quote]
Nr rejestracyjny zostaje nadany z momentem rejestrowania w oddziale psa- czyt. właściciel Twojego szczenięcia chce się zarejestrować w ZKWP! i wyrobić rodowód i to robi!(płaci za to) zawsze zostaje mu w ręku kserokopia metryczki wraz z wpisaną rejestracją oddziałową.

Link to comment
Share on other sites

Sylwia, to czy dostaniesz ksero czy nie - zależy od uprzejmości lub nieuprzejmości pań w oddziale lub jego wyposazenia. U nas jezeli chciałas miec kopie metryczki (bo metryczkę zdajesz, gdy chcesz aby ci wyrobili rodowód, a to moze trwać do pół roku) - ksero trzeba robić sobie tez samemu. A numer warto zapisac, bo bez tego nie przyjmą ci zgłoszenia psa na wystawę. Nawet gdy masz rodowód w trakcie wyrabiania, to po numerze ktoś z innego odsziału moze sprawdzić, gdzie i jaki i czyj jest to pies.

NIE ZMIENIA TO FAKTU, ZE KAZDEMY NOWEMU PSU, PIERWSZE CO SIĘ ROBI TO NADAJE NUMER rej. oddziałowej. Bo to jest chyba kwintesencją dyskusji, i problemu czy kłamstwa przed jakim stanela Iwona :-(

Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanie odnośnie wpisu do rodowodu wyników badań w kierunku różnych chorób.
Czy jeśli w metryczce mojego szczeniaka są wpisane wyniki badań obojga rodziców to w rodowodzie też one będą?czy musze zaznaczyc,że pragne aby te wpisy widniały w rodowodzie?Czy może wogóle w rodowodzie danego psa nie wpisuje się wyników badań jego przodków:roll:? .

Link to comment
Share on other sites

Jureja jeżeli przodkowie mieli wpisane w rodowodzie badania, np. na dysplazję to w rodowodzie twojego maluszka będzie taki wpis przy przebadanym przodku (w tabeli). Natomiast na pierwszej stronie jest miejsce na wpis badań twojego psiaka :p (Mam nadzieję, że w miarę logicznie to napisałam :roll: )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='efra-husky']Jureja jeżeli przodkowie mieli wpisane w rodowodzie badania, np. na dysplazję to w rodowodzie twojego maluszka będzie taki wpis przy przebadanym przodku (w tabeli).[/quote]
Przodkowie mieli badania(posiadają certyfikaty)ale czy mają to wpisane w swoich rodowodach tego nie wiem(czy wogóle jest miejsce na wpisanie wyników badań np.na CLAD i MO,ja spotkałam sie tylko z wynikami na HD:roll: ).

Link to comment
Share on other sites

Masz rację w rodowodzie są wyniki badań HD.

Ostatnio robiłam mojej psicy badania PRA, pojechałam do związku z certyfikatem i pani kierownik sekcji powiedziała mi, że w rodowodzie nie mam miejsca na wpisywanie wszystkich badań :roll:
Prawdę mówiąc troszkę mnie to zdziwiło, bo widziałam rodowód gdzie w kolejnych pokoleniach była adnotacja HD: A i Eyes clear

Link to comment
Share on other sites

Dziwi mnie to,że nie ma miejsca na wpisanie wyników badań-przecież rodowód powinien zawierać jak najwięcej informacji,a nie mówi właściwie nic o danym przodku:shake: :angryy: (za co właściwie płacimy?!za papierek?).

Czyli ja w tym momencie powinnam napisać do właścicieli ojca mojej psiny,żeby mi z Belgii przysłali certyfikat stwierdzający,że ich pies jest genetycznie wolny od CLAD i MO?Bo jak inaczej udowodnie ludziom,którzy w przyszłości będą kupowac moje szczenięta,że są one zdrowe?:shake: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aby Twój pies miał rodowod jego rodzcie muszą mieć rodowód wyrobiony, zaliczyć kilka wystawa z odpowiednimi ocenami, zaliczyć odatkowe wymogie dla danej rasy jeśli są takowe. Mój np. dodatkowo oprócz odpowiednich ocen z wystaw musi zaliczyc próby polowe. Mieć statut suki hodowlanej i reproduktora. W rodowodach rodziców po spełnieniu wymogów oddział zk wbija stosowna pieczęć. Po to takie wymogi aby rodzicami szczeniaków nie były liche psy ale egzemplarze dobrej jakości. Musza byc spełnione wszystkie warunki nie wystarczy tylko posiadanie rodowodu przez rodziców psiaka.
Jeśli rodzice psiaka nie spełniaja powyższych wymogów, to nie jest możliwe uzskanie karty krycia - dokument, na podstawie którego stwierdza sie, że taka a taka (dane suki są podane) suka hodowlana została pokryta takim a takim (tak samo podane dane psiaka) reprpduktorem. I w zwiazku z tym jesli nie ma takiej karty to w rzeczywistości nie wiadomo kto krył sukę. Nie jest możliwe posiadanie udokumentowanego pochodzenia szczeniaka. I masz psiaka w typie rasy a nie rasowego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grallinka']chcialam sie spytac czy majac metryczke to nie jest wazne do ktorego oddzialu sie z nia zglosze z prosba o wyrobienie rodowodu?pieska mamy w warszawie i stad on tez jest ale przeprowadzamy sie na stale do innego miasta.czy moge tam pojsc i tam go zarejestrowac?[/quote]
z tego co wiem nie ma rejonizacji...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grallinka']chcialam sie spytac czy majac metryczke to nie jest wazne do ktorego oddzialu sie z nia zglosze z prosba o wyrobienie rodowodu?pieska mamy w warszawie i stad on tez jest ale przeprowadzamy sie na stale do innego miasta.czy moge tam pojsc i tam go zarejestrowac?[/quote]
Nie jest istotne gdzie sie zapiszesz do zk i gdzie złożysz metryczke w celu wyrobienia rodowodu. Najlepiej się rejestrować w takim oddziale do, którego masz blisko. Aby potem nie gnać ze wszystkimi wpisami, czy opłatami ileś tam km. Można tez zgłosić psa w jedym oddziale a potem po prostu przenieść się z nim do innego. Ale po co część opłat dwa razy płacić. Na Twoim miejscu poczekałabym do przeprowadzki. Po przeprowadzce dopiero zgłosić się do oddziału celem wyrobienia rodowodu, i to najlepiej najbliżej Twojego zamieszkania.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Elitesse']do skladania papierow mozesz pojechac sam, dopiero po odbior rodowodu jedzie sie wraz z psem[/quote]

Matko a po co z psem po odbiór rodowodu? Ja kiedyś tam będę odbierać rodowód i mnie to ciekawi. Na razie czytając ile inni czekami nawet do związku nie dzwonię, zadzwonię jak minie ze dwa miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...